10 darmowych sposobów na rozkręcenie fanpage na facebooku

by Karol Lewandowski

Prowadzisz bloga podróżniczego i chciałbyś go zareklamować na facebooku, ale bez wydawania tysięcy złotych na reklamę? Tworzysz ciekawe treści, ale mają mało wyświetleń?

Koniecznie przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się jak za darmo rozkręcić swój podróżniczy fanpage na facebooku.

[divider]

1. Live – transmisje na żywo

Wciąż bardzo niedocenianą i rzadko używaną funkcją facebooka są transmisje LIVE. Ponieważ jest to forma dosyć nowa to facebook bardzo ją promuje, np. wyświetlając powiadomienia wszystkim lubiącym dany fanpage.

Live’y zbierają zawsze bardzo dużo reakcji (bo ich forma bardzo do tego zachęca – podczas oglądania pojawiają się przyciski do reakcji, ludzie klikają łapkę w górę, żeby potwierdzić, że wszystko dobrze słyszą itd.), a duża liczba reakcji wiąże się z dużym zasięg organicznym takiego filmu – co w czasach gdy facebook tnie wszystkim darmowe zasięgi, brzmi trochę jak Święty Graal.

Jak wykorzystać live na fanpage’u o tematyce podróżniczej?

 1. Q&A, czyli sesja pytań i odpowiedzi z fanami na dowolny temat – po prostu włącz kamerę i odpowiadaj na pytania swoich czytelników. Przykład naszego Q&A możesz zobaczyć tutaj >>
 2. Webinary 
 3. Transmisja z jakiegoś odległego miejsca, która pozwala czytelnikom poczuć się jakby byli tam z nami. Można np. pokazać na żywo zachód słońca nad Wielkim Kanionem, zorzę polarną na Grenlandii itd. Sam fakt, że coś dzieje się na żywo przyciąga bardzo wiele osób, o czym najlepiej świadczy olbrzymia popularność Żubrów Online. Dzięki temu, że podróżujemy w dalekie zakątki świata, możliwości związane z transmisjami na żywo są praktycznie nieograniczone.
 4. Live ale nie na żywo? Nie czujesz się pewnie z występowaniem na żywo? Gdy dzieje się coś ważnego nie masz wystarczająco dobrego internetu, żeby prowadzić transmisję? Nie ma problemu. Jest też specjalny sposób na to jak zrobić live z filmu, który był nagrany i zmontowany wcześniej. Jak to zrobić? Wyjaśniamy to dokładnie w naszym kursie.

[divider]

2. Grupy połączone z fanpage

Zauważyliście, że od kiedy facebook tnie zasięgi to na swojej tablicy nie widzicie zbyt dużo postów pochodzących z fanpage’y? Zamiast tego pojawiają się posty znajomych i posty pochodzące z grup. Dlaczego tego faktu nie wykorzystać? Grupy mają bardzo duży potencjał w promowaniu  fanpage’y, szczególnie od kiedy facebook umożliwił podłączenie ich pod naszą stronę na facebooku i administrowanie grupy za pomocą oficjalnego konta (a nie tylko prywatnego, jak to było wcześniej).

Grupy tematyczne pozwalają na angażowanie społeczności, ale też pozyskiwanie nowych fanów, którzy są zainteresowani danymi tematami i dzięki temu trafiają najpierw do grupy tematycznej, a potem na naszego bloga, na którym te tematy poruszamy. Kiedy użytkownicy dołączają do grup, ich znajomym wyświetla się o tym powiadomienie, co jest dla nas darmową reklamą. Dodatkowo facebook promuje grupy i sam proponuje je użytkownikom, jeśli są tematycznie związane z ich zainteresowaniami, albo jeśli należą do nich ich znajomi.

 

[divider]

3. Wydarzenia

Wydarzenia to kolejna funkcja facebooka, która pozwala na osiąganie olbrzymich zasięgów organicznych wykraczających poza grono naszych aktualnych fanów. Podobnie jak z grupami, facebook informuje użytkowników o tym, że ich znajomi dołączyli do jakiegoś wydarzenia i dzięki temu promuje wydarzenie jeszcze bardziej. Bez żadnego nakładu finansowego potrafią one osiągnąć zasięgi rzędu kilkuset tysięcy osób.

Do czego można wykorzystać wydarzenia na fanpage o tematyce podróżniczej?

 1. Promocja webinaru, w który dzielimy się wiedzą na temat organizacji podróży do jakiegoś kraju, lub po prostu opowiadamy o naszej podróży i robimy
 2. Stworzenie wydarzenia, do którego ludzie dołączają bo utożsamiają się z jego nazwą, np. „W 2018 roku będę podróżował więcej”, „W 2018 roku odwiedzę 10 nowych państw”,
 3. Stworzenie wydarzenia, w którym będziemy dzielić się jakąś wiedzą, np. „52 porady na temat taniego podróżowania w 52 tygodnie” itd.

 

[divider]

4. Wtyczka Social Locker

Darmowa wtyczka do naszego bloga, które pozwala zablokować niektóre wpisy (lub ich fragmenty) przed osobami, które nie są jeszcze naszymi fanami na facebooku. Żeby zobaczyć ten fragment trzeba zapłacić „lajkiem”. My używamy tego np. we wpisach gdzie opisujemy szczegółową jakąś naszą podróż – cały wpis jest jawny, ale np. dokładny kosztorys jest widoczny dopiero po daniu lajka. Ta wtyczka potrafi dać nawet kilkadziesiąt-kilkaset nowych polubień dziennie.

[divider]

5. Oznaczaj profile organizacji, miast, miejsc lub państw, o których piszesz

Warto wykorzystać patriotyzm lokalny i chęć pochwalenia się, przez lokalne organizacje tym, że zostały docenione na jakimś blogu. Kiedy piszemy o jakimś mieście albo jakiejś atrakcji warto oznaczyć lokalne organizacje turystyczne, oficjalne profile miast itd. które z chęcią udostępniają potem takie posty na swoich profilach. Ich profile śledzą lokalni mieszkańcy, którzy też są dumni z tego, że ktoś docenił ich okolice i szybko tworzy nam się mini-viral.

[divider]

6. Udostępniaj swoje wpisy na grupach tematycznych

Jest na facebooku sporo grup tematycznych, które zrzeszają fanów podróżowania lub fanów danych kierunków. Większość z nich pozwala na publikowanie ciekawych wpisów pasujących tematycznie do grupy. Dzięki temu trafiamy bezpośrednio do osób zainteresowanych poruszanym przez nas tematem. Niektóre z nich to:

Grupy ogólne:

Grupy dotyczące podróżowania po Polsce:

Grupy dotyczące poszczególnych państw:

 • USA – podróż na własną rękę
 • Australia – podróż na własną rękę
 • i wiele innych (najlepiej wyszukiwać je wpisując nazwę państwa na facebooku a potem zaznaczając opcję „Grupy”)

Pamiętajcie, żeby przed udostępnieniem czegokolwiek najpierw przeczytać regulamin grupy – w przeciwnym wypadku możemy szybko dostać bana.

[divider]

7. Opcja oceny bloga

Mało kto z tej funkcji korzysta a jak najbardziej pasuje ona do bloga. Pozwala na ocenienie bloga i napisanie krótkiej recenzji. Kiedy ją uruchomimy facebook sam będzie prosił o ocenę osoby lubiące nasz profil. A kiedy wystawią nam ocenę – ich znajomi ją zobaczą, razem z ich opisową rekomendacją. Jeśli ich to zainteresuje to sami też zostaną naszymi fanami, bo nie ma potężniejszego narzędzia marketingowego niż polecenie przez zaufaną osobę.

[divider]

8-10. Pozostałe sposoby

Pozostałe 3 sposoby na darmowe rozkręcenie swojego fanpage podróżniczego oraz:

 •  5 pomysłów na posty na fb, które zapewnią Ci nowych fanów
 • 10 sposobów na angażowanie czytelników
 • 11 porad o których musisz pamiętać, żeby mieć popularnego fanpage na facebooku
 • i sporo innej przydatnej wiedzy

…znajdziesz w lekcji nr 5 naszego nowego kursu „Zawodowy Podróżnik„.

[button color=”green” size=”big” link=”http://www.zawodowypodroznik.pl/” target=”blank” ]Dołącz do kursu (24h do końca zapisów!) >>[/button]

A ta lekcja to tylko 1 z 14 lekcji jakie znajdziesz w kursie! Poza tym nauczysz się m.in.:

 • Jak stworzyć popularnego instagrama?
 • Jak wydać własną książkę podróżniczą?
 • Jak założyć profesjonalnego bloga krok po kroku?
 • Jak współpracować z markami?
 • Jak znaleźć sponsorów na własną podróż?
 • Jak tworzyć treści wirusowe?
 • i wielu wielu innych rzeczy.

Najlepiej sprawdź cały plan lekcji tego kursu >>

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat