Śląskie – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

by Karol Lewandowski

Przewodnik internetowy po województwie śląskim

Województwo śląskie to może nie jeden z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych w Polsce, ale ten region ma do zaoferowania naprawdę dużo.

W ramach naszej nowej serii „Podróże samochodowe po Polsce” wyruszyliśmy w kilkutygodniową podróż po tym województwie i sami byliśmy w szoku, jak dużo niesamowitych atrakcji i miejsc tu znaleźliśmy.

Odwiedziliśmy bardzo wiele atrakcji – i te bardzo popularne i te mało znane i ocenialiśmy je uwzględniając kilka różnych kryteriów (wymienionych poniżej). Owocem tej podróży jest ten internetowy przewodnik, w którym znajdziecie naszą listę najlepszych atrakcji tego województwa, wraz ze zdjęciami, ocenami, opisami, cenami biletów i linkami do stron ze szczegółami. Pamiętajcie, że jest to subiektywny przewodnik, oparty na naszych prywatnych ocenach – ktoś inny, może te miejsca odebrać zupełnie inaczej.

Jeżeli znacie jakieś atrakcje, których nie odwiedziliśmy a są godne polecenia – polećcie je w komentarzu pod tym wpisem. Już teraz wiemy, że na pewno musimy jeszcze wrócić do woj. śląskiego, więc będziemy ten przewodnik jeszcze aktualizować.

P.S. Już niedługo kolejne wpisy z tej serii, w których będziemy odkrywać kolejne polskie województwa.

Nasza podróż po województwie śląskim odbyła się dzięki współpracy z marką Książęce. W podróży towarzyszyło nam najnowsze piwo Książęce IPA

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

Śląskie - mapa naszej podróży samochodowej

Legenda do poniższej mapy:

Miejsca, które musisz odwiedzić

Miejsca, które warto odwiedzić jeśli będą po drodze

Miejsca, na które (naszym zdaniem) szkoda czasu

Nasz ranking śląskich atrakcji

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt atrakcji tego województwa i każdą z nich ocenialiśmy według kilku kryteriów:

  • Nasze ogólne wrażenie po wyjściu z tej atrakcji – czyli po prostu jak bardzo nam się podobało
  • Unikalność doświadczenia – czy w tej atrakcji da się doświadczyć czegoś unikalnego, tzn. być czegoś częścią, mieć wpływ na przebieg zwiedzania (interaktywne tablice, przejażdżka czymś, zjedzenie czegoś związanego z danym miejscem itd.). Jeżeli była to po prostu wystawa po której chodziliśmy bez możliwości interakcji czy dotknięcia czegoś to ta ocena była niska
  • Wyjątkowość miejsca na skalę Polski – jak dużo jest takich  lub podobnych miejsc w innych częściach Polski
  • Obsługa – czy Pani w kasie była miła i pomocna, czy przewodnik był zaangażowany czy raczej obrażony, że pojawił się turysta (tacy też się zdarzają)
  • Cena do jakości – czy cena biletu jest warta tego co oferuje dana atrakcja

Po ocenieniu wszystkich atrakcji podzieliliśmy je na 3 grupy, które przedstawiamy poniżej:

  1. Miejsca, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić (10 miejsc)
  2. Miejsca, które warto odwiedzić ale tylko jeśli są po drodze (nie ma sensu jechać do nich specjalnie z drugiego końca Polski)
  3. Miejsca, których nie warto odwiedzać bo są nieciekawe albo przereklamowane

Przy każdym miejscu znajdziecie ankietę, w której będziecie mogli sami ocenić atrakcje tego województwa – jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

Lubisz podróżować po Polsce? Zobacz nasze zdrapywalne mapy Polski! Idealny prezent dla każdego podróżnika.

10 miejsc, które musisz odwiedzić

1. Prywatne Muzeum Literatury im. W. Reymonta w Bielsku-Białej

0
/10
Nasza ocena atrakcji

Prywatne Muzeum Literatury im. W. Reymonta w Bielsku-Białej nie da się porównać z żadnym innym muzeum. Już po przekroczeniu progu tego miejsca, mamy wrażenie, że wchodzimy do innego świata. Świata, który kryje niejedną tajemnicę. Panem tego świata jest pan Tadeusz Modrzejewski – ostatni polski skryba.

Pan Tadeusz ma 64 lata. Od prawie 30 lat przepisuje ręcznie dzieła Reymonta. Zdarza mu się również przepisywać dzieła Kraszewskiego, Sienkiewicza czy Mickiewicza. Przepisuje je starannie gęsim piórem maczanym w atramencie.

A to wszystko przy świetle świec i bez ogrzewania.

Muzeum jest pełne nie tylko ręcznie przypisanych ksiąg, ale także obrazów i rzeźb autorstwa Pana Tadeusza.

Cena: Opłata dobrowolna – po zwiedzaniu każdy sam decyduje jaką kwotę chce zostawić. Zalecamy minumum 10 zł za osobę.

Parking: Auto najlepiej zostawić na parkingu przy ulicy Orkana. W centrum obowiązuje strefa płatnego parkowania, płatność u parkingowych, którzy chodzą wzdłuż ulic.

Więcej o tym miejscu przeczytacie i obejrzycie w naszym osobny wpisie:

Ostatni polski skryba >>

P.S.

Będąc w okolicy warto też odwiedzić Wytwórnię Filmów Rysunkowych, w której powstawały kultowe polskie bajki. http://www.sfr.com.pl/

A miłośnikom escape roomów polecamy Hurry Up w Bielsku – bardzo rozbudowane i dopracowane pokoje http://hurry-up.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 9/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Obsługa 10/10
Cena do jakości 10/10

Prywatne Muzeum Literatury - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

2. Szlak Orlich Gniazd

0
/10
Nasza ocena miejsca

Szlak łączący kilkanaście średniowiecznych zamków strzegących kiedyś granic Królestwa Polskiego (ich liczba zależy od źródła). Większość zamków znajduje się na trudno dostępnych wapiennych skałach (stąd podobieństwo do orlich gniazd), które dodają całemu obszarowi bardzo unikalnego klimatu.

Jedne z ciekawszych punktów na szlaku po stronie śląskiej (połowa szlaku znajduje się w województwie małopolskim) to:

Zamek Bobolice

Świetnie odrestaurowany zamek, który jeszcze niedawno był totalną ruiną. Zamek można zwiedzić z przewodnikiem, a tuż obok jest hotel, w którym można przenocować z widokiem na zamek, lub zjeść lokalne przysmaki.

Cena zwiedzania – 15 zł (bilet normalny)

Zamek Mirów

Ruiny zamku położone kilka kilometrów od Bobolic. Za zamkiem znajduje się  dużo ostańców skalnych charakterystycznych dla tych rejonów. Warto przejść się szlakiem od Zamku Mirów do Zamku Bobolice i popodziwiać typowo jurajskie krajobrazy.

Zamek Ogrodzieniec

Świetnie położony zamek, przy którym powstało bardzo dużo dodatkowych atrakcji – tor saneczkowy, park miniatur, dom strachów, park linowy i inne.

W sezonie odbywa się też sporo pokazów – np. walki rycerskie.

Szczególnie polecamy nocne zwiedzanie zamku „z duchami”, na którym byliśmy kilka lat temu (wymaga wcześniejszej rezerwacji).

Bilety na zamek – 12 zł normalny

Szczegóły http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

Gród na Górze Birów

Zrekonstruowany Gród Królewski, z którego roztacza się widok na całą okolicę. W środku znajdują się wystawy tematyczne, które spodobają się szczególnie najmłodszym.

Bilet wstępu – 5 zł normalny

Pełną listę zamków ze Szlaku Orlich Gniazd, znajdziecie tutaj >>  http://www.orlegniazda.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Obsługa 6/10
Cena do jakości 8/10

Szlak Orlich Gniazd - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

3. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

0
/10
Nasza ocena miejsca

Zabytkowy kompleks, w którym znajduje się działający browar. W towarzystwie przewodnika można zobaczyć krok po kroku proces warzenia piwa i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o historii browaru. Na koniec zwiedzania każdy gość próbuje świeżo ważonego 14-dniowego piwa.

Polecamy rozszerzyć swoje zwiedzanie o Książęcą Szkołę Degustacji – warsztaty podczas których piwny ekspert uczy sztuki degustacji piwa Książęce (my uczyliśmy się na 4 rodzajach – Ciemne Łagodne, Czerwony Lager, Złote Pszeniczne i Książęce IPA).

Dostępne jest nawet „Śląskie zwiedzanie” – z przewodnikiem mówiącym w gwarze śląskiej.

Cena: 25 zł, Książęca Szkoła Degustacji + 20 zł

Wstęp tylko dla osób pełnoletnich.

Bilety: http://zwiedzbrowar.pl/ 

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 9/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 7/10
Obsługa - super przewodniczka!
Cena do jakości

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

4. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

0
/10
Nasza ocena miejsca

Przepiękny park krajobrazowy z mnóstwem szlaków, które warto odwiedzić zarówno w lecie, jak i w zimie. Warto odwiedzić je szczególnie poza sezonem, kiedy nawet na głównych szlakach spotkamy niewielu turystów.

Szczególnie polecamy wjazd kolejką linową na Górę Szyndzielnię i przejście 1-godzinnym szlakiem z Szyndzielni do schroniska na Klimczoku (bardzo dobre jedzenie i piękne widoki).

Dojazd: Pod samą kolejką jest zakaz wjazdu, więc auto najlepiej zostawić na darmowym parkingu koło ronda i ostatnie 2 km przejechać autobusem, który jeździ co 20-30 minut lub przejść się piechotą.

Cena: Bilet na kolejkę linową w 2 strony to 25 zł (ulgowy 18 zł)

Polecamy też wszystkie szlaki w okolicy Istebnej i przełęczy Kubalonka. Będąc w okolicy warto też odwiedzić Izbę Pamięci Kukuczki i zobaczyć Trójstyk Jaworzyński – punkt styku granic Polski, Czech i Słowacji.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Obsługa 9/10
Cena do jakości 9/10

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca

Nieczynna kopalnia węgla, która w 2007 roku została otwarta dla turystów. W towarzystwie górnika zjeżdżamy kilkaset metrów pod ziemię i przez kilka godzin możemy dowiedzieć się sporo o realiach pracy górników w XIX i XX wieku. Górnik-przewodnik opowiada naprawdę ciekawe rzeczy, do tego chodzimy po prawdziwej kopalni więc potęguje to wrażenia. Pełno tu multimedialnych rozwiązań czy efektów dźwiękowych. Przewodnik uruchamia nawet niektóre maszyny górnicze, żebyśmy mogli zobaczyć ich działanie na żywo. Po wizycie w GUIDO można lepiej zrozumieć czym było i jest górnictwo na Śląsku i nabrać większego szacunku do zawodu górnika.

Na poziomie 320 (czyli 320 metrów pod ziemią) znajduje się nawet podziemny pub.

Od jakiegoś czasu można także wykupić bilet “Poziom 355 Szychta”, który zawiera w cenie wypożyczenie kompletnego stroju górniczego i w ramach którego można “odpracować” kilka godzin jako górnik. Następnym razem musimy tego spróbować!

Cennik i szczegóły znajdziecie tutaj: http://kopalniaguido.pl/index.php/rezerwacje

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 9/10
Obsługa 8/10 - przewodnikiem jest były górnik 🙂
Cena

Kopalnia GUIDO - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca

Wielokrotnie przejeżdżaliśmy przez Katowice, ale nigdy nie zatrzymaliśmy się tu turystycznie. A to błąd – to miasto ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Polecamy przede wszystkim:

Muzeum Śląskie

Jedno z najlepszych muzeów w jakich byliśmy w Polsce – w szczególności warto odwiedzić wystawę“Światło historii”, która jest na jednym z niższych poziomów muzeum.  Jest to przykład jak powinno wyglądać ciekawe muzeum – pełno tu interaktywnych rozwiązań, pobudzających wyobraźnię instalacji, realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń, dużo zabawy światłem i dźwiękiem. Można na tej wystawie spędzić kilka godzin, nie znudzić się i dowiedzieć się bardzo wiele o historii Śląska.

Byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem i polecamy Wam właśnie od tego muzeum zacząć zwiedzanie Katowic.

We wtorki wstęp za darmo!

Aktualne ceny biletów i inne szczegóły sprawdzicie na ich stronie: http://www.muzeumslaskie.pl/

Nikiszowiec

Nikiszowiec, zwany również po prostu Nikiszem, to stara, prawie 100-letnia dzielnica Katowic z bardzo charakterystyczną zabudową w czerwonej cegle. Dzielnica przypomina stare angielskie urocze miasteczka, tylko w takim innym trochę bardziej “surowym” wydaniu. Osiedle stworzone zostało dla górników pobliskiej kopalni i ich rodzin. Oprócz domów mieszkalnych, na osiedlu powstały również sklepy, szkoły, kościół i inne punkty świadczące usługi. Można powiedzieć, że osiedle stało się samowystarczalnym tworem, poza który nie trzeba było już wychodzić. W centralnej części osiedla jest rynek, z przeuroczą kawiarnią Cafe Byfyj.

Osobiście jesteśmy zachwyceni Nikiszowcem. Spacerując wzdłuż wszechobecnej czerwonej cegły, można się przenieść w czasie 100 lat w tył.

Przeuroczy zakątek Katowic!

Punkt widokowy na Centrum Konferencyjnym

Trafiliśmy na niego przypadkiem, bo zainteresowały nas trawiaste dachy na jednym z nowoczesnych budynków, niedaleko Muzeum Śląskiego. Super miejsce, żeby odpocząć podczas zwiedzania miasta i przy okazji popodziwiać panoramę Katowic.

Ciekawych atrakcji w Katowicach i okolicach jest tak dużo, że musieliśmy stworzyć osobny wpis. Zobaczcie go koniecznie:

Katowice – 10 atrakcji, dla których musisz tam pojechać >>

P.S.

Na nocleg polecamy skorzystanie z Airbnb i wynajęcie na przykład mieszkania „Okno na spodek” z niesamowitym widokiem na centrum i katowicki spodek.

Korzystając z tego linku dostaniecie 100 zł na pierwszą podróż: https://www.airbnb.pl/c/klewandowski31?s=8

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 9/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 9/10
Obsługa 7/10
Cena do jakości 7/10

Katowice - Wasza ocena katowickich atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

7. Pustynia Błędowska

0
/10
Nasza ocena miejsca

Będąc w tych okolicach nie można pominąć Pustyni Błędowskiej, znajdującej się na pograniczu woj. śląskiego i woj. małopolskiego.

Pustynia Błędowska nie jest pustynią w znaczeniu jakie znamy z lekcji geografii, w sensie nie jest taką pustynią jak np. Sahara, która powstała ze względu na klimat tam panujący: mała ilość opadów, wysokie temperatury. Nasza polska pustynia jest pochodzenia antropogenicznego – czyli człowiek pomógł jej powstać. Lasy, które kiedyś porastały tereny Pustyni Błędowskiej, zostały wykarczowane na potrzeby górnictwa i hutnictwa, które świetnie się na tych terenach rozwijały już od średniowiecza. W wyniku tak intensywnych działan człowieka, poziom wód gruntowych tak mocno opadł, że rośliny przestały chcieć tu rosnąć.

Tak powstała nasza polska pustynia, więc jeśli jeszcze tam nie byliście, to koniecznie zróbcie to, bo pustynia już jest 5-krotnie mniejsza niż kiedyś i nie wiadomo, czy poziom wód gruntowych nie podniesie się, a wtedy … będzie po ptokach.

Ważne! Nie z każdego punktu widokowego pustynia wygląda tak imponująco. My polecamy przede wszystkim Punkt Widokowy Dąbrówka (zaznaczony na mapce poniżej) oraz Punkt Widokowy Czubatka (dalej od pustyni ale bardziej z góry).

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 7/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 9/10

Pustynia Błędowska - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

8. Sztolnia Czarnego Pstrąga

0
/10
Nasza ocena miejsca

Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600 metrowy fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, który przemierza się na starych łodziach, w ciemnych podziemiach. Do zwiedzania udostępniony jest odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. To najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce.

Szyb „Ewa” i szyb „Sylwester” znajdują się w Parku Repeckiego – wypatrywać trzeba dwóch okrągłych, pokrytych dachem z gontu budynków. W nich znajduje się zejście pod ziemię, gdzie wsiada się w łodzie, które chyba pamiętają samego Mieszka I-szego. Płynie się około pół godziny, a w miedzy czasie pan kierujący łodzią, opowiada swoim donośnym, teatralnym głosem, historię sztolni.

Koszt – 25zł/os., płatność tylko gotówką

Start jest na zmianę z szybu Ewa i Sylwester co pół godziny – trzeba podejść pod jeden z nich i na wyświetlaczu przeczytać kiedy będzie kolejny kurs i z którego szybu. Poza sezonem spływy odbywają się tylko w weekendy od 13:00 do 14:00.

Dojazd – auto trzeba zostawić albo na płatnym parkingu SP ZOZ Repty od ulicy Śniadeckiego i przejść pieszo kilometr przez park, albo na darmowym parkingu od ulicy Rapeckiej i też przejść pieszo kilometr przez park.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 5/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 9/10
Obsługa 6/10
Cena do jakości - drogo

Sztolnia Czarnego Pstrąga - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

9. Zabytkowa Kopalnia Srebra

0
/10
Nasza ocena miejsca

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to Muzeum Górnictwa z multimedialną lekcją historii i podziemna trasa turystyczna dość ciekawie zrobiona. Podziemna trasa znajduje się na głębokości 40,5m, gdzie zjeżdża się szybem Anioł. Podczas zwiedzania nie da się nie poczuć trudu i ciężkości zawodu górnika. Szlak udostępniony do zwiedzania ma 1740m długości. Dla zwiększenia doświadczeń pod ziemią, dodano efekty dźwiękowe, takie jak odgłosy ciężkiej pracy gwarków, obsypujących się kamieni czy wózków transportujących kruszec. Później wsiada się w łodzie i przepływa krótki odcinek, który był kiedyś chodnikiem odwadniającym. Cena 38zł (a w sezonie wysokim 40zł)

Zanim wybierzecie się do Kopalni Srebra, zajrzyjcie na ich stronę i sprawdźcie w jakich godzinach działają, bo nie jest ich za wiele, szczególnie jeśli chodzi o sezon niski.

Dojazd – darmowy parking znajduje się tuż przy kopalni.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 5/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 5/10
Obsługa 6/10
Cena do jakości - dosyć drogo

Zabytkowa Kopalnia Srebra - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

10. Pszczyna

0
/10
Nasza ocena miejsca

Niewielkie miasteczko uważane za perełkę okolic. Zwiedzanie warto zacząć od zabytkowego pałacu w którym znajduje się muzeum (bilet normalny 16 zł). Za pałacem jest rozległy Park Pałacowy, pełen pięknych alejek i romantycznych mostków.

Warto zajrzeć też do jednej z restauracji na rynku (polecamy restaurację Frykówka), a najmłodszych na pewno zainteresuje Pokazowa Zagroda Żubrów.

Dojazd – auto najlepiej zostawić na parkingu przy ul. Wojska Polskiego (opłata w parkometrze) i przez park pójść prosto do Pałacu.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 6/10
Unikalność doświadczenia 5/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 4/10
Cena do jakości 7/10

Pszczyna - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tak jak zostało to już wspomniane na początku – jest to nasz subiektywny ranking i podczas tych kilku tygodni nie udało nam się odwiedzić wszystkich atrakcji województwa. Ale już wiemy, że musimy tam wrócić.

Dlatego jeśli znacie jeszcze jakieś inne miejsca, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku – koniecznie dajcie o nich znać w komentarzach. Z wielką chęcią odwiedzimy je następnym razem 🙂

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat