21 sposobów na zarabianie na podróżach

by Karol Lewandowski

Obecnie spędzamy prawie cały rok w podróży, a podróże stały się naszym sposobem na życie. Coraz więcej osób pyta nas, skąd mamy na to wszystko pieniądze? Od 5 lat mamy własną firmę i zarabiamy na blogu i podróżach.

Niektórym wydaje się, że praca blogera podróżniczego wygląda tak, że leżymy na hamaku, wrzucimy jakieś zdjęcie na Instagrama, a na konto spływają miliony złotych monet. Niestety jest to dużo bardziej skomplikowane.

Praca zawodowego podróżnika jest dużo przyjemniejsza niż  nasze poprzednie prace i dodatkowo zarabiamy na niej kilka czy nawet kilkanaście razy większe pieniądze. Ale pracujemy też dużo więcej, a wszystko udaje się dzięki połączeniu ponad 20 różnych źródeł dochodu.

Jakie to źródła i sposoby na zarabianie? Poniżej wymieniłem i omówiłem część z nich, żebyście mogli zorientować się na czym polega praca zawodowego podróżnika.

Wszystkie te sposoby szczegółowo omawiam w moim kursie www.zawodowypodroznik.pl

[divider]

[divider]

Zarabianie na blogu podróżniczym

Sposoby zarabiania podzieliłem na 2 kategorie – sposoby związane bezpośrednio z blogiem, oraz sposoby okołoblogowe. Najpierw kilka sposobów typowo blogowych:

1. Artykuły sponsorowane na blogu

Najpopularniejszym sposobem zarabiania na blogu są artykuły sponsorowane. Mogą to być artykuły, w których dana marka pojawia się jedynie jako partner, lub takie w których prezentujemy jakiś produkt lub usługę danej firmy. Zarobki za takie artykuły to od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych za jeden artykuł.

2. Recenzje sprzętu lub miejsc

Najczęściej są to współprace barterowe (czyli takie w których bloger nie otrzymuje gotówki, tylko recenzowany sprzęt lub darmowy pobyt w recenzowanym miejscu) ale zdarzają się także płatne. Bloger otrzymuje do testów sprzęt, sprawdza jego działanie w praktyce a następnie opisuje swoje wrażenia w recenzji. Drugą opcją są recenzje miejsc – wtedy hotel lub jakaś atrakcja turystyczna zapraszają do siebie blogera, żeby zrecenzował ich miejsce.

Przykład: Nasza recenzja gimbala >>

3. Study tour

Wyjazdy studyjne to zorganizowane wycieczki, na które zapraszają blogerów lokalne lub krajowe organizacje turystyczne. Podczas kilkudniowej podróży grupa blogerów zwiedza dany region, a potem tworzy relację z tych miejsc na swoim blogu lub w social mediach.

Przykład: Wyjazd organizowany przez organizację Wina Mołdawii, podczas którego z grupą dziennikarzy zwiedzaliśmy Mołdawię. Relacja z tej podróży >>

4. Afiliacja

Afiliacja to model, w którym bloger dostaje ustalony z góry procent za polecenie i sprzedaż danego produktu – np. polecając dany hotel, wycieczkę czy linie lotniczą. Zarobki są tu zawzyczaj niewielkie i oscylują wokół kilkudziesięciu groszy za udane polecenie. Ale zdarzają się też takie programy, w których można zarobić nawet kilkadziesiąt złotych za polecenie.

My bierzemy udział tylko w takich programach, które dają wymierne korzyści także naszym czytelnikom.

Przykład: Nasz wpis o tym jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot >>

5. Adsense – blog i youtube

Adsense to reklamy kontekstowe Google, wyświetlane w osobnej ramce i treścią nawiązujące do treści naszego wpisu lub filmu. Na blogu tego typu reklamy generują bardzo niewielkie dochody, ale już na youtube są dosyć popularnym źródłem dochodu. Zarobki zależą tutaj od ilości wyświetleń naszych filmów w danym miesiącu. Obecnie w branży podróżniczej te stawki są coraz lepsze – na pojedynczym filmie, który wygenerował ponad 700.000 wyświetleń można zarobić około 2.000 zł:

[box type=”shadow” ]

Darmowy wykład o zarabianiu na podróżach

Jeśli interesuję Cię zarabianie na podróżach, to zapraszamy na darmowy wykład na temat zarabiania na blogu podróżniczym, youtube i biznesach okołoblogowych. Dowiesz się ile na czym można zarobić i jak to wszystko wygląda w praktyce.

Link do wykładu:

https://www.zawodowypodroznik.pl/darmowa-lekcja/

[/box]

6. Konkursy

Jedną z form zarabiania jest też organizacja konkursów, w których do wygrania są produkty firmy, która z nami współpracuje. Poza ufundowaniem nagród firma płaci blogerowi także dodatkowe wynagrodzenie.

Przykład: Seria konkursowych rebusów, w których razem z Orange rozdawaliśmy czytelnikom kamery GoPro.

7. Płatne posty na facebooku lub instagramie

Popularną formą współpracy są też płatne posty w social mediach, w których linkujemy do akcji danej firmy, polecamy ich promocję czy konkurs organizowany na ich stronie.

Przykład: Nasza współpraca z BP przy promocji ich nowego katalogu

8. Placement lub hashtagi – facebook i instagram

Osobą formą jest placement, czyli pokazanie na naszych zdjęciach promowanego miejsca lub produktu w trakcie użytkowania. My w tej formie promujemy tylko produkty, które sami używamy i które uważamy za godne polecenia.

Przykład: Nasza reklama tabletu Huawei

9. Placement na youtube

Podobnie jak w przypadku social mediów – firma płaci za pojawienie się produktu na naszych filmach.

Przykład: Jeden z naszych odcinków z USA, w którym pokazywałem powerbank firmy GP

10. Partner odcinka

W tym modelu współpracujemy najczęściej – firma zostaje partnerem/mecenasem odcinka i jej finansuje jego produkcje, w zamian za logo na początku filmu.

Przykład: Nasz film, który powstał we współpracy z Niemiecką Organizacją Turystyczną:

11. Patronite

Dosyć świeży sposób zarabiania na blogu/youtube. Jest to rodzaj finansowania społecznościowego. Nasi czytelnicy/widzowie zostają patronami naszej twórczości i co miesiąc wpłacają stałą kwotę na nasze konto. W zamian otrzymują jedną z nagród odpowiednią dla kwoty wsparcia.

Przykład: Nasz profil na Patronite możecie zobaczyć tutaj: https://patronite.pl/busemprzezswiat

12. Ambasador marki lub produktu

Bloger może zostać oficjalnym ambasadorem marki, co wiąże się z wykorzystaniem jego wizerunku w materiałach Klienta. Jest to zazwyczaj współpraca na minimum 12 miesięcy.

Przykład: Od kilku tygodni możecie spotkać nas na wszystkich stacjach BP w Polsce:

Przykład: Od 2 lat jesteśmy jedną z kilku twarzy targów World Travel Show

 

13. Występowanie w materiałach klienta

Jedną z form zarabiania jest też wystąpienie w materiałach Klienta w formie eksperta.

Przykład: Spotkanie autorskie na kanale BP, podczas którego podpowiadaliśmy jak zorganizować własny wyjazd na Alaskę.

14. Sponsor podróży

Niektóre firmy decydują się zostać partnerem danej podróży – pokrywają wtedy koszty wyjazdu i dodatkowego wynagrodzenia w zamian za pojawienie się logo marki na materiałach z danej podróży.

Przykład: Nasza współpraca z Lenovo przy okazji 4-miesięcznej wyprawy do Australii czy 3-miesięcznej podróży na Alaskę.

[divider]

Zarabianie na podróżach – źródła okołoblogowe

15. Wystąpienia podróżnicze

Podróżnik może zarabiać na wystąpieniach podróżniczych, festiwalach, targach i wystąpieniach firmowych. Wynagrodzenie za pojedyncze wystąpienie to od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za wystąpienie – wszystko zależy od rozpoznawalności podróżnika i jego umiejętności scenicznych.

Przykład: Występowaliśmy już ponad 200 razy. Naszą ofertę oraz listę najbliższych wystąpień podróżniczych możecie zobaczyć tutaj: https://www.busemprzezswiat.pl/wystapienia/

16. Książki

Wielu podróżników zarabia także na książkach podróżniczych. W standardowym modelu współpracy z wydawnictwem jest to około 10 % od ceny okładkowej książki, czyli przy standardowej sprzedaży książki w Polsce (średnia to 1500-3000 egzemplarzy), zarobek autora to około 5.000-10.000 zł na książce.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, kiedy wydajemy książkę sami, w tzw. modelu selfpublishingowym. Wtedy przy podobnej ilości sprzedanych egzemplarzy autor może zarobić nawet 70.000-100.000 zł, ale tylko pod warunkiem, że sam zajmie się dystrybucją i ma sporą zaangażowaną społeczność.

Przykład: Nasze 4 książki znajdziecie tutaj: https://sklep.busemprzezswiat.pl/ksiazki-busem-przez-swiat/

17. Sklep internetowy

Obecnie najbardziej przewidywalną i stałą formą zarobków w naszej działalności jest nasz sklep internetowy, w którym sprzedajemy książki i prezenty dla podróżników.

Całą ofertę naszego sklepu możecie zobaczyć tutaj: https://sklep.busemprzezswiat.pl

Przykład: Produkty z naszego sklepu internetowego można też kupić na naszym stoisku na corocznych targach World Travel Show:

18. Sesje foto i produkcja wideo

Podróżnicy zarabiają także na sprzedaży zdjęć i filmów. Po pierwsze można je sprzedawać w takich serwisach jak Istockphoto, a po drugie można robić zdjęcia czy filmy na zlecenie konkretnej firmy. My na przykład w każdą podróż zabieramy produkty jakiejś firmy, a następnie robimy jej sesje zdjęciowe w egzotycznych sceneriach. Zdarza nam się też robić reklamy wideo na zamówienie.

Przykład: Ostatnio stworzyliśmy reklamę USA:

19. Doradztwo podróżnicze

Popularną formą zarabiania jest też doradztwo podróżnicze. Do niedawna współpracowaliśmy w ten sposób z serwisem Manufaktura Podróży, gdzie jako eksperci od Australii doradzaliśmy w podróżach po tym kraju.

20. Sprzedaż tekstów

Podróżnicy zarabiają także na sprzedaży tekstów do magazynów podróżniczych. My współpracujemy w ten sposób w National Geographic Traveler, w którym możecie znaleźć nasze teksty o tanim podróżowaniu.

21. Organizacja wyjazdów

Ostatnią formą zarabiania na podróżach jest organizacja wyjazdów – można to robić zakładając własne biuro podróży, albo wchodząc we współpracę z już istniejącym biurem. My w ten sposób organizujemy Podróże przygodowe dla firm, podczas których realizujemy też pełną relację foto i wideo.

[divider]

Jak widzisz sposobów na zarabianie na podróżach jest bardzo dużo, ale każdy z nich jest dosyć skomplikowany. Szczegóły każdego z tych sposobów omawiam w naszym kursie Zawodowy Podróżnik.

[button color=”green” size=”big” link=”https://www.zawodowypodroznik.pl/kurs-zawodowy-podroznik/” target=”blank” ]Zobacz szczegóły kursu >>[/button]

[divider]

Dowiedz się więcej o zarabianiu na podróżach z mojej rozmowy z Michałem Szafrańskim:

[divider]

Co to za kurs?

Nasz kurs Zawodowy Podróżnik

Jak niektórzy z Was wiedzą, od 5 lat mamy swoją firmę i zawodowo zajmujemy się podróżami. Prowadzimy bloga i vloga, zarabiamy na pisaniu książek, mamy swój sklep internetowy z prezentami dla podróżników, sprzedajemy zdjęcia i filmy z podróży i robimy jeszcze kilka innych rzeczy, dzięki które składają się na szeroko pojętą działalność „Busem Przez Świat”.

Dojście do tego wszystkiego zajęło nam 10 lat, a po drodze popełniliśmy pełno błędów. Gdybym dziś zaczynał z tą wiedzą i doświadczeniem jakie teraz posiadam, to byłbym w stanie rozwinąć to wszystko w 1-2 lata.

Widzimy, że w Polsce jest bardzo dużo blogów podróżniczych, z olbrzymim potencjałem, ale ich właściciele tego potencjału nie wykorzystują. A nie każdy ma tyle cierpliwości co my i najczęściej po kilku latach takie blogi umierają.

Wielu blogerów pyta nas o porady na ten temat. Wytłumaczenie tego za pomocą maila, czy nawet kilku godzinnego spotkania jest niemożliwe, bo ten temat jest zbyt skomplikowany. Dlatego postanowiliśmy usystematyzować naszą wiedzę i zebraliśmy ją w formę kilkunastu lekcji. I tak powstał nasz kurs „Zawodowy Podróżnik”.

[button color=”green” size=”big” link=”https://www.zawodowypodroznik.pl/kurs-zawodowy-podroznik/” target=”blank” ]Zobacz szczegóły kursu >>[/button]

 Czego nauczysz się w kursie?

Kurs składa się z kilkunastu lekcji, w których szczegółowo omawiam, m.in. poniższe tematy:

 • Jak krok po kroku stworzyć profesjonalnego bloga?
 • Jakie są sposoby zarabiania na blogu i rzeczach okołoblogowych?
 • Jak promować swoją działalność w internecie?
 • Jak rozkręcić popularne konto na facebooku lub instagramie?
 • Jak stworzyć virala, który obejdzie cały świat?
 • Jak zarabiać na wystąpieniach podróżniczych?
 • Jak napisać i wydać własną książkę i ile można na tym zarobić?
 • Czym robić zdjęcia i jakich zasad się trzymać, żeby miały „to coś”?
 • Jak sprawnie tworzyć i montować wideo z podróży?
 • Jak znaleźć sponsora na wyprawę
 • i wiele innych

[divider]

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs jest zarówno dla początkujących, którzy nie mają jeszcze bloga ani profili w social mediach i dopiero zaczynają podróżować, jak i dla kilkuletnich blogerów, którzy od kilku lat prowadzą bloga, ale chcieliby go sprofesjonalizować, wypromować i zacząć zarabiać konkretne pieniądze.

Po prostu osoby początkujące będą musiały do niektórych lekcji wracać, a doświadczeni blogerzy będą mogli je od razu wprowadzać w życie.

[divider]

fot. Marcin Wesołowski

Czy wystarczy, że przerobię ten kurs i będę zarabiał na podróżach?

Nie. Ten kurs to tylko drogowskaz, dzięki któremu będziesz wiedział co robić. Ale ja tego za Ciebie nie zrobię. Do sukcesu niezbędna jest cierpliwość i masa pracy nad swoją marką, nad blogiem, wpisami, filmami itd.

Nie obiecuje, że będzie łatwo. Nie będzie. Ale będzie dużo łatwiej, niż gdybyś dochodził do tego wszystkiego sam.

To nie jest magiczna wiedza, dzięki której po 4-tygodniowym kursie staniesz się nagle zawodowym podróżnikiem. Pierwsze pieniądze pojawią się dopiero po kilku miesiącach, a na rozwinięcie bloga od zera będziesz potrzebował minimum roku. Ale jeśli będziesz trzymał się moich wskazówek i będziesz konsultować wszystko na naszej tajnej grupie doradczej to będziesz w stanie osiągnąć sukces.

[button color=”green” size=”big” link=”https://www.zawodowypodroznik.pl/kurs-zawodowy-podroznik/” target=”blank” ]Zobacz szczegóły kursu >>[/button]

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat