Katowice - 10 atrakcji, dla których musisz tam pojechać | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Katowice – 10 atrakcji, dla których musisz tam pojechać

Wielokrotnie byliśmy w Katowicach, albo przez nie przejeżdżaliśmy (jak tysiące innych ludzi pokonujących trasę Wrocław-Kraków) ale nigdy nie mieliśmy potrzeby, żeby zostać tu na dłużej. Po prostu Katowice nigdy nie wydawały nam się atrakcyjne turystycznie. Ale okazało się, że to miasto i jego okolice mają naprawdę dużo do zaoferowania.

Spędziliśmy tu ostatnio tydzień i jesteśmy w szoku jak wiele fajnych miejsc odwiedziliśmy i jakie unikalne atrakcje oferuje to miasto i ten region. I okazało się, że tydzień to było za mało, więc na pewno jeszcze tu wrócimy.

A tymczasem chcielibyśmy przekonać Was do tego, że warto do Katowic przyjechać – poniżej znajdziecie nasze 10 powodów, dla których warto pojechać do Katowic i spędzić tu trochę czasu.

Mapka najlepszych atrakcji – Katowice i okolice

Na poniższej mapce zaznaczyliśmy wszystkie opisywane przez nas atrakcje:

1. Kopalnia GUIDO

Wprawdzie w Zabrzu, po drugiej stronie aglomeracji ale „Drogową Trasą Średnicową” z centrum Katowic dojedziecie tu w 20 minut.

Nieczynna kopalnia węgla, która w 2007 roku została otwarta dla turystów. W towarzystwie górnika zjeżdżamy kilkaset metrów pod ziemię i przez kilka godzin możemy dowiedzieć się sporo o realiach pracy górników w XIX i XX wieku. Górnik-przewodnik opowiada naprawdę ciekawe rzeczy, do tego chodzimy po prawdziwej kopalni więc potęguje to wrażenia. Pełno tu multimedialnych rozwiązań czy efektów dźwiękowych. Przewodnik uruchamia nawet niektóre maszyny górnicze, żebyśmy mogli zobaczyć ich działanie na żywo. Po wizycie w GUIDO można lepiej zrozumieć czym było i jest górnictwo na Śląsku i nabrać szacunku do zawodu górnika.

Na poziomie 320 (czyli 320 metrów pod ziemią) znajduje się nawet podziemny pub, w którym można napić się lokalnego piwa!

Od jakiegoś czasu można także wykupić bilet „Poziom 355 Szychta”, który zawiera w cenie wypożyczenie kompletnego stroju górniczego i w ramach którego można „odpracować” kilka godzin jako górnik. Następnym razem musimy tego spróbować!

Cennik i szczegóły znajdziecie tutaj: http://kopalniaguido.pl/index.php/rezerwacje

2. Muzeum Śląskie

Jedno z najlepszych muzeów w jakich byliśmy w Polsce – w szczególności warto odwiedzić wystawę „Światło historii”, która jest na jednym z niższych poziomów muzeum.  Jest to przykład jak powinno wyglądać ciekawe muzeum – pełno tu interaktywnych rozwiązań, pobudzających wyobraźnię instalacji, realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń, dużo zabawy światłem i dźwiękiem. Można na tej wystawie spędzić kilka godzin, nie znudzić się i dowiedzieć się bardzo wiele o historii Śląska.

Byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem i polecamy Wam właśnie od tego muzeum zacząć zwiedzanie Katowic.

We wtorki wstęp za darmo!

Aktualne ceny biletów i inne szczegóły sprawdzicie na ich stronie: http://www.muzeumslaskie.pl/

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

niesamowita-polska-okladka-3d-bialetlo

3. Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice

W Katowicach co roku odbywa się też jeden z najpopularniejszych w Polsce festiwali muzycznych – Tauron Nowa Muzyka Katowice. Łączy on katowickie postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami – strefa festiwalowa znajduje się na tym samym terenie co opisywane przez nas Muzeum Śląskie czy Centrum Kongresowe. Festiwal jest świetną okazją, żeby przyjechać do Katowic i przy okazji odwiedzić znajdujące się w pobliżu atrakcje.

