Madera – podróż w trakcie pandemii

by Karol Lewandowski
Ponieważ nasz amerykański bus z powodu pandemii utknął w Kalifornii, a podróże samochodowe poza Polskę i Europę są obecnie bardzo utrudnione, postanowiliśmy tegoroczny przełom zimy i wiosny spędzić na Maderze. Jest to niewielka portugalska wysepka, położona u wybrzeży Afryki, na której przez cały rok panują temperatury około 20 stopni – dlatego nazywana jest „wyspą wiecznej wiosny”. Przeprowadziliśmy się tu na conajmniej kilka tygodni, a być może nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej w Europie. Narazie nie mamy biletu powrotnego.
[box type="info" ] Jeśli planujecie podróż na Maderę, to być może zainteresują Was też nasze pozostałe wpisy o Maderze: [/box]
Pod postem na naszym facebooku, w którym pisaliśmy o przeprowadzce na Maderę, wiele osób prosiło o więcej szczegółów o tym jak wygląda taki wyjazd w trakcie pandemii. Dlatego powstał ten wpis, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.
O Maderze myśleliśmy od dawna, ale raczej jako o kierunku na 1-2 tygodnie. Relacje tworzone przez mieszkających tu polskich blogerów CoupleAway i LostItalianos przekonały nas do tego, że Madera to wyspa, na której spokojnie można spędzić nawet kilka miesięcy. Polecamy blogi i instagramy obu par – znajdziecie tam masę porad i ciekawostek o Maderze.

Loty na Maderę

Jeszcze do niedawna najtańszymi opcjami dostania się na Maderę były loty z przesiadkami w Portugalii i Niemczech. Obecnie, z powodu koronawirusa, najlepszą opcją są czarterowe bezpośrednie loty z Polski. Są to loty liniami Enter Air, a oferują je Itaka i TUI. Znajdziecie je np. tutaj >>
Loty w dwie strony standardowo kosztują ponad 1000 zł, ale kilka dni przed wylotem można je kupić na last minute nawet za 300-400 zł. Lot trwa ponad 4,5 godziny, a zakończony jest widowiskowym lądowaniem na jednym z najkrótszych lądowisk na świecie. Lądowisko na Maderze z trzech stron opływa ocean. I choć po dwóch katastrofach w latach 70. znacząco przedłużono lądowisko, to jednak wiatry znad oceanu lubią podnieść adrenalinę. Oczywiście nie zawsze, ale nas kołysało mocno. A mocne kołysanie w tak bliskiej odległości od tafli wody w połączeniu z tym, że nie widzicie ile tam zostało do lądu… emocji było sporo ?

 

Testy na koronawirusa

Madera dzięki swojej izolacji i testowaniu wszystkich przylatujących tu gości, bardzo dobrze radzi sobie z epidemią. Koronawirus praktycznie tu nie występuje. Rząd Madery już na lotnisku funduje darmowe badanie wszystkim przylatującym.
W praktyce wygląda to tak:
Po odebraniu bagażu ustawiacie się w kolejce, z której jesteście wpuszczani po kilka osób do hali przylotów (żeby uniknąć tłoku). Tam czeka na Was kilku pracowników z tabletami, którzy pytają czy macie już zrobiony test na covid. Jeśli robiliście go do 48h godzin przed wylotem w Polsce (i macie wyniki po angielsku) to zostajecie skierowani w prawo. Jeśli nie macie jeszcze testu, to kierujecie się w lewo, żeby wykonać test. Tu moglibyśmy skończyć opis testowania, ale dla osób, które chcą wiedzieć jak wygląda to szczegółowo, przygotowaliśmy jeszcze poniższy akapit 🙂

Żeby wykonać darmowy test, musicie podążać za niebieską linią na ziemi.

Od razu po przejściu drzwi pracownik zapyta Was czy macie już zrobiony test, czy jeszcze nie. Jeśli powiecie, że nie, to skieruje Was w lewo, gdzie sympatyczny pracownik poprosi (po angielsku lub portugalsku) o pokazanie Waszego kodu QR (to taki kwadratowy kod kreskowy). Ten kod generujecie wcześniej w Polsce na stronie madeirasafe.com. Musicie tam podać dane swojego lotu, miejsca w którym będziecie mieszkać itd. Na koniec dostajecie kod, który warto zapisać sobie na telefonie w formie print screena (zdjęcia). Jeśli nie założyliście wcześniej konta na tej stronie, to pracownik z tabletem pomoże Wam to zrobić – ale będzie trochę dyktowania, więc warto mieć to wcześniej z głowy.

Test trwa mniej niż minutę i jest wykonywany za darmo. Wyniki w ciągu 12 godzin przychodzą na maila.

Od tego momentu podążacie ciągle za niebieską linią na podłodze z napisem „Do test”. Po drodze dostaniecie darmową wodę do picia, żeby umilić Wam oczekiwanie – taka tu gościnność i poziom organizacji! Z kolejnej kolejki trafiacie do jednego ze stanowisk z komputerami, gdzie kolejny pracownik prosi o podanie Waszego numeru telefonu i daje Wam 4 naklejki z kodem. Jedną chowacie sobie na później (dzięki niej można sprawdzić wyniki testu), a następnie idziecie do kolejnej kolejki. Pracownik kieruje Was do jednej z budek gdzie wykonywany jest test. Tam dajecie swoje 3 naklejki z kodem, siadacie na krześle, zdejmujecie maseczkę i odchylacie głowę. Najpierw patyczek w jedną dziurkę nosa, potem w drugą, a ostatni w gardło. Nie jest to super przyjemne, ale nie jest też bolesne. Dziękujecie, wychodzicie i już po wszystkim – jesteście na zewnątrz.
Wyniki testu dostaniecie na maila w ciągu 12 godzin. Możecie je też sprawdzać na stronie madeirasafe.com. Do tego czasu przebywacie na kwarantannie i musicie na niej pozostać w Waszym mieszkaniu lub hotelu.

Nasze mieszkanie na najbliższe miesiące

Hotele i mieszkania

Większość hoteli na Maderze funkcjonuje normalnie, a przez to, że turystów jest mniej niż zwykle, to ceny często są niższe. Jeśli chcecie przyjechać na 1-2 tygodnie i nocować w hotelu to najlepiej zarezerwować cały pakiet lot + hotel w Itace, albo poszukać hotelu na własną rękę za pomocą booking.com.
Jeśli planujecie, tak jak my, zamieszkać tu na dłużej i zależy Wam na mieszkaniu z własną kuchnią, to polecamy portal Airbnb.com. Za 3000-4000 zł za miesiąc znajdziecie bardzo fajne mieszkania blisko oceanu. Rejestrując się za pomocą naszego linku dostaniecie zniżkę do 200 zł na pierwszą rezerwację.

W tej dzielnicy wzdłuż oceanu biegnie promenada Lido Promenade. I to właśnie tutaj szukaliśmy mieszkania. (Mieszkamy w Funchal, stolicy Madery)

Ponieważ mamy 5-miesięczne dziecko, a Madera jest bardzo górzysta, to zależało nam na mieszkaniu w miejscu, gdzie będzie blisko to płaskich terenów spacerowych. Dlatego szukaliśmy lokum w okolicach kilkukilometrowej promenady Lido Promenade (położonej w zachodniej części Funchal, stolicy Madery). To wiodąca wzdłuż oceanu trasa, która jest idealna na spacery czy bieganie. Palmy, piękne widoki i sporo restauracji.

Promenada „Lido Promenade” przez kilka kilometrów prowadzi wzdłuż oceanu.

Sytuacja pandemiczna i ograniczenia 

W miejscach publicznych obowiązkowo trzeba chodzić w maseczkach – choć z naszych obserwacji nosi je może ze 30% spotykanych osób. Na plażach, szlakach i w parkach maseczki nie są obowiązkowe.
W tygodniu od 19:00 do 5:00 rano, a w weekendy od 18:00 do 5:00 rano obowiązuje godzina policyjna i nie można przemieszczać się poza miejscem zamieszkania. Wyjątkiem jest np. dojazd z lotniska.
Edit: Od 2 maja została wprowadzona zmiana. Godzina policyjna obowiązuje od 23:00 🙂
Wieczorami jedzenie z dowozem możecie zamawiać za pomocą jednej z poniższych aplikacji:

 

Testy przed wylotem do Polski

Testy antygenowe przed wylotem do Polski polecamy zrobić w prywatnym szpitalu Hospital Particular da Madeira – Funchal – Grupo HPA Saúde

Bez umawiania, bez dużych kolejek, koszt 20 euro. Czekacie na wyniki 20 minut i od razu drukują wyniki w 3 językach.

Najlepiej przyjść o 8:00 rano jak zaczynają, wtedy nie ma kolejek. Wejście do recepcji jest na dole przy specjalnym kontenerze.

 

Już niedługo więcej praktycznych wpisów z Madery, a tymczasem zapraszamy do bierzących relacji InstaStories na naszym Instagramie @busemprzezswiat 🙂

A jeśli macie jakieś pytania o podróż na Maderę, to piszcie w komentarzach poniżej 🙂

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat