Bez wiz do USA – wszystko co musisz wiedzieć

Treść tego wpisu została tworzona we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie. Są to tylko potwierdzone informacje!

Do listopada 2019 r. podróż do USA wiązała się z wyrobieniem wizy turystycznej. Trzeba było złożyć wniosek przez internet, umówić się na spotkanie w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie w Krakowie i zapłacić ponad 160 dol. za rozpatrzenie wniosku, plus pokryć koszty wizy w zależności od jej rodzaju. Zajmowało to około dwóch tygodni i pomimo, że wizę otrzymywało ponad 97% Polaków, dla wielu osób była to przeszkoda nie do pokonania.

Ale teraz jest to dużo łatwiejsze – w listopadzie 2019 zniesiono wizy!

Jak działa program bezwizowy i o co w nim chodzi? Tego dowiecie się z tego wpisu.

W skrócie:

Jeśli planujesz podróż do USA krótszą niż 90 dni, skorzystaj z Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) i złóż wniosek przez internet bez wychodzenia z domu. Wniosek ESTA umożliwia wielokrotną podróż do USA przez okres dwóch lat.

Jeżeli planujesz podróż dłuższą niż 90 dni, złóż wniosek o wizę turystyczną i umów się na spotkanie w ambasadzie lub konsulacie. Wiza turystyczna umożliwia wielokrotną podróż do USA przez okres dziesięciu lat, choć zdarza się, że jest przyznawana na krótszy okres, np. pięć lub siedem lat.

Od listopada 2019 r. podróż do USA jest dużo łatwiejsza – Polska została formalnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). W związku z tym osoby udające się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale zobowiązane są do rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Osoby planujące pobyt w innym celu niż turystyczny lub pobyt dłuższy niż 90 dni muszą posiadać ważną wizę wydaną przez właści- wego konsula Stanów Zjednoczonych. Uzyskuje się ją tak jak wcześniej – wniosek jest znacznie dłuższy i zawiera więcej pytań niż ten do ESTA, a procedura dokładnie taka jak wcześniej, gdy składało się wnioski o wizę.

Ważne! Osoby, które posiadają ważną wizę amerykańską (także wyrobioną przed listopadem 2019 r. i nawet jeśli wiza była wydana po listopadzie 2019 r.), nie muszą rejestrować się w systemie ESTA.

WNIOSEK ESTA

Wniosek ESTA można złożyć na stronie https://esta.cbp.dhs.gov. Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku ESTA wynosi 14 dol.

Kilka ważnych informacji na temat ESTA:

  • Wniosek ESTA musi być złożony najpóźniej 72 godziny przed wylotem do USA.
  • ESTA jest ważne przez dwa lata od momentu zatwierdzenia wniosku.
  • Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić status swojej aplikacji ESTA.
  • O ESTA można ubiegać się wyłącznie poza granicami USA, czyli jeśli wyjazd wam się przedłuży, to musicie wyjechać np. do Kanady i tam złożyć kolejny wniosek.
  • Z przyczyn losowych (choroba, utracenie polskiego paszportu), można ubiegać się o przedłużenie pobytu w USA – należy skontaktować się telefonicznie z U.S. Citizenship and Immigration Services.
  • Dane podane w aplikacji ESTA muszą być takie same jak w paszporcie podróżującego, np. w przypadku wymiany paszportu już po złożeniu i akceptacji wniosku w ESTA konieczne jest ponowne jego wypełnienie.
  • Osoby, których wniosek ESTA został odrzucony, nie mają możliwości złożenia wniosku ponownie. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wów- czas wnioskowanie o wizę we właściwym amerykańskim konsulacie.
  • Wniosek ESTA może zostać odrzucony, jeśli dana osoba ubiegała się wcześniej o wizę turystyczną i jej wniosek został odrzucony. Takie osoby powinny ponownie ubiegać się o wizę turystyczną.
  • Osoby, które przebywały wcześniej w USA nielegalnie, także mogą spodziewać się odrzucenia wniosku.
  • Długość pobytu w USA z wykorzystaniem ESTA wynosi maksymal- nie 90 dni, ale oficer ds. imigracji na lotnisku może zadecydować o jego skróceniu (aczkolwiek zdarza się to bardzo rzadko).

Osoby podróżujące z wizą turystyczną (nie z ESTA, tylko z tradycyjną wizą!) mają prawo pozostać na terenie USA do sześciu miesięcy, ale również w tym przypadku należy pamiętać, że długość pobytu w USA zależy od decyzji urzędnika imigracyjnego.

Linie lotnicze weryfikują status ESTA przed wpuszczeniem na pokład – jeśli więc nie przyznają ci pozwolenia na pobyt w Stanach, raczej nie zostaniesz wpuszczony do samolotu.

Obejrzyj nasz darmowy wykład "10 sposobów na tańszą podróż po USA"

W tym 1,5-godzinnym wykładzie dzielimy się sprawdzonymi sposobami na tańsze podróżowanie po USA. Dowiesz się z niego:

✅ Jak za kilka dolarów dziennie wynająć w USA auto lub kampera

✅ Gdzie szukać tanich lotów

✅ Gdzie szukać darmowych miejsc biwakowych w USA

✅ Jak oszczędzić na wstępach do parków narodowych

✅ Jak rezerwować noclegi w motelach o 70% taniej?

✅ I wiele więcej.

Obejrzyj darmowy wykład >>

WYPEŁNIANIE WNIOSKU ESTA

Wniosek wypełnij tylko na oficjalnej stronie https://esta.cbp.dhs.gov/. Ostatnio pojawia się sporo stron pośredników, którzy doliczają sobie prowizję za wypełnienie wniosku. Ten można wypełnić po polsku – wystarczy zmienić język w górnym prawym rogu.
We wniosku trzeba wpisać wszystkie dane z paszportu, odpowiedzieć na kilka dziwnych pytań o terroryzm i prostytucję, podać informacje o locie i planowanej podróży oraz miejsce zamieszkania w USA, czyli pierwszy hotel lub kemping, gdzie będziecie nocować.
Wypełnienie wniosku zajmuje 15–30 minut. Na końcu trzeba dokonać płatności – za pomocą karty (wpisujecie dane karty – jest to bezpieczny i bardzo popularny sposób płacenia w USA przez internet) lub konta PayPal (trzeba się zalogować).

PASZPORT

Podczas podróży po USA trzeba mieć paszport ważny na czas trwania całej planowanej podróży.

BILET POWROTNY

Zgodnie z oficjalnymi informacjami podanymi na stronie gov.pl przy wjeździe do USA nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej ilości pieniędzy.

PODRÓŻ Z USA NA KUBĘ

Amerykańskie przepisy federalne zabraniają podróży turystycznych z USA na Kubę. Możliwe są wizyty naukowe, dziennikarskie, sportowe i inne.

WIZA W STARYM PASZPORCIE

Jeżeli kilka lat temu otrzymałeś wizę turystyczną starego typu, a potem zmieniłeś paszport, to musisz podróżować z dwoma paszportami – starym z wizą i nowym bez wizy.

ZMIANA NAZWISKA PO ŚLUBIE

Jeżeli wybierasz się do USA tuż po ślubie i zmieniłaś nazwisko, to twój paszport i wiza wciąż obowiązują. Wystarczy, że z lokalnego urzędu stanu cywilnego pobierzesz zaświadczenie o zawarciu małżeństwa – może o nie poprosić pracownik linii lotniczych albo urzędnik w USA. Jednak zalecane jest wyrobienie nowych dokumentów. Rezerwacje na bilet powinny być na to samo nazwisko, które masz w paszporcie.

Więcej na temat organizacji własnej podróży do USA dowiesz się z naszego poradnika:

Planujesz podróż do USA? W takim razie powinien Cię zainteresować nasz poradnik:

"Jak zorganizować własną podróż do USA - poradnik krok po kroku"

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w poradniku, który niedawno ukazał się w sprzedaży. Dzięki tej książce dowiesz się:

✅ Jak skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego.

✅ Jak szukać tanich lotów i noclegów.

✅ O czym trzeba wiedzieć, wynajmując auto.

✅ Jak zaplanować budżet i jakie są realne koszty wyjazdu.

✅ Jakie przepisy trzeba znać i na co uważać.

✅ Jak za kilka dolarów dziennie wynająć auto lub kampera.

✅ Jak bezpiecznie i legalnie nocować na dziko.

⚠ Zawartość książki powstała we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie. Są to same sprawdzone informacje. ⚠

?Ponadto przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe plany dwu- i czterotygodniowych podróży po Stanach. Uwzględniliśmy w nich niezwykłe miejsca w USA: lokacje znane z lubianych filmów i seriali, zapierające dech w piersi parki narodowe i szlaki turystyczne prowadzące w dzikie ostępy natury. Dzięki naszym scenariuszom wykorzystasz każdy dzień podróży, żeby w pełni doświadczyć Stanów Zjednoczonych.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

W środku znajdziesz też m.in. nasz amerykański bucket list! Ponad 20 rzeczy, których musisz doświadczyć w Stanach!

 

Książkę kupisz tylko tutaj >>

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl