Warmińsko-mazurskie – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

by Karol Lewandowski

Przewodnik internetowy po województwie warmińsko-mazurskim

Województwo warmińsko-mazurskie to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów województw w Polsce. I nie ma co się dziwić, bo jest to jedna z najpiękniejszych części Polski, w której nie brakuje ciekawych atrakcji.

W ramach naszej nowej serii „Podróże samochodowe po Polsce” wyruszyliśmy w kilkutygodniową podróż po tym województwie i sami byliśmy w szoku, jak dużo niesamowitych atrakcji i miejsc tu znaleźliśmy.

Odwiedziliśmy bardzo wiele atrakcji – i te bardzo popularne i te mało znane i ocenialiśmy je uwzględniając kilka różnych kryteriów (wymienionych poniżej). Owocem tej podróży jest ten internetowy przewodnik, w którym znajdziecie naszą listę najlepszych atrakcji tego województwa, wraz ze zdjęciami, ocenami, opisami, cenami biletów i linkami do stron ze szczegółami. Pamiętajcie, że jest to subiektywny przewodnik, oparty na naszych prywatnych ocenach – ktoś inny, może te miejsca odebrać zupełnie inaczej.

Jeżeli znacie jakieś atrakcje, których nie odwiedziliśmy a są godne polecenia – polećcie je w komentarzu pod tym wpisem. Już teraz wiemy, że na pewno musimy jeszcze wrócić do woj. warmińsko-mazurskiego, więc będziemy ten przewodnik jeszcze aktualizować.

P.S. Już niedługo kolejne wpisy z tej serii, w których będziemy odkrywać kolejne polskie województwa.

Nasza podróż po województwie warmińsko-mazurskim odbyła się dzięki współpracy z marką Volkswagen Samochody Użytkowe. W tę podróż wyruszyliśmy ich najnowszym VWU T6 California, który jest przeznaczony do takich właśnie kempingowych podróży. Mieliśmy okazję przetestować go na kempingach w całym województwie.

Więcej o tym aucie możecie dowiedzieć się na oficjalnej stronie:

https://www.vwuzytkowe.pl/…

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

Warmińsko-mazurskie - mapa naszej podróży samochodowej

Legenda do poniższej mapy:

Miejsca, które musisz odwiedzić

Miejsca, które warto odwiedzić jeśli będą po drodze

Miejsca, na które (naszym zdaniem) szkoda czasu

Polecane przez nas kempingi

Nasz ranking warmińsko-mazurskich atrakcji

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt atrakcji tego województwa i każdą z nich ocenialiśmy według kilku kryteriów:

 • Nasze ogólne wrażenie po wyjściu z tej atrakcji – czyli po prostu jak bardzo nam się podobało
 • Unikalność doświadczenia – czy w tej atrakcji da się doświadczyć czegoś unikalnego, tzn. być czegoś częścią, mieć wpływ na przebieg zwiedzania (interaktywne tablice, przejażdżka czymś, zjedzenie czegoś związanego z danym miejscem itd.). Jeżeli była to po prostu wystawa po której chodziliśmy bez możliwości interakcji czy dotknięcia czegoś to ta ocena była niska
 • Wyjątkowość miejsca na skalę Polski – jak dużo jest takich  lub podobnych miejsc w innych częściach Polski
 • Dla dzieci – czy warto zabrać tu dzieci i czy nie będą się one nudzić
 • Obsługa – czy Pani w kasie była miła i pomocna, czy przewodnik był zaangażowany czy raczej obrażony, że pojawił się turysta (tacy też się zdarzają)
 • Cena do jakości – czy cena biletu jest warta tego co oferuje dana atrakcja

Po ocenieniu wszystkich atrakcji podzieliliśmy je na 3 grupy, które przedstawiamy poniżej:

 1. Miejsca, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić (10 miejsc)
 2. Miejsca, które warto odwiedzić ale tylko jeśli są po drodze (nie ma sensu jechać do nich specjalnie z drugiego końca Polski)
 3. Miejsca, których nie warto odwiedzać bo są nieciekawe albo przereklamowane

Przy każdym miejscu znajdziecie ankietę, w której będziecie mogli sami ocenić atrakcje tego województwa – jesteśmy ciekawi Waszego zdania!

 

Poza rankingiem atrakcji, w tym przewodniku znajdziecie także ranking najlepszych według nas kempingów tego województwa. Kempingi ocenialiśmy według poniższych kryteriów:

 • Widok
 • Sanitariaty
 • Obsługa
 • Czystość
 • Intymność
 • Atmosfera
 • Inne udogodnienia

Lubisz podróżować po Polsce? Zobacz nasze zdrapywalne mapy Polski! Idealny prezent dla każdego podróżnika.

10 miejsc, które musisz odwiedzić

1. Żeglowanie po mazurskich jeziorach

0
/10
Nasza ocena atrakcji

Jednym z najlepszych doświadczeń w województwie warmińsko-mazurskim jest oczywiście żeglowanie po mazurskich jeziorach. W każdym porcie można wypożyczyć jacht i wypłynąć w rejs po jeziorach. My niestety uprawnień żeglarskich nie mamy, ale mieliśmy to szczęście, że podczas naszego pobytu na Mazurach, przebywał tu także nasz znajomy Piotrek, który zabrał nas na swój jacht. Niesamowicie odprężające doświadczenie, a Mazury z tej perspektywy wyglądają zupełnie inaczej! Można całe dnie spędzić na szukaniu ukrytych plaż, wysepek i podziwianiu wspaniałych widoków.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 10/10
Unikalność doświadczenia 10/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 9/10
Dla dzieci 9/10

Wasza ocena atrakcji "Żeglowanie po mazurskich jeziorach"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

2. Gietrzwałd

0
/10
Nasza ocena miejsca

Miejsce ważne szczególnie dla osób religijnych – w 1877 roku miało tu miejsce objawienie Matki Boskiej, które jest jedynym w Polsce, potwierdzonym przez Kościół objawieniem. Co roku pielgrzymują tu tysiące osób, które modlą się o uzdrowienie. Poza kościołem, przy którym miało miejsce objawienie, znajduje się tu też bardzo ładnie położona droga krzyżowa i źródełko z wodą poświęconą przez Matkę Boską. Całe to miejsce ma bardzo odprężającą atmosferę.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 9/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10

Wasza ocena miejsca "Gietrzwałd"

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

3. Kanał elbląski

0
/10
Nasza ocena miejsca

Kanał, który w plebiscycie Rzeczypospolitej został uznany za jeden z 7 cudów Polski. Jest to kanał łączący jeziora Druzno i Jeziorak, który liczy ponad 150 km. Po kanale odbywają się turystyczne rejsy statkami, które są bardzo ciekawe m.in. z powodu konieczności pokonywania różnicy wysokości. W niektórych miejscach odbywa się to za pomocą specjalnych śluz, a np. na Pochylni Kąty statki „wyjeżdżają” na trawę i pokonują kawałek lądu jadąc na trawie – widok jest niesamowity i warto ją też zobaczyć z perspektywy ziemi (obok pochylni znajduje się parking).

Cena: 63 zł, ulgowy 56  zł

Bilety: http://www.zegluga.com.pl/

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 9/10
Dla dzieci 8/10
Obsługa - ciekawy przewodnik
Cena do jakości - dosyć drogo

Kanał Elbląski - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

4. Kajaki na Krutyni

0
/10
Nasza ocena miejsca

Krutynia to jedna z najładniejszych w Polsce rzek ze świetnymi warunkami do spływów kajakowych. Rzeka przepływa przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny, nurt jest bardzo wolny, a rzeka płytka i pełna naturalnych zakrętów, które tworzą piękny krajobraz. Bardzo imponująca jest infrastruktura, która powstała przy rzece – karczmy z pomostami dla kajakarzy, bary, punkty odpoczynku itd.

Niestety w weekendy bywa na tej rzece tłoczno, dlatego warto wybrać się tam w tygodniu, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Dla dzieci 9/10
Obsługa 9/10
Cena do jakości 9/10

Kajaki na Krutyni - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

5. Święta Lipka

0
/10
Nasza ocena miejsca

Sanktuarium Maryjne, cel wielu pielgrzymek – miejsce to nazywane jest nawet „Częstochową Północy”. Kilka razy dziennie odbywają się tu darmowe mini-koncerty organowe – koniecznie warto tam zostać na jeden z takich pokazów, bo jakość i skala organów jest imponująca.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 80/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Dla dzieci 6/10
Obsługa 9/10
Cena - wedle uznania

Święta Lipka - Wasza ocena tego miejsca

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

6. Piramida w Rapie

0
/10
Nasza ocena miejsca

Jedyna piramida w Polsce znajduje się tuż przy granicy polsko-rosyjskiej. Jest to grobowiec wybudowany przez rodzinę Farenheit, których pociągała magia „życia po życiu” i chcieli wybudować grobowiec wzorowany na egipskich piramidach. Radiesteci wieżą nawet, że piramida znajduje się na przecięciu żył energetycznych i jest to miejsce mocy. Jest to na pewno miejsce nietypowe i unikalne, do którego warto podjechać będąc w okolicy. Atmosfera miejsca dosyć mroczna i tajemnicza.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 10/10
Dla dzieci 5/10
Obsługa 7/10

Piramida w Rapie - Wasza ocena tego miejsca

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

7. Wilczy Szaniec

0
/10
Nasza ocena miejsca

W lata 1941-1944 była to główna tajna kwatera Hitlera, z której dowodził inwazją na Rosję. Pomimo swoich olbrzymich rozmiarów była ukryta  lasach, bardzo dobrze zamaskowana i nigdy nie została odnaleziona przez obcy wywiad. To tu byl przeprowadzony jeden z najsłynniejszych zamachów na Hitlera (pokazany w filmie Valkiria). Podczas wycofywania się niemieckich wojsk, kwatera została przez nich wysadzona w powietrze, dlatego większość budynków jest doszczętnie zniszczona.

 

To miejsce warto zwiedzać tylko z przewodnikiem, inaczej zwiedzanie nie ma sensu (koszt około 5 zł za osobę).

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 9/10
Unikalność doświadczenia 8/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Dla dzieci 6/10
Obsługa 8/10
Cena do jakości 8/10

Wilczy Szaniec - Wasza ocena tej atrakcji

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

8. Lidzbark Warmiński

0
/10
Nasza ocena miejsca

Bardzo malownicze miasteczko z gotyckim zamkiem biskupów warmińskich (należącym do Szlaku Zamków Gotyckich) – warto zwiedzić go w środku z przewodnikiem bo jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Trzeba się też przejść dookoła fosy, lub dołączyć do wycieczki gondolą po kanałach.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 6/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 7/10
Dla dzieci 8/10
Cena do jakości 8/10

Lidzbark Warmiński - Wasza ocena tego miejsca

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

9. Frombork

0
/10
Nasza ocena miejsca

Zaciszne miasteczko znajdujące się nad Zalewem Wiślanym, nazywane „Klejnotem Warmii”. To tu Kopernik pracował nad swoimi wielkimi odkryciami. Największym zabytkiem jest Wzgórze Katedralne z gotycką Katedrą, ale warto też zobaczyć wieżę wodną, czy przejść się po porcie i starym mieście.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 7/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Dla dzieci 6/10
Cena do jakości - bardzo drogie parkingi

Frombork - Wasza ocena tego miejsca

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

10. Reszel

0
/10
Nasza ocena miejsca

Niewielkie miasteczko uważane za perełkę okolic. Zwiedzanie warto zacząć od zabytkowego mostu gotyckiego i zejść na dół, żeby przejść się unikalnym parkiem miejskim położonym w wąwozie. Na końcu parku wchodzimy schodami do góry aż docieramy do Zamku Biskupów Warmińskich. Warto też przejść się po uliczkach Starego Miasta i wstąpić do jednej z licznych kawiarni.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 7/10
Unikalność doświadczenia 6/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 6/10
Dla dzieci 6/10

Reszel - Wasza ocena tego miejsca

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Miejsca, które warto odwiedzić przy okazji

11. Olsztyn

0
/10
Nasza ocena miejsca

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego, będąca dobrą bazą wypadową na Mazury. Warto odwiedzić Zamek i Wysoką Bramę, przejść się po Starówce i odwiedzić znane na całą Polskę Planetarium.

Nasza szczegółowa ocena:
Ogólne wrażenie 8/10
Unikalność doświadczenia 5/10
Wyjątkowość miejsca na skalę Polski 5/10
Dla dzieci 6/10

Olsztyn - Wasza ocena tego miejsca

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Najlepsze kempingi województwa warmińsko-mazurskiego - TOP 5

1. Kemping Szerejkowe Wzgórza

0
/10
Nasza ocena miejsca

Dopiero rozwijający się, jeszcze mało popularny kemping, więc warto go odwiedzić jak najszybciej. Bardzo sympatyczni właściciele z wizją, kemping położony niezwykle malowniczo (są 2 części – jedna na dole, a druga na szczycie górki). Na miejscu super sanitariaty (nowoczesne prysznice z radiem na kempingu to rzadki widok), a nawet sauna (!). Do wynajęcia są także eleganckie domki.

Miejsca zarówno na kampery (z podłączeniem do prądu) jak i na namioty.

Nasza szczegółowa ocena:
Widok 9/10
Sanitariaty 9/10
Obsługa 10/10
Czystość 10/10
Intymność 10/10
Atmosfera 9/10
Inne udogodnienia 9/10

Kemping Szerejkowe Wzgórza - Wasza ocena tego kempingu

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

2. Kemping AGRO

0
/10
Nasza ocena miejsca

Kemping położony nad malowniczym jeziorem tuż obok Olsztyna. Sielankowy klimat, pomost, miejsce na ognisko a nawet hamak.

Dostęp do WiFi, sanitariaty, prąd a nawet mała „siłownia”.

Nasza szczegółowa ocena:
Widok 9/10
Sanitriaty 6/10
Obsługa 9/10
Czystość 9/10
Intymność 8/10
Atmosfera 10/10
Inne udogodnienia 8/10

Kemping AGRO - Wasza ocena tego kempingu

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

3. Kemping Kątno

0
/10
Nasza ocena miejsca

Kemping położony na zboczu nad jeziorem Szeląg. Obok plaża z pomostami, a na terenie kempingu mały bar. Podłączenie do prądu, łazienki, pralka i plac zabaw dla dzieci. Jest także możliwość wynajęcia domków.

Nasza szczegółowa ocena:
Widok 8/10
Sanitariaty 9/10
Obsługa 9/10
Czystość 9/10
Intymność 7/10
Atmosfera 7/10
Inne udogodnienia 8/10

Kemping Kątno

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

4. Kemping ECHO

0
/10
Nasza ocena miejsca

Bardzo profesjonalny kemping prowadzony przez Panią Basię. Położony nad jeziorem, z pięknymi widokami. Bardzo popularny i dosyć tłoczny więc warto robić wcześniejsze rezerwacje telefoniczne. Łazienki, prysznice, podłączenie do prądu a nawet możliwość wypożyczenia rowerów.

Nasza szczegółowa ocena:
Widok 9/10
Sanitariaty 9/10
Obsługa 10/10
Czystość 9/10
Intymność 4/10
Atmosfera 7/10
Inne udogodnienia 8/10

Kemping ECHO - Wasza ocena tego kempingu

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

5. Kemping Nad Rzeką

0
/10
Nasza ocena miejsca

Kultowy kemping, chętnie odwiedzany przez kajakarzy podróżujących leżącą tuż obok rzeką Krutynią. Łazienki, prysznice (dodatkowo płatne i czynne do 21:00), podłączenie do prądu, boisko do siatkówki i zadaszone wiaty.

Nasza szczegółowa ocena:
Widok 6/10
Sanitariaty 8/10
Obsługa 9/10
Czystość 10/10
Intymność 7/10
Atmosfera 7/10
Inne udogodnienia 6/10

Kemping Nad Rzeką - Wasza ocena tego kempingu

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Tak jak zostało to już wspomniane na początku – jest to nasz subiektywny ranking i podczas tych kilku tygodni nie udało nam się odwiedzić wszystkich atrakcji województwa. Ale już wiemy, że musimy tam wrócić.

Dlatego jeśli znacie jeszcze jakieś inne miejsca, które powinny znaleźć się w naszym przewodniku – koniecznie dajcie o nich znać w komentarzach. Z wielką chęcią odwiedzimy je następnym razem 🙂

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat