10 rzeczy, których musisz doświadczyć w Tajlandii

by Karol Lewandowski

Tajlandia to najbardziej bezpieczny wśród egzotycznych kierunków podróży. Dlatego bardzo często to właśnie ten kraj jest wybierany jako pierwszy cel podróży w Azji. Jest to kraj bardzo turystyczny ale nawet w nim można doświadczyć wielu unikalnych rzeczy. Jeżeli wybieracie się w podróż do Tajlandii i chcecie doświadczyć właśnie takich unikalnych chwil to koniecznie sprawdźcie poniższą listę 10 sprawdzonych i polecanych przez nas atrakcji.

 

Wpis powstał we współpracy z marką Pizza Hut.

 

1. Odwiedzić sanktuarium dla słoni

Przejażdżka na słoniu to jedna z ikon Tajlandii. Niestety w większości tych miejsc słonie są bardzo źle traktowane więc takich atrakcji Wam nie polecamy. Udało nam się za to znaleźć miejsce, w którym wolontariusze zajmują się słoniami odratowanymi z tego typu miejsc. Można tam pomóc przy karmieniu słoni czy potowarzyszyć im w kąpieli. Wrażenia z bliskiego obcowania z tymi olbrzymami są niesamowite.

Gdzie?

Np. w Hug Elephants Sanctuary koło Chiang Mai.

sanktuarium słonie tajlandia

 

2. Spędzić noc w domku na drzewie w dżungli

Khao Sok National Park to ostatnia dżungla w Tajlandii. Można w niej zamieszkać w domkach położonych na drzewach. Domki nie mają klimatyzacji ani szczelnych ścian, więc bliskość z naturą gwarantowana – do środka wchodzą gekony wielkości kota, po dachu biegają małpy a na tarasie siadają kolorowe ptaki. Noc w takim miejscu to niesamowite przeżycie.

Gdzie?

Np. w Our Jungle House

domek na drzewie dżungla

 

3. Spróbować tajskiego street foodu

Tajlandia słynie ze swojej egzotycznej kuchni. Warto spróbować jej na licznych straganach porozstawianych na ulicach. Koniecznie spróbujcie Pad Thai czy „Mango sticky rice”.

street food tajlandia

 

 

4. Zwiedzić Ayutthaya’e rowerami

80km na północ od Bangkoku, leży dawna stolica Tajlandii – Ayutthaya. Warto wybrać się tam z Bangkoku starym pociągiem 3-klasy (koszt biletu 1,50zł). Podróż trwała niecałe 2 godziny i sama w sobie jest unikalnym doświadczeniem.

Żeby zwiedzić samo miasto, warto wypożyczyć rowery (koszt wypożyczenia roweru na cały dzień to 5zł). Najpiękniejszą częścią Ayutthayi jest ta stara, zabytkowa część, którą stanowi kompleks świątynny z dzwonowatymi stupami (Wat Phra Sri Sanphet, Wiham Phra Mongkol Bopit, Wat Phra Mahathat, Wat Rajburana). Ruiny tych buddyjskich świątyń pochodzą z XIV-XVIII wieku. Magiczne miejsce, w którym widać jak bardzo potężne to miasto było kiedyś (w czasach świetności Ayutthaya była największym miastem świata).

Gdzie?

Ayuttaya, 80 km na północ od Bangkoku

ayutthaya tajlandia busem przez swiat azja

 

5. Pójść na tajski masaż

Nic tak nie odpręża po całodniowym zwiedzaniu jak godzinny masaż nóg w Tajlandii. Masaż jest dosyć bolesny, ale zbawienny w skutkach. Dla odważniejszych (i odpornych na ból) polecamy tajski masaż całego ciała.

Gdzie?

W każdym tajskim mieście na co drugiej ulicy.

Tajlandia masaże

 

6. Pójść na lekcje gotowania

Warto pójść na całodniowe lekcje gotowania, podczas których wybierzecie się na lokalny targ, poznacie tajskie rośliny i przyprawy i nauczycie się sami przyrządzać dania kuchni tajskiej.

Gdzie?

Najlepsze szkoły są ponoć w Chiang Mai, ale znajdziecie je też na każdej wyspie.

lekcje gotowania

 

 

 

7. Pojeździć rowerami po Bang Krachao

Jest na mapie Bangkoku taka duża zielona plama. Jest nią dzielnica miasta zwana Bang Krachao. Żeby się tam dostać, trzeba pójść na brzeg rzeki, złapać tam małą łódeczkę za 35 polskich groszy i na drugim brzegu rzeki zaczyna się inny świat. Świat zielony, bagnisty, z domami na palach, z ulicami przepełnionymi radosnymi dzieciaczkami, które chcą z Tobą przybić piątkę.

My wynajęliśmy rowery, bo tak najwygodniej zwiedzić tę dzielnicę (bo nie jest ona wcale mała!). Wypożyczenie roweru na cały dzień to koszt 8zł. Rower wypożyczasz tuż przy brzegu, na który przypływasz. Powiemy Wam tylko tyle: WOW!

rowery bangkok

Tajlandia Bangkok

 

8. Zjeść lody kokosowe na Khao San Road

Jeżeli podróż zaczniecie od Bangkoku (a raczej tak będzie) to koniecznie jedźcie na Khao San Road – jest to najsłynniejsza podróżnicza ulica w Bangkoku i w całej Tajlandii. Znajdziecie tam dużo street foodu, stragany z pamiątkami z całej Tajlandii, studia tatuażu i salony masażu, wynajmiecie tani hostel, zapiszecie się na wycieczkę w dowolne miejsce w Tajlandii oraz zjecie przepyszne lody kokosowe (spotkaliśmy je tylko tutaj).

lod Khao San Road

 

9. Pochilować w domku przy plaży

Tajlandia wszystkim kojarzy się z rajskimi plażami. Niestety z powodu bardzo rozwiniętej turystyki coraz trudniej znaleźć tu takie plaże. Ale jeśli dotrzecie na którąś z tajskich wysp to koniecznie choć 1 noc spędźcie w domku położonym przy plaży.

Gdzie?

Im mniejsza i mniej znana wyspa, tym mniej turystów i większe szanse na spokój.

DN0B1829 (1)

 

10. Pójść na nocny market

Będąc w Tajlandii koniecznie pójdźcie na na jeden z olbrzymich nocnych marketów. Można na nich znaleźć wszystko – od pieczonych skorpionów po ręcznie robione torebki.

Gdzie?

W Bangkoku polecamy Train Night Market Ratchada. W Chiang Mai warto trafić na niedzielny Sunday Market (zamykana jest główna ulica i miasto zamienia się w ogromny nocny market).

tajlandia targ targowanie

 

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat