Opłaty drogowe w Europie – winiety, mosty, tunele

Ruszając w podróż samochodową po Europie, w swoim budżecie trzeba uwzględnić także opłaty za drogi. Oczywiście można podróżować tylko bocznymi drogami, co jest dużo ciekawsze niż pędzenie autostradą i oglądanie ekranów dźwiękoszczelnych.

W niektórych państwach płaci się za specjalne winiety na cały kraj, w innych płaci się za konkretne odcinki dróg (tak jak na polskich autostradach), a w jeszcze innych autostrady są darmowe. Często dodatkowo zapłacisz też za mosty czy tunele. Na pewno nie warto ryzykować jazdy bez winiet, bo kara wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (najwyższe kary są na Słowenii). Opłaty zależą od wielkości auta, ale też bardzo często od jego wysokości – podróżując dwoma VW T3, więcej płaciliśmy za tego z dużym bagażnikiem dachowym.

W zależności od kraju winiety mają różny termin ważności – są winiety tygodniowe, miesięczne, kilkumiesięczne, a nawet roczne (np. w Szwajcarii trzeba kupić roczną winietę za 40 franków, nawet jeśli przyjeżdżamy tylko na kilka dni). Winiety najlepiej zakupić w specjalnych punktach albo na stacjach benzynowych już po przekroczeniu granicy. Zazwyczaj mają formę naklejki, którą przyklejamy do przedniej szyby, ale niektóre kraje wprowadziły już winiety elektroniczne, które zostają powiązane z numerem rejestracyjnym.

Państwa z darmowymi autostradami

W kilku państwach autostrady i drogi ekspresowe są całkowicie darmowe. Należą do nich:

Darmowy PDF z listą pakowania do pobrania!

Przygotowaliśmy dla Was darmowy PDF z 9-stronnicową listą pakowania na podróż samochodową. Na liście są przydatne rzeczy, z podziałem na wyjazdy w ciepłe i zimne regiony, na krótką i daleką podróż, z noclegami na kempingach i w hotelach - czyli ta lista przyda się przez każdą podróżą!

Darmowy PDF możesz pobrać na telefon lub komputer albo wydrukować.

Państwa z obowiązkowymi winietami

Natomiast obowiązkowe winiety musisz kupić w:

  • Austrii (od 9 euro za 10 dni),
  • Bułgarii (od 10 lewów za weekend),
  • Czechach (od 310 koron za 10 dni),
  • Rumunii (od 3 euro za 7 dni),
  • Słowacji (od 10 euro za 10 dni),
  • Słowenii (od 15 euro za 7 dni),
  • Szwajcarii (40 franków za rok),
  • Węgrzech (od 3500 forintów za 7 dni).

W pozostałych krajach (tak jak w Polsce) tylko niektóre drogi są płatne. Opłat można dokonać kartą lub gotówką.


Planujesz podróż samochodową po Europie? Na pewno przyda Ci się nasza książka:

Nasza nowa książka!

Poradnik podróży samochodowych i vanlife'u

Dzięki tej książce dowiesz się m.in.: ✅ jak podróżować taniej, ✅ jak krok po kroku zbudować własnego kampervana, ✅ jak się spakować i co zabrać w podróż samochodem, ✅ jak i gdzie można nocować na dziko, ✅ jak wynająć auto czy kampera za kilka złotych za dzień, ✅ jaki sprzęt kempingowy wybrać, ✅ jak robić pranie w podróży, gdzie się myć i skąd brać wodę, ✅ jak planować budżet podróży, ✅ jak uniknąć kradzieży, ✅ co zrobić w razie awarii czy problemów ze zdrowiem, ✅ jak sfinansować daleką wyprawę, ✅ jak przetransportować auto na inny kontynent, ✅ i wiele innych.

Ta książka to kompendium wiedzy o podróżach samochodowych, zarówno dla początkujących i zaawansowanych podróżników.

Kup książkę

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl