Islandia – 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim tam pojedziesz

by Karol Lewandowski

Islandia to dziwny kraj pełny ludzi, którzy przez pół roku żyją w ciemnościach, z powodu elfów przekładają budowę autostrad i uwielbiają biegać na golasa. Zanim tam pojedziesz lepiej przeczytaj ten tekst.

Czego nie wiedziałeś o Islandii?

Zanim przeczytasz poniższy wpis obejrzyj ten film:

Sklepy Bonus

Islandia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie. O Polsce niestety tego powiedzieć nie można, więc jak łatwo się domyślić, ceny są tam wyższe niż u nas. Na szczęście z pomocą polskim turystom przychodzi dziwnie uśmiechnięty różowy prosiak – czyli sklep Bonus będący islandzkim odpowiednikiem Biedry. Ceny są tam dużo niższe, ale i tak trzeba nastawiać się na to, że za podstawowe produkty zapłacimy 2-3 razy tyle co w Polsce. Dobrze jest zorientować się gdzie są poszczególne sklepy tej sieci i planować zakupy co kilka dni właśnie w tych sklepach. Im dalej od Rejkiaviku tym ceny wyższe.

Poniżej zamieszczamy mapkę wszystkich świńskich marketów na Islandii:

bonus_map_eng09

11696213_1107188212628983_2391400030819168079_o

Sklepy alkoholowe Vinbudin

Islandczycy mają problem z alkoholizmem więc sklepy Vinbudin sprzedające alkohol spotkamy w każdej większej miejscowości. Niestety z powodu tego problemu z alkoholem wiele z tych sklepów jest czynnych tylko przez 2-3 godziny a ceny są bardzo wysokie:

  • piwo 10-20 zł
  • wino około 50 zl
  • wódka około 100 zł

 

Islandia i noclegi na dziko

Jeżeli lubicie spać po krzakach i podcierać się łubinem to Islandia Wam się spodoba. Nocowanie na dziko jest tu legalne – trzeba tylko przestrzegać kilku zasad – nie można rozkładać się bliżej niż 150 metrów od zabudowań i na terenie parków narodowych, trzeba po sobie posprzątać itd. My odjeżdżaliśmy zawsze w jakąś boczną drogę żeby rozłożyć się trochę na uboczu, ale spotykaliśmy nawet takich podróżników, którzy rozkładali się na trawniku pół metra od głównej asfaltowej drogi.  Widocznie lubią zapach spalin w namiocie i świst tirów nad głową.

Wiele terenów to ogrodzone pastwiska więc czasem trzeba przejechać spory kawałek zanim znajdzie się dobre miejsce na nocleg, ale nam udawało się to codziennie (a podróżowaliśmy w 3 auta i 15 osób).

Raz rozłożyliśmy się na terenie parku narodowego i po kilku godzinach przyjechali strażnicy i grzecznie poinformowali, że tu nie wolno kempingować (nie dostaliśmy żadnego mandatu itp).

Już wkrótce na blogu pojawi się mapka z naszymi miejscówkami noclegowymi.

IMG_4760

Tanie hotele na Islandii

Hotele na Islandii są dosyć drogie, dlatego najlepiej korzystać z darmowych noclegów w namiotach. Ale jeżeli chcecie raz na kilka dni przespać się w normalnych hotelu to promocyjnych ofert najlepiej szukać za pomocą poniższej wyszukiwarki:


Booking.com

[divider]

Tanie loty na Islandię?

Najtańsze loty na Islandię znajdziecie za pomocą tej wyszukiwarki >>

Porównuje ona ceny wszystkich linii lotniczych ze wszystkich lotnisk w Polsce do wszystkich lotnisk na Islandii. Taniej nie będzie nigdzie. Przykładowe okazje:

Tańsze ubezpieczenie

Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne! Najtańsze opcje znajdziesz za pomocą poniższej porównywarki, która porówna wszystkie najpopularniejszee opcje i pokaże ci najkorzystniejsze – zaznacz w niej Islandię i zobacz jakie aktualnie są ceny.



Off-road na Islandii

Islandczycy nie lubią gdy ktoś rozjeżdża im mech i straszy owce dlatego w większości miejsc zakazany jest off-road. Jeździć można jedynie po drogach i po śladach innych aut. Nie wiemy czy ktoś tego pilnuje bo przez kilka tygodni policję spotkaliśmy tylko raz – w stolicy.

 

10258019_10203831123012925_4910828752932445060_o

W wielu miejscach auto z 4×4 to podstawa

Żeby dojechać do takich miejsc jak  þórsmörk czy Landmannalaugar trzeba przejechać kilkadziesiąt kilometrów szutrowych dróg i wielokrotnie przejeżdżać przez dosyć głębokie i szerokie (nawet po kilkadziesiąt metrów) rzeki. Autem bez napędu na 4 koła nie ma co się tam nawet wybierać.

Dlatego my po Islandii poruszaliśmy się 3 terenowymi samochodami. Auta wypożyczyliśmy w polskiej firmie Icepol (www.icepole.eu). Jeżeli wybieracie się na Islandię to koniecznie weźcie auto 4×4. Firmę Icepol polecamy, auta spisały się bardzo dobrze a cena była najniższa ze wszystkich wypożyczalni na Islandii.

 

Nasz poradnikowy film o Islandii

Prysznice i baseny

Ani razu nie spotkaliśmy pryszniców na stacjach benzynowych. Są za to na większości kempingów – nawet nie będąc gościem kempingu można z nich skorzystać. Koszt około 500 koron za 5 min. ciepłej wody co wydaje się dosyć wygórowaną ceną, biorąc pod uwagę to, że ciepła woda jest tam  darmowa i wali jajem (pochodzi z gorących źródeł).

Drugim sposobem na prysznice są baseny, które są w każdej miejscowości w której mieszka więcej niż 1 osoba. Koszt wejścia to 500-1000 koron a w cenie mamy prysznic z atrakcjami, basen z zimną wodą, basen z gorącą wodą, a czasem nawet zjeżdżalnie i sauny.

[box type=”info” ]1 zł = około 35 koron islandzkich[/box]

[divider]

Golasy na basenach

Na wszystkich basenach jest obowiązek wykąpania się nago pod zbiorowym prysznicem (jak w wojsku – jedno pomieszczenie, 10 pryszniców, zero zasłonek) przed wejściem na basen (żeby czasem nikt z brudnym tyłkiem nie wskoczył do basenu). Jakby ktoś miał wątpliwości to na ścianach są rysunki z zaznaczonymi częściami ciała, które trzeba umyć najdokładniej, a na niektórych basenach są nawet osoby, które z kijem w ręku tego pilnują. Islandczycy tak się przyzwyczaili do wspólnych nagich kąpieli, że wielu z nich lata na golasa także po szatni czy w łazienkach. Niae widzą też problemu w tym, że rozmawiając z Tobą nie mają na sobie majtek, albo że gołym tyłkiem usiedli Ci na telefonie.

 

Darmowe atrakcje

Wszystkie parki narodowe, gorące źródła i atrakcje związane z naturą w Islandii są darmowe. Płaciliśmy jedynie za:

  • wejście na krater Kerid – około 200 ISK
  • gorące źródła Blue Lagoon – 45 euro
  • wycieczkę statkiem na niewidzialne wieloryby (polecamy tylko osobom z dużą wyobraźnią) – około 40 Euro
  • muzea – około 500-1000 ISK

 

[box type=”shadow” ]

Planujesz własną podróż po Europie?

Koniecznie przeczytaj naszą książkę przygodowo-poradnikową o naszej pierwszej podróży:

Busem Przez ŚwiatWyprawa Pierwsza

busem przez swiat wyprawa pierwsza ksiazka europaautor: Karol Lewandowski

rok wydania: 2011

więcej o tej książce: Busem przez świat. Wyprawa Pierwsza >>

BESTSELLER EMPIKU 2011

Książka opowiada o początkach projektu „Busem Przez Świat” i o naszej podróży dookoła Europy Zachodniej (12 państw, miesiąc czasu i prawie 10 tys. km). Książka jest doskonałym motywatorem i poradnikiem dla kogoś kto chce wyruszyć w swoją pierwszą podróż bez biura podróży i przeżyć niezapomnianą przygodę życia.

Zamawiając książkę w naszym sklepie użyj kodu „supertramp” aby otrzymać zniżkę -20% !

[button color=”orange” size=”medium” link=”http://www.sklep.busemprzezswiat.pl/ksiazki-busem-przez-swiat/?affiliates=9″ target=”blank” ]ZAMÓW KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM [/button]

[/box]

Islandia i gorące źródła

Na Islandii jest ponad 750 gorących źródeł, większość jest dzika i w wielu z nich można się kąpać. Poniżej mapka z naszymi ulubionymi miejscami do kąpieli w gorących źródłach. Wszystkie zaznaczone na mapie miejsca są darmowe, przy każdym punkcie jest dodane zdjęcie (widoczne po kliknięciu).

Mapka:

 

11402765_1099045776776560_1916735704583972938_o

 

Wszędzie można płacić kartą

Islandczycy chyba nie lubią gotówki dlatego WSZĘDZIE, naprawdę wszędzie, nawet w totalnym odludziu w toalecie można płacić kartą. Jestem pewien, że gdyby zdjęcia z islandzkimi owcami były płatne to każda z nich miałaby w raciczkę wmontowany terminal z czytnikiem zbliżeniowym.

Nie ma więc potrzeby wymieniania w Polsce przed wyjazdem złotówek na korony islandzkie.

 

Drogi 4×4

Jadąc drogą nr 1 bez problemu przejedziemy autem bez 4×4. Ale jeśli chcemy zapuszczać się w boczne drogi to często nie ma na nich asfaltu a czasem trzeba przeprawiać się przez rzeki. Jeżeli do przejechania danej drogi jest konieczny napęd 4×4 to na wjeździe jest wielki znak i lepiej traktować go serio.

Miejsca gdzie lepiej nie zapuszczać się bez 4×4:

  • Þórsmörk
  • Landmannalaugar (od północy na upartego można dojechać autem bez 4×4 ale ostatnie 2h drogi to będzie męka, a na końcu będzie rzeka przez, którą trzeba będzie przejść pieszo).

IMG_7221

 

Kemping w Rejkiaviku

W stolicy znajduje się świetny kemping, który warto odwiedzić na początku podróży. Są tam półki z „free stuff” czyli darmowym jedzeniem, butlami gazowymi czy sprzętem zostawionym przez turystów, którzy opuszczali Islandię i nie chcieli lub nie mogli zabrać tego sprzętu do samolotu.

Cena kempingu za jedną noc to 1700 koron.

IMG_8410

 

Islandia – pogoda, deszcz i wiatr

Pogoda na Islandii jest bardzo zmienna, w 5 minut potrafi zniknąć upalne słońce a na jego miejsce pojawia się tropikalna ulewa. Nawet w lecie pada co drugi dzień, a wiać potrafi mocniej niż w kieleckim (w niektórych miejscach wieje na tyle mocno, że potrafi przewrócić dorosłego faceta, dziewczynom zrywa biustonosze a owce przerabia na swetry).

Dlatego koniecznie trzeba zabrać mocno wodoodporną i ciepłą kurtkę, wodoodporny namiot, który dobrze sobie radzi na wietrze a także dobrym pomysłem na zimne mokre dni są spodnie narciarskie.

Rozkładając namiot na dziko dobrze jest szukać miejsca osłoniętego jakimiś skałkami (ewentualnie nasypać do środka pół tony gruzu) bo w środku nocy potrafi zerwać się bardzo mocny wiatr.

IMG_4905

 

Stacje benzynowe

Są automatyczne (oczywiście płacimy kartą) i dzięki temu można tankować przez całą dobę – nie spotkaliśmy żadnej, która byłaby nieautomatyczna. Najlepsze są stacje sieci N1 – na większości stacji jest łazienka, mały sklep, kawa, hot-dogi („to nie hot-dogi tylko pylsury!”) a czasem też zupa. Praktycznie na każdej stacji są darmowe myjnie (można tam też nabrać wodę do zbiornika).

 

Temperatury

Nawet w lecie w wielu miejscach leży śnieg a temperatury w zależności od regionu, wysokości, dnia i aktywności wulkanów wahają się od 0 stopni do 20 stopni. Pogoda jest BARDZO zmienna. Często wystarczy przejechać 50 km, żeby z deszczu wyjechać w słońce (zazwyczaj po przejechaniu najbliższego pasma górskiego zmienia się pogoda).

Dobrze jest zabrać krem do opalania bo słońce, które wychodzi raz na jakiś czas potrafi w kilka godzin zamienić naszą twarz w wielkiego buraka.

 

Lotnisko

Główne lotnisko KEF wbrew pozorom nie znajduje się w samym Rejkiaviku tylko w Keflaviku około 40km od stolicy, a do Rejkiaviku trzeba dostać się autobusem, taksówką ewentualnie na piechotę lub rydwanem zaprzężonym w dzikie owce (wersja dla prawdziwych podróżników).

 

Długość trasy

Główna szosa nr 1 jadąca dookoła Islandii ma około 1500 km ale chcąc odwiedzić wszystkie atrakcje trzeba z niej często zbaczać więc trzeba się nastawić na zrobienie 3000-4000 km.

 

Kuchenki i butle

Bez problemu kupimy na miejscu oba rodzaje najpopularniejszych butli gazowych (najlepiej kupować na stacjach N1, w innych miejscach ciężko je znaleźć). Koszt za 1 butle to 1000-3000 koron w zależności od tego na jak dużym odludziu jesteśmy.

 

Internet

Są 4 opcje:

  • darmowe wifi, które jest na bardzo wielu stacjach, w punktach informacji turystycznej, marketach i restauracjach
  • miejscowa karta sim z sieci SIMMIN z pakietem 1GB za około 60 zł
  • wypożyczenie modemu z nieograniczonym internetem – 10$ za dzień – iceland.trawire.com (ważne – trzeba rezerwować wcześniej przez internet)
  • jechanie kilka metrów za autobusem, który ma darmowe wifi (wersja dla prawdziwych podróżników)

 

Darmowy kemping pod wodospadem

Pod wodospadem Dynjandi na fiordach zachodnich znajduje się pięknie położony darmowy kemping. Nie ma pryszniców ale są toalety, woda, stoliki i grille.

IMG_7171

 

Język

Praktycznie wszyscy Islandczycy mówią bardzo dobrze po angielsku.

 

Darmowa kawa

W sklepach Bonus i wielu innych miejscach przy wejściu czeka darmowa kawa dla klientów.

 

Białe noce

W lecie na Islandii praktycznie nie zachodzi słońce.

 

Lotniska i pola golfowe

Nawet w małych miejscowościach są lotniska i pola golfowe.

 

Owce

Islandia to jedno wielkie pastwisko – owiec jest więcej niż ludzi, a większość terenów jest ogrodzona bo wszędzie pasą się owce, które bardzo często przeskakują ogrodzenia i wychodzą na drogi.

11416371_1101862876494850_6520442626202321315_o

 

Polacy

Polacy stanowią największą mniejszość na Islandii.

 

Drzewa

Na Islandii jest bardzo mało drzew, na plażach można za to spotkać bardzo dużo drewna wyrzuconego przez morze (prądy przynoszą je aż z Syberii).

11707696_1103998232947981_8215842342069790048_o

 

Mosty

Wiekszość mostów jest jednokierunkowa – pierwszeństwo ma ten kto pierwszy podjedzie do mostu.

 

Atrakcje turystyczne

Wszystkie atrakcje turystyczne są oznaczone poniższym znakiem, nie sposób więc ich przegapić.

znak informacja atrakcja

 

Woda z kranu

Kranówka na Islandii jest bardzo czysta i zdatna do picia, nie ma więc potrzeby kupowania wody w sklepach.

Jeżeli interesuje Cię Islandia, to na pewno zainteresuje Cię nasz ostatni film o Islandii oraz poniższe wpisy:

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat