Jak przetrwać długą podróż samochodem?

by Karol Lewandowski

Podróż samochodowa to nie zawsze same przygody i noclegi z pięknym widokiem. Często to też długie godziny jazdy przez monotonny krajobraz. Jak nie usnąć za kierownicą i co zrobić, żeby lepiej przetrwać długą podróż? Mamy na to kilka sposobów:

  1. Wygodne ubranie i siedzenie – przed podróżą popraw ustawienie fotela i koniecznie ubierz się wygodnie.
  2. Kawa i woda – miej pod ręką coś do picia. Poza kawą pamiętaj o wodzie – dobrze nawodniony organizm jest bardziej wydajny i mniej zmęczony. Dorosły człowiek powinien wypijać dwa litry wody dziennie
  3. Muzyka – przed podróżą przygotuj i pobierz sobie kilka playlist z ulubioną muzyką. Tu znajdziesz naszą playlistę na podróż samochodem >>
  4. Przekąski – zadbaj o przekąski i trzymaj je gdzieś pod ręką.
  5. Ogranicz dzienną liczbę kilometrów do pokonania – planuj podróż tak, żeby nie robić dziennie więcej niż 400–500 km.
  6. Audiobooki – zawsze przed podróżą kupujemy i pobieramy kilka audiobooków, najlepiej takich, które są związane z odwiedzanym przez nas państwem.
Dołącz do ponad 100.000 czytelników bloga i

odbierz darmowy ebook

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmowy ebook z listami pakowania na różne rodzaje podróży

 1. Podcasty – przed podróżą pobieramy też kilkadziesiąt odcinków naszych ulubionych podcastów w aplikacji Spotify.
 2. Częste postoje – co dwie–trzy godziny zrób przerwę na tankowanie, toaletę, kawę albo rozprostowanie nóg. Nawet jeśli kierowca nie czuje się zmęczony, to radzimy robić takie przerwy – dzięki temu dłużej będziesz wypoczęty. Najlepiej żeby postoje były aktywne – warto przejść się po naturze czy centrum małego miasteczka.
 3. Zmiany za kierownicą – staramy się jak najczęściej zmieniać za kierownicą, najlepiej co cztery–pięć godzin, pod warunkiem że znamy pasażerów i wiemy, że są zaufanymi kierowcami.
 4. Towarzystwo pilota – osoba siedząca koło kierowcy pełni u nas zawsze funkcję pilota (codziennie jest to ktoś inny). Pilot nie może spać, musi być czujny, zagadywać kierowcę i pomagać w nawigacji.

 

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat