15 ukrytych europejskich perełek, które warto odwiedzić w tym roku

by Karol Lewandowski

Są w Europie takie miejsca, które są wyjątkowe i dostępne w umiarkowanych cenach, ale są na tyle mało znane, że często bywają pomijane przez najpopularniejsze przewodniki. A niesłusznie, bo to jedne z najpiękniejszych europejskich perełek!

Mastercard postanowił docenić takie miejsca i zaprosił nas do współpracy przy tworzeniu rankingu „Największych ukrytych skarbów Europy”. Zgłosiliśmy do niego polskie Kaszuby i wiecie co? Zostały docenione i wylądowały na 11 miejscu, z czego niesamowicie się cieszymy 🙂

W tym wpisie przedstawiamy Wam piętnaście, właśnie takich, mało znanych, ukrytych skarbów Europy.

W ilu z tych miejsc już udało Wam się być? Nam dopiero w trzech – Kaszubach, Delcie Dunaju i nad Balatonem, także mamy sporo do nadrobienia 🙂

[divider]

[divider]

1. Klasztor Covadonga w Asturii

Hiszpania

Klasztor znajduje się w środkowej części północnego wybrzeża w Hiszpanii. Region oferuje dużą różnorodność na niedużej przestrzeni. Nie ma tu tłumów, a woda w morzu jest krystalicznie czysta. Każdy znajdzie tu trasę na treking dla siebie – jest wiele poziomów trudności, a to wszystko w otoczeniu kompletnej dziczy. Koniecznie odwiedzić trzeba Covadonga – jedno z ważniejszych historycznie miejsc w Hiszpanii. Tu też znajduje się zapierający dech w piersiach park Picos de Europa National Park.

[divider]

2. Mdina i Zebbung

Malta

Mimo, że Malta to malutkie państewko, to można by o niej powiedzieć, że jest śródziemnomorskim klejnotem. Region oferuje mnóstwo aktywności outdoorowych – od gry w golfa, po wspinaczkę. Mdina oferuje wiele kulturowych atrakcji i barokową architekturę. Natomiast Zebbug  jest niesamowitym miastem, w którym bardzo widoczne są arabskie wpływy. Tutaj też odbywa się „festa”, która trwa 3 dni i ściąga setki ludzi, którzy donośnie celebrują święto.

[divider]

3. Region Sazkammergut

Austria

Jezioro Hallstatt jest zdecydowanie najpiękniejszym jeziorem alpejskim w Austrii. Jezioro ukryte jest w samym sercu regionu Salzkammergut – nazywanego perłą Austrii. Miejsce to jest niesamowicie malownicze i fotogeniczne, i jest marzeniem chyba każdego fotografa. Region oferuje wiele aktywności dla turystów zarówno latem jak i zimą. Znajduje się tu też kolejka linowa, która zabierze Was do Jaskini Lodowej Dachstein oraz do Jaskini Mamuta.

[divider]

4. Azory

Portugalia

Autonomiczny region, jedna z dziewięciu wysp Portugalii położonych na oceanie Atlantyckim. Azory to wciąż niezadeptany mały raj. Zapierające dech w piersiach widoki, wulkany, jeziora umiejscowione w kraterach, małe rybackie wioseczki i wodospady to to, co powoduje, że Azory są tak wyjątkowe i warte odwiedzin.

[divider]

5. Perast

Czarnogóra

Jeśli masz ochotę na odrobine luksusu bez przepłacania to Perast jest dla Ciebie. Perast to miasteczko na wybrzeżu, które wciąż czeka na odkrycie przez turystów. Budynki przypominają te z Wenecji, a pobliska wyspa Św. Jerzego i jedyna na Adriatyku sztuczna wyspa Our Lady of The Rock z pewnością zachwycą każdego. To wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze.

[divider]

6. Lednice-Valtice

Czechy

Lednice-Valtice to największy w Europie sztucznie stworzony region geograficzny. Jedną z większych atrakcji regionu jest Lednicki Zamek. Można tu doświadczyć spacerów jak z bajki, wspiąć się na wzgórze z Minaretem albo zrelaksować się na łodzi na pobliskiej rzece.

[divider]

7. Wyspa Pag

Chorwacja

Chorwacja jest niezwykle piękna ale przepełniona turystami. Wyjątkiem jest Wyspa Pag, która jest z pewnością jednym z najbardziej uderzających i unikalnych miejsc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Wyspa jest znana z księżycowych krajobrazów, produkcji soli, koronek i serów.

[divider]

8. Wyspa Saaremaa

Estonia

Położona w Morzu Bałtyckim, Saaremaa jest największą wyspą Estonii. Symbolami tego miejsca są wiatraki i słynne lokalowe piwo domowe. Jedną z największych atrakcji są bez wątpienia kratery Kaali – pozostałość po kilku meteorytach, które uderzyły tu 3,500 lat temu. W największym kraterze uformowało się unikalne zielone jezioro Kaali Lake. W Kuressaare, czyli jedynym mieście na wyspie, znajduje się  średniowieczny zamek z XIII wieku.

[divider]

9. Regiony miasta Wolos i półwyspu Pilion

Grecja

Wolos jest położone w Zatoce Pagasetycznej, w połowie drogi między Atenami a Salonikami. Bogactwo historyczne i architektoniczne, smaczne restauracje i tętniące życiem nocne życie, czynią je jednym z najpiękniejszych miast w Grecji.

Otoczony z jednej strony przez piękne plaże a z drugiej strony przez Mount Pelion region jest atrakcyjny zarówno w lecie, jak i w zimie.

W naturalnym porcie Damouhari był kręcony znany film Mamma Mia.

[divider]

10. Velika Planina

Słowenia

Trudno uwierzyć, że na tak małym terytorium Słowenii znajduje się tak wiele pięknych miejsc do odwiedzenia. Koniecznie trzeba odwiedzić zapierające dech w piersiach wzgórza Velika Planina (zaledwie godzinę od Ljubljany), czy drewniane chatki z czasów najstarszego osadnictwa w Europie, które sprawią, że poczujesz się jakbyś podróżował w czasie.

Słoweńcy uwielbiają imprezować – pełno tu wydarzeń i festiwali, a w regionie Kamnik odbywa się ponad 60 festiwali w ciągu zaledwie jednego sezonu!

[divider]

11. Kaszuby

Polska

Kaszuby to wciąż nieodkryta przez zagranicznych turystów perła Polski i Europy. Jezioro Wdzydzkie, nazywane przez miejscowych „kaszubskim morzem”, jest rajem dla kajakarzy i żeglarzy. Dolina Słupi jest z kolei jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Do innych miejsc wartych obejrzenia zaliczymy m.in. Kaszubski Park Etnograficzny, Świat Labiryntów Bliziny, bądź też znajdujące się w kilku miejscach kamienne kręgi określane jako „polskie Stonehenge”. Całe Kaszuby można podziwiać ze szczytu Wieżycy (329 m n.p.m.).

[divider]

12. Naarden

Holandia

Miłośnicy zamków i twierdzy zapewne słyszeli o położonym 30 minut od Amsterdamu Naarden. Miasto, ukształtowane w formie gwiazdy, ma XVI wieczną architekturę twierdzy i jest jedynym umocnieniem w Europie z podwójnymi murami i fosami. Spacerując po uliczkach można podziwiać urocze zabytkowe budynki i wspaniałe kościoły.

[divider]

13. Przylądek Kolka

Łotwa

Przylądek Kolka leży u zbiegu Zatoki Ryskiej i Morza Bałtyckiego. Z powodu wieloletniej kompletnej izolacji (w czasach radzieckich była to baza wojskowa) Przylądek Kolka jest uderzająco piękny i wciąż nietknięty przez tłumy turystów. Widok dwóch stykających się mórz, których różnokolorowe wody wirują i mieszają się, jest niezapomnianym doświadczeniem.

[divider]

14. Delta Dunaju

Rumunia

Dunaj, druga najdłuższa rzeka w Europie, dzieli się na liczne odnogi i kanały, prowadzące pomiędzy trzcinami, wydmami i lasami tworzącymi imponującą Deltę Dunaju. W okolicy spotkacie się około 1200 gatunków roślin, ponad 320 gatunków ptaków i 45 gatunków ryb słodkowodnych. Od 1938 roku jest tu Park Narodowy a rumuńska część Delty została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

[divider]

15. Park Narodowy Pogórza Balatonu

Węgry

Lokalni mieszkańcy nazywają Balaton „węgierskim morzem” – nie bez powodu – jest to największe w Europie Środkowej jezioro słodkowodne. Aby uniknąć tłumów warto udać się na północ, która jest nazywana „węgierską Prowansją” lub „węgierską Toskanią” i łączy naturalne piękno, spektakularne widoki na jezioro, malutkie wsie ze 100-letnimi wybielonymi domami oraz malownicze pensjonaty i restauracje.

[divider]

[box type=”info” ]Cały ranking (zawierający 44 miejsca) znajdziecie tutaj: https://newsroom.mastercard.com/eu/files/2017/06/Top-Hidden-Treasures-roadbook.pdf[/box]

[divider]

Płatności Polaków na wakacjach

Przy okazji rankingu Mastercard udostępnił też wyniki badania na temat tego jak Polacy opłacają wydatki związane z podróżami. Wynika z nich kilka ciekawych statystyk:

  • Polscy turyści już niemal połowę takich płatności realizują z pomocą karty oraz częściej płacą kartą niż gotówką, zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie podróży.
  • Z kart przed wyjazdem korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% vs. 55%).
  • Częściej niż inni płacimy w ten sposób natomiast za zakupione na potrzeby urlopu produkty (42% vs. 29%) oraz za ubezpieczenie (31% vs. 24%).
  • Ponadto polscy turyści w ten sposób najczęściej płacą za zakwaterowanie (49%) i loty (45%).
  • Polacy natomiast chętniej niż inni Europejczycy płacą kartą w czasie trwania wakacji (48% vs. 45%).
  • Podczas pobytu na wakacjach bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54%), posiłki w małych, lokalnych restauracjach (53%) oraz bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).
  • Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku, Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%).
  • Polski turysta wyrusza średnio na 1,5 wycieczki po krajach strefy euro w skali roku oraz 0,9 wycieczki zagranicznej poza strefę euro.
  • Z badania wynika, że Polscy respondenci rocznie wyruszają średnio w 6,7 podróży po swoim kraju.

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat