USA – 45 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim tam pojedziesz

by Karol Lewandowski

Amerykanie mają zupełnie inne podejście do życia, inne zwyczaje, i inne standardy, które mogą zaskoczyć Polaka, który pierwszy raz jedzie do USA. Dlatego zanim się tam wybierzesz lepiej przeczytaj ten poradnik.

 

Flagi, wszędzie flagi

Amerykanie są wielkimi patriotami i mają manię eksponowania ich narodowej flagi – jest na domach, na skrzyżowaniach, a nawet na majtkach czy biustonoszach i nikt nie traktuje tego jako zniewagę ale jako patriotyzm.

 

Zwroty dosłownie wszystkiego

W USA możesz do sklepu zwrócić dosłownie wszystko, łącznie z produktami spożywczymi, w ciągu 90 dni i otrzymać zwrot pieniędzy nawet bez podawania jakiegokolwiek powodu zwrotu. Wystarczy „I don’t like it”. Ponoć wiele osób wykorzystuje to kupując przed ważnymi wydarzeniami sportowymi duże telewizory, żeby po obejrzeniu meczy je oddać.

 

Obowiązkowe napiwki

Kelnerowi czy barmanowi nie tylko wypada, ale wręcz trzeba dawać napiwki (od 10 do 20%). W wielu miejscach nie mamy nawet nic do gadania bo napiwek będzie doliczony już do rachunku. A np. jeśli przy jednym stoliku siedzimy w więcej niż 5 osób to wliczony napiwek będzie większy niż gdybyśmy usiedli w tyle samo osób przy 2 stolikach. Próba wyjścia bez zostawiania napiwku może skończyć się niemiłą awanturą przy wszystkich obecnych w lokalu.

Niewliczony podatek – nie wiesz ile zapłacisz

Ceny produktów, które znajdziemy w sklepach na półkach mają niewliczony podatek, który jest różny w zależności od rodzaju produktu i od stanu – tak więc dopóki nie dojdziemy do kasy nie wiemy ile zapłacimy za nasze zakupy..

 

Tanie loty do USA?

Najtańsze loty do USA znajdziecie za pomocą tej wyszukiwarki >>

Porównuje ona ceny wszystkich linii lotniczych ze wszystkich lotnisk w Polsce do wszystkich lotnisk w USA. Taniej nie będzie nigdzie. Przykładowe okazje:

Płacenie na stacjach benzynowych

Na większości stacji benzynowych dystrybutory mają opcję płatności kartą, niestety większość polskich kart w nich nie działa, więc konieczna jest płatność gotówką – co ważne, w wielu stanach musimy zapłacić zanim zatankujemy, co jest trochę kłopotliwe bo gdy tankujemy do pełna nie wiemy ile litrów wejdzie (dlatego trzeba zapłacić więcej i po zatankowaniu wrócić po resztę).

jacek_stacja

Bankomaty na stacjach

Praktycznie na każdej stacji benzynowej jest bankomat, w którym możemy wypłacić gotówkę z polskiej karty (wszystkie karty działały nam we wszystkich bankomatach).

Szaleni ludzie mówią do siebie…

i nikt nie zwraca na nich uwagi.

 

Wszędzie reklamy prawników

Najpopularniejszą reklamą na ulicznych bilbordach są reklamy prawników (w stylu Better Call Saul) :).

better-call-saul_review_under_the_Radar

Zapas paliwa i wody

Odległości między miastami w USA są dużo większe niż w Europie, dlatego warto mieć zawsze ze sobą zapas wody pitnej i zapas paliwa, oraz nie czekać z tankowaniem aż zaświeci nam się lampka „rezerwa paliwa” (najlepiej tankować gdy mamy już tylko pół zbiornika).

Kuchenki i butle

W USA nie kupimy butli do typowej dużej kuchenki turystycznej popularnej w Polsce. Najlepiej jest się wyposażyć na miejscu w płaską kuchenkę, do której naboje kosztują około 1$ (najlepiej kupować w K-marcie).

 

Jerky

Ulubionym przysmakiem, dostępnym na każdej stacji, jest jerky, czyli suszona gumiasta wołowina, która jest bardzo pożywna.

Kaniony w USA to nie tylko Wielki Kanion

Poza Wielkim Kanionem w USA jest bardzo dużo innych kanionów, które są conajmniej równie piękne, a wiele z nich jest bardziej dostępnych niż Wielki Kanion – np. przez Glen Canyon przejedziemy samochodem, dzięki czemu zobaczymy dużo więcej niż tylko stojąc na krawędzi.

IMG_1748

Prysznice

Jeżeli podróżujemy bez odwiedzania hoteli to prysznice znajdziemy na niektórych stacjach, na kempingach (nie trzeba być klientem danego kempingu, żeby skorzystać z prysznica) czy na parkowych Recreation Area, które są np. nad jeziorami czy w górach. Zapłacimy za nie albo w recepcji albo w automacie w samej kabinie prysznicowej (na ćwierćdolarówki) – ceny za prysznic to 1-5 $ za osobę.

 

Parki narodowe – koniecznie kup Annual Pass

To co najpiękniejsze w USA to parki narodowe. Wjazd do każdego z nich kosztuje, a kiedy chcemy odwiedzić ich kilka czy nawet kilkanaście to kwota robi się całkiem duża (wjazd do niektórych to nawet 10-20 $ za osobę). Dlatego dobrze w pierwszym lepszym parku narodowym kupić bilet (karnet) Annual Pass za 80$. Dzięki niemu przez cały rok wjedziemy do dowolnego parku narodowego my i nasi pasażerowie (1 bilet na całe auto do 5 pasażerów).

2015-Annual-Pass_Front_200widthforweb

Są różne rodzaje parków

W USAparki narodowe, stanowe i plemienne, i każde rządzą się swoimi prawami (Annual Pass działa tylko na narodowe). Parko narodowe to te największe i najbardziej znane.

Visitors Center

W każdym parku jest Visitors Center czyli duży budynek z punktem informacji, łazienkami, pamiątkami, darmowymi mapkami, małym muzeum i strażnikami parku, którzy podpowiedzą jaki szlak wybrać, gdzie przenocować i na co uważać. Zdecydowanie polecamy rozpoczynanie wizyty w parku od odwiedzenia Visitors Center.

IMG_1860

 

Planujesz wyjazd do USA? Koniecznie obejrzyj też nasz film o tym jak przygotować taki wyjazd w 10 krokach:

Darmowe wszechobecne toalety

Darmowe łazienki znajdziemy na stacjach, w parkach, przy plażach czy nawet na szlakach górskich.

Najtańsze kempingi stanowe

Najtańsze kempingi to te, które znajdują się w Parkach Stanowych – potrafią kosztować nawet 10$ za całe miejsce kempingowe, podczas gdy prywatne kempingi to min. 10 $ za osobę. Takich kempingów najlepiej szukać dzięki aplikacji WikiCamps USA.

Kempingi szybko się wypełniają, dlatego warto dojechać do nich przed zmrokiem, albo zarezerwować sobie miejsce jeszcze przed ruszeniem na szlak.

Samoobsługowe kempingi

Bardzo dużo kempingów (stanowych) ma samoobsługową płatność – po zajęciu stanowiska wkładamy pieniądze do koperty (koperty są dostępne przy tablicach informacyjnych na wjeździe do kempingu), na której piszemy nasz numer rejestracyjny i wrzucamy całość do specjalnej skrzynki.

 

Samoobsługowe sady i hotele

Trafiliśmy także na samoobsługowy sad – przy wejściu był sprzęt do zbierania jabłek, waga, cennik i skrzynka na opłaty. Jeszcze większym zaskoczeniem był hotel zrobiony w czyimś domu z kluczami położonymi na stole i informacją, żeby samemu się obsłużyć.

Policja jest pomocna

Polaka, któremu policja kojarzy się raczej z dostawaniem mandatów za spaloną żarówkę, zaskoczy pewnie fakt, że w USA policja jest przyjazna i pomocna, a widok policjanta sprawia, że czujemy się bezpiecznie.

NJPolicjant.jpg

 

Bestseller 2021

Jak zorganizować własną podróż do USA?

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w tym poradniku.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

 

 

Ser w aerozolu i jajecznica w płynie

W marketach znajdziemy takie dziwactwa jak ser w aerozolu, jajecznica w płynie, gotowane i już obrane jajka czy zestaw przetrwania na wojnę nuklearną.

Marnowanie jedzenia

W USA marnują się olbrzymie ilości jedzenia, bo porcje są olbrzymie, a jeśli zgłosimy jakąkolwiek uwagę do naszego posiłku to ląduje on w śmietniku i otrzymujemy nowy.

Pas Carpools Only

W wielu miastach na drogach jest specjalny „szybki pas”, na którym zazwyczaj nie ma korków. Żeby nim jechać musimy mieć w naszym aucie minimum 2 osoby (kierowca + pasażer). Ma to zachęcać do zmniejszenia liczby używanych samochodów, a co za tym idzie, zmniejszenia korków i zanieczyszczenia.

Najładniejsze parki narodowe na zachodzie

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt parków narodowych i spokojnie możemy stwierdzić, że (według nas) najładniejsze parki są na zachodzie USA. Jeśli więc jedziecie do USA tylko na kilka tygodni to koniecznie odwiedźcie zachód.

Pompowany słodki chleb

Amerykański chleb ma zupełnie inny smak niż polski, jest słodkawy i „pompowany”. Polski chleb dostaniemy w dużych miastach gdzie można znaleźć polskie sklepy.

 

Darmowa dolewka

W większości restauracji kupując napój mamy darmową dolewkę wliczoną w cenę.

 

Lód we wszystkich napojach

Do wszystkich napoi standardowo jest dodawana olbrzymia ilość lodu.

 

Wszędzie klimatyzacja

Klima (i to bardzo mocna) jest dosłownie wszędzie, w domach, sklepach, autach, a pewnie nawet i w psich budach.

