Atrakcje Mołdawii – 8 miejsc, które musisz odwiedzić

by Karol Lewandowski

Mołdawia to wciąż mało znany, ale ostatnio coraz bardziej popularny kierunek europejskich podróży. No i nic dziwnego – z Warszawy do Mołdawii dojedziemy samochodem w kilkanaście godzin (od granic Polski do granic Mołdawii jest niecałe 500 km), jest to jedno z najtańszych państw w Europie a na dodatek ma do zaoferowania turystom bardzo wiele.

Mołdawia kojarzy się wszystkim z winami – i słusznie bo to kraj z bardzo długą historią produkcji wina. Niestety niesłusznie kojarzy się on z gorszymi gatunkowo słodkimi winami. Prawda jest taka, że Mołdawia to przede wszystkim wysokiej jakości wytrawne wina, które zachwycają koneserów z całego świata – Wina Mołdawii można kupić w 50 krajach świata, w tym w Polsce. Dlatego podróżując po Mołdawii warto zwiedzić ten kraj właśnie szlakiem wina i mołdawskiej kuchni.

Poniżej znajdziecie niektóre z miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszej ostatniej podróży do Mołdawii i które uważamy za warte polecenia.

P.S. Na końcu wpisu znajdziecie też mapkę Mołdawii z zaznaczonymi wszystkimi wymienionymi tu atrakcjami.

[divider]

Podziemne miasto i winnica Cricova

Winnica Cricova to  jedna z najbardziej znanych winnic w Mołdawii. Słynie z olbrzymich podziemnych piwnic, które mają prawie 120 km długości – są tak olbrzymie, że trzeba poruszać się po nich samochodami, a całość tworzy imponujące podziemne miasto. Piwnice, w których panuje stała temperatura 12-14 stopni, skrywają olbrzymią kolekcję ponad miliona butelek wina. Swoje prywatne kolekcje mają tu sławni ludzi z całego świata – trafiliśmy nawet na kilkaset butelek należących do Donalda Tuska.

Na zwiedzających czekają też imponujące podziemne pomieszczenia do degustacji win Mołdawii, każde urządzone w innym stylu.

Cricova to nazwa miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Kiszyniowa oraz nazwa podziemnego miasta win. Cricova jest jedną z największych winnych piwnic świata.

[divider]

Wioska Butuceni

Butuceni to wioska położona w regionie Orhei, 47 km od Kiszyniowa, w dolinie przy rzece Reut, ukryta przed światem pośród zielonych pagórków. 1 dzień wystarczy, żeby zwiedzić całą wioskę i okolicę, ale my po 1 dniu mieliśmy ochotę zostać tam na cały tydzień – panuje tu niesamowicie sielski klimat, można się zrelaksować, dobrze zjeść i nacieszyć oczy przyjemnymi obrazkami jakie oferuje region.

Charakterystyczne dla tej wioski są jej urocze, kolorowe, stare chaty, które nie zamykają swoich drzwi przed turystami. Spacerkiem dotrzeć można do monastyru wykutego w skale (Orplahei Vechi).

W wiosce znajduje się Butuceni ECO Resort – restauracja urządzona w bardzo sielskim stylu i oferująca tradycyjną kuchnię mołdawską. Mieliśmy też okazję wziąć tu udział w krótkich lekcjach gotowania i nauczyć się przyrządzać tradycyjne mołdawskie placinte. Resort oferuje także noclegi.

[divider]

Orhei Vechi (Old Orhei)

Orchei Veichi to znajdujący się niedaleko wioski Butuceni (5 minut spacerem) kompleks archeologiczny. Znajdują się tu wykute w skałach monastyry, które są otwarte dla zwiedzających.

[divider]

Winnica Chateau Vartely

Chateau Vartely to jedna z najnowszych i najbardziej nowoczesnych winnic w Mołdawii. Znajduje się niecałą godzinę drogi od Kiszyniowa. Poza zwiedzaniem połączonym z degustacją wspaniałych lokalnych win, na turystów czeka także restauracja serwująca mołdawską kuchnię.

[divider]

Winnica Purcari

Purcari to najstarsza winna w Mołdawii, położona w jednym z najlepszych klimatycznie regionów w tym kraju do uprawiania winogron. Poza szeroką gamą wytrawnych win znajdziecie tutaj także nasz ulubiony Icewine – jest to wino lodowe, które poznaliśmy kilka lat temu w Kanadzie. Wytwarza się je z zamarzniętych winogron, które są wyciskane przy temperaturze około -8 stopni, dzięki czemu uzyskuje się samą esencję. Do produkcji normalnego wina potrzeba około 1,5 kg winogron na jedną butelkę. W przypadku Icewine – około 20-30 kg na butelkę!

[divider]

 Kiszyniów

Kiszyniów może nie należy do najpiękniejszych miast, ale jest dobrą baza wypadową do innych atrakcji w Mołdawii, więc warto stąd rozpocząć swoją podróż po tym kraju (a jeśli będziecie lecieć do Mołdawii samolotem to na pewno właśnie tu rozpoczniecie swoją podróż). Warto odwiedzić tu szczególnie miejski park, główny plac i targowisko „Central Market”.

Raz do roku odbywa się tu też Festiwal Win organizowany przez Wina Mołdawii – krajową markę, która łączy wszystkich producentów wina pod jednym parasolem. Podczas festiwalu można spróbować trunków z praktycznie każdej mołdawskiej winnicy.

[divider]

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi to uznawany za perłę XIX-wiecznej besarabskiej architektury, jeden z najsłynniejszych prawosławnych klasztorów w Mołdawii. W 1958 roku klasztor został zamieniony na szpital psychiatryczny i zakład odwykowy, ale w 2002 przywrócono mu funkcje religijne i rozpoczęto renowację, która trwa do dziś.

[divider]

Winnica Castel Mimi

Castel Mimi to jedna z najciekawszych architektonicznie winnic na świecie – znajduje się ona bowiem w odnowionym zamku. Na kolejnych piętrach zamku odbywały się poszczególne procesy wytwarzania wina, które specjalnymi otworami spływało na niższe poziomy. Dzisiaj zamek to nie tylko winnica ale także luksusowy hotel, centrum konferencyjne i SPA.

[divider]

Mołdawia – mapa atrakcji

Na poniższej mapce znajdziecie wszystkie opisane przez nas atrakcje:

[divider]

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat