Dublin - 18 powodów, dla których warto tam pojechać | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Dublin – 18 powodów, dla których warto tam pojechać

Dublin

Dublin, stolica i największe miasto Irlandii coraz częściej jest celem nie tylko emigracji ale też podróży Polaków. Turystów zachwyca przepiękne centrum, puby z świetną muzyką na żywo, cała masa zabytków i pobliska natura. W tym wpisie przedstawiamy wam kilkanaście miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Dublinie.

dublin atrakcje

Rowery miejskie, czyli czym przemieszczać się po Dublinie?

Centrum Dublina nie jest duże i spokojnie można je pokonywać pieszo. Ale jest kilka miejsc, jak chociażby Phoenix Park, do których trzeba przejść kilka kilometrów. Dużo wygodniej pokonać te kilometry rowerem.

Poznaliśmy dwie opcje dzięki którym można wynająć w Dublinie rowery:

1. Aplikacja BleeperBike

Spoko opcja, dzięki której można wynajmować rowery na minuty, ale rzadko spotyka się na mieście 2 rowery, więc dla nas było to niewygodne (bo podróżujemy we dwójkę)

2. Miejskie rowery Just Eat

Świetna opcja do przemieszczania się po Dublinie. W mieście jest kilkadziesiąt stacji z rowerami. Musimy odnaleźć jedną z tych, które mają możliwość założenia konta (będzie na niej czytnik kart) i drukujemy tam swoją kartę (musimy jej też przypisać jakiś numer PIN). Sama karta kosztuje nas 5 euro. Na karcie zostaje zablokowane 150 euro kaucji, na wypadek, gdybyśmy nie oddali roweru.

Do założenia konta trzeba mieć kartę kredytową (choć podejrzewam, że debetowa też zadziała).

Potem z tą kartą możemy (przez najbliższe 3 dni, bo taki jest jej termin ważności) na dowolnej stacji wynajmować rower. Wsadzamy kartę, podajemy PIN, wybieramy numer roweru i już możemy go używać.

Pierwsze 30 minut jest darmowe, potem płacimy 80 centów za godzinę.

Rower musimy odstawić na kolejnej stacji. Ale czasem zdarza się, że stacja jest pełna i musimy wtedy szukać kolejnej. Dlatego warto zainstalować aplikację JustEatDublinBikes, na której możecie sprawdzić nie tylko położenie wszystkich stacji, ale też ich obłożenie – ilość dostępnych rowerów, oraz ilość wolnych miejsc parkingowych.

Po Dublinie na dalszych dystansach przemieszczaliśmy się rowerami miejskimi JustEat. Do 30 minut przejazd za darmo.
Po Dublinie na dalszych dystansach przemieszczaliśmy się rowerami miejskimi JustEat. Do 30 minut przejazd za darmo.
Na wyjazdy za miasto wynajmowaliśmy auto z aplikacji GoCar. Rejestrując się za pomocą kodu "00m23z" dostaniecie 25 euro na pierwszy przejazd.
Na wyjazdy za miasto wynajmowaliśmy auto z aplikacji GoCar. Rejestrując się za pomocą kodu "00m23z" dostaniecie 25 euro na pierwszy przejazd.

1. Little Museum of Dublin

DN0B1989
little museum of dublin

Na początek warto wybrać się do Little Museum of Dublin.

W trakcie krótkiej, pół godzinnej wycieczki, przewodnik z humorem opowiada o historii Irlandii i Dublina. Jest to świetne wprowadzenie, po którym można ruszyć na eksplorację reszty miasta.

Jest tu też kilka pomieszczeń tematycznych, które zwiedza się we własnym zakresie – np. pokój poświęcony zespołowi U2.

Co ciekawe, wszystkie eksponaty znajdujące się w muzeum zostały albo znalezione na śmietniku, albo przekazane muzeum za darmo.

null

Wstęp

Od 8 euro

2. Dzielnica Temple Bar

Dublin temple bar

Obowiązkowy punkt na mapie turysty. To tu doświadczycie prawdziwego Dublina – najlepsze bary, doskonała muzyka LIVE, którą dostajecie w pakiecie do napitku, przepyszne restauracje, a jeśli nie restauracje to w każdym barze też Was dobrze nakarmią. Zapuśćcie się w wąskie uliczki wyłożone kostką brukową i nacieszcie oko kamienicami pomalowanymi w charakterystycznych dla Dublina kolorach czerwieni i żółci. To tu jest ten najbardziej fotogeniczny Dublin pojawiający się na pocztówkach.

null

Wstęp

Wejście do samej dzielnicy jest darmowe, ale w pubach, jak to w pubach, trzeba kupić coś do picia 😉
temple bar dublin
temple bar dublin
temple bar dublin
temple bar dublin
The Temple Bar Music Center

Do dzielnicy Temple Bar warto wrócić też wieczorem, kiedy odbywają się tu świetne koncerty na żywo. Odbywają się w co drugim pubie, ale my polecamy zajrzeć do The Temple Bar Music Center – bardzo dobra muzyka, kameralna atmosfera i brak ścisku.

3. Destylarnia Jameson na Bow St

Jameson
jameson dublin

Historia Irlandii, a w szczególności Dublina, mocno jest związana z alkoholem. Dublin długo był alkoholową stolicą imperium brytyjskiego. To tu w XVIII wieku powstało whiskey, a na ulicy Bow Street przez długie lata swoją siedzibę miała destylarnia najsłynniejszej irlandzkiej whiskey – Jameson. Dziś miejsce jest swojego rodzaju muzeum, w którym można zgłębić swoją wiedzę na temat tego bursztynowego trunku.

Wycieczka prowadzona jest w zabawny i interaktywny sposób – przechodzi się między kilkoma pokojami, w których dostajemy kolejną dawkę wiedzy. W ostatnim pokoju dostajemy do skosztowania i porównania 3 rodzaje whiskey. Dzięki przewodnikowi zaczynamy rozróżniać whiskey i czuć w niej coś więcej niż alkohol. Wycieczka jest pełna multimedialnych rozwiązań angażujących każdego uczestnika wycieczki. Podczas zwiedzania dostajemy nie tylko suchą wiedzę, ale też prawdziwe doświadczenie – słuchamy, oglądamy, wąchamy i próbujemy.

null

Wstęp

Od 17 euro.

Polecamy “BOW ST. EXPERIENCE TOUR”

jameson degustacja
jameson degustacja

W cenie biletu, każdy dostaje drinka, który jest przyjemnym akcentem na koniec wizyty.

My próbowaliśmy świetnego drinka Ginger & Lime – jest to drink na bazie whiskey i Schweppes Ginger Ale.

Dla zainteresowanych mały przepis:

 • 50 ml Jameson
 • 150 ml Schweppes Ginger Ale
 • Duża cząstka limonki
 • Duża szklanka z lodem

Do szklanki z lodem wlewamy Jamesona, dodajemy Schweppes’a, całość mieszamy lekko wstrząsając. Cząstkę limonki wciskamy i wkładamy do szklanki. Smacznego!

jameson ginger lime

4. Phoenix Park

park phoenix dublin jelenie

Park zdecydowanie w naszym guście. Jest ogromny – ma ponad 700 hektarów i ciężko go zwiedzić spacerując. Dlatego polecamy wynająć miejskie rowery i pojechać przed siebie, po ścieżkach rowerowych i po tych polnych. Jak Wam szczęście będzie sprzyjać to spotkacie stado pół-dziko żyjących tu danieli. Nieoficjalnie park ten miejscowi nazywają Bambi Parkiem ?

Skąd się tu wzięły daniele?

W XVII wieku zostały one tu sprowadzone dla sportowego myślistwa.

Charakterystycznym elementem parku jest obelisk – pomnik Wellingtona. Życie w parku zdecydowanie tętni wokół obelisku – towarzyskie spotkania na trawie, zespołowe gry w piłkę i zabawy z psami. Na terenie parku znajduje się kilka ważnych rezydencji, m.in. ambasadora Stanów Zjednoczonych czy rezydencja prezydenta Irlandii.

null

Wstęp

Darmowy
park phoenix dublin
park phoenix dublin daniele
park phoenix dublin

5. Long Room w bibliotece Trinity Collage

Long Room Dublin atrakcje

Irlandzka prestiżowa uczelnia założona w roku 1592 przez królową Elżbietę I w Dublinie, na terenie dawnego klasztoru augustianów. Absolwentami uczelni byli m.in. Jonathan Swift, Samuel Beckett czy Oscar Wilde.

W 1661 roku, biskup Meath przekazał uczelni manuskrypt Księgi z Kells, który dziś ściąga tu turystów z całego świata. Nas jednak przyciągnęła biblioteka, a dokładniej reprezentacyjna jej część zwana Długim Pokojem (Long Room), która zagrała w Gwiezdnych Wojnach Galaktyczną Bibliotekę Jedi ? Sory kochani, każdy ma prawo do swoich motywacji ?

Gmach uczelni jest przepiękny, zabytkowy i warto go obejść całego dookoła.

null

Wstęp

14 euro
Po lewej prawdziwa biblioteka, a po prawej ta z Gwiezdnych Wojen
Po lewej prawdziwa biblioteka, a po prawej ta z Gwiezdnych Wojen
Ciekawy jest też cały kampus Trinity Collage - warto się po nim przejść
Ciekawy jest też cały kampus Trinity Collage - warto się po nim przejść
Long Room Dublin atrakcje
Long Room Dublin atrakcje

6. Bar/Restauracja The Church

dublin the church

O ile dzielnica Temple Bar nie ma nic wspólnego z świątyniami przerobionymi na bar, to The Church już jak najbardziej.

Ten XVIII-wieczny kościół Mariacki w XX wieku przestał być używany z powodu wyludniania się centrum Dublina – stare miasto z funkcji mieszkalnej przeszło w funkcję użytkową i kościół po prostu nie był potrzebny. Do 2007 roku stał pusty, po czym został desakralizowany i przekształcony na restaurację.

Dziś można zjeść tu obiad, lub napić się drinka, podziwiając zabytkowe organy i spektakularne witraże.

null

Wstęp

Wstęp darmowy, ale warto zamówić chociaż drinka i posiedzieć przy barze. Można też wejść krętymi schodami na górę i zobaczyć lokal z innej perspektywy.
dublin the church
dublin the church
dublin the church
Lokalny drink - whiskey Jameson z Schweppsem, limonką i lodem.

7. Półwysep Howth Head

Dublin Irlandia Półwysep Howth Klify Szlak

Na koniec wizyty w Dublinie warto wybrać się na półwysep Howth Head, znajdujący się pół godziny od miasta. Znajduje się tu jeden z najładniejszych szlaków pieszych w Europie.

Wąska ścieżka wije się nad stromymi klifami i prowadzi do malowniczo położonej latarni morskiej.

Trasa była niewymagająca, idzie się w większości po płaskim terenie, a widoki są cudne. U kresu wycieczki można odbić w górę w kierunku mieszkalnej dzielnicy Howth, gdzie czeka na piechurów smaczna restauracja.

null

Wstęp

Darmowy. Bilet na pociąg w jedną stronę – 3,5 euro za osobę. Można też dostać się tam autem z aplikacji GoCar (wynajem aut na godziny) – używając przy rejestracji naszego kodu “00n23z” dostaniecie darmowe 25 euro na pierwszy przejazd. Warto zarejestrować się wcześniej, bo trzeba przesłać zdjęcie prawa jazdy do zaakceptowania
Półwysep Howth Dublin
Półwysep Howth Dublin
DN0B2326
DN0B2412
DN0B2363
Półwysep Howth Dublin
Na końcu szlaku jest pub Summit, a w nim bardzo dobre jedzenie, piwo i whiskey.
Na końcu szlaku jest pub Summit, a w nim bardzo dobre jedzenie, piwo i whiskey.

8. Rzeka Liffey

Podczas zwiedzania miasta warto się też przejść wzdłuż rzeki Liffey. Jest tam masa ładnych budynków, pubów i sklepów.

Poza tym na rzece jest też kilka ciekawych mostów – “Samuel Beckett Bridge” w kształcie harfy (która jest symbolem Irlandii) czy “Ha’penny Bridge”, jeden z bardziej urokliwych mostów, za przejście którego pobierano kiedyś opłatę pół pensa (stąd nazwa).

Dublin
"Samuel Beckett Bridge" w kształcie harfy (która jest symbolem Irlandii)
"Samuel Beckett Bridge" w kształcie harfy (która jest symbolem Irlandii)
DN0B1964
Spacerując wzdłuż rzeki na pewno zauważycie "The Spire", pomnik zwany "igłą", który jest symbolem miasta.
Spacerując wzdłuż rzeki na pewno zauważycie "The Spire", pomnik zwany "igłą", który jest symbolem miasta.

9. Park St Stevens

Do parku wchodzi się przez łuk Fusiliers’ Arch, upamiętniający żołnierzy Royal Dublin Fusiliers, którzy zginęli w czasie II wojny burskiej (1899-1900). Park jest bardzo uporządkowany i widać jak wiele pracy tu trzeba wykonać, żeby trwał w swoim uporządkowaniu. Za tę pracę doceniamy, choć to nie jest park w naszym guście. Ale jesteśmy przekonani, że wielu z Was się spodoba.

null

Wstęp

Darmowy
DN0B2226

10. Katedra Świętego Patryka

Idąc dalej przez centrum warto zajść do Katedry Świętego patryka, która jest największą budowlą sakralną w kraju i ma status katedry narodowej…

null

Wstęp

Zwiedzanie katedry od 6,5 euro
20190620_153052

11. Katedra Kościoła Chrystusowego

Początki katedry sięgają 1000 lat wstecz. W XIX wieku katedra została odrestaurowana. Dzisiejsza katedra to przepiękny miks XII i XIII-wiecznego stylu z gotyckimi elementami. Katedra cieszy nie tylko duszę, ale i oko.

Katedra Kościoła Chrystusowego

12. Ulica Grafton Street

Będąc w centrum warto też przejść się po deptaku Grafton Street – głównej ulicy handlowej, na której można posłuchać ulicznych grajków.

DN0B2228

13. Killiney Hill Park i nadmorskie miasteczka

Na południe od Dublina znajduje się kilka przepięknych nadmorskich miasteczek, do których można wybrać się wynajętym autem czy autobusem.
Podróż na południe warto zakończyć w Killiney Hill Park, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę

DN0B2043
DN0B2056
DN0B2060
Z Anitą i Wojtkiem, czytelnikami naszego bloga, których poznaliśmy w Dublinie.
Z Anitą i Wojtkiem, czytelnikami naszego bloga, których poznaliśmy w Dublinie.

Gdzie zjeść w Dublinie?

Ten wyjazd będziemy też wspominać jako najsmaczniejszy wyjazd w życiu!
W Dublinie jest takie zagęszczenie restauracji, że nie wiadomo co wybrać. Nie spodziewaliśmy się tego, ale zjedliśmy tu najlepsze w życiu burrito (a byliśmy w Meksyku i Teksasie!), najlepszą pizzę (a byliśmy we Włoszech!) i najlepsze burgery (a byliśmy w USA!).

Przetestowaliśmy kilka miejsc w centrum i polecamy:

 1. Burrito w Pablo Picante
 2. Pizza w Sano Pizza (mistrzowska!)
 3. Pad Thai w Neon Asian Street Food
 4. Burgery w Gourmet Burger Kitchen
 5. Ryba z frytkami (tylko na wynos) w kultowym Leo Burdock
Przepyszne buritto w Palbo Picante
Przepyszne buritto w Palbo Picante
Genialna pizza w Sano Pizza
Genialna pizza w Sano Pizza
Kultowe fish and chips w Leo Burdock
Kultowe fish and chips w Leo Burdock
Burgery w GBK
Burgery w GBK
Neon Asian Street Food
Neon Asian Street Food
W Neon Asian do każdego posiłku dają gratis loda :)
W Neon Asian do każdego posiłku dają gratis loda 🙂

Dublin jest dużym i wspaniałym miastem. Rzecz jasna, że nie zdołaliśmy zwiedzić wszystkiego.

Dlatego jeśli przychodzą Wam do głowy jakieś inne ciekawe miejsca, o których nie napisaliśmy, to koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Do Dublina przyjechaliśmy na zaproszenie marki Jameson.

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Tomek

  Mieszkam od dłuższego czasu w Irlandii, obecnie Dublinie, z automatu czytam więc takie artykuły. Muszę powiedzieć, że ten jest chyba najlepszy i najbardziej w punkt do tej pory, ale zostawię tu kilka uwag 😛

  Przepiękne centrum – podoba mi się architektura, małe uliczki, kolorowe witryny… Zwłaszcza w południowej części centrum. Ale nie nadużywał bym słowa przepiękne, bo pod tym względem w porównaniu z innymi europejskimi miastami Dublin wypada jednak bardzo blado. Nadrabia klimatem, czystością i muzyką.

  Temple Bar – świetne miejsce do pochodzenia, ale w dzień. Masy turystów są do zniesienia, za to wieczorem hałas i pijactwo na każdym kroku, zwłaszcza w weekend robi się z tego mordownia. Zdecydowana większość ludzi to turyści (w tym Irlandczycy, którzy przyjechali do Dublina się zabawić, czyli pić do upadłego), żarcie dla turystów, muzyka też, ceny tym bardziej. Lokalsi wychodzą niżej, bardziej w okolicach Dame czy William Street, tam może nie ma muzy w co drugim pubie, ale są ciekawsze i autentyczne miejsca. Irlandczycy są bardzo uzdolnieni muzycznie, więc poziom muzyki na żywo nie trzeba się nigdzie martwić. Jedzenie najlepsze zdecydowanie poza Temple Bar, w ogóle poza ścisłym centrum. To samo najlepsze kawiarnie. Ale to prawda, że jeśli chce się najeść do syta, tradycyjnie i przyzwoicie, to raczej żaden pub nie zawiedzie.

  Do spotkania danieli w Phoenix Parku nie trzeba szczęścia, zawsze się zobaczy, jeśli się wie, gdzie szukać 😉 Najczęściej są w okolicy Papal Cross, zwłaszcza jak się idzie na południe w stronę lasku czy boisk. Rower świetna sprawa! (fajna wycieczka też wzdłuż któregoś z kanałów, albo można zrobić loop oba kanały zaczynając i kończąc w Phoenix Parku, około 21km).

  “Szpila”, a nie “Igła”, jak już ktoś zauważył. St. Stephen’s Green, a nie St. Steven’s.

  Dosłownie kilka kroków od St. Stephen’s Green jest Iveagh Gardens, klimatyczny park, który sądząc po Waszym podejściu bardziej przypadł by Wam do gustu. Zwłaszcza warto wybrać się, kiedy różany ogród jest w rozkwicie. A niedaleko głównej bramy do Phoenix Park (15 minut pieszo) jest świetny Memorial Park & Gardens. O obu tych parkach nie wiedzą za bardzo turyści, więc jest ta hmm spokojnie o każdej porze. No i obok MP jest Kilmainham Gail, moim zdaniem najlepsze muzem w Dublinie, zdecydowanie bardziej warto, niż Little Museum.

  Dobrze, że trafiliście do Neona. Sano Pizza rzeczywiście bardzo dobra, moim zdaniem lepsza jest w BoCo albo Bonobo Pub (taka sama jak w zamkniętym już niestety The Bernard Shaw). Ale to kwestia gustu, natomiast cenowo Sano Pizza nie ma sobie równych. W żadnej z najlepszych pizzerii nie dostaniecie pizzy za mniej niż 11 euro, a w Sano większość jest poniżej dychy.

  Będąc w Dublinie warto też wybrać się na plażę, albo na Bull Island, która akurat zbyt ładnej plaży nie ma, ale jak ma się szczęście, to spotka się foki. Albo wieczorny spacer na Poolbeg Lighthouse, kiedy obok przepływają wielkie promy.

  Niestety Dublin się popsuł, mnóstwo żulerstwa w centrum, niezbyt bezpieczne grupy nastolatków zaczepiające ludzi, ceny poszły w górę, mieszkań nie ma albo są za fortunę. Ale robi się bardziej multikulti, dzięki czemu otwiera się więcej lokali zrobionych z pomysłem, czy fajnych kawiarni. Ogólnie urokliwe miasto, warto poświęcić 2-3 dni na zwiedzanie, a potem wynająć autko i uciec poza, zobaczyć zupełnie inną Irlandię.

  Dzięki za fajny i naprawdę trafny post. Mam nadzieję, że moje tipsy też się przydadzą, innym albo Wam, jak wpadniecie tu jeszcze raz! 🙂

 • Dorota Chudzik

  Mieszkałam w Dublinie ponad 10 lat i z sentymentu otworzyłam dzisiaj Wasz post. Pokazaliście moje ulubione miejscówki gdzie zawsze zabierałam moich gości :). Inne fajne miejsce na spacer klifem to z Bray do Greystones, włącznie z wejściem na górkę Bray Head.
  P.S. My na “spire” zawsze mówiliśmy szpilka/ szpila 😉

 • GrzMi

  Szkoda, że nie dojechaliście do Belfastu, wizyta w muzeum Tytanica zrobiła na nas duże wrażenie a chodzenie po suchym doku w którym budowano ten wielki statek przyprawiła mnie o gęsią skórkę. Generalnie Irlandia to piękny kraj, razem z częścią północną, a dookoła samego Dublina jest jeszcze klika ciekawych miejsc, które udało nam się z żoną odwiedzić razem z naszymi chłopakami.
  Tym niemniej Wasze zdjęcia są piękne a podróże dają inspirację.
  Pozdrawiam
  GrzMi

 • Coś co zauważam od lat, to fakt, że najładniejsze zdjęcia mają podróżnicy.

 • Karolina Czarnynoga

  Świetne ujęcia! ? Aż chce się wsiąść w samolot i szybciutko tam lecieć, zobaczyć te miejsca na żywo!

 • Kaja Wilbik

  Super zdjęcia!!! Co prawda ja się nie wybieram do Dublina jak na razie. w tej chwili plan jest na zjeżdżenie Szkocji, ale po obejrzeniu Waszych relacji i zdjęć chyba umieszczę Dublin na liście na jakiś dłuższy weekendowy wypad za jakiś czas 🙂

 • Dorota K-ska

  Przypomnieliscie mi, ze tęsknię za Dublinem ?

 • Marta Rużyłowicz-Szeremeta

  Piękne są te ulice, kamienice, ostatnio mam w planach podróżowanie szlakiem najpiękniejszych kamienic, więc kto wie ? i pogoda widzę idealna dla takiego zimnoluba jak ja ? no i Księga z Kells bardzo mnie przyciąga

 • Magdalena Hodør

  Sliczne zdjecia z takim sobie wlasciwym urokiem 🙂
  Bardzo przydatny wpis bo sie wybieram niedlugo do Dublina ❤

 • Elwira Wesolowska

  Na waszych zdjeciach Dublin wyglada pieknie ?

 • Łukasz Łysikowski

  Ale zachęcająca fotorelacja! Opis zresztą też 🙂 Dobrze zjeść i dobrze odpocząć? To brzmi jak plan idealny 😀

 • Sandra Jeł

  Cudownie? teraz muszę tam pojechać. Dziękuję Wam ?

 • Ola von Engel-Drelowiec

  Piękne zdjęcia architektury ???

 • Dorota Olszewska

  Byłam 2x i za każdym razem zachwycał mnie na nowo. ? Dzięki za fotorelację bo fajnie przypomnieć sobie miejsca, w których byłam ?

 • Aleks Øickik

  Wygląda baaaardzo zachęcająco ? ? ?

 • puchzesłów.pl

  hej byłam dawno temu pora odwiedzić raz jeszcze bo mało pamiętam dzięki za ten wpis. Asia 🙂

 • Anetta

  Kocham Wasz blog ze względu na wielość zdjęć i ich urozmaicenie! Akurat właśnie myślałam by pojechać w tamte strony. Nigdy nie byłam, a warto jednak poznać chociaż trochę więcej niż ten rąbek historii Gniezna niż to co oferują szkoły licealne na lekcjach 🙂
  Pozdrawiam 🙂
  Anetta z Modny Blog

 • Bardzo dobrze oddaliście urok miasta, chociaż w moim odczuciu dwa dni spokojnie wystarczą aby poznać miasto. Bardzo podoba mi się idea promocji Gniezna z Królami i królikami… W ciekawy sposób wciąga ona turystę i zachęca do odwiedzania kolejnych miejsc w mieście. Szczerze, to byłem ciekaw, jak przedstawicie to miasto. Nie zawiodłem się 😉

 • Jest tam przepięknie. Będę musiał kiedyś pojechać.

 • Dariusz Kotowski

  Na ujęciach z parowozowni widać bardzo rzadką nastawnię bramową. Bardzo mało ich zostało, przeważnie budowało się je obok torów.

 • Wioletta Huszpaniak

  I pieknie

 • Maria Drozdowski

  W Gnieżnie byliśmy kilka razy, bo to przecież od nas rzut beretem, ale zajączków nie widzieliśmy. Albo jesteśmy gapy, albo są po prostu nówki nie śmigane. Trzeba ruszyć do Gniezna ponownie, bo otworzyliście nam oczy na wiele innych rzeczy. Dzięki !

  • Wszystko zależy do tego, kiedy byliście ostatnim razem… to stosunkowo nowa atrakcja miasta 😉