IMG_0240nn

Skręcanie na czerwonym

W wielu stanach dozwolone jest skręcanie na skrzyżowaniach na czerwonym świetle w prawą stronę (trzeba tylko zatrzymać się i sprawdzić czy nic nie jedzie).

 

Duże porcje

Porcje jedzenia są dużo większe niż w Polsce – nasza duża cola to dla nich średnia. Napoje czy mleko są sprzedawane w galonowych butelkach, a paczka skitllesów waży 1 kg.

1 galon =3,78 litra

 

Gotowe jedzenie

W marketach króluje gotowe jedzenie. I nie chodzi tu tylko o pizze czy dania do odgrzania w mikrofali, ale na przykład ugotowane i obrane jajka.

 

Prawo zmienia się w zależności od stanu

Przekraczając granicę stanu często możemy nawet nie zauważyć, że jesteśmy w innym stanie, a zaczynają nas obowiązywać, często zupełnie inne prawa i coś co było legalne w poprzednim stanie, w tym może być przestępstwem.

Słaby zasięg poza miastami

Jadąc w góry, na pustynie czy do parków narodowych trzeba być przygotowanym na to, że często nie będzie zasięgu sieci komórkowej.

13 (26)

Dziwne smaki

W sklepach znajdziemy bardzo dużo dziwnych, niespotykanych nigdzie indziej smaków znanych nam produktów – np. Pringelsy o smaku białej czekolady.

Tanie markety

W USA ceny są dużo wyższe niż w Polsce, dlatego robiąc zakupy warto korzystać z tanich marketów – najtańsze są markety sieci Walmart oraz sklepy typu „One dolar shop”.

 

Odszkodowania

W USA można dostać olbrzymie odszkodowanie za bardzo wiele rzeczy, dlatego ludzie często pozywają firmy. Bardzo znana jest np. historia kobiety, która dostała odszkodowanie od McDonalda bo podczas jazdy poparzyła się kawą. Od tego wydarzenia McDonald umieszcza na kubkach napis „Uwaga, ten gorący napój jest gorący”.

Inne pojęcie odległości

USA to olbrzymi kraj, a Amerykanie mają zupełnie inne pojęcie odległości. Dlatego nikogo nie dziwi codzienne dojeżdżanie do pracy 100 km, czy 3h wycieczka na obiad.

IMG_3110

 

Darmowa dolewka kawy

We wszystkich knajpach, niezależnie od tego co zamówimy, kawę dostajemy gratis, wraz z niekończącą się dolewką.

Amerykanie są otwarci, przyjaźni i rozmowni

Obcy ludzie uśmiechają się do siebie i zaczepiają na ulicy, do każdego można podejść i o coś zapytać, czy pogadać na dowolny temat.

Obsesja na punkcie kawy

Amerykanie uwielbiają kawę i piją ją hektolitrami, dlatego można ją kupić praktycznie wszędzie.

Wyprzedaże garażowe

W USA bardzo popularnym sposobem na pozbycie się starych rzeczy są wyprzedaże garażowe, na których za grosze możemy kupić np. używany telewizor czy rower.

Second handy

W amerykańskich second handach znajdziemy bardzo dużo ciekawych rzeczy – od starych szaf grających, przez indiańskie łuki czy oryginalne kowbojki, po kufle zrobione z nogi bizona. Nawet jeśli nic nie kupimy to warto kilka z nich odwiedzić bo są dużo ciekawsze niż niejedno muzeum (i do tego darmowe).

Takie rzeczy tylko w amerykanskich second handach #usa #travel #ameryka #bizon #secondhand

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Busem Przez Świat (@busemprzezswiat)

 

Gniazdka

W USA są inne gniazdka niż w Polsce, dlatego przed wyjazdem warto wyposażyć się w specjalny adapter do gniazdek (można go też kupić na lotnisku albo w markecie już w USA).

Zakupy w piżamie

Amerykanie mają w sobie bardzo dużo luzu i dystansu, dlatego normalną rzeczą jest wyjście do sklepu po mleko w piżamie i nikogo to nie dziwi.

Ćwierćdolarówki

Czyli quarters’y to monety o wartości 1/4 dolara, które są zazwyczaj jedynymi monetami przyjmowanymi przez automaty. Dlatego jeśli chcemy zapłacić za parking albo za prysznic to lepiej mieć ich trochę przy sobie (często trzeba użyć kilkunastu na raz). Można je kupić w „rollsach” po 10-20 sztuk na poczcie. Każdy stan ma inną ćwierćdolarówkę z jakimś symbolem danego stanu (np. na Alasce jest to niedźwiedź grizzly), przez co bardzo popularne jest ich zbieranie.

2010-America-the-Beautiful-Quarters1-2

usa-wpisy

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące podróży po USA – koniecznie zadaj je w komentarzach poniżej 😉

Jeśli planujesz wyjazd do USA to na pewno zainteresują Cię nasze inne wpisy na temat tego kraju:

 

Bestseller 2021

Jak zorganizować własną podróż do USA?

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w tym poradniku.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat