Malowana wieś zalipie

Zalipie – malowana wieś

by Karol Lewandowski

Odwiedziliśmy Zalipie, które jest uważane za najpiękniejszą polską wieś. Swoją sławę Zalipie zawdzięcza malowanym chatom, które są pokryte kwiecistymi wzorami. Przyjechaliśmy tu, żeby dowiedzieć się skąd wzięła się tradycja malowania domów, czy wszystkie domy wyglądają tu w ten sposób, czy młodzi ludzie dalej kontynuują tę tradycję i jak turyści szukający idealnych zdjęć na Instagrama wpływają na życie zwykłych mieszkańców.
Zalipie to unikalny na skalę Polski przykład sztuki ludowej, która przetrwała próbę czasu i jest kontynuowana przez kolejne pokolenia mieszkańców.

Taką malowaną chatkę-atrapę znajdziemy tuż pod Domem Malarek
Taką malowaną chatkę-atrapę znajdziemy tuż pod Domem Malarek
Jedna z najsłynniejszych malowanych chat w Zalipiu
Jedna z najsłynniejszych malowanych chat w Zalipiu
Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

W ramach naszej współpracy z BP, na stacjach w całej Polsce znajdziecie ich najnowszy katalog nagród z naszym zdjęciem na okładce.

Seria wpisów o mało znanych miejscach w Polsce powstaje we współpracy z marką BP Europa SE Oddział w Polsce

42045531_527806134314140_6705123477306736640_n

Skąd się wzięła tradycja malowania domów?

Wszystko zaczęło się ponad 100 lat temu, pod koniec XIX wieku, kiedy we wnętrzach izb używano otwartych palenisk, które na czarno okopcały ściany.

Kreatywne mieszkanki nie chciały mieszkać w przygnębiająco czarnych przestrzeniach więc rozjaśniały wnętrza chat wapiennymi (białymi) plamami tzw. “packami”, które z czasem rozwinęły się w białe kwiaty na ciemny tle. Technika zmieniała się z czasem i ewoluowała w kolorowe kwiaty na jasnym tle, a kiedy miejsca w środku zaczynało brakować, kobiety wyszły z malarstwem także na zewnątrz budynków.

A gdzie w ogóle jest Zalipie?

Zalipie znajduje się na Powiślu Dąbrowskim w województwie małopolskim, 80 km na wschód od Krakowa i 30 km na północ od Tarnowa. Czyli w sam raz na weekendowy wypad z Krakowa, Kielc, czy Rzeszowa.

zalipie
zalipie
zalipie

Felicja Curyłowa

Ciężko jest pisać o Zalipiu nie wspominając o Felicji Curyło (1904-1974), która jest integralną całością miejsca. Powszechnie uważa się, że to właśnie ona zaczęła malować kolorowe kwiaty na zalipiańskich chatach, jednak istnieją dowody, że polichromia w tutejszym malarstwie naściennym występowała jednak zanim Felicja przyszła na świat. Niemniej jednak to właśnie ta kobieta rozpropagowała Zalipie i zalipiańską sztukę ludową na cały świat. Była kobietą czynu, dzięki której we wsi pojawił się prąd! Felicja była skuteczną działaczką społeczną. To ona zorganizowała konkurs na malowanki naścienne, a ten konkurs ewoluował w konkurs, który w Zalipiu odbywa się po dziś dzień – konkurs “Malowana Chata”. Konkurs “Malowana Chata” odbywa się w weekend po Bożym Ciele i jest to jeden z ważniejszych powodów dla których sztuka malowania chat w Zalipiu ma się tak dobrze.

Felicja Curyłowa
Z Panią Wandą, wnuczką Felicji Curyłowej
Z Panią Wandą, wnuczką Felicji Curyłowej
zalipie malowane chaty

Jak zwiedzać Zalipie?

Zalipie to nie skansen – to żywa wieś, w której mieszkają prawdziwi ludzie. Tylko niektóre domy w Zalipiu są malowane i na ponad 100 domów tylko 40 to domy malowane. Do tego Zalipie ma dosyć rozproszoną zabudowę, więc trzeba się trochę nachodzić, żeby odnaleźć wszystkie malowane domy.

Najlepiej zacząć od Domu Malarek, gdzie na parkingu możemy zostawić auto, a w środku od miłych Pań dostaniemy darmową mapkę z zaznaczonymi malowanymi domami. Potem udajemy się na spacer po Zalipiu. Cała pętla zajmuje 1-2 godziny (wszystko zależy od tego ile zajmie Wam robienie zdjęć i rozmawianie z ludźmi).

Na poniższej mapce zaznaczyliśmy miejsca, które trzeba odwiedzić.

Nasza propozycja spaceru po Zalipiu

Nasz film o zwiedzaniu Zalipia

Większość domów to prywatne domy, do których nie można wchodzić, ale jest kilka domów na których zobaczymy tabliczkę „Zwiedzanie”. Wtedy wystarczy zadzwonić i właściciele z chęcią pokazują wnętrze swojego domu i opowiadają po swojej pasji. Na wyjściu można zostawić dobrowolny datek „na farby”. Jedną z ciekawszych osób, które zapraszają do swoich domów, jest widoczna na poniższych zdjęciach Pani Danuta, która wystąpiła w japońskim filmie pełnometrażowym o Zalipiu.

Pani Danuta, jedna z barwniejszych mieszkanek Zalipia
Pani Danuta, jedna z barwniejszych mieszkanek Zalipia
DN0B4812
Pani Danuta chętnie spotyka się z turystami
Pani Danuta chętnie spotyka się z turystami

Agroturystyka "Gościna u Babci"

Pomimo rosnącej liczby turystów, Zalipie nie ma zbyt rozbudowanej bazy noclegowej. Najlepszym miejscem na nocleg jest Agroturystyka ‘Gościna u Babci”. Dlaczego najlepszym? Z dwóch powodów. Po pierwsze nocleg sam w sobie jest ciekawym doświadczeniem bo nocujemy w autentycznej malowanej chacie mającej grubo ponad 100 lat. A po drugie jest to jedyny obiekt noclegowy w okolicy 😉
Jeżeli myślicie, że malowaniem zajmują się tu tylko starsze Panie na emeryturze to jesteście w błędzie. Malują tu wszyscy, emeryci i dzieci z przedszkola, kobiety i mężczyźni. A my mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielką młodszego pokolenia malarek – córką właścicieli agroturystyki Asią.

Koszt za noc dla 2 osób wynosi 80 zł. Domek ma w sumie 2 pokoje i mieści 4 osoby. Do dyspozycji jest wspólna kuchnia i łazienka.

Asia, przedstawicielka młodszego pokolenia malarek
Asia, przedstawicielka młodszego pokolenia malarek
Agroturystyka "Gościna u Babci"
Agroturystyka "Gościna u Babci"
DN0B4617
DN0B4778
DN0B5062
DN0B5063
DN0B5059
DCIM120GOPROG0044508.JPG
DCIM120GOPROG0144627.JPG

Dom Malarek im. Felicji Curyłowej

Dom Malarek to miejsce od którego warto zacząć swoją wizytę w Zalipiu.
Dom Malarek to siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Zalipiu. Inicjatorką powstania takiego miejsca była oczywiście Felicja, jednak niestety nie doczekała się jego powstania za swojego życia.

Najważniejszym, statutowym zadaniem ośrodka jest ochrona i kultywowanie wartości kulturowych środowiska, przez kontynuację tradycji malowanek zalipiańskich, opiekę nad twórcami ludowymi, promowanie Zalipia w kraju i za granicą oraz w środkach masowego przekazu. W praktyce oznacza to np. to, że Dom Malarek funduje farby do malowania chat dla wszystkich uczestników konkursu Malowana Chata.

Dom Malarek to takie połączenie informacji turystycznej, sklepu z pamiątkami, muzeum i pracowni, w której malarki przelewają kwiaty ze swojej wyobraźni na przeróżne przedmioty. Bo kwiaty, które maluje się w Zalipiu, to nie są kwiaty 1:1 znane z ogrodów. Owszem są i takie, ale kwiaty, które tworzy się w Zalipiu to przede wszystkim kwiaty nieistniejące w rzeczywistości, to kwiaty, które malarka ma w swojej wyobraźni. Co więcej, i Wy możecie dołączyć do pań i spróbować swoich sił w malowaniu kwiatów swojej wyobraźni!

DN0B4865
DN0B4652
Z Paniami Malarkami, które codziennie można podglądać przy pracy w Domu Malarek
Z Paniami Malarkami, które codziennie można podglądać przy pracy w Domu Malarek
DN0B4654
DN0B4660

Kościół parafialny

Zwiedzając Zalipie, nie można ominąć kościoła parafialnego! Całe jego wnętrze pokryte jest pięknie skomponowanymi motywami kwiatowymi, a w kaplicy św. Błażeja wyeksponowane są unikatowe szaty liturgiczne wyhaftowane w zalipiańskie wzory przez okoliczne artystki. Kościół jest otwarty codziennie od rana do zmroku.

Kościół praktycznie zawsze jest otwarty dla turystów
Kościół praktycznie zawsze jest otwarty dla turystów
Zaraz po wejściu do kościoła warto zajrzeć do małej kaplicy po lewej stronie, gdzie znajdziemy haftowane ornaty
Zaraz po wejściu do kościoła warto zajrzeć do małej kaplicy po lewej stronie, gdzie znajdziemy haftowane ornaty

Tradycja malowania domów w Zalipiu istnieje już ponad 100 lat. Przez te lata zmieniały się jednak powody, dla których domy były ozdabiane kwiatami. Najpierw malowano je, żeby rozjaśnić okopcone wnętrza. Potem kolorowe kwiaty stały się po prostu modne. Dziś niektórzy malują domy motywowani przez coroczny konkurs. Inni traktują malowanie jako sposób na medytację i odstresowanie czy wręcz na ucieczkę od trudów dnia codziennego. Jednak głównym powodem pozostaje potrzeba serca i chęć kontynuowania tradycji przodków.

Turysta odwiedzający Zalipie musi mieć świadomość, że tylko niektóre domy są malowane i trzeba się sporo naspacerować żeby odnaleźć je wszystkie. Zalipie to nie sztucznie stworzony skansen, ale prawdziwa żyjąca wieś, w której żyją prawdziwi ludzie. Tu prawie nikt nie zarabia na turystyce, a mieszkańcy domy malują dla siebie, a nie dla przyciągnięcia turystów. Dlatego trzeba o tym pamiętać spacerując po Zalipiu i podziwiając lokalną sztukę, szanować prywatność jej twórców.

DN0B4918
DN0B4938
DN0B4957

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat