15 ukrytych europejskich perełek, które warto odwiedzić w tym roku

Są w Europie takie miejsca, które są wyjątkowe i dostępne w umiarkowanych cenach, ale są na tyle mało znane, że często bywają pomijane przez najpopularniejsze przewodniki. A niesłusznie, bo to jedne z najpiękniejszych europejskich perełek!

Mastercard postanowił docenić takie miejsca i zaprosił nas do współpracy przy tworzeniu rankingu „Największych ukrytych skarbów Europy”. Zgłosiliśmy do niego polskie Kaszuby i wiecie co? Zostały docenione i wylądowały na 11 miejscu, z czego niesamowicie się cieszymy 🙂

W tym wpisie przedstawiamy Wam piętnaście, właśnie takich, mało znanych, ukrytych skarbów Europy.

W ilu z tych miejsc już udało Wam się być? Nam dopiero w trzech – Kaszubach, Delcie Dunaju i nad Balatonem, także mamy sporo do nadrobienia 🙂

1. Klasztor Covadonga w Asturii

Hiszpania

Klasztor znajduje się w środkowej części północnego wybrzeża w Hiszpanii. Region oferuje dużą różnorodność na niedużej przestrzeni. Nie ma tu tłumów, a woda w morzu jest krystalicznie czysta. Każdy znajdzie tu trasę na treking dla siebie – jest wiele poziomów trudności, a to wszystko w otoczeniu kompletnej dziczy. Koniecznie odwiedzić trzeba Covadonga – jedno z ważniejszych historycznie miejsc w Hiszpanii. Tu też znajduje się zapierający dech w piersiach park Picos de Europa National Park.

2. Mdina i Zebbung

Malta

Mimo, że Malta to malutkie państewko, to można by o niej powiedzieć, że jest śródziemnomorskim klejnotem. Region oferuje mnóstwo aktywności outdoorowych – od gry w golfa, po wspinaczkę. Mdina oferuje wiele kulturowych atrakcji i barokową architekturę. Natomiast Zebbug  jest niesamowitym miastem, w którym bardzo widoczne są arabskie wpływy. Tutaj też odbywa się „festa”, która trwa 3 dni i ściąga setki ludzi, którzy donośnie celebrują święto.

3. Region Sazkammergut

Austria

Jezioro Hallstatt jest zdecydowanie najpiękniejszym jeziorem alpejskim w Austrii. Jezioro ukryte jest w samym sercu regionu Salzkammergut – nazywanego perłą Austrii. Miejsce to jest niesamowicie malownicze i fotogeniczne, i jest marzeniem chyba każdego fotografa. Region oferuje wiele aktywności dla turystów zarówno latem jak i zimą. Znajduje się tu też kolejka linowa, która zabierze Was do Jaskini Lodowej Dachstein oraz do Jaskini Mamuta.

4. Azory

Portugalia

Autonomiczny region, jedna z dziewięciu wysp Portugalii położonych na oceanie Atlantyckim. Azory to wciąż niezadeptany mały raj. Zapierające dech w piersiach widoki, wulkany, jeziora umiejscowione w kraterach, małe rybackie wioseczki i wodospady to to, co powoduje, że Azory są tak wyjątkowe i warte odwiedzin.

5. Perast

Czarnogóra

Jeśli masz ochotę na odrobine luksusu bez przepłacania to Perast jest dla Ciebie. Perast to miasteczko na wybrzeżu, które wciąż czeka na odkrycie przez turystów. Budynki przypominają te z Wenecji, a pobliska wyspa Św. Jerzego i jedyna na Adriatyku sztuczna wyspa Our Lady of The Rock z pewnością zachwycą każdego. To wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze.

6. Lednice-Valtice

Czechy

Lednice-Valtice to największy w Europie sztucznie stworzony region geograficzny. Jedną z większych atrakcji regionu jest Lednicki Zamek. Można tu doświadczyć spacerów jak z bajki, wspiąć się na wzgórze z Minaretem albo zrelaksować się na łodzi na pobliskiej rzece.

7. Wyspa Pag

Chorwacja

Chorwacja jest niezwykle piękna ale przepełniona turystami. Wyjątkiem jest Wyspa Pag, która jest z pewnością jednym z najbardziej uderzających i unikalnych miejsc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Wyspa jest znana z księżycowych krajobrazów, produkcji soli, koronek i serów.

8. Wyspa Saaremaa

Estonia

Położona w Morzu Bałtyckim, Saaremaa jest największą wyspą Estonii. Symbolami tego miejsca są wiatraki i słynne lokalowe piwo domowe. Jedną z największych atrakcji są bez wątpienia kratery Kaali – pozostałość po kilku meteorytach, które uderzyły tu 3,500 lat temu. W największym kraterze uformowało się unikalne zielone jezioro Kaali Lake. W Kuressaare, czyli jedynym mieście na wyspie, znajduje się  średniowieczny zamek z XIII wieku.

9. Regiony miasta Wolos i półwyspu Pilion

Grecja

Wolos jest położone w Zatoce Pagasetycznej, w połowie drogi między Atenami a Salonikami. Bogactwo historyczne i architektoniczne, smaczne restauracje i tętniące życiem nocne życie, czynią je jednym z najpiękniejszych miast w Grecji.

Otoczony z jednej strony przez piękne plaże a z drugiej strony przez Mount Pelion region jest atrakcyjny zarówno w lecie, jak i w zimie.

W naturalnym porcie Damouhari był kręcony znany film Mamma Mia.

10. Velika Planina

Słowenia

Trudno uwierzyć, że na tak małym terytorium Słowenii znajduje się tak wiele pięknych miejsc do odwiedzenia. Koniecznie trzeba odwiedzić zapierające dech w piersiach wzgórza Velika Planina (zaledwie godzinę od Ljubljany), czy drewniane chatki z czasów najstarszego osadnictwa w Europie, które sprawią, że poczujesz się jakbyś podróżował w czasie.

Słoweńcy uwielbiają imprezować – pełno tu wydarzeń i festiwali, a w regionie Kamnik odbywa się ponad 60 festiwali w ciągu zaledwie jednego sezonu!

11. Kaszuby

Polska

Kaszuby to wciąż nieodkryta przez zagranicznych turystów perła Polski i Europy. Jezioro Wdzydzkie, nazywane przez miejscowych „kaszubskim morzem”, jest rajem dla kajakarzy i żeglarzy. Dolina Słupi jest z kolei jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Do innych miejsc wartych obejrzenia zaliczymy m.in. Kaszubski Park Etnograficzny, Świat Labiryntów Bliziny, bądź też znajdujące się w kilku miejscach kamienne kręgi określane jako „polskie Stonehenge”. Całe Kaszuby można podziwiać ze szczytu Wieżycy (329 m n.p.m.).

12. Naarden

Holandia

Miłośnicy zamków i twierdzy zapewne słyszeli o położonym 30 minut od Amsterdamu Naarden. Miasto, ukształtowane w formie gwiazdy, ma XVI wieczną architekturę twierdzy i jest jedynym umocnieniem w Europie z podwójnymi murami i fosami. Spacerując po uliczkach można podziwiać urocze zabytkowe budynki i wspaniałe kościoły.

13. Przylądek Kolka

Łotwa

Przylądek Kolka leży u zbiegu Zatoki Ryskiej i Morza Bałtyckiego. Z powodu wieloletniej kompletnej izolacji (w czasach radzieckich była to baza wojskowa) Przylądek Kolka jest uderzająco piękny i wciąż nietknięty przez tłumy turystów. Widok dwóch stykających się mórz, których różnokolorowe wody wirują i mieszają się, jest niezapomnianym doświadczeniem.

14. Delta Dunaju

Rumunia

Dunaj, druga najdłuższa rzeka w Europie, dzieli się na liczne odnogi i kanały, prowadzące pomiędzy trzcinami, wydmami i lasami tworzącymi imponującą Deltę Dunaju. W okolicy spotkacie się około 1200 gatunków roślin, ponad 320 gatunków ptaków i 45 gatunków ryb słodkowodnych. Od 1938 roku jest tu Park Narodowy a rumuńska część Delty została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

15. Park Narodowy Pogórza Balatonu

Węgry

Lokalni mieszkańcy nazywają Balaton „węgierskim morzem” – nie bez powodu – jest to największe w Europie Środkowej jezioro słodkowodne. Aby uniknąć tłumów warto udać się na północ, która jest nazywana „węgierską Prowansją” lub „węgierską Toskanią” i łączy naturalne piękno, spektakularne widoki na jezioro, malutkie wsie ze 100-letnimi wybielonymi domami oraz malownicze pensjonaty i restauracje.

Cały ranking (zawierający 44 miejsca) znajdziecie tutaj: https://newsroom.mastercard.com/eu/files/2017/06/Top-Hidden-Treasures-roadbook.pdf

Płatności Polaków na wakacjach

Przy okazji rankingu Mastercard udostępnił też wyniki badania na temat tego jak Polacy opłacają wydatki związane z podróżami. Wynika z nich kilka ciekawych statystyk:

  • Polscy turyści już niemal połowę takich płatności realizują z pomocą karty oraz częściej płacą kartą niż gotówką, zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie podróży.
  • Z kart przed wyjazdem korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% vs. 55%).
  • Częściej niż inni płacimy w ten sposób natomiast za zakupione na potrzeby urlopu produkty (42% vs. 29%) oraz za ubezpieczenie (31% vs. 24%).
  • Ponadto polscy turyści w ten sposób najczęściej płacą za zakwaterowanie (49%) i loty (45%).
  • Polacy natomiast chętniej niż inni Europejczycy płacą kartą w czasie trwania wakacji (48% vs. 45%).
  • Podczas pobytu na wakacjach bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54%), posiłki w małych, lokalnych restauracjach (53%) oraz bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).
  • Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku, Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%).
  • Polski turysta wyrusza średnio na 1,5 wycieczki po krajach strefy euro w skali roku oraz 0,9 wycieczki zagranicznej poza strefę euro.
  • Z badania wynika, że Polscy respondenci rocznie wyruszają średnio w 6,7 podróży po swoim kraju.

 

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl