wizy turystyczne do usa

Wizy turystyczne do USA – PORADNIK

by Karol Lewandowski

[box type=”info” ]Ten wpis dotyczy starej wizy turystycznej. O nowym Ruchu Bezwizowym przeczytasz w naszym nowym wpisie >>[/box]

Kiedy z kimkolwiek rozmawialiśmy na temat planowanego wyjazdu do Ameryki, każdy mówił „przecież nie dostaniecie wizy”. Wśród naszych znajomych panowało przekonanie, że do Stanów wyjechać mogą tylko wybrani a kwestia wiz owiana była tajemnicą. Szczególnie mówiono nam, że jeśli w Ambasadzie dowiedzą się, że nie mamy stałej pracy i jesteśmy młodzi to tym bardziej nie dadzą nam wizy bo będą się bali, że zostaniemy pracować na czarno.

A jak to wygląda naprawdę? Ponieważ coraz więcej osób planuje podróż do USA i pyta nas o sprawę wiz, powstał ten oto poradnik żeby ułatwić wszystkim życie i rozwiać wątpliwości.

Czy dostanę wizę?

Ludzie bardzo często mylą wizę turystyczną z wizą imigracyjną. Wizę imigracyjną jest dostać bardzo trudno, natomiast turystyczną wręcz odwrotnie.

9 na 10 osób dostaje wizę bez problemu. Kto jej nie dostaje?

 • Osoby, które mają przeszłość kryminalną
 • Osoby, które były już w USA i pracowały na czarno
 • Osoby, których rodzina znajduje się w USA i przebywa tam nielegalnie

Jeśli więc naprawdę planujesz wyjazd turystyczny, nie siedziałeś w więzieniu i nie masz wyglądu terrorysty to powinieneś dostać wizę bez problemu.

Czy muszę mieć już zaplanowany wyjazd, kupiony bilet itd?

Nie, nie musisz, nawet na stronie ambasady jest napisane, że zalecają żeby najpierw wyrobić wizę a dopiero potem wydawać kasę na bilet.

Jakie warunki muszę spełniać żeby dostać wizę turystyczną do USA?

Podczas spotkania z konsulem trzeba będzie udowodnić że:

 • Udajesz się do USA w celach turystycznych
 • Planujesz pozostać tam tylko na określony czas (czyli np. na 2 miesiące wakacji a nie na 10 lat)
 • Mieszkasz na stałe poza USA (czyli np.  w Polsce) i z krajem zamieszkania łączą Cię „trwałe więzi”. Czyli np. zostawiasz w Polsce rodzinę do której wrócisz, jesteś w trakcie studiów, masz stałą pracę itd.

 

O jaką wizę się ubiegać?

Jeśli chcesz pojechać do USA w celach turystycznych, czyli na wakacje i nie pracować tam w żadnym wymiarze to powinieneś się ubiegać o wizę B-2.

Krok 1 – formularz internetowy

Wchodzimy na stronę https://ceac.state.gov/genniv/ i wypełniamy wniosek. 

Najpierw pytania dotyczące naszych danych i celu oraz terminu wyjazdu, potem dotyczące zatrudnienia i studiów. A na koniec nasze ulubione – m.in. czy braliśmy udział w jakimś ludobójstwie, czy wspieramy terrorystów albo czy kogoś zamordowaliśmy.

Na koniec pamiętaj żeby zapisać sobie numer swojego wniosku (będzie potrzebny do umówienia rozmowy z konsulem)

Krok 2 – opłata

 

Koszt rozpatrzenia wniosku (to nie jest koszt wizy bo wiza jest darmowa) to 160$ czyli około 570 zł (http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp).

Żeby zapłacić za wniosek wchodzimy na https://cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=Poland&language=en_US, zakładamy konto, logujemy się, wybieramy „Nowy wniosek/wyznacz spotkanie”, wybieramy czy spotkanie będziemy chcieli mieć w Warszawie czy w Krakowie, jako typ wizy zaznaczamy B1/B2, potem wybieramy rodzaj płatności i płacimy.

WAŻNE. Niezależnie czy dostaniemy wizę czy nie, te pieniądze nie podlegają zwrotowi.

Po dokonaniu płatności zapisujemy sobie Numer referencyjny CGI lub numer potwierdzenia który nam się wyświetli.

Krok 3 – wyznaczenie spotkania

Logujemy się jeszcze raz do tego systemu co w kroku nr 2 i umawiamy spotkanie podając nasz numer Numer referencyjny CGI lub numer potwierdzenia oraz numer naszego wniosku .  W tym kroku można też dodać osoby które będą podróżować razem z nami.

Krok 4 – spotkanie z konsulem

Jedziemy na spotkanie do Warszawy albo do Krakowa na godzinę i datę które umówiliśmy. Trzeba zabrać ze sobą:

 • wydruk potwierdzenia daty umówionej rozmowy,
 • wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160,
 • zdjęcie, jezeli nie zostalo wgrane do formularza DS-160
 • ważny paszport i poprzednie paszporty
 • można przynieść jakiś dodatkowy plan wyprawy, potwierdzenie zatrudnienia itp.

Po wystaniu się w kolejce przekazujemy dokumenty w okienku i czekamy w następnej kolejce. Potem wyświetla się nasz numerek i podchodzimy do okienka jak na poczcie żeby porozmawiać z konsulem.

O co będzie pytał? Na przykład o:

 • Po co chcesz pojechać do USA?
 • Kiedy chcesz pojechać do USA i na ile czasu?
 • Co chcesz odwiedzić?
 • Ile masz pieniędzy na wyjazd?
 • Skąd masz te pieniądze?
 • Czy będziesz mieszkać po hotelach czy u kogoś? Jeśli u kogoś to u kogo?
 • Czy masz już bilet?
 • Czy byłeś wcześniej w USA?
 • Czy mówisz po angielsku? Podczas tego pytania konsul może przejść na język angielski i kontynuować rozmowę po angielsku.

Na koniec rozmowy dostajemy odpowiedź czy otrzymaliśmy wizę czy nie. Wiza zostanie wklejona do paszportu a paszport przyjdzie kurierem (trzeba za to zapłacić około 20 zł). Wiza, którą otrzymasz jest ważna 10 lat.

Dostałem wizę, czy to znaczy, że wpuszczą mnie do USA?

Niestety nie. W konsulacie otrzymujesz wizę na 10 lat, ale dopiero pracownik na lotnisku w USA zadecyduje czy Cię wpuści i na ile – to on po rozmowie wbije Ci do paszportu wizę na np. 6 miesięcy. Po wyjściu z samolotu każdy musi odbyć rozmowę indywidualną z pracownikiem. O co mogą pytać?

 • Czy byliśmy już w USA?
 • Po co przyleciałeś?
 • Na ile czasu?
 • Ile masz pieniędzy i czy masz je w gotówce czy na karcie?
 • Gdzie będziesz podróżować?
 • Gdzie będziesz spać?
 • Czy ktoś na Ciebie czeka?
 • Czy lubisz placki?

Pytania są raczej łatwe a jeśli ktoś nie umie mówić po angielsku to jest opcja załatwienia tłumacza. Pytania mają na celu zweryfikowanie czy ktoś się plącze w zeznaniach i czy naprawdę przyjechał na wakacje czy planuje pracować na czarno.

Po otrzymaniu pieczątki i przejściu bramek jesteś już na ziemi amerykańskiej 🙂

Czy załatwiać to samemu?

Wizę można załatwić z pomocą jakiegoś biura któremu trzeba za to zapłacić, ale wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne i z translatorem pod ręką można wszystko zrobić samemu. Szczególnie że płacąc jakiejś firmie nie zapewniamy sobie otrzymania wizy, tylko ktoś pomaga nam wypełnić wniosek – spotkanie z konsulem w obu przypadkach wygląda tak samo.

Bestseller 2021

Jak zorganizować własną podróż do USA?

Spędziliśmy na podróżowaniu po Stanach ponad 400 dni, zjechaliśmy je wzdłuż i wszerz, przeczytaliśmy o tym kraju wiele książek, a nawet kilka napisaliśmy sami. Naszą wiedzę uporządkowaliśmy w przejrzysty sposób w tym poradniku.

Z tą książką sam zorganizujesz podróż życia do USA!

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat