Skąd brać wodę do kampera? Nowe darmowe punkty na stacjach

by Karol Lewandowski

Jeśli podróżujesz kamperem czy kampervanem, to do funkcjonowania potrzebujesz wody. Oczywiście, jeśli nocujesz tylko na kempingach, to nie masz o co się martwić – na każdym z nich uzupełnisz zapasy wody i pozbędziesz się brudnej wody. Gorzej, kiedy nocujemy na dziko. Wtedy na pozyskanie wody jest kilka sposobów:

1. Stacje benzynowe

Na wielu stacjach benzynowych na całym świecie na zewnątrz są krany z wodą. Wystarczy tylko zapytać obsługę o pozwolenie na nabranie wody. Najlepiej połączyć to z tankowaniem paliwa na tej stacji – wtedy bardzo rzadko zdarza się, by odmówili.

Jeśli chodzi o Polskę, to przoduje tutaj nasza ulubiona sieć bp, która przygotowała ofertę dedykowaną właścicielom kamperów i przeczep. Na wybranych stacjach udostępniają punkty poboru wody i zrzutu nieczystości – i to za darmo!

Listę stacji oferujących usługi dla kamperów znajdziecie na stronie bp >>.  A żeby ułatwić Wam lokalizowanie tych stacji poniżej przygotowaliśmy specjalną mapkę 🙂

Pamiętajcie tylko, że warto mieć swojego węża do nabierania wody 🙂

2. Parkingi przy głównych drogach

Szczególnie na parkingach, na których nocują kierowcy ciężarówek, bardzo często są krany do uzupełniania wody.

3. Studnie

Na wsiach, nawet w Polsce, wciąż bardzo często są stare studnie z wajchą, które umożliwiają nabranie wody. Na wchodzie często jest po prostu wiadro na łańcuchu. Warto zapytać wcześniej kogoś lokalnego czy woda z danej studni na pewno nadaje się do picia.

4. Źródła

Często w górskich regionach przy drogach są wybijające ze skał źródła, przy których miejscowi nabierają darmową wodę.

Niezależnie czy wodę nabieracie do wbudowanego zbiornika, czy do pojemników na dachu, warto wyposażyć się we własny kilkumetrowy wąż.

5. Lokalni mieszkańcy

Wielokrotnie, widząc kogoś w ogródku z wężem, po prostu pytaliśmy, czy możemy uzupełnić zbiornik z wodą. Nie zdarzyło nam się nigdy, żeby ktoś odmówił.

6. Jeziora, strumyki i rzeki

Z dala od cywilizacji można też nabierać wodę prosto ze zbiorników wodnych (warto mieć do tego celu wiadro, np. składane silikonowe). Jeśli planujesz ją pić, to taką wodę trzeba gotować przez minimum dziesięć minut albo użyć specjalnych tabletek lub płynu do uzdatniania wody.

 

Poradniki dla miłośników podróży samochodowych

Nasze książki to kompendia wiedzy o podróżach samochodowych, zarówno dla początkujących i zaawansowanych podróżników.

Zobacz nasze

Książki podróżnicze

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat