10 rzeczy, których musisz doświadczyć we Włoszech

by Karol Lewandowski

Włochy to jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych państw położonych nad Morzem Śródziemnym. Ale Włochy to nie tylko Koloseum, krzywa wieża w Pizie i rzymska architektura. To także bardzo wiele unikalnych smaków i doświadczeń. Jeżeli wybieracie się w podróż do Włoch i chcecie doświadczyć unikalnych chwil to koniecznie sprawdźcie naszą listę 10 sprawdzonych i polecanych rzeczy do zrobienia we Włoszech.

[divider]

Wpis powstał we współpracy z marką Pizza Hut.

[divider]

1. Zjeść prawdziwą włoską pizzę

Włoska pizza nie ma sobie równych na świecie – trudno się temu dziwić, bo przecież to danie pochodzi właśnie z Włoch. Co ciekawe bez problemu można znaleźć tu także pizzę bezglutenową i to tak dobrą, że ciężko odróżnić ją od prawdziwej (Ola ma w tej kwestii spore doświadczenie i była wniebowzięta).

[divider]

2. Zgubić się w Wenecji i znaleźć swój cichy kąt

Wenecja jest jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech, ale jest też bardzo turystyczna i zatłoczona. Momentami po prostu płynie się z falą innych turystów. Dlatego warto zabłądzić tu w bocznych uliczkach i znaleźć swój cichy kąt w miejscu bez jakichkolwiek innych ludzi. My takie miejsce znaleźliśmy i przez kilka godzin w spokoju mogliśmy napawać się pięknem tego miasta.

[divider]

3. Przepłynąć się gondolą lub wodnym taxi w Wenecji

Bardzo wiele osób ma wpisane przepłynięcie się gondolą na swojej „bucket list”. Jest to na pewno doświadczenie unikalne ale też bardzo drogie. Ciekawą alternatywą jest wenecki tramwaj wodny „vaporetto„, którym warto przepłynąć się szczególnie o zachodzie lub już po zmroku (koszt za pojedynczy przejazd to jedyne 1,5 euro).

[divider]

4. Zwiedzić Watykan z przewodnikiem

Zarówno Muzeum Watykańskie jak i samą Bazylikę Świętego Piotra można zwiedzić samemu, ale koniecznie wybierzcie opcję z przewodnikiem, który wszystko Wam opowie i nie pozwoli, żebyście nie przeszli obojętnie koło czegoś istotnego. My mieliśmy to szczęście, że poznaliśmy Mario, polskiego przewodnika po Rzymie i to właśnie on oprowadził nas po Watykanie i po całym Rzymie.

[divider]

5. Odwiedź Alberobello w rejonie Puglia

Jest to bardzo niewielka miejscowość słynna na cały świat z powodu uroczych domków typu „trulli” budowanych z łupków wapiennych. Domki pochodzą z XIV wieku i zostały wybudowane w tak nietypowy sposób aby uniknąć dużego podatku od budowy domów murowanych. Miejsce to jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Unesco.

fot. Wikimedia Commons

[divider]

6. Wypić kawę w najstarszej kawiarni w Rzymie

Caffe Greco to pochodząca z 1760 roku rzymska kawiarnia. Bywali tu między innymi papież Jan Paweł II, Barack Obama, Mickiewicz, Matejko, Czesław Miłosz i wielu innych. Warto wpaść tu choć na chwilę i wypić espresso. Co ciekawe, jeżeli wypijemy je nie przy stole, tylko przy barze na stojąco to zapłacimy dużo mniej.

[divider]

7. Zjeść prawdziwe włoskie lody

Włoskie lody są najlepszymi na świecie, dlatego będąc we Włoszech trzeba się wręcz nimi zajadać. Porcje są olbrzymie a smaki bardzo wyszukane. My szczególnie polecamy jedną z najstarszych i najlepszych lodziarni w Rzymie – Gelataria Valentino.

8. Odwiedzić Cinque Terre

Cinque Terre to fragment włoskiego wybrzeża, na którym znajduje się 5 miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Rejon ten słynie z niezwykle malowniczych kolorowych domów, położonych na klifach. Od jakiegoś czasu władze kontrolują liczbę turystów odwiedzających to miejsce – aby wejść na teren Parku Narodowego Cinque Terre i przejść słynną ścieżkę Cinque Terre trzeba wykupić specjalny bilet Cinque Terre Card.

fot. Alessio Maffeis https://www.flickr.com/photos/imaffo/20707507436

[divider]

9. Schować się przed deszczem w Panteonie

Ta rzymska świątynia ma niesamowitą budowę – na samej górze znajduje się olbrzymi otwór, ale pomimo niego, w czasie deszczu woda nigdy nie pada do środka. Wejście do Panteonu jest darmowe.

[divider]

10. Odbyć roadtrip w Toskanii 

To co najbardziej kochamy w podróżach to roadtripy, czyli podróże samochodowe. A najlepszym rejonem na roadtrip we Włoszech jest Toskania. Warto wypożyczyć samochód i podziwiać niepowtarzalne widoki jakie ma do zaoferowania ten region.

fot. Wikimedia Commons

[divider]

Doświadcz Smaków Śródziemnomorskich w Pizzy Hut

Jeżeli lubicie nowe doświadczenia to teraz dzięki Pizzy Hut bez wyjeżdżania z Polski możecie doświadczyć smaków z różnych miejsc świata. Trwa Festiwal Pizzy, podczas którego w 8 tygodni możecie odbyć kulinarną podróż dookoła świata próbując smaków Ameryki, Polski, Azji i Morza Śródziemnego. Festiwal opiera się na zasadzie „płacisz raz, jesz ile chcesz” i ma zachęcić gości do próbowania nowości z menu oraz wszystkich pizz z oferty Pizza Hut.

Dodatkowo na stronie http://festiwalpizzy.pl/glosowanie/ możecie wciąż grać o kody na Wielką Dolewkę, więc zachęcam Was do wspólnej zabawy.

To już naprawdę ostatnia szansa na spróbowanie pizz inspirowanych smakami świata. Polecam 🙂

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat