Katowice – 10 atrakcji, dla których musisz tam pojechać

by Karol Lewandowski

Wielokrotnie byliśmy w Katowicach, albo przez nie przejeżdżaliśmy (jak tysiące innych ludzi pokonujących trasę Wrocław-Kraków) ale nigdy nie mieliśmy potrzeby, żeby zostać tu na dłużej. Po prostu Katowice nigdy nie wydawały nam się atrakcyjne turystycznie. Ale okazało się, że to miasto i jego okolice mają naprawdę dużo do zaoferowania.

Spędziliśmy tu ostatnio tydzień i jesteśmy w szoku jak wiele fajnych miejsc odwiedziliśmy i jakie unikalne atrakcje oferuje to miasto i ten region. I okazało się, że tydzień to było za mało, więc na pewno jeszcze tu wrócimy.

A tymczasem chcielibyśmy przekonać Was do tego, że warto do Katowic przyjechać – poniżej znajdziecie nasze 10 powodów, dla których warto pojechać do Katowic i spędzić tu trochę czasu.
[divider]

Mapka najlepszych atrakcji – Katowice i okolice

Na poniższej mapce zaznaczyliśmy wszystkie opisywane przez nas atrakcje:

[divider]

1. Kopalnia GUIDO

Wprawdzie w Zabrzu, po drugiej stronie aglomeracji ale „Drogową Trasą Średnicową” z centrum Katowic dojedziecie tu w 20 minut.

Nieczynna kopalnia węgla, która w 2007 roku została otwarta dla turystów. W towarzystwie górnika zjeżdżamy kilkaset metrów pod ziemię i przez kilka godzin możemy dowiedzieć się sporo o realiach pracy górników w XIX i XX wieku. Górnik-przewodnik opowiada naprawdę ciekawe rzeczy, do tego chodzimy po prawdziwej kopalni więc potęguje to wrażenia. Pełno tu multimedialnych rozwiązań czy efektów dźwiękowych. Przewodnik uruchamia nawet niektóre maszyny górnicze, żebyśmy mogli zobaczyć ich działanie na żywo. Po wizycie w GUIDO można lepiej zrozumieć czym było i jest górnictwo na Śląsku i nabrać szacunku do zawodu górnika.

Na poziomie 320 (czyli 320 metrów pod ziemią) znajduje się nawet podziemny pub, w którym można napić się lokalnego piwa!

Od jakiegoś czasu można także wykupić bilet „Poziom 355 Szychta”, który zawiera w cenie wypożyczenie kompletnego stroju górniczego i w ramach którego można „odpracować” kilka godzin jako górnik. Następnym razem musimy tego spróbować!

Cennik i szczegóły znajdziecie tutaj: http://kopalniaguido.pl/index.php/rezerwacje

[divider]

2. Muzeum Śląskie

Jedno z najlepszych muzeów w jakich byliśmy w Polsce – w szczególności warto odwiedzić wystawę „Światło historii”, która jest na jednym z niższych poziomów muzeum.  Jest to przykład jak powinno wyglądać ciekawe muzeum – pełno tu interaktywnych rozwiązań, pobudzających wyobraźnię instalacji, realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń, dużo zabawy światłem i dźwiękiem. Można na tej wystawie spędzić kilka godzin, nie znudzić się i dowiedzieć się bardzo wiele o historii Śląska.

Byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem i polecamy Wam właśnie od tego muzeum zacząć zwiedzanie Katowic.

We wtorki wstęp za darmo!

Aktualne ceny biletów i inne szczegóły sprawdzicie na ich stronie: http://www.muzeumslaskie.pl/

[divider]

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.


[divider]

3. Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice

W Katowicach co roku odbywa się też jeden z najpopularniejszych w Polsce festiwali muzycznych – Tauron Nowa Muzyka Katowice. Łączy on katowickie postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami – strefa festiwalowa znajduje się na tym samym terenie co opisywane przez nas Muzeum Śląskie czy Centrum Kongresowe. Festiwal jest świetną okazją, żeby przyjechać do Katowic i przy okazji odwiedzić znajdujące się w pobliżu atrakcje.

Bilety i szczegóły na temat festiwalu znajdziecie tutaj: http://festiwalnowamuzyka.pl/


fot. http://festiwalnowamuzyka.pl/

[divider]

4. Dolina Trzech Stawów

Jeden z najbardziej urokliwych zakątków Katowic. Niezwykle malownicze miejsce położone w środku miasta – trochę przypomina nam śródmiejskie oazy i laguny, które można spotkać w dużych miastach w Australii. Są tu ścieżki rowerowe i fajne tereny do biegania, boiska do siatkówki, punkt wynajmu rowerów miejskich a nawet plaża. Odbywa się tu sporo koncertów, a podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice jest tu nawet pole namiotowe z ciepłymi prysznicami i foodtruckami!

fot. http://festiwalnowamuzyka.pl/

[divider]

5. Nikiszowiec

Nikiszowiec, zwany również po prostu Nikiszem, to stara, prawie 100-letnia dzielnica Katowic z bardzo charakterystyczną zabudową w czerwonej cegle. Dzielnica przypomina stare angielskie urocze miasteczka, tylko w takim innym trochę bardziej „surowym” wydaniu. Osiedle stworzone zostało dla górników pobliskiej kopalni i ich rodzin. Oprócz domów mieszkalnych, na osiedlu powstały również sklepy, szkoły, kościół i inne punkty świadczące usługi. Można powiedzieć, że osiedle stało się samowystarczalnym tworem, poza który nie trzeba było już wychodzić. W centralnej części osiedla jest rynek, z przeuroczą kawiarnią Cafe Byfyj.

Osobiście jesteśmy zachwyceni Nikiszowcem. Spacerując wzdłuż wszechobecnej czerwonej cegły, można się przenieść w czasie 100 lat w tył.

Przeuroczy zakątek Katowic!

[divider]

6. Park Śląski

Jesteśmy w szoku, że nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o Parku Śląskim. Jest to drugi największy park miejski w Europie (po parku Phoenix w Dublinie), jest nawet większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku! Jego powierzchnia to 620 ha a na jego terenie znajduje się wspomniane niżej Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium, ZOO, Stadion Śląski,  Park Etnograficzny i jeszcze na pewno o czymś zapomnieliśmy 😉 A wszystko to można zobaczyć z wysokości, bo wzdłuż parku można przejechać się gondolową kolejką (koszt przejazdu w jedną stronę to 10 zł). Według nas jest to świetny, ponadprzeciętny pomysł na zrobienie z parku atrakcji na skalę Polski! W parku można spędzić cały dzień i w ogóle się nie nudzić. Można w nim świetnie spędzić czas aktywnie, ale park jest też rewelacyjnym miejscem do relaksu.

[divider]

6. LegendiaŚląskie Wesołe Miasteczko

Tak jak dziś ludzie marzą o wypadzie do Disneylandu, czy do parku rozrywki Universal Studios w Los Angeles, tak nasi rodzice marzyli kiedyś o wypadzie do najsłynniejszego wesołego miasteczka w Polsce – Śląskiego Wesołego Miasteczka. Jest to najstarszy lunapark w Polsce. Aktualnie wesołe miasteczko zostało ponoć odkupione przez Tatralandię i przechodzi gruntowne przebudowy. Z tradycyjnego wesołego miasteczka miejsce zmienia się w park tematyczny europejskiego formatu – w całym parku przewijać się będzie bogaty świat legend, baśni i podań. Będzie uczyć przez zabawę – to lubimy! Poza tym na terenie parku powstaje superszybki, robiący naprawdę duże wrażenie rollercoaster – to też lubimy 🙂  

Oficjalna strona parku mówi, że otwarcie „nowej wersji” parku nastąpi już 29 kwietnia – zapisaliśmy sobie tę datę w kalendarzu i na pewno tam wrócimy.

Ceny i szczegóły znajdziecie tutaj: http://www.legendia.pl/

Budowa nowego rollercoastera

 

[divider]

8. Punkt widokowy na Centrum Konferencyjnym

Trafiliśmy na niego przypadkiem, bo zainteresowały nas trawiaste dachy na jednym z nowoczesnych budynków, niedaleko Muzeum Śląskiego. Super miejsce, żeby odpocząć podczas zwiedzania miasta i przy okazji popodziwiać panoramę Katowic.

[divider]

9. Jumpcity Katowice

Jumpcity Katowice to park trampolin, w którym można spełnić swoje marzenia o lataniu. Są tu olbrzymie baseny z gąbkami, kilkadziesiąt trampolin, strefa gladiatorów a nawet specjalne trampoliny do ćwiczenia wsadów do kosza.

Szczegóły i cennik znajdziecie tutaj: http://katowice.jumpcity.pl/[divider]

10. Lodziarnia Istne Lody Rzemieślnicze

Spacerując po centrum Katowic co chwila trafialiśmy na ludzi z lodami w intrygujących czarnych wafelkach. Postanowiliśmy pójść w kierunku z którego wszyscy przychodzi i tak trafiliśmy do źródła – miejsca, które nazywa się „Istne Lody Rzemieślnicze”. Kolejka po lody wychodzi tu daleko poza samą lodziarnię, zawija się przy ulicy i biegnie dłuuugo wzdłuż niej. Także na te lody wybierzcie się tylko jeśli masz czas i cierpliwość… i chęć na naprawdę wyjątkowy smak w wyjątkowym wafelku bo lodziarnia oferuje doświadczenie w postaci czarnego wafelka z dodatkiem węgla. W końcu jesteśmy na Śląsku! Brawo za pomysł!

Lody są wytwarzane na miejscu (proces ich tworzenia można podziwiać przez szybę podczas stania w kolejce), a codziennie są dostępne jakieś nowe smaki. Poza tym lodziarnia oferuje też wafelki bezglutenowe, a w każdy piątek pojawia się 1 smak lodów zrobiony na roślinnym mleku. Także jeśli jesteś bezglutenowcem, czy weganinem, to wbijaj śmiało.

[divider]

Jeżeli znacie jeszcze jakieś inne miejsca w Katowicach, których nie odwiedziliśmy a powinniśmy zrobić to następnym razem to koniecznie polećcie je w komentarzach!

[divider]

Wpis powstał we współpracy z Festiwalem Tauron Nowa Muzyka Katowice.

[divider]

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat