Jak przygotować się na tygodniowy wyjazd?

by Karol Lewandowski

Przygotowania do tygodniowego wyjazdu organizowanego na własną rękę bez biura podróży bardzo często zajmują dłużej niż sam wyjazd. Ale wbrew pozorom nie jest to takie trudne – trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach i podzielić sobie przygotowania na etapy takie jak planowanie trasy, załatwianie formalności, planowanie budżetu i pakowanie. Poniżej krótki poradnik jak samemu przygotować tygodniowy wyjazd.

[divider]

Planowanie trasy

Szykując wyjazd dobrze jest zacząć od zaplanowania miejsc, które chcemy odwiedzić i wyznaczenia trasy. W naszym przypadku zawsze wygląda to tak, że najpierw tworzymy tzw. „mapę marzeń„, czyli mapkę do której przyczepiamy pinezki w miejscach, które chcemy odwiedzić. Najczęściej są to miejsca które zobaczyliśmy w jakimś filmie, albo o których przeczytaliśmy w książkach. Dopiero potem zabieramy się za wyznaczanie trasy, dodając margines błędu – na każdy tydzień trzeba mieć chociaż 1 dzień zapasu, bo zawsze zdarzy się coś nieprzewidzianego – korki, awarie, opóźnienia lotów itd. Trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością miejsc, które chcemy zobaczyć, bo nie ma nic gorszego niż gonienie i zaliczanie każdego miejsca po 5 minut – lepiej zrezygnować z kilku miejsc i skupić się na pozostałych.

Nasza przykładowa mapa marzeń ostatniego wyjazdu na Islandię wyglądała tak:

Planując trasę dobrze jest też od razu sprawdzić np. na booking.com (bardzo fajna strona do rezerwacji noclegów – najniższe ceny i wygodna wyszukiwarka) ceny noclegów w danym miejscu do którego się wybieramy – bardzo często opłaca się lekko zmodyfikować trasę i nocować w mniejszych miejscowościach gdzie noclegi są zazwyczaj dużo tańsze.

Jeżeli planujemy przemieszczać się samolotem to najlepiej skorzystać z wyszukiwarki tanich lotów. Polecam stronę i aplikację Skyscanner, która pozwala wyszukiwać najtańsze loty bez podawania dokładnego lotniska i dnia wylotu.

Dobrym pomysłem na tanie przemieszczanie się jest też BlaBlaCar, który działa nie tylko w Polsce ale i w całej Europie – za niewielkie pieniądze możemy dosiąść się do prywatnych kierowców jadących akurat na interesującej nas trasie. Inne pomysły na to jak tanio przemieszczać się po Europie znajdziecie w jednym z ostatnich odcinków naszego programu na youtube:


[divider]

Formalności i bezpieczeństwo

Jeżeli planujemy podróż po Europie to wystarczy nam dowód osobisty, ale jeśli chcemy wyjechać poza Unię Europejską to koniecznie trzeba sprawdzić czy nie potrzebujemy wiz, paszportu albo innych pozwoleń – najlepiej sprawdzać to w rządowej aplikacji iPolak, w której znajdziemy aktualne informacje o przepisach wyjazdowych w każdym kraju świata.

Jeżeli jedziemy w bardziej niebezpieczne rejony to warto zarejestrować się w serwisie „Odyseusz” (niestety jeszcze niewiele osób to robi) – dzięki temu w razie niebezpiecznych sytuacji (wojna, trzęsienie ziemi itd) konsulat będzie od razu wiedział gdzie jesteśmy i będzie mógł łatwiej zorganizować dla nas pomoc.

Bardzo ważną rzeczą jest też ubezpieczenie, które trzeba wyrobić przed każdym wyjazdem, żeby potem tak błaha sprawa jak ból zęba nie zepsuła nam całych wakacji. Więcej na ten temat tego czy warto się ubezpieczać i jakie ubezpieczenie polecamy przeczytacie w artykule Czy warto się ubezpieczać przed podróżą? >> (w nim także kod rabatowy na ubezpieczenie)

[divider]

Budżet

Planując budżet należy wypisać wszystkie oczywiste koszty takie jak transport, noclegi, wyżywienie i atrakcje a następnie doliczyć do tego około 10% na nieprzewidziane wydatki.

Koniecznie trzeba się też zorientować jaka waluta obowiązuje w kraju do którego się wybieramy i czy można tam płacić kartą. Rzadko kiedy opłaca się wymieniać pieniądze w kantorze w Polsce. Najczęściej dużo bardziej opłacalne jest płacenie kartą kredytową (najlepiej taka, która nie pobiera prowizji przy przewalutowaniu – np. Karta kredytowa World MasterCard Banku Zachodniego WBK) lub debetową albo wypłacanie pieniędzy w bankomacie w lokalnej walucie.

[divider]

Pakowanie

Pakując się zawsze najlepiej zabrać jak najmniej, ale wszystko zależy od tego jak będziemy podróżować, jakie mamy ograniczenia co do ilości bagażu, czy planujemy nocować po hotelach, czy spać pod namiotem, czy będziemy wynajmować auto itd. Ale sporo rzeczy jest wspólnych dla wszystkich wyjazdów. Poniżej możecie zobaczyć listę rzeczy które pakujemy na większość wyjazdów:

Najważniejsze rzeczy
Paszport
Dowód osobisty
Prawo jazdy (polskie + międzynarodowe)
Ubezpieczenie
Karta kredytowa
Karta debetowa
Zapasowa karta debetowa
Mapa
Przewodnik
Ksero wszystkich dokumentów
Elektronika
2 dyski przenosne
4 banki energii (my używamy Tp-link)
laptop
Lustrzanka (na Islandii mieliśmy wypożyczonego Canona 6D z obiektywem EF 16-35mm f/4L IS USM)
2 kamery GoPro
latarka
adapter do gniazdek Skross
statyw
mobilne wifi (tp-link)
przedłużacz
nadajnik SPOT
baterie do SPOTa
baterie do latarki
ładowarki
Jeśli będziemy wynajmować auto:
przetwornica 220V
gniazdka 12v > USB
transmiter FM
CB radio
rozgałęźnik 12V
uchwyt na telefon na szybe
Ciuchy
bielizna, koszulki, spodnie itd
softshell
kurtka przeciwdeszczowa
buty trekingowe
kąpielówki
ręcznik
chusty Buff
Inne
namiot
mata samopompująca
spiwor
butelka filtrująca wodę Booble
folia termiczna
zwykła plandeka
opaski zaciskowe
szara taśma Duct Tape
worki na śmieci
multitool
sznurek
okulary przeciwsłoneczne
Leki i kosmetyki
srodek na komary
olejek do opalania
mokre chusteczki
igła + nitka

[divider]

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące planowania własnego wyjazdu to śmiało piszcie w komentarzach 😉

P.S. Już za kilka dni na blogu pojawią się artykuły z naszej wyprawy na Islandię – najpiękniejsze miejsca, poradniki itd 😉

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat