usa tanio podróż

Jak zaplanować swój wyjazd do USA? PORADNIK

by Karol Lewandowski

Wyjazd na wakacje do USA wydaje się Polakom nieosiągalny, ale wcale nie potrzeba do tego dużych pieniędzy ani pomocy biura podróży. Poniżej kilka porad jak przygotować własne wakacje w Ameryce.

 

Wiza

Do listopada 2019 r. podróż do USA wiązała się z wyrobieniem wizy tury- stycznej. Trzeba było złożyć wniosek przez internet, umówić się na spo- tkanie w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie w Krakowie i zapłacić ponad 160 dol. za rozpatrzenie wniosku, plus pokryć koszty wizy w zależ- ności od jej rodzaju. Zajmowało to około dwóch tygodni i pomimo że wizę otrzymywało ponad 97% Polaków, dla wielu osób była to przeszkoda nie do pokonania.

Od listopada 2019 r. podróż do USA jest dużo łatwiejsza – Polska została formalnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Pro- gram). W związku z tym osoby udające się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale zobowiązane są do rejestracji w Elektronicznym Sys- temie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Osoby planujące pobyt w innym celu niż turystyczny lub pobyt dłuższy niż 90 dni muszą posiadać ważną wizę wydaną przez właści- wego konsula Stanów Zjednoczonych. Uzyskuje się ją tak jak wcześniej – wniosek jest znacznie dłuższy i zawiera więcej pytań niż ten do ESTA, a procedura dokładnie taka jak wcześniej, gdy składało się wnioski o wizę.

Wniosek w ESTA można złożyć na stronie https://esta.cbp.dhs.gov.

Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku ESTA wynosi 14 dol.

Lot

Kiedy mamy już wizę dobrze jak najwcześniej zainteresować się tanimi lotami. Najlepiej szukać ich około pół roku przed wyjazdem. Najtańsze loty można znaleźć już za 1000 zł w dwie strony ale bardziej realne są ceny około 2000 zł w dwie strony. Najtaniej jest polecieć do Nowego Jorku albo Chicago. Jak szukać tanich lotów? My korzystamy z wyszukiwarek:

 • Skyscanner
 • Hopper

Tani lot do USA trwa zazwyczaj ponad 15 godzin, możecie wystartować z lotniska w Polsce, ale trzeba będzie się przesiąść na lot oceaniczny np. w Berlinie albo w Helsinkach.


Środek transportu

Jak już wylądujemy w USA to potrzebujemy środka transportu. Do wyboru macie:

 • wynajem auta. Możecie to załatwić przed wyjazdem albo na miejscu, koszt za samochód to od 50$ za dzień. Ważne – zazwyczaj, żeby wypożyczyć auto trzeba mieć ukończone 25 lat i posiadać kartę kredytową. Wystarczy polskie prawo jazdy, międzynarodowe można dla bezpieczeństwa sobie wyrobić ale nikt Was nawet o nie nie zapyta.
 • transport swojego auta z Polski. Dobry pomysł przy długim wyjeździe – na minimum 2-3 miesiące, bo wtedy wychodzi dużo taniej niż wynajem auta, no i macie swoje auto, które znacie jeśli chodzi o awarie i jest lepiej wyposażone (np.  u nas prysznic, przetwornica itd). Koszt transportu 1.000-2.000 $ w jedną stronę. Transport na statku trwa około 1 miesiąca.
 • kupno auta w USA. Nawet poniżej 1000 $ można kupić na miejscu auto a potem je sprzedać. Jedyny problem jest taki, że nie znacie tego auta i może Wam się zepsuć na środku pustyni.
 • loty między miastami – są bardzo popularne wśród Amerykanów
 • autobusy i pociągi – też dobre, żeby podróżować między dużymi miastami, jest np. firma Mega Bus która ma ceny podobne do Polskiego Busa
 • autostop – ale trzeba się nastawić, że w niektórych stanach ciężko złapać stopa bo Amerykanie się najzwyczajniej boją
 • rower kupiony na miejscu – najtańszy sposób na niezależne podróżowanie po USA, ale tylko dla osób o bardzo dobrej kondycji bo odległości są olbrzymie

Ważne – jeśli będziecie podróżować swoim autem to kupcie sobie ubezpieczenie AAA (rodzaj assistance). Za około 100$ będziecie mieli w razie awarii kilka razy holowanie, noclegi na czas naprawy i do tego jeszcze zniżki na wiele moteli itp.

Tanie hotele

Tanich hoteli w USA najlepiej szukać przez internet za pośrednictwem stron takich jak booking.com. Bardzo ciekawą alternatywą jest też aplikacja HotelTonight, która służy do wyszukiwania ofert last minute – w ten sposób zdarzało nam się rezerwować motele nawet o 70% taniej (tego samego dnia lub dzień przed przyjazdem).

Ubezpieczenie

Koniecznie się ubezpieczcie, żeby w razie choroby czy urazu mieć darmowe leczenie, a potem odszkodowanie. Nie polecamy żadnej konkretnej firmy (co roku testujemy nową, aż znajdziemy idealną 😉 ).

Skorzystaj z poniższej porównywarki, która porówna wszystkie najpopularniejsze firmy i pomoże wybrać Ci najlepszą opcję. Po wybraniu długości wyjazdu zobaczysz jakie są aktualne ceny:



 

Plan trasy

Opracowując sobie trasę dobrze zacząć od zrobienia „mapy marzeń”, na której zaznaczycie wszystkie punkty, które chcielibyście odwiedzić. My taką mapę tworzymy przez kilka miesięcy na podstawie filmów, książek, przewodników i rozmów z ludźmi.

Jeśli chcecie zwiedzić całe USA to potrzebujecie na to min. 4-6 miesięcy (lepiej podczas jednej wizyty skupić się tylko na kilku stanach albo np. tylko na zachodnim wybrzeżu które jest najciekawsze). Przy krótszym czasie lepiej skupić się na jednym regionie – np. zachodnim wybrzeżu.

Planując czas podróży trzeba brać pod uwagę, że Parki Narodowe są na tyle duże, że w każdym trzeba spędzić min. 2 dni, w miastach typu Nowy Jork czy San Francisco może Wam zejść się nawet tydzień czasu. Odległości w USA są olbrzymie więc przejazd np.  z Nowego Jorku na Florydę to wycieczka na minimum tydzień czasu (z minimalnym zwiedzaniem po drodze).

[box type="shadow" ]

Obejrzyj nasz darmowy wykład "10 sposobów na tańszą podróż po USA"

W tym 1,5-godzinnym wykładzie dzielimy się sprawdzonymi sposobami na tańsze podróżowanie po USA. Dowiesz się z niego:

✅ Jak za kilka dolarów dziennie wynająć w USA auto lub kampera

✅ Gdzie szukać tanich lotów

✅ Gdzie szukać darmowych miejsc biwakowych w USA

✅ Jak oszczędzić na wstępach do parków narodowych

✅ Jak rezerwować noclegi w motelach o 70% taniej?

✅ I wiele więcej.

[button color="green" size="big" link="https://www.sklep.busemprzezswiat.pl/wyklad-usa-24h/" ]Obejrzyj darmowy wykład >>[/button]

[/box]

 

Środki płatnicze

Działają zarówno karty Visa i Master Card wszystkich polskich banków (wiza ma ponoć w USA lepszy przelicznik ze złotówek na dolary). Bankomatów jest bardzo dużo, prawie wszędzie można płacić kartą. Nie ma potrzeby zabierania z Polski gotówki.

Dobrym pomysłem jest też karta Revolut, która ma najlepszy kurs wymiany złotówek na dolara.

 

Język

Amerykanie są bardzo wyrozumiali, poza tym pełno tam imigrantów dla których angielski nie jest ojczystym językiem więc nikt Was nigdy nie wyśmieje z powodu słabej znajomości języka. Żeby podróżować po USA wystarczy podstawowa znajomość angielskiego, w razie czego dobrze jest mieć mały słownik i nie bać się zagadywać ludzi – można w ten sposób bardzo szybko się bardzo dużo nauczyć. Amerykański jest dużo łatwiejszy niż angielski (używają prostszych słów i mówią wyraźniej a nie jakby mieli kluski w ustach).

 

Budżet

Planując budżet trzeba wziąć pod uwagę:

 • wniosek ESTA – 14 dolarów
 • loty – 1000-5000 zł (w zależności od tego jak wcześnie zarezerwujemy i jak bardzo elastyczni jesteśmy jeśli chodzi o terminy)
 • wstęp do wszystkich parków narodowych – 300 zł (karnet Annual Pass)
 • ubezpieczenie – 150 zł
 • transport – zależy od wybranej formy
 • jedzenie – w markecie nawet 5$ dziennie, w fast foodach 20$ dziennie, w restauracjach 50$ dziennie. W „chińskich bufetach” za około 7-10$ dolarów można zjeść ile się chce (płacicie za talerz).
 • noclegi – na dziko 0$, kempingi 10-30$ dziennie, motele 40-100$ dziennie, hotele 100-200$ dziennie.

Poniżej możecie zobaczyć jeden z wykresów z naszej książki „Jak zorganizować własną podróż do USA?”, który pozwoli Wam oszacować budżet na 2-tygodniową podróż. Bardziej szczegółowe kwoty znajdziecie w książce.

Pora roku i pogoda

Stany Zjednoczone to olbrzymi kraj i należy o tym pamiętać, planując swoją podróż. Są 31,5 razy większe od Polski i mieszka tam o 290 mln więcej ludzi niż w Polsce.
Stany są tak wielkie, że występują tam praktycznie wszystkie strefy klimatyczne świata: od klimatu tropikalnego na Florydzie i Hawajach przez subtropikalny na Głębokim Południu (południowo-wschodnie USA), śródziemnomorski w Kalifornii po półpustynny w rejonie Wielkich Równin i pustynny pomiędzy górami Sierra Nevada i Górami Skalistymi. W większości kraju dominuje jednak klimat umiarkowany podobny do tego w Polsce.

Najlepiej podróżować po Stanach od kwietnia do października, ale z kilkoma wyjątkami:

 • Na Alasce, w północno-zachodnich Stanach (Pacific Northwest) oraz w rejonach górskich śnieg pojawia się już pod koniec września i utrzymuje się do kwietnia. W tych miesiącach wiele szlaków, dróg, a także kempingów może być zamknięte.
 • W regionach pustynnych (południowo-zachodnie Stany) w środku lata (lipiec–sierpień) upały przekraczają 40°C – dla osób starszych czy małych dzieci są to dosyć trudne warunki (szczególnie jeśli dużo siedzi się w klimatyzowanym aucie – łatwo po wyjściu o zawroty głowy).
 • Latem i jesienią na zachodzie w ostatnich latach bardzo często zda- rzają się pożary.
 • Na Florydzie od czerwca do września trwa pora wilgotna. Tempe- ratury przekraczają 35°C, a wilgotność powietrza dochodzi do 90% (przez co upał jest o wiele bardziej odczuwalny, a człowiek cały dzień się lepi). Opady deszczu zdarzają się praktycznie codziennie.

 

 

Bestseller 2021

Jak zorganizować własną podróż do USA?

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w tym poradniku.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

 

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat