Podlaskie – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

by Karol Lewandowski

Przewodnik internetowy po województwie podlaskim

Województwo podlaskie to naszym zdaniem, jedno z najbardziej niesamowitych i egzotycznych województw w Polsce. To miejsce, w którym czas płynie dużo wolniej niż w innych częściach Polski i można tu poczuć niesamowity spokój i bliskość z naturą.

W ramach naszej nowej serii „Podróże samochodowe po Polsce” wyruszyliśmy w kilkutygodniową podróż po tym województwie i sami byliśmy w szoku, jak dużo niesamowitych atrakcji i miejsc tu znaleźliśmy.

Odwiedziliśmy bardzo wiele atrakcji – i te bardzo popularne i te mało znane i ocenialiśmy je uwzględniając kilka różnych kryteriów (wymienionych poniżej). Owocem tej podróży jest ten internetowy przewodnik, w którym znajdziecie naszą listę najlepszych atrakcji tego województwa, wraz ze zdjęciami, ocenami, opisami, cenami biletów i linkami do stron ze szczegółami. Pamiętajcie, że jest to subiektywny przewodnik, oparty na naszych prywatnych ocenach – ktoś inny, może te miejsca odebrać zupełnie inaczej.

Jeżeli znacie jakieś atrakcje, których nie odwiedziliśmy a są godne polecenia – polećcie je w komentarzu pod tym wpisem. Już teraz wiemy, że na pewno musimy jeszcze wrócić do woj. podlaskiego, więc będziemy ten przewodnik jeszcze aktualizować.

P.S. Już niedługo kolejne wpisy z tej serii, w których będziemy odkrywać kolejne polskie województwa.

Darmowy PDF do pobrania!

Na końcu tego wpisu znajdziesz darmowy PDF ze skróconą wersją tego wpisu i propozycją gotowej trasy po Podlasiu. Możesz go pobrać na telefon lub komputer albo wydrukować.

[divider]

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.


[divider]

Nasza podróż po województwie podlaskim odbyła się dzięki współpracy z marką Huawei. Podczas tej podróży towarzyszył nam ich tablet HUAWEI MediaPad M3 Lite i mieliśmy okazję przetestować jego super mocną baterię oraz inteligentny ekran, dzięki któremu można oglądać filmy w każdym oświetleniu. Tabletu używaliśmy głównie do oglądania filmów, nawigacji i przeglądania map oraz do robienia zdjęć – bateria spokojnie wytrzymywała 10h ciągłej pracy i w sumie przez cały wyjazd ładowaliśmy go tylko 2 razy.

Podlaskie - mapa naszej podróży samochodowej

Legenda do poniższej mapy:

Miejsca, które musisz odwiedzić

Miejsca, które warto odwiedzić jeśli będą po drodze

Miejsca, na które (naszym zdaniem) szkoda czasu

Nasz ranking podlaskich atrakcji

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt atrakcji tego województwa i każdą z nich ocenialiśmy według kilku kryteriów:

 • Nasze ogólne wrażenie po wyjściu z tej atrakcji – czyli po prostu jak bardzo nam się podobało
 • Unikalność doświadczenia – czy w tej atrakcji da się doświadczyć czegoś unikalnego, tzn. być czegoś częścią, mieć wpływ na przebieg zwiedzania (interaktywne tablice, przejażdżka czymś, zjedzenie czegoś związanego z danym miejscem itd.). Jeżeli była to po prostu wystawa po której chodziliśmy bez możliwości interakcji czy dotknięcia czegoś to ta ocena była niska
 • Wyjątkowość miejsca na skalę Polski – jak dużo jest takich  lub podobnych miejsc w innych częściach Polski
 • Dla dzieci – czy warto zabrać tu dzieci i czy nie będą się one nudzić
 • Obsługa – czy Pani w kasie była miła i pomocna, czy przewodnik był zaangażowany czy raczej obrażony, że pojawił się turysta (tacy też się zdarzają)
 • Cena do jakości – czy cena biletu jest warta tego co oferuje dana atrakcja

Po ocenieniu wszystkich atrakcji podzieliliśmy je na 3 grupy, które przedstawiamy poniżej:

 1. Miejsca, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić (10 miejsc)
 2. Miejsca, które warto odwiedzić ale tylko jeśli są po drodze (nie ma sensu jechać do nich specjalnie z drugiego końca Polski)
 3. Miejsca, których nie warto odwiedzać bo są nieciekawe albo przereklamowane

Przy każdym miejscu znajdziecie ankietę, w której będziecie mogli sami ocenić atrakcje tego województwa – jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

10 miejsc, które musisz odwiedzić

1. Wieś tatarska Kruszyniany

0
/10
Nasza ocena miejsca

Jest w Polsce takie miejsce pełne magii. Miejsce, gdzie odwiedzić można najstarszy w Polsce, prześliczny, zielony, drewniany meczet. Można w nim posłuchać opowieści Tatara – a nie zostało ich w Polsce już wielu! Tatar ten bawi i uczy swoją niesamowicie inspirującą gadką. Opowiada o swoim małżeństwie z katoliczką, opowiada o byciu muzułmaninem, opowiada o braterskiej miłości do bliźniego. Jego opowieści okazują się być balsamem dla duszy, która w dzisiejszych czasach tak bardzo jest zastraszana innością i obcością.

Później można zjeść. Ba! “Zjeść” to zbyt banalne słowo – można tego jedzenia DOŚWIADCZYĆ. Tuż obok meczetu stoi Tatarska Jurta, która oferuje autentyczne dania tatarskie, których receptura od wieków nie uległa zmianie. Spróbować tu można pierekaczewników, trybuszoków, kibiny, pieremiacze, cebulniki, samsa jak i wiele innych ciekawych i nietypowych potraw. Miejsce absolutnie egzotyczne i warte odwiedzenia! (Bezglutenowiec czy weganin też znajdzie tu coś dla siebie!)

Cena: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Adres: Kruszyniany

Szczegóły:

http://www.kruszyniany.com.pl/zwiedzanie

http://www.kruszyniany.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 10/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 8/10
Obsługa - świetny przewodnik w meczecie
Cena do jakości - w sam raz

Wasza ocena atrakcji "Kruszyniany - wieś tatarska"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

2. Prywatny zamek Pana Jurka - Kasztelik Korona Podlasia

0
/10
Nasza ocena miejsca

Niedaleko Siemiatycz znajduje się „Korona Podlasia” czyli kamienny kasztel (kasztel – staropolska nazwa zamku lub jego głównej części w postaci warownego budynku mieszkalnego) budowany własnoręcznie przez Pana Jurka.

 

Pan Jurek, lokalny społecznik, mówi, że kamień zawsze był jego pasją i stąd wziął się pomysł na zbudowanie własnego zamku.
Budowa trwa już prawie 10 lat a jej widok jest imponujący. Pan Jurek sam wykonuje także metalowe zdobienia, tarcze czy miecze ozdabiające zamek.
Zamek znajduje się na terenie prywatnym, ale Pan Jurek jest niezwykle otwartym i sympatycznym człowiekiem i zawsze z uśmiechem wita na swoim terenie turystów, którzy zechcą zobaczyć jego dzieło.
Nie ma tu biletów wstępu ale przy wejściu na wieżę znajduje się skrzyneczka, do której każdy powinien (naszym zdaniem) wrzucić choć kilka złotych, żeby wesprzeć budowę.

Cena: dobrowolny datek do skrzynki

Adres: Siemiatycze

Szczegóły:

/https://www.facebook.com/KasztelikKoronaPodlasia/?fref=ts

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 10/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 9/10
Obsługa - właściciel bardzo otwarty i sympatyczny
Cena do jakości - dobrowolny datek do skrzyneczki

Wasza ocena atrakcji "Kasztelik Korona Podlasia"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca
Podlasie jest niezwykle rożnorodne kulturowo i religijnie. Poza katolikami i opisanymi wcześniej muzułmanami tatarskiego pochodzenia, na podlasiu żyje bardzo dużo prawosławnych. W praktycznie każdej wiosce spotkacie drewniane cerkwie. Kilka z nich jest niezwykle kolorowych i wartych odwiedzenia. Kolor niebieski oznacza ponoć, że cerkiew lub wieś jest powierzona Matce Boskiej, a zielony oznacza związek z Duchem Świętym lub (według innej wersji) związek z jakimś męczennikiem. Ale jeden z księży powiedział nam też, że często kolor nie oznacza nic i jest wybierany jedynie z powodów estetycznych.
Jedne z ładniejszych cerkwi to:
 • Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi (niebieska)
 • Parafia prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach (niebieska)
 • Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance (zielona)

Cena: dobrowolna ofiara do puszki

Adres: Narew, Puchły, Trześcianka

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 10/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 7/10
Obsługa - księża z chęcią wpuszczają do środka i opowiadają o cerkwiach
Cena do jakości - dobrowolny datek do skrzyneczki

Wasza ocena atrakcji "Podlaskie cerkwie"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca
Kraina Otwartych Okiennic to nazwa trzech wsi – Trześcianka, Soce i Puchły. Wszystkie one słyną ze zdobionych domów. Wokół okien i na węgłach domów umieszczane są drewniane ornamenty, a dekoracji dopełniają okiennice, które są malowane żywymi kontrastowymi kolorami. Zdobienia te w połączeniu z ławeczkami, na których przesiadują mieszkańcy, tworzą niesamowicie sielski klimat.
Poza wymienionymi wyżej wioskami, tego typu zdobienia można spotkać na całym Podlasiu. Kolejnym przykładem takiej pięknie ozdobionej wsi (naszym zdaniem nawet ładniejszej niż sama Kraina Otwartych Okiennic) są Plutycze.
Dokładne adresy znajdziecie na poniższych mapkach.
Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 9/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 8/10

Wasza ocena atrakcji "Kraina otwartych okiennic"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Podczas tej podróży mieliśmy okazję testować tablet HUAWEI MediaPad M3 Lite

0
/10
Nasza ocena miejsca

Góra Garbarka to cel pielgrzymek prawosławnych wiernych. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy w okolicach szalała epidemia cholery. Pewnemu człowiekowi przyśnił się sen, w którym usłyszał, że ratunek od śmierci może znaleźć właśnie na tej górze. Ruszyło z nim wiele osób, które przyniosły ze sobą krzyże, które potem zostały wbite na górze. Wierni modlili się i obmywali w świętym źródełku znajdującym się przy wejściu na górę.

Według kronik wyzdrowiało wtedy około 10.000 osób.

Miejsce to ma w sobie coś mistycznego i warto je odwiedzić.

Cena: wstęp darmowy

Szczegóły:

http://www.grabarka.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 9/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 7/10

Wasza ocena atrakcji "Góra Grabarka"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach to jedyny w Polsce prawosławny skit, czyli pustelnia dla mnichów. Znajduje się na wysepce położonej na rozlewiskach Narwi a ze wsią Odrynki jest połączony drewnianą kładką.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 10/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 7/10
Obsługa 7/10

Wasza ocena atrakcji "Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca

Puszcza Białowieska to kompleks leśny znajdujący się na terenie Polski i Białorusi. Zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Żyje tu też największa dzika populacja żubra na świecie.

Na terenie puszczy można spotkać też wilki, rysie, bobry, norki i wiele innych zwierząt. Poza licznymi szlakami warto też odwiedzić zagrodę pokazową Żubra czy park z Dworkiem Gubernatora w Białowieży. Niektóre ze szlaków są dostępne do odwiedzenia tylko z przewodnikiem PTTK za opłatą (czasem sporą, bo np. poranna wycieczka na obserwację żubrów to koszt 400 zł). Szczegóły w informacji turystycznej w Białowieży.

Podróżując po woj. podlaskim koniecznie zainstalujcie oficjalną aplikację Białowieskiego Parku Narodowego – znajdziecie w niej propozycje szlaków do przejścia, informacje o parku i o zwierzętach, które można tam spotkać i wiele innych przydatnych rzeczy. Super sprawa!

Podczas tej podróży mieliśmy ze sobą tablet HUAWEI MediaPad M3 Lite i to właśnie na nim testowaliśmy aplikację Białowieskiego Parku Narodowego. Tablet jest mały i poręczny więc pakowaliśmy go do plecaka i zabieraliśmy ze sobą na szlak. Dzięki temu mogliśmy po drodze sprawdzać jakie zwierzęta czy rośliny spotkaliśmy – super zabawa :).

Jesteśmy pod wrażeniem jego super jasnego ekranu i wytrzymałej baterii w tym tablecie – używaliśmy go do oglądania filmów, do nawigacji, robienia zdjęć czy do szukania ciekawych miejsc do odwiedzenia i bateria wytrzymywała nawet 10h ciągłego użytkowania. A przez cały wyjazd ładowaliśmy tablet tylko 2 razy!

Szczegóły:

https://bpn.com.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 10/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 8/10
Obsługa 7/10
Cena do jakości 7/10

Wasza ocena atrakcji "Puszcza Białowieska"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Oficjalna aplikacja Białowieskiego Parku Narodowego i tablet HUAWEI MediaPad M3 Lite, który podróżował razem z nami.

0
/10
Nasza ocena miejsca

Narwiański Park Narodowy to park pokrywający rozlewiska rzeki Narwi. Ponieważ większość parku to tereny podmokłe, najlepiej wybrać się na kładkę znajdującą się we wsi Waniewo. Można nią przejść ponad kilometr (po drodze są 2 wieże widokowe) i podziwiać liczne ptaki. Raz na jakiś czas kładka urywa się i trzeba przeprawić się specjalnymi tratwami, które trzeba własnoręcznie przeciągać na drugą stronę – niezła zabawa :).

Cena: normalny 5 zł

Szczegóły:

http://www.npn.pl/narwianski-park-narodowy

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 7/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 8/10
Dla dzieci 9/10
Cena do jakości 10/10

Wasza ocena atrakcji "Narwiański Park Narodowy"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
0
/10
Nasza ocena miejsca

Supraśl to bardzo malownicze miasteczko położone niedaleko Białegostoku. Miasteczko idealnie nadaje się na wycieczkę z rodziną – warto przespacerować się po głównej ulicy przy której stoją stare drewniane domy, spędzić trochę czasu na nadrzecznej promenadzie oraz odwiedzić Klasztor Męski Zwiastowania NMP (z cerkwią obronną).

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 8/10
Dla dzieci 9/10
Cena do jakości - darmowe

Wasza ocena atrakcji "Supraśl"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

10. Europejska Wieś Bociania

0
/10
Nasza ocena miejsca

Europejska Wieś Bociania to prywatny teren znajdujący się przy Dworze Pentowo (obiekt noclegowy). Jest to miejsce w którym macie okazję spotkać sporo bocianów zamieszkujących okoliczne dachy i podziwiać je z 2 wież.

Szczerze mówiąc, po wizycie tam spodziewaliśmy się trochę więcej. Jeżeli będzie mieli po drodze to warto wstąpić, choćby po to, żeby poczytać ciekawostki o bocianach. Ale jeśli chcecie po prostu spotkać bociany to nie ma takiej konieczności. Na Podlasiu są ich tysiące i dużo więcej spotkaliśmy na łąkach czy w wioskach.

Cena: normalny 10 zł

Adres: Pentowo

Szczegóły:

http://www.pentowo.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 5/10
Unikalność doświadczenia 3/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Dla dzieci 7/10
Obsługa
Cena do jakości - 10 zł

Wasza ocena atrakcji "Europejska Wieś Bociania"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tak jak zostało to już wspomniane na początku – jest to nasz subiektywny ranking i podczas tych kilku tygodni nie udało nam się odwiedzić wszystkich atrakcji województwa. Ale już wiemy, że musimy tam wrócić.

Dlatego jeśli znacie jeszcze jakieś inne miejsca, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku – koniecznie dajcie o nich znać w komentarzach. Z wielką chęcią odwiedzimy je następnym razem 🙂

Darmowy PDF do pobrania

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat