Monitoring GPS samochodu - przydatny czy nie?

Monitoring GPS samochodu – przydatny czy nie?

Jak pewnie większość z Was wie, od kilku lat mamy w naszym busie zamontowany ukryty pozycjoner GPS (firmy CMA), dzięki któremu na naszej stronie w zakładce GPS możecie śledzić na bieżąco pozycję busa na mapie.

Początkowo myśleliśmy, że będzie to tylko dodatkowy gadżet, ale system przydawał nam się wielokrotnie i to nie tylko po to, żeby nasze mamy mogły sprawdzić sobie online gdzie akurat jesteśmy i czy bus się przemieszcza a my żyjemy. Przydawał się w wielu sytuacjach, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy.

Ale najpierw parę słów o tym…

Jak działa taki pozycjoner?

W Twoim samochodzie zostaje zamontowany w ukrytym miejscu mały pozycjoner, który 24 h na dobę nadaje sygnał do bazy CMA – pojazd jest lokalizowany przez satelity. Potem sygnał jest przetwarzany i z komputera, laptopa lub telefonu możemy sobie wejść w aplikację i po zalogowaniu sprawdzić w czasie rzeczywistym gdzie jest nasze auto. W naszym przypadku jest też uruchomiona wersja bez logowania żebyśmy mogli na blogu dla wszystkich udostępnić pozycję. W razie kradzieży auta CMA dzwoni do nas, żeby potwierdzić, że to nie my odjechaliśmy samochodem a potem powiadamia lokalną policję (w całej Europie) i podaje im pozycję naszego auta. Następnie do akcji wkraczają pewnie komandosi, GROM, CIA i drużyna A 😉

gpsmapkablog

Pozycjoner ma chyba jakąś wewnętrzną baterię, bo kiedy parę razy podczas naprawy wyjęliśmy akumulator to na stronie dalej była pokazywana pozycja. A chwilę potem dzwonił ktoś z centrali CMA z zapytaniem czy czasem ktoś właśnie nie kradnie nam busa. Czyli możemy być spokojni – nie taka łatwa sprawa wyłączyć ten pozycjoner.

Nawet kiedy bus płynął do Australii i został zapakowany do kontenera to dostaliśmy telefon od CMA, że coś jest nie tak bo sygnał zanika jakby bus został zamknięty w jakimś kontenerze 🙂

Do tego taki pozycjoner ma jeszcze kilka innych fajnych opcji – kontrola paliwa (kiedy tankujemy i ile spalamy), kontrola prędkości, zapisane postoje i z tego co pamiętam to jeszcze daje znać jak ktoś Wam odholuje auto albo motocykl. A teraz zaglądając na ich stronę znalazłem informację, że mają już nawet aplikację na telefony na której można sobie podejrzeć gdzieś jest auto a nawet sprawdzić trasę zrobioną w ostatnich dniach. Zgodnie z aplikacją nasz busik w ostatni miesiąc zrobił taką trasę:

cma apka

Kiedy przydaje się pozycjoner?

Kradzież auta

Zawsze wydawało nam się, że jeśli jeździ się takim starym samochodem i do tego takim charakterystycznym to nikt go nie ukradnie – bo albo uzna, że nie warto, albo że zbyt łatwo go znaleźć. Okazało się jednak, że złodzieje myślą inaczej. Podczas naszej ostatniej wizyty w Rzymie ktoś postanowił ukraść naszego busa.

Zaparkowaliśmy auto na płatnym parkingu pod jedną z głównych atrakcji Rzymu, przy bardzo ruchliwej drodze. Mimo to złodzieje wybili szybę i pomimo wyjącego alarmu zabrali się do kradzieży busa. Stwierdzili chyba, że nie ma sensu kraść pojedynczych rzeczy, lepiej zabrać od razu całe auto i gdzieś na spokojnie rozpakować skarby. Dodam, że w aucie na wierzchu nie było niczego cennego co mogłoby przyciągać uwagę złodzieja. Pewnie wystarczyły obce tablice i napis o tym, że jesteśmy podróżnikami którzy zobaczyli już pół świata.

Po wybiciu szyby złodzieje złamali blokadę kierownicy, rozwalili stacyjkę i zaczęli łączyć kabelki, żeby odpalić auto. Na nasze szczęście elektryka w busie jest trochę przekombinowana i nie zdążyli odpalić auta – kiedy wróciliśmy uciekli w popłochu zostawiając narzędzia zbrodni. Gdybyśmy wrócili kilka minut później po busie pewnie nie byłoby śladu.

W tamtym momencie stwierdziliśmy, że jednak nawet w takim starym aucie pozycjoner, który chroni przed kradzieżami to bardzo przydatna rzecz.

Niebezpieczeństwo

Kiedy wyjeżdżamy na wyprawy w Polsce zawsze zostaje ktoś, kto jest koordynatorem wyprawy i czuwa nad nami. A razem z nim nasz pozycjoner śledzą rodziny, znajomi i wielu czytelników. Kiedy tylko zatrzymywaliśmy się w jakimś dziwnym miejscu na dłużej (środek pustyni, albo po prostu przy jakiejś drodze) to zaraz dostawaliśmy smsy z zapytaniem czy czasem nie trafiła nam się jakaś awaria czy inny problem i czy nie trzeba nam pomóc. 🙂

Trasa wyprawy British Trip wygenerowana z pozycjonera

Trasa wyprawy British Trip wygenerowana z pozycjonera

Gdzie zaparkowałem?

Trochę wstyd się przyznać, ale kilkukrotnie mieliśmy tak, że w dużym obcym mieście zapominaliśmy gdzie został zaparkowany bus. Sposobów na uniknięcie takiej sytuacji jest kilka – niektórzy zapisują sobie adres, robią zdjęcie nazwy ulicy, zapamiętują trasę, albo starają się zbytnio nie oddalać od auta. My odpalamy sobie na telefonie naszego bloga z pozycją busa i sprawdzamy gdzie dokładnie stoi 😉

Kontakt z czytelnikami

Pozycjoner przydaje nam się także w kontakcie z czytelnikami bloga podczas wypraw. Bardzo często jest tak, że nie mamy dostępu do internetu i wpisy na blogu pojawiają się z kilkudniowym opóźnieniem. Za to pozycjoner jest niezawodny i bardzo dużo osób, śledzi na bieżąco pozycje busa na mapie i kontaktuje się z nami przez sms. Wielokrotnie dostawaliśmy smsy w stylu “Jeśli skręcicie za 5 km w prawo to wjedziecie na piękną dziką plaże”. A w USA i Australii kilka razy nawet byliśmy zapraszani przez kogoś do domu na obiad bo zobaczył na mapie, że jesteśmy niedaleko 🙂

Odtworzenie trasy i miejsc

Na koniec moja ulubiona korzyść z posiadania monitoringu auta. System zapamiętuje historię naszej trasy i można ją sobie odtworzyć po zalogowaniu. Zawsze po powrocie z wyprawy generujemy sobie mapkę z dokładną trasą, sprawdzamy całkowity przebieg, dzienną liczbę pokonanych kilometrów i, co najważniejsze, współrzędne GPS wszystkich miejsc w których spaliśmy na dziko, odwiedziliśmy coś ciekawego itd. Dzięki temu kiedy znów tam będziemy bez problemu odnajdziemy te miejsca (co zresztą przydało się już przy 4 wizytach w Rumunii i w 3 wizytach na Ukrainie).

raport1

 

Ile to kosztuje?

Koszty zakupu systemu monitoringu pojazdów z którego obecnie korzystamy są niskie, w porównaniu do oszczędności jakie może taka implementacja przynieść, oraz naszego bezpieczeństwa. Wystarczy porównać to z zakupem nowego telefonu komórkowego u któregoś z operatorów i abonamentu na potrzeby służbowe czy prywatne.

Koszty przy abonamencie na 36 miesięcy:

  • Koszt zakupu pozycjonera: 1 zł
  • Montaż: 1 zł
  • Abonament miesięczny: 39 – 99 zł (w zależności od wyboru map i funkcjonalności)
  • Jednorazowa aktywacja pojazdu w systemie: 149 – 199 zł (w zależności od modelu pojazdu)

System monitoringu przyda się nie tylko podróżnikom, którzy chcą dzielić się swoją pozycją z czytelnikami i rodziną, ale każdemu kto chce podróżować nie bojąc się o kradzież swojego samochodu. Do tego jeszcze system ma funkcje takie jak zapis całej trasy, monitoring tankowania, spalania i wiele innych oraz bardzo przydatną aplikację mobilną, które ułatwiają podróżowanie do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie już wypraw bez monitoringu GPS.

Jak pewnie większość z Was wie, od kilku lat mamy w naszym busie zamontowany ukryty pozycjoner GPS (firmy CMA), dzięki któremu na naszej stronie w zakładce GPS możecie śledzić na bieżąco pozycję busa na mapie. Początkowo myśleliśmy, że będzie to tylko dodatkowy gadżet, ale system przydawał nam się wielokrotnie i to nie tylko po to, żeby nasze mamy mogły sprawdzić sobie online gdzie akurat jesteśmy i czy bus się przemieszcza a my żyjemy. Przydawał się w wielu sytuacjach, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. Ale najpierw parę słów o tym... Jak działa taki pozycjoner? W Twoim samochodzie zostaje zamontowany w…

Review Overview

Przydatność systemu
Bezawaryjność
Dokładność lokalizacji
Kontakt firmy z klientem
Przejrzystość panelu
Przejrzystość aplikacji mobilnej
Cena / jakość

Polecamy

Summary : System jest bezawaryjny i przydaje się nie tylko do śledzenia auta w razie kradzieży, ale w wielu innych sytuacjach i jeszcze nigdy nas nie zawiódł.

User Rating: 4.03 ( 3 votes)
91

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki, magister zaawansowanej informatyki. Z zawodu grafik komputerowy. Pomysłodawca i organizator projektu Busem Przez Świat. Odwiedził ponad 50 państw na 5 kontynentach. Jako jedyny z ekipy wziął udział we wszystkich wyprawach. Autor książek "Busem Przez Świat. Wyprawa Pierwsza" i "Ameryka za 8 dolarów" i "Australia za 8 dolarów". Kontakt karol@busemprzezswiat.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
wizy turystyczne do usa
Wizy turystyczne do USA – PORADNIK

Poradnik krok po kroku jak samemu załatwić wizę do USA.

Zamknij