Szwajcaria Kaszubska – 11 miejsc, które musisz odwiedzić

by Karol Lewandowski

Szwajcaria Kaszubska to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Legenda o powstaniu tych terenów głosi, że Bóg tworząc świat zapomniał o Kaszubach. Kiedy anioł mu o tym przypomniał, Bóg wysypał z worka wszystko co mu zostało – dlatego Kaszuby są tak piękne i tak różnorodne – znajdziecie tu jeziora, rzeki, lasy i góry.

Ale Szwajcaria Kaszubska to też tajemnicze kamienne kręgi, unikalna kultura i tradycje, oraz przepyszna kuchnia. W naszej podróży szukaliśmy miejsc spokojnych, z dala od tłumów, dlatego pominęliśmy kilka najbardziej turystycznych atrakcji.

W tym wpisie przedstawiamy Wam 11 miejsc, które warto odwiedzić podróżując po Szwajcarii Kaszubskiej!

Na końcu wpisu znajdziecie też dwie dzikie plaże i polecaną przez nas agroturystykę.

Partnerem tej podróży po Szwajcarii Kaszubskiej było Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby. Zwiedzając ten region korzystaliśmy z oficjalnej aplikacji mobilnej „Szwajcaria Kaszubska”, w której znajdziecie bazę atrakcji, punktów widokowych, noclegów i restauracji.

www.szwajcariakaszubska.com

Zobacz też:

Zobacz też nasz film o Szwajcarii Kaszubskiej:

1. Wiatrak w Ręboszewie

Wiatraki nazywane koźlakami, były stawiane na Kaszubach od XIV wieku. W XX wieku zaczęły zastępować je silniki spalinowe, a zakazanie produkcji przez hitlerowców ostatecznie zakończyło erę wiatraków. Dziś na Kaszubach można spotkać ich już tylko kilka. Ten na górze Sobótka to rekonstrukcja, która pełni funkcje hotelowe, a na dole znajduje się kawiarnia.

Widok spod wiatraka to jeden z najładniejszych widoków na Kaszubach, dlatego zapytaliśmy właścicieli, czy nie możemy przenocować w naszym busie pod wiatrakiem. Za 20 zł od osoby poza samym miejscem noclegowym dostaliśmy dostęp do łazienki z prysznicem, a nawet była opcja podpięcia do prądu.

Polecamy odwiedzić to miejsce, zamówić kawę, usiąść na trawie i podziwiać widoki.

2. Droga Kaszubska

Droga Kaszubska to jedna z najładniejszych tras samochodowych w Polsce. Została wybudowana w latach 60-tych i przez około 20 km wiedzie przez sam środek Szwajcarii Kaszubskiej. Na trasie spotkacie dużo punktów widokowych, jezior, plaż i restauracji.
Drogę Kaszubską najlepiej rozpocząć w Chmielnie i przez wiatrak w Ręboszewie kierować się na południe, aż do wieży widokowej na Wieżycy.

Warto odwiedzić m.in. punkt widokowy na Złotej Górze. To tu na koniec czerwca odbywa się Truskawkobranie, której główną bohaterką jest „kaszebsko malena” czyli kaszubska truskawka, uważana za najsłodszą na świecie.

Zjazd z punktu widokowego pod wiatrakiem przy Drodze Kaszubskiej
Zjazd z punktu widokowego pod wiatrakiem przy Drodze Kaszubskiej
Punkt widokowy Złota Góra
Punkt widokowy Złota Góra

3. Pracownia Ceramiki Kaszubskiej

Ten region słynie też z ceramiki kaszubskiej – z oryginalnym wzornictwem, produkowanej od wielu pokoleń w tradycyjnym warsztacie rodziny Neclów w Chmielnie. W kilkupiętrowym budynku można dowiedzieć się o historii rodziny Neclów, spróbować swoich sił w lepieniu ceramiki, zobaczyć tradycyjne piece i kupić pamiątkową ceramikę.

Właściciele Muzeum Volkswagena w Pępowie

4. Galeria Volkswagena w Pępowie

Galeria Volkswagena w Pępowie to największe w Polsce muzeum VW. W muzeum możecie zobaczyć liczne świetnie zachowane busy i garbusy, a także dowiedzieć się sporo na temat historii tych samochodów. W sumie znajduje się tu ponad 40 aut. Koło muzeum są też pokoje noclegowe i małe pole kempingowe.

Miejsce to prowadzi rodzina pasjonatów, którzy z chęcią opowiadają o swoich pojazdach.

225122285_142936011229699_1781757596372153231_n

5. Kamienne kręgi w Węsiorach

Na Kaszubach spotkacie też kilka skupisk tajemniczych kamiennych kręgów. Jedne z najlepiej zachowanych znajdują się w Węsiorach. Przez tereny Kaszub prawie 2 tysiące lat temu wędrowały skandynawskie plemiona Gotów. Kręgi były prawdopodobnie miejscem spotkań ich starszyzny, a w kurchanach grzebano zmarłych.

Wiele osób wierzy, że kręgi są też miejscem mocy, a przebywanie w nich pozytywnie wpływa na zdrowie. Na drzewach znajdziecie nawet kartki z wyjaśnieniem energetycznej strony tego miejsca, czy np. historię nieszczęść pewnej kobiety, która zabrała z kręgów kamień.

6. Kuchnia Kaszubska

Te rejony to także unikalna przepyszna kuchnia, której po prostu trzeba spróbować. Najlepszego kaszubskiego jedzenia mieliśmy okazję spróbować w restauracji Modra Sobótka, którą bardzo polecamy. Poza daniami kaszubskimi, takimi jak śledzik po kaszusku, kaszubska zupa rybna, czy wspomania dziadówka, zjecie tu też przepyszne pierogi.
Smaczne jedzenie, sympatyczna obsługa i przepiękny widok.

Więcej restauracji znajdziecie na stronie http://szwajcariakaszubska.com/kategoria/41,restauracje

W weekendy trzeba poczekać na jedzenie prawie godzinę, ale warto. Zresztą czekanie z takim widokiem jest atrakcją samą w sobie. W tygodniu wszystko jest podawane błyskawicznie.

Zupa Dziadówka
Śledzik po kaszubsku
DN0B5768

7. Jezioro Białe i Chmielno

Jedna z najładniejszych miejscowości w Szwajcarii Kaszubskiej, to położone nad Jeziorem Białym Chmielno. Warto przyjechać tu na spacer, odwiedzić muzeum ceramiki Neclów, zjeść obiad, albo spędzić czas na plaży.

Raz do roku odbywa się tu też Festiwal Kultury Kaszubskiej (w tym roku był to 25 lipca), połączony z mistrzostwami w zażywaniu tabaki. Uczestnicy muszą nie tylko wciągnąć tabakę (i nie kichnąć), ale wciągnąć też widownię swoją opowieścią.

Na festiwalu można zobaczyć pokazy lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych, skosztować tabaki wyrabianej na bieżąco i kupić masę lokalnych przysmaków i rękodzieła.

8. Kaszubska Wieża Widokowa na Wieżycy

Wieżyca to najwyższe naturalne wzniesienie Kaszub – ma 329 metrów. Według legend kiedyś było to miejsce słowiańskiego kultu. Dziś znajdziecie tu 35-metrową wieżę widokową.

Na wieżę prowadzi krótki, 15-minutowy szlak. Parking jest płatny 10 zł, wejście na wieżę kolejne 10 zł.

9. Park rekreacyjny w Miechucinie

Kolejnym miejscem, do którego trafiliśmy dzięki aplikacji „Szwajcaria Kaszubska” jest park rekreacyjny w Miechucinie nad Jeziorem Wielkim. Poza pięknym widokiem znajdziecie tu plac zabaw, małą plażę, miejsca na ognisko i promenadę. Super miejsce na relaks nad wodą.

kartuzy kolegiata deptak jezioro

10. Jezioro Klasztorne Małe w Kartuzach

Warto też odwiedzić Kartuzy, a dokładnie znajdującą się nad jeziorem Jeziorem Klasztornym promenadę i Gaj Świętopełka.
To leśny kompleks rekreacyjny połączony z pięknie położoną trasą pieszo-rowerową. Aleją filozofów dojdziecie do urokliwej Wyspy Łabędziej. Przy wyspie znajduje się punkt z kawą i wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych.

Na brzegu jeziora znajduje się widoczna na zdjęciach zabytkowa XiV-wieczna Kolegiata – najcenniejszy zabytek Kartuz.

Auto zaparkujecie albo od strony miasta albo od strony lasu – oba parkingi zaznaczyliśmy na naszej mapce.

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

11. Brama Kaszubska

Brama Kaszubska to wąski przesmyk między dwoma jeziorami – Raduńskim Dolnym i Raduńskim Górnym.

Tuż obok znajduje się mały leśny parking i niewielka dzika plaża z pięknym widokiem na jezioro.

DN0B6287

Dzikie plaże

Plaża gminna w Przewozie

Plaża gminna w Przewozie

Miejsce bardzo poza utartym szlakiem i z dala od tłumów. Niewielka spokojna plaża, z dużym zielonym parkingiem, na którym można nocować swoim kamperem. Super miejsce zarówno do popływania jak i na noc.

Jest miejsce na ognisko, zadaszone ławki i toitoi.

Dzika plaża w Dzierżążnie (Jezioro Mezowskie Małe)

Miejsce bardzo poza utartym szlakiem, ale idealne dla osób szukających spokoju. Niewielka dzika plaża, popularna wśród miejscowych w weekendy. Wzdłuż wody jest kilka zacisznych zatoczek, przy których można zaparkować auto i spędzić dzień nad jeziorem albo przenocować.

[box type=”warning” ]Pamiętajcie, żeby w takich „dzikich” miejscach nie śmiecić, a jeśli sami spotkacie cudze śmieci to prosimy zabierzcie je ze sobą. W Polsce jest coraz mniej takich miejsc i jeśli o nie nie zadbamy to wkrótce znikną wszystkie.[/box]

Miejsce na nocleg - Agroturystyka w lesie

Poza noclegami w busie zatrzymaliśmy się też w Agroturystyce w lesie. Bardzo urokliwe i spokojne miejsce, położone na końcu wsi pod lasem. Pokoje mają małe tarasy od strony lasu. Miejsce prowadzą bardzo sympatyczni pasjonaci, którzy co wieczorami rozpalają dla gości ognisko albo kominek. Cudowna, sielska atmosfera!

Na miejscu jest też duża jadalnia, w której podawane są śniadania i obiady, bawialnia dla dzieci i trampolina. Polecamy!

Szczegóły oferty znajdziecie na stronie Szwajcarii Kaszubskiej (na której jest też więcej ciekawych miejsc noclegowych):

http://szwajcariakaszubska.com/630-szwajcaria-kaszubska-agroturystyka-w-lesie

Blisko Szwajcarii Kaszubskiej - leśny kemping nad jeziorem Sumino

To miejsce nie jest już na terenie Szwajcarii Kaszubskiej, ale bardzo blisko jej granic. A że jest bardzo wyjątkowe, szczególnie dla osób, które lubią miejsca „odludne” i spokojne, to musimy je polecić przy tej okazji.

Super miejsce biwakowe utworzone przez lokalne Nadleśnictwo. Kilka stanowisk nad samą wodą, proste ławki i dwa pomosty prowadzące do jeziora. Brak łazienek więc miejsce dla samowystarczalnych przyczep  czy kamperów. Cisza, spokój i bliskość natury. Cena za noc 10-20 zł w zależności od pojazdu.

Świetna inicjatywa, oby więcej takich miejsc w Polsce!

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat