Polskie wybrzeże – 20+ miejsc, które musisz odwiedzić

by Karol Lewandowski

Polskie wybrzeże kojarzy się z tłumami, drożyzną i parawanami. Ale Bałtyk to nie tylko turystyczne kurorty. To dzikie plaże, klimatyczne miasteczka, piękne trasy rowerowe i wiele miejsc kempingowych blisko natury. Wybraliśmy się naszym kamperem w miesięczną podróż samochodową wzdłuż polskiego wybrzeża. Nasze wybrzeże ma prawie 600 km i w najbliższe tygodnie przejedziemy je kilometr po kilometrze, od wschodu do zachodu, szukając najpiękniejszych miejsc, którymi podzielimy się z Wami w tym filmie.

Wszystkie polecane przez nas miejsca znajdziecie w formie przystępnej mapki w naszej aplikacji Star Guide – do pobrania na telefon tutaj >>

Zobacz też:

Obok znajdziecie mapkę z zaznaczonymi wszystkimi polecanymi przez nas miejscami

Miejsca, w których nocowaliśmy i które polecamy:

Letnisko 21 z AlohaCamp – duży dom nad jeziorem pod większą ekipę z dzieciakami. Kącik dla dzieci, na wyposażeniu sup, rower wodny, grill, jacuzzi – można się stąd nie ruszać i prawdziwie wypocząć. Obok super sąsiedzi, z którymi spędziliśmy miły czas. Dobra baza wypadowa do Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego.

Salinko Glamping – noclegi na uboczu, w cichym i przytulnym zakątku północnych Kaszub w namiotach glampingowych. W okolicy cisza, przepiękne jeziora, gęste lasy, tereny super do wycieczek rowerowych ❤

HT Houseboats – domy-jachty na wodzie. Na wyposażeniu kajaki, motorówka na solar, sauna. Również można się stąd nie ruszać i jest co robić. No i spanie na wodzie… mmm! Bujanie do snu i ciągły widok na jezioro, który sprawia, że czujecie się jakbyście naprawdę wypłynęli domem na szerokie wody.

1. Kadyny

Kadyny to wieś, która była ulubioną nadmorską miejscówką cesarza Wilhelma II. Miał tu swój pałac i powiedział kiedyś, że jego służba nie może mieszkać gorzej niż jego konie. Dlatego ponad 100 lat temu kazał zburzyć wszystkie domy i wybudować je na nowo – w ceglanym, zakonnym stylu. Postawił też szkołę, szpital, pocztę, karczmę i kuźnię. Większość budynków przetrwała do dziś.

2. Frombork

Frombork to urocze nadmorskie miasteczko, które słynie z Kopernika. Warto odwiedzić tu wzgórze z Bazyliką i planetarium, oraz zjeść rybę w restauracji przy porcie. Polecamy też wejść na punkt widokowy w Wieży Wodnej i wypić kawę w znajdującej się na dole kawiarnii.

DSC00466
DSC00464

3. Parking Leśny Duży na Mierzei Wiślanej

Parking Leśny Duży to niezwykły kemping, prowadzony przez pasjonatów. Nie ma tu łazienek czy innych udogodnień, ale za 30 zł można zatrzymać się na noc wśród natury, kilka kroków od plaży.

4. Wyspa Sobieszewska

Niewielka wyspa z piękną plażą Sobieszewską. Na wyspie znajdują się dwa rezerwaty – Ptasi Raj i Mewia Łacha. Od zachodu wjeżdża się mostem, od wschodu przepływa promem przez Wisłę.

5. Gdańsk - Główne Miasto

Jedno z najpiękniejszych starych miast w Polsce. Warto przejść się Długim Targiem i odwiedzić Wyspę Spichrzów.

6. Gdańsk - Europejskie Centrum Solidarności

Jedno z najlepszych muzeów w Polsce. Na interaktywnych wystawach można poznać historię Solidarności.

7. Gdańsk - Stocznia

Cały teren stoczni jest otwarty dla turystów i można po nim swobodnie chodzić. Polecamy odwiedzić STOcznię, kontenerowe miasteczko, z leżakami i przepyszną kuchnią.

8. Sopot Piaskownica

Świetna restauracja, położona bezpośrednio na plaży, trochę na uboczu turystycznego Sopotu.

20230527_123937

9. Sopot - dzielnica willowa

Przepiękna dzielnica starych drewnianych willi.

10. Osłonino

Niewielka, spokojna plaża z małym barem z pyszną rybą. Obok znajduje się duży parking, na którym można na dziko spać w kamperze. Rowerami można stąd przejechać do Zamku w Rzucewie.

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

11. Rzucewo

W Rzucewie znajduje się przepięknie położony Zamek i Osada Łowców Fok, w której można poznać historię polowania na te zwierzęta na polskim wybrzeżu.

12. Kaczy Winkiel

Pięknie położony parking nad samą Zatoką Pucką. Idealne miejsce na przerwę i piknik.

DSC01202

13. Kino Żeglarz

Małe rodzinne kino, w którym zatrzymał się czas. W środku jest też kawiarnia.

14. Morski Zając i Kuźnica

Przepyszne jedzenie (polecamy fish & chips) w uroczej miejscowości. Spokojna plaża, deptak wzdłuż wody i raj dla windsurferów.

15. Kemping Horyzont

Genialnie położony kemping – kamperem albo namiotem można rozłożyć się na krawędzi klifu i podziwiać Bałtyk.

16. Jezioro Żarnowieckie

Niewielka dzika plaża, idealne miejsce na nocleg na dziko w kamperze.

17. Spływ Piaśnicą

Z jeziora żarnowieckiego wypływa rzeka piaśnica, która jest rajem dla kajakarzy. Trasa ma 7 kilometrów, a rzeka jest bardzo kręta, ale też bardzo spokojna, więc idealnie nadaje się dla początkujących. Spływ kończy się wpłynięciem prosto do Bałtyku.

W okolicy funkcjonuje kilka firm zajmujących się spływami, więc nie musicie mieć swojego kajaka – ktoś przywiezie was na start i odbierze po dwóch godzinach na końcu.

Samo ujście jest też super miejscem na plażowanie – auto możecie zostawić w Dębkach. A jak już tam będziecie, to polecamy Obiady domowe u Hani.

18. Muzeum ziemi Puckiej w Nadolu

Niewielki skansen, w którym można zobaczyć jak jeszcze sto lat temu żyło się na tych terenach.

IMG_20230609_225635_522

19. Latarnia Stilo

Jedna z najpiękniejszych latarnii na polskim wybrzeżu. Otwarta do zwiedzania dla dzieci powyżej 6 roku życia.

20. Słowiński Park Narodowy - wydmy

Park jest zamknięty dla ruchu samochodowego więc ostatnie 4 kilometry trzeba pokonać pieszo, albo tak jak my, na rowerze. Tutejsze wydmy to największy taki obszar w Europie – wędrujące piaski mają tu ponad 500 ha. Wydmy są tak wielkie, że przypominają Saharę. Szlakiem przez wydmy można dojść do plaży.

21. Skansen w Klukach

Nazwa Słowińskiego parku pochodzi od Słowińców, niewielkiej grupy etnicznej, która zamieszkiwała na tych terenach – jej kulturę można poznać w niezwykłym skansenie w Klukach. Skansen zajmuje pół wsi, odbywa się tu też dużo warsztatów i wydarzeń.

DSC02637
DSC02632
DSC02658

22. Słowiński Park Narodowy - plaża w Czołpinie

Przepiękna dzika plaża z wydmami. Dojście od strony parkingu ma ponad 1 kilometr, ale można dojechać rowerami. Przy plaży znajduje się Bar Czerwona Szopa, który działa tylko w sezonie

23. Kraina w kratę Swołowo

Będąc w tej okolicy warto odbić 15 minut od wybrzeża, do Krainy w kratę. W 18 i 19 wieku większość budynków na pomorzu miało budowę szkieletową – drewniany szkielet wypełniano słomą i gliną, a potem bielono wapnem. Do dzisiaj przetrwało wiele tych budynków, dlatego ten region jest nazywany Krainą w kratę. A jego symboliczną stolicą jest wieś Swołowo. Znajduje się tu aż 70 domów w kratę, mieści się też tu Muzeum Kultury Ludowej.

W jednym z zabytkowych budynków niedawno otwarto restaurację Spiżarnia w Kratę, której specjalnością są dania z gęsiny. Bardzo polecamy wybrać się tu na obiad i spacer po wsi.

24. Zagroda Śledziowa

5 kilometrów od Swołowa znajdziecie Zagrodę Śledziową w Starkowie. W zabytkowej zagrodzie z 1832 roku znajdziecie małe muzeum śledzia, pensjonat i restauracja z śledziem w przeróżnych odsłonach.

DSC02924
DSC02941
DSC02933

25. Kołobrzeg - trasa przez Ekopark Wschodni

Kołobrzeg to chyba nasza ulubiona miejscówka rowerowa na całym wybrzeżu. Trasy rowerowe prowadzą przez całe miasto i Park Żeromskiego. Ale najciekawsza część zaczyna się w Ekoparku Wschodnim – trasa prowadzi między plażą a torfowiskami i bagnami. Auto można zostawić na płatnym Parkingu AMFITEATR.

DSC03471
DSC03491
DSC03524

26. Kościół w Trzęsaczu

Miejsce oklepane, ale warto je odwiedzić, póki istnieje. W 15 wieku wybudowano tu kościół, który pierwotnie znajdował się 2 kilometry od brzegu morza. W kilkaset lat linia brzegowa się przesunęła i podmyła kościół, z którego dziś została tylko jedna ściana.

27. Woliński Park Narodowy - Góra Gosań

Jeden z dwóch nadmorskiego parków narodowych w Polsce.  Znajduje się tu kilka nadmorskich szlaków, my polecamy ten na Górę Gosań, oraz ten prowadzący plażą od Miedzyzdrojów – z dołu można zobaczyć najwyższe w Polsce klify.

28. Grodzisko Lubin

Przepięknie położone tarasy widokowe. Jest tu restauracja i leżaki, z których można podziwiać widok na Zalew Szczeciński i Wsteczną Deltę rzeki Świny, która utworzyła tu wiele wysp. Wstęp płatny, jeden parking znajduje się tuż obok (aktualnie w remoncie), drugi za kościołem.

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat