Wałbrzych – 10 powodów, dla których warto go odwiedzić

by Karol Lewandowski

To nas Wałbrzych sobą zaskoczył! ?

Wałbrzych to miasto, które kojarzyło nam się jedynie ze Złotym Pociągiem i nigdy nie wydawało nam się ciekawą destynacją podróżniczą. Zmieniło się to, kiedy spędziliśmy tu więcej czasu i mieliśmy okazję lepiej poznać to miasto. Większość osób przyjeżdża tu tylko z powodu pięknego Zamku Książ, ale Wałbrzych ma dużo więcej do zaoferowania.

W tym wpisie znajdziecie 10 miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić w Wałbrzychu.

Wałbrzyski ratusz

1. Stare Miasto

Z powodu zamknięcia w latach 90-tych kopalń węgla, które były siłą napędową wałbrzyskiej gospodarki, miasto przeżyło spory kryzys. Ale w ostatnich latach nastąpiła intensywna modernizacja miasta, a Wałbrzych wkroczył w nową erę i zdecydowanie warto wybrać się tu na weekendową wycieczkę.

Wałbrzych to jedno z niewielu miast , które nie ucierpiały w trakcie wojny, dlatego centrum jest świetnie zachowane. Znajdziecie tu wiele pięknych kamienic i uroczych uliczek. Polecamy, żeby zostawić auto na Parkingu Rycerska, a potem przejść się na Rynek i pod Ratusz.

Ten piękny budyneczek to... miejska toaleta

2. Park Sobieskiego

Z rynku warto przejść się do Parku Sobieskiego, w którym znajduje się ponoć jedyne w Polsce położone w środku miasta schronisko, Harcówka. Spacerując po tym miejskim parku, można poczuć się jak w lesie i dopiero stąd widać jak malowniczo położony jest Wałbrzych i jak bardzo zielone jest to miasto. W parku znajdziecie kilka ładnych punktów widokowych. Można nim też przejść prosto pod stary stadion na Nowych Mieście.

3. Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

Punktem obowiązkowym wizyty w Wałbrzychu jest Centrum Nauki i Sztuki „Stara Ko­ palnia”. Obiekt znajduje się na terenie 17 unikatowych budynków starej kopani węgla kamiennego „Julia”. Turyści mogą zwiedzić podziemną kopalnię w towarzystwie gór­nika-­przewodnika i dowiedzieć się dużo na temat codzienności górników.
Stara Kopalnia oferuje też liczne wystawy i warsztaty, oraz nocne zwiedzanie – otrzymujecie roboczy strój i pod okiem sztygara ruszacie poznać prawdziwe oblicze pracy górnika (koszt 45 zł/osoba, start o 21:00).

Na terenie kopalni znajdują się też pokoje gościnne i kawiarnia.

Zwiedzanie kopalni odbywa się codziennie od godz. 10.00 do 18.00.

null

Wstęp

Bilet normalny 28 zł, ulgowy 20 zł.

Bilety do kupienia w kasach, albo na stronie https://starakopalnia.pl

4. Kino Open Air

Od maja do września na terenie kopalni działa Kino Open Air – co tydzień odbywają się tu pokazy filmów, które można oglądać na leżakach lub z samochodu. Tak jak w amerykańskich kinach, wystarczy ustawić odpowiednią częstotliwość w radiu i wygodnie rozsiąść się w swoim samochodzie.

null

Bilety

Bilet 10 zł za leżak, 20 zł za samochód.

Bilety do kupienia w kasach, albo na stronie WOKu. Repertuar znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/pg/kinowplenerze/events/

5. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Wałbrzych zasłynął również z białego złota – porcelany, która jest ważnym elementem historii miasta. Dlatego warto odwiedzić znajdujące się w starej mieszczańskiej rezy­ dencji Muzeum Porcelany. Na wystawach polskiej i zagranicznej porcelany dowiecie się dużo o jej historii i zobaczycie takie cuda, jak porcelanowe kubki dla wąsaczy czy stojaki na cygara. W sumie zobaczycie tu ponad 10.000 eksponatów porcelany śląskiej i europejskiej.

W muzeum można też zobaczyć wystawę współczesnego malarstwa, a dzieciaki mogą wziąć udział w kreatywnych warsztatach.

null

Wstęp

Bilet normalny 17 zł, ulgowy 12 zł. W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Bilety do kupienia w kasach, albo na stronie https://muzeum.walbrzych.pl

6. Dzielnica Nowe Miasto

Nowe Miasto to dzielnica pracownicza wybudowana na początku XX wieku, kiedy w Wałbrzychu górnictwo prężnie się rozwijało. Do stworzenia Nowego Miasta zaangażowano Josepha Stübbena, jednego z najbardziej uznanych w ówczesnych Niemczech planistów miejskich. To miejsce polecamy szczególnie miłoś­nikom architektury. Warto tu pospacerować i poszukać ciekawych zakątków – pole­camy podwórko niemieckich legend na ul. Kazury (zaznaczone na naszej mapce) czy zarośnięty już dziś stadion, na którym przemawiał kiedyś Adolf Hitler.
Na obrzeżach Nowego Miasta znajduje się też zabytkowe mauzoleum upamiętniające 170 tys. Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej, ofiary wypadków w kopalniach i 25. lokalnych bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego.

7. Zamek Książ

Jeden z najpiękniejszych i największych zamków w Polsce, nazywany Perłą Dolnego Śląska. Warto udać się na dzienne lub nocne zwiedzanie, odwiedzić stajnie czy przejść się po olbrzymim parku z przepięknymi rododendronami. Bardzo często odbywają się tu przeróżne pokazy i wydarzenia.

Zamek jest położony na urwistym cyplu skalnym, przez co góruje nad zalesioną zielo­ ną kotliną. Ten XIII­-wieczny zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a w trakcie drugiej wojny światowej wpadł w ręce Hitlera, który postanowił zrobić z niego swoją kwaterę. To wtedy pod zamkiem powstały tajemnicze podziemia, w których według lokalnych legend hitlerowcy schowali bursztynową komnatę i skarby zagrabione na Dolnym Śląsku. Na zamkowym dziedzińcu znajduje się restauracja oraz trzy hoteliki.
Polecamy też zwiedzanie nowo otwartych podziemi. Trasa jest pełna ciekawych fil­mów, które rozbudzają wyobraźnię. Dowiecie się sporo o złotym pociągu i podziemnym mieście budowanym przez hitlerowców.

null

Wstęp

Bilet normalny 39 zł, ulgowy 32 zł. Na tym samym bilecie można też za darmo odwiedzić Palmiarnię.

Podziemia 29 zł normalny, 24 zł ulgowy.

Nocne zwiedzanie zamku 55 zł.

Bilety do kupienia w kasach, albo na stronie https://www.ksiaz.walbrzych.pl/ 

Wnętrza Zamku
Palmiarnia Wałbrzych
Palmiarnia Wałbrzych
Palmiarnia Wałbrzych
Palmiarnia Wałbrzych

8. Książański Park Krajobrazowy

Zamek otoczony jest przez 14 pięknych tarasów oraz przez Książański Park Krajobrazowy, po którym można spacerować godzinami. Szczególnie polecamy punkt widokowy na Zamek (koniecznie o zachodzie) oraz ścieżkę Hochbergów, która prowadzi do ruin starego zamku. Ścieżka Hochbergów jest mniej popularna niż główne parkowe ścieżki, przez co nie uświadczycie tu tłumów. Prowadzi skrajem wąwozu, wśród rododendronów, a między drzewami co chwila widać panoramę Zamku Książ.

Książański Park Narodowy
Książański Park Narodowy

9. Góra Borowa

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (853,3 m n.p.m. – do niedawna za najwyższy szczyt tych gór uważano Chełmiec, ale nowoczesne pomiary dowiodły, że Borowa jest wyższa o 2,5 metra). Na górze od kilku lat znajduje się futurystyczna 15-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać okolice.
Wejście na szczyt zajmuje około 1,5 godziny. Najlepiej zacząć albo od strony Pokrzywianki, albo od Jedliny Zdrój.

10. Złota Stacja

Na obiad polecamy Złotą Stację – restaurację w klimacie kolejowym, ze smacznymi burgerami. Goście siedzą tu w eleganckich fotelach jak z Orient Expressu, a całe miejsce jest skrzyżowaniem stacji kolejowej z wnętrzem wagonu. Zjecie tu burgery, sałatki, naleśniki (na słono i na słodko) lub desery.

null

Ceny

Burger classic 25,90 zł

Naleśnik krewetkowy 21,90 zł

Piwo lane 9 zł / 0,5l

Bilet Explore Wałbrzych

Jeżeli wybieracie się do Wałbrzycha na dłużej niż kilka godzin (a warto) to dobrym pomysłem będzie kupno biletu Explore Wałbrzych. Jest to wspólny bilet do Starej Kopalni, Zamku Książ, Palmiarni i Muzeum Porcelany. Kupując ten bilet oszczędzacie 20 zł.

Bilet normalny 63 zł, ulgowy 45 zł.

Bilet można kupić w kasie każdego z 4 obiektów, oraz na stronie https://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/explore-walbrzych

Jeśli znacie jeszcze inne ciekawe miejsca w Wałbrzychu lub okolicach, to koniecznie dajcie znać w komentarzach. Z chęcią odwiedzimy je podczas kolejnej wizyty 🙂

Do Wałbrzycha wybraliśmy się na zaproszenie Miasta Wałbrzych.

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

Ten wpis jest częścią akcji www.PodrozujDoTutaj.pl 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat