Przewodnik internetowy po województwie podlaskim
Województwo podlaskie to naszym zdaniem, jedno z najbardziej niesamowitych i egzotycznych województw w Polsce. To miejsce, w którym czas płynie dużo wolniej niż w innych częściach Polski i można tu poczuć niesamowity spokój i bliskość z naturą.
W ramach naszej nowej serii „Podróże samochodowe po Polsce” wyruszyliśmy w kilkutygodniową podróż po tym województwie i sami byliśmy w szoku, jak dużo niesamowitych atrakcji i miejsc tu znaleźliśmy.
Odwiedziliśmy bardzo wiele atrakcji – i te bardzo popularne i te mało znane i ocenialiśmy je uwzględniając kilka różnych kryteriów (wymienionych poniżej). Owocem tej podróży jest ten internetowy przewodnik, w którym znajdziecie naszą listę najlepszych atrakcji tego województwa, wraz ze zdjęciami, ocenami, opisami, cenami biletów i linkami do stron ze szczegółami. Pamiętajcie, że jest to subiektywny przewodnik, oparty na naszych prywatnych ocenach – ktoś inny, może te miejsca odebrać zupełnie inaczej.
Jeżeli znacie jakieś atrakcje, których nie odwiedziliśmy a są godne polecenia – polećcie je w komentarzu pod tym wpisem. Już teraz wiemy, że na pewno musimy jeszcze wrócić do woj. podlaskiego, więc będziemy ten przewodnik jeszcze aktualizować.
P.S. Już niedługo kolejne wpisy z tej serii, w których będziemy odkrywać kolejne polskie województwa.
Darmowy PDF do pobrania!
Na końcu tego wpisu znajdziesz darmowy PDF ze skróconą wersją tego wpisu i propozycją gotowej trasy po Podlasiu. Możesz go pobrać na telefon lub komputer albo wydrukować.

[divider]
[divider]

Nasza podróż po województwie podlaskim odbyła się dzięki współpracy z marką Huawei. Podczas tej podróży towarzyszył nam ich tablet HUAWEI MediaPad M3 Lite i mieliśmy okazję przetestować jego super mocną baterię oraz inteligentny ekran, dzięki któremu można oglądać filmy w każdym oświetleniu. Tabletu używaliśmy głównie do oglądania filmów, nawigacji i przeglądania map oraz do robienia zdjęć – bateria spokojnie wytrzymywała 10h ciągłej pracy i w sumie przez cały wyjazd ładowaliśmy go tylko 2 razy.

Nasz ranking podlaskich atrakcji
Odwiedziliśmy kilkadziesiąt atrakcji tego województwa i każdą z nich ocenialiśmy według kilku kryteriów:
- Nasze ogólne wrażenie po wyjściu z tej atrakcji – czyli po prostu jak bardzo nam się podobało
- Unikalność doświadczenia – czy w tej atrakcji da się doświadczyć czegoś unikalnego, tzn. być czegoś częścią, mieć wpływ na przebieg zwiedzania (interaktywne tablice, przejażdżka czymś, zjedzenie czegoś związanego z danym miejscem itd.). Jeżeli była to po prostu wystawa po której chodziliśmy bez możliwości interakcji czy dotknięcia czegoś to ta ocena była niska
- Wyjątkowość miejsca na skalę Polski – jak dużo jest takich lub podobnych miejsc w innych częściach Polski
- Dla dzieci – czy warto zabrać tu dzieci i czy nie będą się one nudzić
- Obsługa – czy Pani w kasie była miła i pomocna, czy przewodnik był zaangażowany czy raczej obrażony, że pojawił się turysta (tacy też się zdarzają)
- Cena do jakości – czy cena biletu jest warta tego co oferuje dana atrakcja
Po ocenieniu wszystkich atrakcji podzieliliśmy je na 3 grupy, które przedstawiamy poniżej:
- Miejsca, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić (10 miejsc)
- Miejsca, które warto odwiedzić ale tylko jeśli są po drodze (nie ma sensu jechać do nich specjalnie z drugiego końca Polski)
- Miejsca, których nie warto odwiedzać bo są nieciekawe albo przereklamowane
Przy każdym miejscu znajdziecie ankietę, w której będziecie mogli sami ocenić atrakcje tego województwa – jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

10 miejsc, które musisz odwiedzić
Jest w Polsce takie miejsce pełne magii. Miejsce, gdzie odwiedzić można najstarszy w Polsce, prześliczny, zielony, drewniany meczet. Można w nim posłuchać opowieści Tatara – a nie zostało ich w Polsce już wielu! Tatar ten bawi i uczy swoją niesamowicie inspirującą gadką. Opowiada o swoim małżeństwie z katoliczką, opowiada o byciu muzułmaninem, opowiada o braterskiej miłości do bliźniego. Jego opowieści okazują się być balsamem dla duszy, która w dzisiejszych czasach tak bardzo jest zastraszana innością i obcością.
Później można zjeść. Ba! “Zjeść” to zbyt banalne słowo – można tego jedzenia DOŚWIADCZYĆ. Tuż obok meczetu stoi Tatarska Jurta, która oferuje autentyczne dania tatarskie, których receptura od wieków nie uległa zmianie. Spróbować tu można pierekaczewników, trybuszoków, kibiny, pieremiacze, cebulniki, samsa jak i wiele innych ciekawych i nietypowych potraw. Miejsce absolutnie egzotyczne i warte odwiedzenia! (Bezglutenowiec czy weganin też znajdzie tu coś dla siebie!)
Cena: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Adres: Kruszyniany
Szczegóły:
Nasza szczegółowa ocena:

Niedaleko Siemiatycz znajduje się „Korona Podlasia” czyli kamienny kasztel (kasztel – staropolska nazwa zamku lub jego głównej części w postaci warownego budynku mieszkalnego) budowany własnoręcznie przez Pana Jurka.
Cena: dobrowolny datek do skrzynki
Adres: Siemiatycze
Szczegóły:
Nasza szczegółowa ocena:

- Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi (niebieska)
- Parafia prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach (niebieska)
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance (zielona)
Cena: dobrowolna ofiara do puszki
Adres: Narew, Puchły, Trześcianka
Nasza szczegółowa ocena:

Nasza szczegółowa ocena:

Góra Garbarka to cel pielgrzymek prawosławnych wiernych. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy w okolicach szalała epidemia cholery. Pewnemu człowiekowi przyśnił się sen, w którym usłyszał, że ratunek od śmierci może znaleźć właśnie na tej górze. Ruszyło z nim wiele osób, które przyniosły ze sobą krzyże, które potem zostały wbite na górze. Wierni modlili się i obmywali w świętym źródełku znajdującym się przy wejściu na górę.
Według kronik wyzdrowiało wtedy około 10.000 osób.
Miejsce to ma w sobie coś mistycznego i warto je odwiedzić.
Nasza szczegółowa ocena:

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach to jedyny w Polsce prawosławny skit, czyli pustelnia dla mnichów. Znajduje się na wysepce położonej na rozlewiskach Narwi a ze wsią Odrynki jest połączony drewnianą kładką.
Nasza szczegółowa ocena:

Puszcza Białowieska to kompleks leśny znajdujący się na terenie Polski i Białorusi. Zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Żyje tu też największa dzika populacja żubra na świecie.
Na terenie puszczy można spotkać też wilki, rysie, bobry, norki i wiele innych zwierząt. Poza licznymi szlakami warto też odwiedzić zagrodę pokazową Żubra czy park z Dworkiem Gubernatora w Białowieży. Niektóre ze szlaków są dostępne do odwiedzenia tylko z przewodnikiem PTTK za opłatą (czasem sporą, bo np. poranna wycieczka na obserwację żubrów to koszt 400 zł). Szczegóły w informacji turystycznej w Białowieży.
Podróżując po woj. podlaskim koniecznie zainstalujcie oficjalną aplikację Białowieskiego Parku Narodowego – znajdziecie w niej propozycje szlaków do przejścia, informacje o parku i o zwierzętach, które można tam spotkać i wiele innych przydatnych rzeczy. Super sprawa!
Podczas tej podróży mieliśmy ze sobą tablet HUAWEI MediaPad M3 Lite i to właśnie na nim testowaliśmy aplikację Białowieskiego Parku Narodowego. Tablet jest mały i poręczny więc pakowaliśmy go do plecaka i zabieraliśmy ze sobą na szlak. Dzięki temu mogliśmy po drodze sprawdzać jakie zwierzęta czy rośliny spotkaliśmy – super zabawa :).
Jesteśmy pod wrażeniem jego super jasnego ekranu i wytrzymałej baterii w tym tablecie – używaliśmy go do oglądania filmów, do nawigacji, robienia zdjęć czy do szukania ciekawych miejsc do odwiedzenia i bateria wytrzymywała nawet 10h ciągłego użytkowania. A przez cały wyjazd ładowaliśmy tablet tylko 2 razy!
Szczegóły:
Nasza szczegółowa ocena:

Narwiański Park Narodowy to park pokrywający rozlewiska rzeki Narwi. Ponieważ większość parku to tereny podmokłe, najlepiej wybrać się na kładkę znajdującą się we wsi Waniewo. Można nią przejść ponad kilometr (po drodze są 2 wieże widokowe) i podziwiać liczne ptaki. Raz na jakiś czas kładka urywa się i trzeba przeprawić się specjalnymi tratwami, które trzeba własnoręcznie przeciągać na drugą stronę – niezła zabawa :).
Cena: normalny 5 zł
Szczegóły:
http://www.npn.pl/narwianski-park-narodowy
Nasza szczegółowa ocena:

Supraśl to bardzo malownicze miasteczko położone niedaleko Białegostoku. Miasteczko idealnie nadaje się na wycieczkę z rodziną – warto przespacerować się po głównej ulicy przy której stoją stare drewniane domy, spędzić trochę czasu na nadrzecznej promenadzie oraz odwiedzić Klasztor Męski Zwiastowania NMP (z cerkwią obronną).
Nasza szczegółowa ocena:

10. Europejska Wieś Bociania
Europejska Wieś Bociania to prywatny teren znajdujący się przy Dworze Pentowo (obiekt noclegowy). Jest to miejsce w którym macie okazję spotkać sporo bocianów zamieszkujących okoliczne dachy i podziwiać je z 2 wież.
Szczerze mówiąc, po wizycie tam spodziewaliśmy się trochę więcej. Jeżeli będzie mieli po drodze to warto wstąpić, choćby po to, żeby poczytać ciekawostki o bocianach. Ale jeśli chcecie po prostu spotkać bociany to nie ma takiej konieczności. Na Podlasiu są ich tysiące i dużo więcej spotkaliśmy na łąkach czy w wioskach.
Cena: normalny 10 zł
Adres: Pentowo
Szczegóły:
http://www.pentowo.pl/
Nasza szczegółowa ocena:

Tak jak zostało to już wspomniane na początku – jest to nasz subiektywny ranking i podczas tych kilku tygodni nie udało nam się odwiedzić wszystkich atrakcji województwa. Ale już wiemy, że musimy tam wrócić.
Dlatego jeśli znacie jeszcze jakieś inne miejsca, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku – koniecznie dajcie o nich znać w komentarzach. Z wielką chęcią odwiedzimy je następnym razem 🙂
Darmowy PDF do pobrania
