Lublin - 17 powodów, dla których warto tam pojechać | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Lublin – 17 powodów, dla których warto tam pojechać

Lublin

Lublin

Do wojny Lublin był prężnie działającym miastem kupieckim, które było centrum handlu pomiędzy Polską a Litwą i innymi krajami. Te kupieckie korzenie i czasy świetności widać w Lublinie do dziś.

Pełno tu unikalnych zabytków, romantycznych zaułków, klimatycznych knajpek i wąskich, urokliwych uliczek, które dobrze pamiętają stare dzieje.

Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie.

Lublin

Do Lublina przyjechaliśmy na zaproszenie Miasta Lublin

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

niesamowita-polska-okladka-3d-bialetlo

1. Bajkowe Podwórko Domu Słów

Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin

Zobaczyliśmy kawał dobrego Lublina! Ale ze wszystkich fajnych miejsc w mieście, chcielibyśmy się najpierw z Wami podzielić naszym ulubionym – bajkowym podwórkiem

Przy ul. Królewskiej 17 jest brama, po przekroczeniu której wchodzimy w magiczny świat kreatywnej społeczności Domu Słów. Dom Słów to muzeum drukarstwa oraz miejsce, które edukuje w temacie słowa drukowanego. Pracownicy muzeum wraz z mieszkańcami kamienicy, uczestnikami warsztatów oraz z wolontariuszami, raz w roku wspólnymi siłami reorganizują podwórko, które co roku od 2014 roku zmienia się w świat kolejnej bajki. Podwórko było już światem Małego Księcia, światem Muminków, Pinokia, Piotrusia Pana czy Alicji z Krainy Czarów. W tym roku brama prowadzi nas w kolorowy świat Czarnoksiężnika z Krainy Oz.

Z całym uznaniem dla wielu wspaniałych atrakcji miasta, które również warto odwiedzić i o których będziemy Wam pisać jutro, to jednak społeczne inicjatywy zawsze zachwycają nas najmocniej. Doskonale wiemy, jak niełatwo zorganizować ludzi, aby wspólnie coś zrobić. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele kosztuje organizatorów to, żeby powstał finalny produkt. Przebywając na Bajkowym Podwórku, oprócz ładnych malunków, widzieliśmy zapał, przyjaźń i radość z tworzenia. Podwórko nie jest zachwycającym dziełem sztuki – bardziej nazwałabym je swoistą sztuką zachwyconych, rozentuzjazmowanych wesołków, którzy świetnie się bawili przerabiając szare byle jakie podwórko w przyjemną dla duszy i oka przestrzeń dla każdego. No cudo <3

Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin
Bajkowe Podwórko Domu Słów Lublin

2. Stare miasto i kamienice

Lublin Stare Miasto

Widzieliśmy już sporo polskich miast, ale lubelskiego Starego Miasta nie da się porównać z żadnym innym. Podniszczone kamienice, zaułki, wąskie uliczki i murale z wierszami tworzą unikalny klimat miasta. Warto się tu przespacerować i zobaczyć szczególnie kilka poniższych miejsc.

Tylko pamiętajcie, żeby tutejszego Starego Miasta nie nazywać Starówką – po prostu tego nie róbcie, a wszystko będzie dobrze 😉

Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto
Lublin Stare Miasto

Kamienice ze zdjęciami w oknach (Rynek i okolice)

W 2010 roku w jednej z lokalnych kamienic odnaleziono prawie 2000 starych negatywów. Po wywołaniu okazało się, że są to portrety mieszkańców Lublina z okresu międzywojennego. Władze postanowiły wykorzystać to znalezisko w kreatywny sposób – czarno-białe zdjęcia umieszczono w oknach starych kamienic. Stare portrety, podobnie jak stare kamienice wymieszane z nowymi, dają poczucie, jakby w Lublinie przeszłość łączyła się z teraźniejszością. To wymieszanie czasów, relacja nowe-stare, to bardzo unikalny element Lublina i coś co go wyróżnia.

Kamienica Andrzeja Kota (Grodzka 19)

Kolejną ciekawą kamienicą, jest ta z kotami. Nawiązuje ona do Andrzeja Kota, lubelskiego grafika i ilustratora, którego znakiem rozpoznawczym był charakterystyczny kot. Kamienicę (znajdującą się tu obok tej, w której mieszkał artysta) zdobią koty, w tym jeden w towarzystwie kozła z herbu Lublina.

DN0B2851
Kamienica Andrzeja Kota
Kamienica z Czarcią Łapą to ta pierwsza po prawej
Kamienica z Czarcią Łapą to ta pierwsza po prawej

Kamienica z czarcią łapą (Rynek)

Ta kamienica nawiązuje do legendy o czarciej łapie. Opowiada ona o procesie, który miał miejsce w Trybunale Koronnym znajdującym się na środku rynku. Stronami w sporze byli bogaty magnat i biedna wdowa. Bogacz przekupił sędziów i wygrał sprawę, a zrozpaczona wdowa krzyknęła “Gdyby diabli sądzili wydaliby sprawiedliwszy wyrok!”. Jej krzyk został usłyszany i w nocy, w Trybunale zjawili się diabli. Wydali swój sprawiedliwi wyrok, który został przypieczętowany łapą, która wypaliła ślad w stole.
Stół z wypaloną łapą ponoć stoi do dziś w muzeum na zamku, które niestety podczas naszej wizyty było w remoncie.

Kamień Katowski, który przynosi pecha

Na rogu ulic Jezuickiej i Gruella stoi tajemniczy kamień – Kamień Katowski. Ponoć jest to kamień, na którym lokalny kat wykonywał swoje wyroki. Zdarzało mu się też ścinać tu ludzi niewinnych. Od tamtego czasu kamień jest nazywany Kamieniem Nieszczęść i przynosi pecha każdemu kto go dotknie.

DN0B2791
Lublin murale

Podwórka, murale i zaułki

Na Starym Mieście pełno jest ciekawych zaułków i podwórek. Warto zajrzeć m.in. w zaułek tuż przy Bramie Krakowskiej, w którym znajdziecie piękny mural z panoramą miasta. Innymi urokliwymi zaułkami jest zaułek Panasa i zaułek Hartwigów.

Lampa, która nigdy nie gaśnie

Na prawo od Bramy Grodzkiej znajduje się nietypowa lampa – lampa, która nigdy nie gaśnie. Najłatwiej będzie Wam znaleźć ją w ciągu dnia, bo to jedyna lampa, która w ciągu dnia świeci. Jest to Lampa Pamięci, upamiętniająca ludność żydowskiego pochodzenia. Do drugiej Wojny Światowej ponad 30% populacji Lublina stanowili Żydzi. Okupanci niemieccy wymordowali ludność pochodzenia żydowskiego w obozach w Bełżcu i Majdanku, a dzielnica żydowska na Podzamczu została niemal całkowicie wyburzona.

Lampa Pamięci Lublin

3. Hejnał i widok z Bramy Krakowskiej

Tak wygląda Brama Krakowska z zewnątrz. Wejście do Muzeum jest po prawej, za rogiem
Tak wygląda Brama Krakowska z zewnątrz. Wejście do Muzeum jest po prawej, za rogiem

Tuż obok Bramy Krakowskiej, która jest częścią starych murów miejskich, znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina (wejście w podwórku na prawo od bramy). Najwyższe piętro muzeum znajduje się w wieży widokowej nad Bramą Krakowską. Roztacza się z niej przepiękny widok na miasto. Dzięki naszym znajomym blogerom z Ruszaj w Drogę dowiedzieliśmy się, że warto tu być chwilę przed południem. Dlaczego? Bo o 12:00 na balkon Ratusza (który jest tuż obok) wychodzi trębacz, który gra miejski hejnał.

Widok na ratusz i balkon, na którym o 12:00 pojawia się hejnalista
Widok na ratusz i balkon, na którym o 12:00 pojawia się hejnalista
Schody prowadzące na punkt widokowy
Lublin Stare Miasto

4. Kaplica świętej Trójcy

Wzgórze zamkowe Lublin

Zaraz za murami Starego Miasta znajduje się wzgórze zamkowe, na którym… nie ma zamku. Był tu do XVII wieku, ale w wyniku wojen szwedzkich i kozackich uległ zniszczeniu. Przetrwała jedynie wieża i Kaplica Świętej Trójcy. W miejscu zamku wzniesiono neogotycki budynek więzienia, który znajduje się na wzgórzu do dziś. W budynku znajduje się muzeum (które niestety akurat było w remoncie) oraz Kaplica Świętej Trójcy, która jest udostępniona dla zwiedzających.

Wzgórze Zamkowe Lublin
Dziedziniec zamku, a właściwie starego więzienia
Dziedziniec zamku, a właściwie starego więzienia

Przez wiele osób ta kaplica jest uznawana największą perełką Lublina. Faktycznie jest to miejsce niezwykle unikalne i będąc w Lublinie koniecznie trzeba je odwiedzić. Jeszcze 100 lat temu, cała kaplica była pokryta białym tynkiem. Podczas remontu, ktoś odkrył, że pod tynkiem znajdują się jakieś malowidła. Po odrestaurowaniu ścian i sufitów odkryto zabytkowe 600-letnie freski bizantyjsko-ruskie. Freski przedstawiają sceny z życia Jezusa i Maryi oraz proroków i aniołów.

Kaplica Świętej Trójcy Lublin
Kaplica Świętej Trójcy Lublin
Na baszcie jest punkt widokowy, na który można wejść (płatny)
Na baszcie jest punkt widokowy, na który można wejść (płatny)
Widok z baszty na zamku
Widok z baszty na zamku

5. Dach galerii VIVO

Widok z Galerii VIVO

Galeria VIVO, dawniej nosząca nazwę Tarasy Zamkowe to nie tylko galeria handlowa, ale to także niesamowity zielony punkt widokowy. Na dachu, na który dostaniecie się zewnętrznymi schodami, urządzono ogród z alejkami. Pomiędzy nimi znajdziecie leżaki, na których można się poopalać, albo wieczorem podziwiać zachód słońca.

Galeria VIVO taras Lublin
Galeria VIVO taras Lublin

6. Wydarzenia i koncerty

W Lublinie bardzo dużo się dzieje i bardzo możliwe, że podczas Waszej wizyty traficie na jakieś ciekawe wydarzenie. My trafiliśmy akurat na darmowe koncerty w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival,
Poza tym odbywają się tu Lublin Jazz Festiwal, Carnaval Sztukmistrzów (podobno magiczno-mistyczne doświadczenie 😀 ), Jarmark Jagielloński, Lubelski Festiwal Filmowy, Wielokulturowy Lublin i masa innych wydarzeń. Pełną listę znajdziecie tutaj: https://lublin.eu/kultura/wydarzenia-cykliczne/

7. Zachód ze Wzgórza Czwartek

Panorama Lublina

Lublin jest położony na wzgórzach, dlatego nie brakuje tu pięknych punktów widokowych. Jednym z nich jest Wzgórze Czwartek, z którego o zachodzie słońca rozpościera się piękny widok na Stare Miasto. Taras widokowy (a właściwie ławeczka na kościelnym trawniku) znajduje się na tyłach Kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa (trzeba wejść na teren kościoła i obejść go dookoła). Dokładne umiejscowienie tego punktu widokowego zaznaczyliśmy na naszej mapce.

Wzgórze Czwartek
Wzgórze Czwartek

8. Trasa pieszo-rowerowa nad rzeką

Nad rzeką Bystrzycą w Lublinie znajduje się przepięknie położona trasa pieszo-rowerowa. Warto wybrać się tam na spacer lub przejażdżkę rowerem bo roztacza się z niej malowniczy widok na miasto.

rzeka Bystrzyca Lublin

9. Cebularz

Lublin to pierwsze miasto w Polsce, w którym pomyśleliśmy o kupieniu magnesu na lodówkę. A że my z tych, co rzeczy nie zbierają, to sam pomysł kupienia tego magnesu znaczył wiele! Ostatecznie zapomnieliśmy o magnesie, bo Karol był przekonany, że to żart, że chcę magnes przedstawiający cebularza.

A jeśli już jesteśmy przy cebularzu, to … rozczulające jest to, że cebularz (lubelska bułka z cebulą i makiem) stał się polskim produktem regionalnym chronionym w Unii Europejskiej. Cebularz doczekał się regulacji prawnych. Nie każdy teraz może od tak sobie robić cebularza! Wiele nasłuchaliśmy się o słynnym cebularzu, więc gdy spacerując po Starym Mieście (broń Boże nie „starówce”) o wschodzie słońca, ok. 5 rano poczuliśmy zapach cebuli, wiedzieliśmy, że musimy za tym zapachem podążyć. Węch zaprowadził nas do słynnej piekarni Kuźmiuka, gdzie w kolejce stał pan emeryt, właściciel porsche i my. Cebularz łączy ludzi, ludzi którzy mogliby nigdy się nie spotkać ?

Piękny był ten poranek i chyba już zawsze spoglądając na te zdjęcia, będziemy czuli w powietrzu zapach przysmażonej cebuli.

Cebularz lubelski Lublin
cebularz
Cebularz lubelski

10. Wiersze w miejskiej przestrzeni

Z okazji corocznego festiwalu Miasto Poezji, w różnych miejscach Lublina pojawiają się krótkie wiersze – na ścianach budynków czy na przykład na schodach. Wypatrujcie ich spacerując po mieście.
Znajdziecie je np. w Zaułku Hartwigów.

Lublin wiersze Miasto Poezji
Lublin wiersze Miasto Poezji

11. Wieża Trynitarska

Kolejny warty odwiedzenia punkt widokowy. Znajduje się na starym mieście, tuż przy Archikatedrze. Ciekawa jest też sama droga na górę – spotkacie tam zabytkowe drewniane rzeźby, dzwony, czy nawet… trumny.

Wieża Trynitarska widok
Wieża Trynitarska
Wieża Trynitarska

12. Ogród Saski

Park miejski z XIX wieku, w którym można zrealaksować się w centrum miasta. Tuż obok znajduje się warte odwiedzenia Centrum Spotkania Kultur, z ponoć ciekawym zielonym dachem. Podczas naszej wizyty niestety obiekt był zamknięty.

Ogród Saski Lublin
Ogród Saski Lublin
Ogród Saski Lublin
Ogród Saski Lublin

13. Zalew Zemborzycki

15 minut jazdy od centrum Lublina znajduje się Zalew Zemborzycki. Woda może niezbyt czysta, ale jest tu dużo miejsc w których można zaparkować auto, rozwiesić hamak i zrelaksować się z widokiem na wodę. Dookoła Zalewu biegnie ścieżka rowerowa o długości 14 km.

Zalew Zemborzycki
Zalew Zemborzycki
zalew1
20190629_165619

Gdzie zjeść w Lublinie?

Lublin jest pełny przepysznych restauracji i naprawdę jest z czego wybierać.

Przetestowaliśmy kilka miejsc w centrum i polecamy:

 1. Mandragora – przepyszna kuchnia żydowska. Hitem miejsca jest słodko-kwaśny kapuśniak z migdałami i rodzynkami. Jeśli tu będziecie to spróbujcie też ichniejszego koszernego ciemnego piwa – jak przystało na kuchnię żydowską, ciemne piwo również jest słodkie!
 2. Zielony Talerz – zdrowe miejsce na mapie restauracji w Lublinie. Produkty, które używa restauracja pochodzą z mocno wyselekcjonowanych hodowli i upraw lokalnych rolników i hodowców. Miejsce świetne dla osób z alergiami pokarmowymi. Bardzo dobre śniadania.
 3. Browar Grodzka 15 – tutaj przychodzi się po widok. Najlepiej przyjść na popołudniową kawę lub wieczorne piwo. Bardzo dobre burgery.
 4. Thai Story –  tak uprzejmych i przyjemnych kelnerów to ze świecą szukać! Do tego świetna tajska kuchnia.

Wszystkie te miejsca zaznaczyliśmy na naszej mapce.

Zielony Talerz
Zielony Talerz
Thai Story
Thai Story
Browar Grodzka 15
Browar Grodzka 15
Wnętrze restauracji Mandragora
Wnętrze restauracji Mandragora
Restauracja Mandragora
Restauracja Mandragora
Wnętrze restauracji Mandragora
Wnętrze restauracji Mandragora

Lublin zdecydowanie czaruje. Lublin jest magiczny ✨ Można się w nim zakochać i wracać nie raz, nie dwa. Z Lublinem romansuje się kameralnie – gdy wieczorami wybieraliśmy sobie kolejny punkt widokowy na miasto, nie doświadczyliśmy tłumów, wręcz przeciwnie. To chyba dobry czas, żeby odwiedzić Lublin, bo on się rozwija, zmienia na coraz lepsze i rzecz jasna, przyciąga coraz więcej turystów. Zachęcamy, żeby odwiedzić Lublin, póki on wciąż taki na styku starego i nowego.

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Jack

  Ha! Niedługo będziecie mogli dodać nowe miejsce must see w lublinie: nowe muzeum z piękną architekturą https://budynkowo.pl/news/muzeum-ziem-wschodnich/

 • Polish Muffin

  Dziękuję za świetny wpis o moim ukochanym Lublinie. Właśnie dziś tam lecę zjeść cebularza ?

 • Marta

  Super wpis, zawsze miło jest posłuchać dobrego słowa 🙂 nigdy nie słyszałam, żeby jakiś Lublinianin miał problem z nazwą starówka 😉 myślę, że można jej używać bez obaw. W Lublinie jest o wiele więcej ciekawych miejsc do zwiedzenia, mam nadzieję, że będziecie mieli jeszcze okazję tu wrócić. A restauracja to Zielony talerzyk 😉

  • Dokladnie 🙂 Jako urodzona Lublinianka uzywam zamiennie slow „Starowka” i „Stare miasto” i wiekszosc moich znajomych postepuje podobnie… 🙂

  • Bolesław Maiński

   „Starówka” – zrekonstruowane stare miasto (tak jak np. w Warszawie, Stare Miasto – oryginał, tak jak w Lublinie.

 • Anna Misiolek

  Lublin jest piękny i ma swój urok – koniecznie muszę odwiedzić jeszcze raz!?

 • Gracjela Gonzales Bury

  cudny ten Lublin waszymi oczami ?

 • Paulina Mrozek-Drożdż

  Moje miasto w Waszym obiektywie ma ten czar, dla którego warto pojechać tam choć raz?

 • Anna Biskupska

  Mój kochany Lublin❤ mieszkałam w nim 20 lat i dalej wracam z utęsknieniem 🙂

 • Aneta Malinowska

  Przepięknie? Nigdy nie byłam w Lublinie ale chyba pora go odwiedzic? Cudowne zdjęcia ❤️

 • Agnieszka Jarmuł

  Dzięki kochani za takie piękne słowa o moim Lublinie. I zdjęcia zachwycają 🙂 Musiało być bardzo, bardzo rano, bo zero ludzi wszędzie.

 • Agnese Janusz

  Bardzo się cieszę, że podobalo się państwu moje rodzinne miasto. Faktycznie jest piękne! I komplementy za piękne zdjęcia…. pozdrawiam serdecznie

 • Justyna Żukowska

  Super opis i piękne zdjęcia ? miło poczytać takie fajne rzeczy o Lubinie (=

 • Gabriela Czaplińska

  Mój piękny Lublin, aż poczułam zapach cebularza ? zdjęcia jak zawsze wspaniałe ?

 • Anna Dobiezynska

  Pięknie pokazaliście Lublin ?

 • Piotr Kurek

  Dziękuję juz po raz kolejny! Wasz mega pozytywny tekst o moim mieście sprawił, że czytając go uśmiechałem się do telefonu ? Wyłapaliście wszystkie najważniejsze powody, aby być w Lublinie i chwała Wam za to! Ale wszystkich powodów nie da się zliczyć, spokojnie są ich setki: spokój Ogrodu Botanicznego, dawny urok obiektów Skansenu Lubelskiego, powaga dziedzińca KUL-u z najpiękniejszym pomnikiem Jana Pawła II i muzeum uczelni, nieodległy UMCS ze swoją modernistyczną architekturą, smutek Muzeum na Majdanku, secesyjne kamienice na 3 Maja i Chopina, kameralny dziedziniec kamienicy Rynek 8 i ten najmniejszy w kamienicy Warsztatów Kultury, murek z kwiatami, Kaplica Tyszkiewiczów i gotycki refektarz u Ojców Dominikanów, koncerty na dziedzińcu Centrum Kultury, widok ze wzgórza Czwartek na Stare Miasto, spacer po mieście o świcie gdy kończy się już Noc Kultury, murale na Lubartowskiej, potos cmentarza na Lipowej, tajemniczość Żmigrodu czy chłód wnętrz CSK. Mam nadzieję, że szybko do nas wrócicie, jest jeszcze sporo, żeby zobaczyć ?

 • Aśka Koper

  Fontanna na Placu Litewskim wieczorową porą ?, trasa podziemna, piwnica pod fortuną, wnętrza katedry wraz z zakrystia akustyczna ? Most Kultury, Stary Gaj ?

 • Kasia CB

  Świetny wpis, naprawdę, nie znam tych wszystkich miejsc w Lublinie wiec pora to nadrobić ? a teraz mam nadzieje ze się doczekam na Wasza fotorelacje z Zamoscia? pozdrawiam Was serdecznie i miłego weekendu życzę?

 • Monika Kolejko

  Prosze Panstwa a gdzie podziemia browaru Perla? A gdzie skansen? Gdzie ogrody na dachu CSK? Gdzie muzeum cebularza? Gdzie podziemia pod trybunalem? Gdzie Majdanek??? Wycieczka absolutnie niewazna…. omineliscis najwazniejsze atrakcje! Musicie tu wrocic!

 • Wojtek

  O co chodzi ze Starowką? Od urodzenia mieszkam w Lublinie i nigdy się nie spotkałem żeby ktoś miał problem z tą nazwą

  • Muriasz

   Starówka jest w Warszawie. Nie wchodźmy sobie w kompetencje 😉
   Nazwa oficjalna to Stare Miasto, dzielnica też tak się nazywa, i jest tożsama z nazwą wzgórza.
   Bo Wzgórze jest Staromiejskie, a nie starówkowe.

 • Uwielbiamy Gniezno. Mieszkamy bardzo blisko, więc często tam wracamy 🙂

 • A my całkiem niedawno odwiedziliśmy pobliski Poznań i bardzo nam się podobało. W Gnieźnie jeszcze nie byliśmy, ale wpis zachęca do wizyty. Pozdrawiam:)

 • Te Gnieźnieńskie króliki skojarzyły nam się bardzo z Wrocławskimi krasnalami. My uwielbiamy chodzić i znajdować krasnale. Z chęcią też poszukamy królików, kiedy zaplanujemy wycieczkę do Gniezna. 😀