Bilety i szczegóły na temat festiwalu znajdziecie tutaj: http://festiwalnowamuzyka.pl/


fot. http://festiwalnowamuzyka.pl/

4. Dolina Trzech Stawów

Jeden z najbardziej urokliwych zakątków Katowic. Niezwykle malownicze miejsce położone w środku miasta – trochę przypomina nam śródmiejskie oazy i laguny, które można spotkać w dużych miastach w Australii. Są tu ścieżki rowerowe i fajne tereny do biegania, boiska do siatkówki, punkt wynajmu rowerów miejskich a nawet plaża. Odbywa się tu sporo koncertów, a podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice jest tu nawet pole namiotowe z ciepłymi prysznicami i foodtruckami!

fot. http://festiwalnowamuzyka.pl/

5. Nikiszowiec

Nikiszowiec, zwany również po prostu Nikiszem, to stara, prawie 100-letnia dzielnica Katowic z bardzo charakterystyczną zabudową w czerwonej cegle. Dzielnica przypomina stare angielskie urocze miasteczka, tylko w takim innym trochę bardziej „surowym” wydaniu. Osiedle stworzone zostało dla górników pobliskiej kopalni i ich rodzin. Oprócz domów mieszkalnych, na osiedlu powstały również sklepy, szkoły, kościół i inne punkty świadczące usługi. Można powiedzieć, że osiedle stało się samowystarczalnym tworem, poza który nie trzeba było już wychodzić. W centralnej części osiedla jest rynek, z przeuroczą kawiarnią Cafe Byfyj.

Osobiście jesteśmy zachwyceni Nikiszowcem. Spacerując wzdłuż wszechobecnej czerwonej cegły, można się przenieść w czasie 100 lat w tył.

Przeuroczy zakątek Katowic!

6. Park Śląski

Jesteśmy w szoku, że nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o Parku Śląskim. Jest to drugi największy park miejski w Europie (po parku Phoenix w Dublinie), jest nawet większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku! Jego powierzchnia to 620 ha a na jego terenie znajduje się wspomniane niżej Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium, ZOO, Stadion Śląski,  Park Etnograficzny i jeszcze na pewno o czymś zapomnieliśmy 😉 A wszystko to można zobaczyć z wysokości, bo wzdłuż parku można przejechać się gondolową kolejką (koszt przejazdu w jedną stronę to 10 zł). Według nas jest to świetny, ponadprzeciętny pomysł na zrobienie z parku atrakcji na skalę Polski! W parku można spędzić cały dzień i w ogóle się nie nudzić. Można w nim świetnie spędzić czas aktywnie, ale park jest też rewelacyjnym miejscem do relaksu.

6. LegendiaŚląskie Wesołe Miasteczko

Tak jak dziś ludzie marzą o wypadzie do Disneylandu, czy do parku rozrywki Universal Studios w Los Angeles, tak nasi rodzice marzyli kiedyś o wypadzie do najsłynniejszego wesołego miasteczka w Polsce – Śląskiego Wesołego Miasteczka. Jest to najstarszy lunapark w Polsce. Aktualnie wesołe miasteczko zostało ponoć odkupione przez Tatralandię i przechodzi gruntowne przebudowy. Z tradycyjnego wesołego miasteczka miejsce zmienia się w park tematyczny europejskiego formatu – w całym parku przewijać się będzie bogaty świat legend, baśni i podań. Będzie uczyć przez zabawę – to lubimy! Poza tym na terenie parku powstaje superszybki, robiący naprawdę duże wrażenie rollercoaster – to też lubimy 🙂  

Oficjalna strona parku mówi, że otwarcie „nowej wersji” parku nastąpi już 29 kwietnia – zapisaliśmy sobie tę datę w kalendarzu i na pewno tam wrócimy.

Ceny i szczegóły znajdziecie tutaj: http://www.legendia.pl/

Budowa nowego rollercoastera

 

8. Punkt widokowy na Centrum Konferencyjnym

Trafiliśmy na niego przypadkiem, bo zainteresowały nas trawiaste dachy na jednym z nowoczesnych budynków, niedaleko Muzeum Śląskiego. Super miejsce, żeby odpocząć podczas zwiedzania miasta i przy okazji popodziwiać panoramę Katowic.

9. Jumpcity Katowice

Jumpcity Katowice to park trampolin, w którym można spełnić swoje marzenia o lataniu. Są tu olbrzymie baseny z gąbkami, kilkadziesiąt trampolin, strefa gladiatorów a nawet specjalne trampoliny do ćwiczenia wsadów do kosza.

Szczegóły i cennik znajdziecie tutaj: http://katowice.jumpcity.pl/

10. Lodziarnia Istne Lody Rzemieślnicze

Spacerując po centrum Katowic co chwila trafialiśmy na ludzi z lodami w intrygujących czarnych wafelkach. Postanowiliśmy pójść w kierunku z którego wszyscy przychodzi i tak trafiliśmy do źródła – miejsca, które nazywa się „Istne Lody Rzemieślnicze”. Kolejka po lody wychodzi tu daleko poza samą lodziarnię, zawija się przy ulicy i biegnie dłuuugo wzdłuż niej. Także na te lody wybierzcie się tylko jeśli masz czas i cierpliwość… i chęć na naprawdę wyjątkowy smak w wyjątkowym wafelku bo lodziarnia oferuje doświadczenie w postaci czarnego wafelka z dodatkiem węgla. W końcu jesteśmy na Śląsku! Brawo za pomysł!

Lody są wytwarzane na miejscu (proces ich tworzenia można podziwiać przez szybę podczas stania w kolejce), a codziennie są dostępne jakieś nowe smaki. Poza tym lodziarnia oferuje też wafelki bezglutenowe, a w każdy piątek pojawia się 1 smak lodów zrobiony na roślinnym mleku. Także jeśli jesteś bezglutenowcem, czy weganinem, to wbijaj śmiało.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś inne miejsca w Katowicach, których nie odwiedziliśmy a powinniśmy zrobić to następnym razem to koniecznie polećcie je w komentarzach!

Wpis powstał we współpracy z Festiwalem Tauron Nowa Muzyka Katowice.

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Legendia to miejsce, które trzeba odwiedzić, oczami dzieci opisane też u nas ?

 • Gosia

  Wrotkarnia w Katowicach- odkryłam to miejsce niedawno. Możliwość wypożyczenia wrotek i jeżdżenia przez dwie godziny w rytmie muzyki. W dodatku w bardzo rozsądnych cenach (studenckie czwartki :D) i blisko od dworca (do 15 min. na piechotę od dworca głównego).
  Laserhouse- również bardzo blisko dworca.

  A dla osób lubiących architekturę sakralną: kościół p.w. św. Piotra i Pawła (kawałek drogi od dworca) oraz kościół p.w. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP (Ligota- Panewniki).

  Polecam ^^

 • Moim zdaniem kopalnie warto zobaczyć czy się do Katowic przyjeżdza, czy mieszka 🙂

 • Daria Gizler

  Małe sprostowanie. Największym parkiem miejskim w Polsce jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy (830ha) 😉 Głowy nie daję, ale ten bydgoski jest piąty w Europie jeśli chodzi o powierzchnię 🙂

 • Przepiękne zdjęcia, dzięki za wymienienie wszystkich super atrakcji na śląsku, których na pierwszy rzut oka nie widać…

 • jest jeszcze https:/https://www.teatrzelazny.pl w którym pewnie nie byliście

 • Moje piękne Katowice *.* Super, że odwiedziliście stolicę Śląska 🙂

 • Ewa

  Mieszkałam prawie 20 lat niedaleko Katowic i zawsze kojarzyły mi się raczej z brudem, kopalniami i śmierdzącymi autobusami 🙂 – dzięki temu zestawieniu spojrzałam na nie trochę z innej strony. Być może się nawet do nich przekonam. Choć Skoczów narazie wygrywa 🙂

 • No na ten festiwal Tauron Nowa Muzyka to bym się wybrał.

 • Trzecia strona podróżnicza w tym tygodniu wylicza aututy Katowic Z całą pewnością Katowicom należy się uznanie, to piękne miasto! …oraz piątka za marketing

 • no i całkiem nowa atrakcja nie opodal Parku Śląskiego druga po Warszawie i Większa FLYSPOT KATOWICE http://flyspot.com/pl/katowice/

 • Cieszy, że docenili Państwo uroki Katowic, ale wkradły się nieścisłości, na przykład Nikiszowiec liczy już ponad sto lat, a Tauron odbywa się w Strefie Kultury. W Dolinie był w latach 2012-2013. To wszystko łatwo sprawdzić.

 • Ja miewam czasami taki widok z balkonu na Katowice.
  Hotel Qubus i okolice. 😉

 • a gdzie się zgubiła atrakcja nr 7?

 • Następnym razem koniecznie spróbujcie lodów w cukierni Dłucik – na Ligocie bądź Piotrowicach. Niebo w gębie jedyne w swoim rodzaju. 🙂 Lepszych lodów nie ma na całym świecie!

 • Zapraszamy takze do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach – która prawdopodobnie zostanie wpisana na listę UNESCO jako pierwszy obiekt na Šląsku

 • A w @Muzeum Historii Katowic, otworzyliśmy właśnie wystawę „Mroki podświadomości. Beksiński”, która potrwa do 1 października. Idealnie by wypełnić czas między koncertami na Tauronie, czy Offfie. Tym bardziej, że wystawa w Nowej Hucie zamknięta z powodu remontu do połowy września.

 • Gudio w Zabrzu a Park Śląski w Chorzowie… wychodzi, że w Kato mamy Istne, MCK, muzeum i Jupcity… a mamy wiele więcej i ciekawiej 🙂 polecam przyjechać do nas na dłużej niż dzień 🙂

  • Byliśmy w Katowicach prawie 2 tygodnie a nie 1 dzień ;). Wszystkie te atrakcje są na tyle blisko, że warto je odwiedzić będąc w Katowicach. A w samych Katowicach co jeszcze polecasz?

   • Iwo Na

    Mam prośbę odnośnie Airbnb aby ktoś mi wytłumaczył jak to jest z tymi depozytami 2 mies temu zrobiłam rezerwację ,widzę że depozyt jest ustawiony na 652 i nie wiem kiedy mam je wpłacić lub czy został już wliczony w cenę? robię to pierwszy raz i jestem zielona.

 • Iga zapraszam

 • GLIWICE !

 • Byłam w Katowicach kilka lat temu. Wszyscy wówczas dziwili się co ja robię na wakacjach w tym mieście twierdząc, że u nich nic nie ma. Nie mogli się nadziwić po co ktoś znad morza przyjeżdża do takich zwykłych ich Katowic. Mnie się tam całkiem podobało, na pewno jeszcze tam wrócę nie raz;)

 • Nikiszowiec, Muzeum Śląskie i Kopalnia Guido są częścią Szlak Zabytków Techniki, zapraszamy do pozostałych 44 obiektów 🙂

 • Ooo! Fajnie, że się tu znaleźliśmy A niedługo połączymy siły z Kopalnią Guido i powstanie naprawdę fajny materiał na naszym vlogu. Już teraz zapraszamy

 • A mnie nikt nie chce wierzyć, jak mówię, że Katowice są piękne

 • stary cmentarz żydowski 😉

 • Santiago Rodríguez

 • Szkoda, że część z nich nie ma nic wspólnego z Kato…

 • Lasy panewnickie /Starganiec

 • ilo

  Tauron jest super – co roku inny, za każdym razem zaskakuje! 🙂

 • 2. ✔️
  6. ✔️
  8. ✔️
  Karolina.

 • Polecam jeszcze Wrotka Katowice, Mariacka.eu, widok z Altus na rynek z palmami i cała panoramę – to tak na szybko 😉

 • W Katowicach co jakiś czas bywam i większość miejsc wymienionych w poście znam. Nie byłam jednak jeszcze w Muzeum – muszę się tam wybrać 🙂

 • Magda Zielinska Marcin Wilk vol 2

 • Zapraszamy do Jaworzna!

 • Jeszcze 10 lat temu, kiedy zaczynałam studiować w Katowicach to miasto nie przyciągało zbytnio, a wręcz przeciwnie. Stary, brzydki dworzec kolejowy, wszędzie szaro i ponuro, roboty drogowe, cały rynek w budowie… Nie zachęcało, chociaż studenci zawsze potrafili odnaleźć ciekawe miejsca 🙂 Dziś, kiedy idę przez Katowice nie mogę uwierzyć jaki progress uczyniło to miasto w ciągu zaledwie 10 lat. Jest pięknie, z pomysłem, ciągle coś się dzieje, powstało tyle nowych, świetnych miejsc kultury i rozrywki (musicie następnym razem odwiedzić NOSPR 🙂 ). Kiedyś nie lubiłam tego miasta, dziś wszystkim polecam. A to tylko o Katowicach, bo ogólnie w Śląskim jest mnóstwo świetnych miejsc.

  • Wiele lat temu też miałam słabe zdanie o Katowicach. Zmieniłam je, gdy zaczęłam tam pracować i spędzać więcej czasu. Miasto odmieniło się na lepsze i ciągle się rozwija. Oby tak dalej 🙂

 • Kiedy będziecie w Bytomiu?Pozdrawiam,trzimcie sie

 • a po zwiedzaniu na piwo i opowieści z całego świata do Klub Podróżników – Namaste

 • Wpadajcie częściej, Śląskie jest super 🙂 mamy jeszcze Beskidy, Jurę czy Szlak Zabytków Techniki, który dziś ma urodziny – zaczyna się Industriada 🙂