Kupno auta na podroż w USA

by Karol Lewandowski

Idealnym środkiem transportu w USA jest samochód – tylko w ten sposób trafisz do wszystkich małych miasteczek i będziesz mógł zatrzymać się w każdym klimatycznym dinerze. Autem po USA podróżuje się dużo wygodniej niż po Europie – drogi są dobrze utrzymane i szerokie, nie ma też problemu z parkowaniem. Zjazdy są świetnie oznaczone, a kultura jazdy jest bardzo wysoka. Nawet jeśli nie jesteście mistrzami kierownicy, to w USA na pewno dacie sobie radę.

Auto możesz wynająć, sprowadzić z Polski, albo kupić na miejscu. O tej ostatniej opcji szczegółowo piszemy poniżej.

Kupno auta

Wybór tej opcji opłaca się tylko przy długim wyjeździe, minimum na miesiąc lud dwa miesiące. Trzeba poświęcić nawet tydzień na kupno auta, załatwienie ubezpieczenia, zarejestrowania i przygotowania samochodu do trasy. Za kilka tysięcy dolarów możecie kupić dosyć dobre auto, które na koniec wyjazdu sprzedacie i być może nawet wyjdziecie na zero. Aby kupić czy ubezpieczyć auto, trzeba mieć w USA adres korespondencyjny – dobrze więc mieć znajomego, który użyczy nam adresu i to do niego będzie wysyłana poczta z dokumentami. Czasem można się też dogadać z dealerem (od którego kupicie auto), że dokumenty będą przychodziły na jego adres.

Gdzie szukać auta?

Auto najlepiej kupić za pośrednictwem jakiegoś lokalnego dealera – przygotują oni za was całą papierologię związaną z rejestracją auta, ale cena będzie o 10–20% wyższa. Jeśli chcecie sami szukać samochodów to najlepiej zrobić to przez internet za pomocą jednej ze stron:

  • Craigslist,
  • OfferUp,
  • eBay,
  • strony poszczególnych dealerów.

Przy kupnie auta otrzymasz dokument bill of sale, czyli umowę kupna-sprzedaży. Ponadto należy wykonać smog test (jeśli auto kupuje się u dealera, to zazwyczaj on się tym zajmuje). Najlepiej kupić popularne w USA auto – nie będzie wtedy problemu z częściami i naprawami.

Auto można też kupić na aukcji, ale wtedy nie macie możliwości oddania auta. Naszego busa (model Ford Econoline E350) kupiliśmy na stronie https://www.iaai.com (kupujcie tylko te auta, które są Run & Drive).

Cena auta

Na zakup działającego auta, które bez większych problemów przejedzie kilkutygodniową trasę, trzeba wydać kilka tysięcy dolarów. Za dużego busa (model Ford Econoline E350) z 1999 r. zapłaciliśmy 600 dolarów, a dodatkowo wydaliśmy kilka tysięcy na serwis i przygotowanie go do drogi. Standardowe ceny aut w poszczególnych stanach możecie sprawdzić na stronie https://www.kbb.com. Zanim kupicie auto, warto pojechać z nim do najbliższego mechanika, gdzie za 50–200 dolarów zrobią wam przegląd techniczny auta.

Jeśli będziecie kupować auto w Chicago i szukacie dobrego serwisu, który za uczciwe pieniądze przygotuje wam auto do trasy, to polecamy polski serwis Stan Auto w dzielnicy Schaumburg.

Przed zakupem warto sprawdzić auto w serwisie CARFAX – wpisujecie tam VIN auta i widzicie historię wypadków, właścicieli itd. Dostęp kosztuje około 50 dolarów na miesiąc, ale warto. Jeśli kupujecie auto od dealera, to poproście o darmowy wydruk z CARFAX-u (każdy dealer ma wykupiony dostęp).

 

Bestseller 2021

Jak zorganizować własną podróż do USA?

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w tym poradniku.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

 

Rejestracja auta

Rejestracji samochodu dokonuje się w urzędzie Department of Motor Vehicles. Na miejscu otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne (w kolorze pomarańczowym), na których można podróżować przez trzy miesiące. Potem na wasz adres pocztowy zostaną wysłane właściwe tablice oraz naklejka na tablicę (którą trzeba co roku wymieniać). W USA nie ma (tak jak w Polsce) corocznych badań technicznych samochodu. Po kilku tygodniach na wasz adres przyjdzie też akt własności auta.

Ważne: przepisy związane z rejestracją auta są różne w poszczególnych stanach. My kupowaliśmy auto w Illinois. Inne stany w których można kupić i zarejestrować auto bez większych problemów, to Floryda, Kalifornia i Południowa Dakota. W większości stanów, kupując auto, trzeba też zapłacić dodatkowy sales tax.

Ubezpieczenie auta

Częstym problemem jest ubezpieczenie auta, jeżeli nie jesteś obywatelem USA. Tutaj także niezbędne będzie posiadanie adresu korespondencyjnego (jeżeli skończysz podróż w tym samym miejscu, w którym zaczynasz, to zawsze możesz podać adres hotelu, w którym nocujesz – pocztę odbierzesz na koniec podróży).

Najkrótszy okres ubezpieczenia to 6 lub 12 miesięcy, ale jest na to sposób – po kilku miesiącach po zakończonej podróży można (także przez internet) zrezygnować z polisy. Reszta kwoty zostanie zwrócona na kartę, którą płaciłeś, lub w formie czeku. Czek można zrealizować w Polsce, np. w banku Pekao.

Jeśli startujesz w Chicago i masz problem, z ubezpieczeniem, to zajrzyj do firmy North Central Insurance Brokers na ulicy Archer w dzielnicy Summit. Pracuje tam kilka Polek. Panie zawsze znajdą jakieś rozwiązanie i uda się ubezpieczyć auto. Kiedy startowaliśmy w Nowym Jorku, to udało nam się ubezpieczyć auto w New Jersey w firmie Geico.

Ceny ubezpieczenia zaczynają się od 30–50 dolarów za miesiąc i zależą od firmy, wieku auta oraz liczby ubezpieczonych kierowców. Jeśli planujesz prowadzić auto ze zmiennikami, to wszystkie muszą być dopisane do ubezpieczenia.

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat