Stawy Milickie i Dolina Baryczy – niesamowite miejsce pod Wrocławiem

Jak wszyscy wiemy, polska turystyka ucierpiała w ostatnich miesiącach z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego grupa 16 blogerów podróżniczych, postanowiła pomóc, promując polskie atrakcje podczas najbliższych miesięcy. Każdy bloger otrzymał jedno województwo – nam przypadło województwo dolnośląskie. Przez najbliższe tygodnie będziemy pokazywać Wam ciekawe zakątki tej części Polski. Naszą podróż rozpoczęliśmy od położonych na północ od Wrocławia Stawów Milickich.
Relacje innych blogerów znajdziecie na stronie podrozujdotutaj.pl

Zobacz też nasz film o Stawach Milickich

Stawy Milickie, nazywane Krainą Karpia, to największy w Europie ośrodek hodowli tej ryby. Na terenie prawie 300 stawów żyją miliony ryb i ponad 270 gatunków ptaków – m.in. kormorany, żurawie, czaple czy bieliki.
Pierwsze stawy rybne na tych terenach założyli w 13 wieku Cystersi. Do powstania stawów wykorzystano zagłębienia powstałe po wydobywaniu na tych terenach rudy darniowej. Ruda nie znajduje się zbyt głęboko, dlatego zagłębiania były płytkie – od 1 do 2 metrów. To właśnie do wydobycia rudy darniowej nawiązuje wiele nazw okolicznych miejscowości, jak Ruda Milicka czy Ruda Żmigrodzka, a fragmenty rudy można do dziś znaleźć w ścianach niektórych domów.
Stawy i cała Dolina Baryczy to idealne tereny dla amatorów ornitologii – szczególnie polecamy wieżę widokową w Grabownicy, czatownię w Dyminach oraz spacer groblą na Stawie Słonecznym Górnym.

Warto odwiedzić też Centrum edukacyjno-turystyczne Naturum, gdzie znajdziecie ścieżkę dydaktyczną, staw pokazowy i restaurację. Odbywają się tu też fotosafari, podczas których można wejść na zamknięty teren stawów.

Ale Dolina Baryczy to nie tylko stawy. Znajduje się tu np. Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie”, czyli obszar bagienny porośnięty lasem.

Będąc w okolicy, nie można nie spróbować lokalnych rybnych dań – poza karpiem polecamy suma w restauracji „U Bartka”.

Restauracja u Bartka
Z autorami bloga Geeki Podróżniki

Dolina Baryczy to też raj dla miłośników turystyki rowerowej – znajdziecie tu ponad tysiąc kilometrów szlaków pieszych i rowerowych.

Ptasia Osada Joachimówka

Na noc polecamy Ptasią Osadę Joachimówka – są to nowoczesne domki położone na skraju lasu, tuż przy stawach, prowadzone przez fajnych i bliskich nam ludzi (właścicielami są kuzyn mój Sławek i jego żona Agnieszka).

Ptasia Osada oferuje 8 nowoczesnych domków, 4 mieszkania loftowe i 3 sale konferencyjne. Domki znajdują się na skraju lasu, pomiędzy stawami, a rzeką Baryczą. Do wyboru są 4- lub 8-osobowe domki, a w każdym z nich znajdziecie w pełni wyposażoną kuchnię i kominek (z darmowym drewnem). Na tyłach domków są tarasy z grillami, a w głównym budynku można zjeść śniadanie.

Na terenie Ptasiej Osady możecie też wynająć rowery, czy kupić mięso na grilla.

Szczegóły i rezerwacja na http://ptasiaosada.com

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

niesamowita-polska-okladka-3d-bialetlo

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl