Transport auta z Polski do USA

Jeśli planujesz podróż samochodową po USA, to warto przemyśleć transport swojego auta z Polski. Opłaca się to tylko przy naprawdę długiej podróży i w przypadku kiedy, dysponujesz bardzo dobrym autem na wyprawę. Transport przez ocean trwa od miesiąca do półtora w jedną stronę i może zacząć się w porcie w Bremerhaven, w Niemczech (tańsza opcja), lub w Gdyni, w Polsce (droższa opcja). Jest też kilka innych europejskich portów, ale te dwa są najpopularniejsze przy wysyłkach z Polski.

Transport w jedną stronę kosztuje obecnie od 1500 dolarów za auto osobowe. Auto może być przetransportowane w kontenerze (dwudziestostopowym, w którym mieści się jedno auto, lub czterdziestostopowym, w którym mieszczą się dwa auta), albo na pokładzie statku Ro-Ro (prom do transportu pojazdów, które nie mieszczą się w kontenerach, czyli np. kamperów).

Aby auto zostało dopuszczone do ruchu turystycznego, trzeba przez internet złożyć wniosek (EPA Standard Form 3520-1) w Environmental Protection Agency. Wbrew informacjom, które można znaleźć na forach internetowych, auto nie musi przejść żadnych technicznych modyfikacji (np. świateł itp.), nie musi przestrzegać amerykańskich norm bezpieczeństwa i emisji spalin. Czasowo importowany samochód nie może być sprzedany na terytorium USA i może być na terenie USA tylko do 12 miesięcy (potem musi wrócić do kraju albo opuścić USA). Samochody na obcych tablicach także muszą mieć amerykańskie ubezpieczenie OC. Aby podróżować autem z Polski po USA, nie trzeba wykupywać karnetu CPD (który jest niezbędny w wielu krajach Ameryki Południowej, Afryki i Azji).

Do samochodu trzeba dołączyć wniosek importowy HS-7 Declaration Form – należy zaznaczyć na nim opcję 5 (tymczasowy import). Dodatkowe informacje oraz wniosek do pobrania znajdziesz pod tym adresem: https://icsw.nhtsa.gov/cars/rules/import/.

My wysyłaliśmy do USA auto z pomocą polskiego agenta z Bremerhaven, który załatwił za nas wszystkie formalnościhttps://portagent.eu. W drugą stronę transportowaliśmy auto z pomocą firmy Aaron.

Opóźnienia i problemy w portach

Decydując się na morski transport auta, trzeba liczyć się z tym, że odbiór rzadko kiedy potrwa jeden dzień. Samochody często są poddawane dodatkowym kontrolom, które przeciągają się do kilku dni, co wiąże się też z kolejnymi opłatami. My w USA nie mieliśmy takiego problemu, ale znamy osoby, które czekały na auto w Stanach nawet tydzień. Podobną sytuację mieliśmy w Australii – odebraliśmy auto dopiero po kilku dniach.
Przy sprowadzaniu auta z powrotem do Polski, radzę wybrać port w Gdyni. Znajomi, którzy sprowadzali auto do innych państw (np. Portugalii), zawsze mieli problemy z odbiorem.

Planujesz podróż do USA? W takim razie powinien Cię zainteresować nasz poradnik:

"Jak zorganizować własną podróż do USA - poradnik krok po kroku"

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w poradniku, który niedawno ukazał się w sprzedaży. Dzięki tej książce dowiesz się:

✅ Jak skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego.

✅ Jak szukać tanich lotów i noclegów.

✅ O czym trzeba wiedzieć, wynajmując auto.

✅ Jak zaplanować budżet i jakie są realne koszty wyjazdu.

✅ Jakie przepisy trzeba znać i na co uważać.

✅ Jak za kilka dolarów dziennie wynająć auto lub kampera.

✅ Jak bezpiecznie i legalnie nocować na dziko.

⚠ Zawartość książki powstała we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie. Są to same sprawdzone informacje. ⚠

?Ponadto przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe plany dwu- i czterotygodniowych podróży po Stanach. Uwzględniliśmy w nich niezwykłe miejsca w USA: lokacje znane z lubianych filmów i seriali, zapierające dech w piersi parki narodowe i szlaki turystyczne prowadzące w dzikie ostępy natury. Dzięki naszym scenariuszom wykorzystasz każdy dzień podróży, żeby w pełni doświadczyć Stanów Zjednoczonych.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

W środku znajdziesz też m.in. nasz amerykański bucket list! Ponad 20 rzeczy, których musisz doświadczyć w Stanach!

 

Książkę kupisz tylko tutaj >>

Wjazd do USA drogą lądową

Jeśli zdecydowałeś się na transport do Stanów auta na polskich tablicach albo postanowiłeś kupić samochód w innym kraju Ameryki Północnej, żeby wjechać nim do USA, to można nim podróżować do 12 miesięcy i należy kupić amerykańskie OC. Po tym czasie należy opuścić Stany.

Darmowy PDF z listą pakowania do pobrania!

Przygotowaliśmy dla Was darmowy PDF z 9-stronnicową listą pakowania na podróż samochodową. Na liście są przydatne rzeczy, z podziałem na wyjazdy w ciepłe i zimne regiony, na krótką i daleką podróż, z noclegami na kempingach i w hotelach - czyli ta lista przyda się przez każdą podróżą!

Darmowy PDF możesz pobrać na telefon lub komputer albo wydrukować.

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl