Gniezno – 5 powodów, dla których warto je odwiedzić

by Karol Lewandowski

Gniezno

W Gnieźnie po raz pierwszy byłem jakieś 15 lat temu – tak jak pewnie większość z Was, ze szkolną wycieczką. I tak jak większość wycieczek, odwiedziliśmy jedynie Katedrę, zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie i pojechaliśmy dalej.

Podczas naszej ostatniej wizyty (w grudniu 2018 r.), przekonaliśmy się, że Gniezno ma do zaoferowania dużo więcej. Spędziliśmy tu 2 dni i nie starczyło nam czasu, żeby zobaczyć wszystko co mieliśmy w planie. Dlatego już teraz wiemy, że do Gniezna jeszcze wrócimy (chociażby, żeby zobaczyć Muzeum Techniki). Okazało się, że Gniezno to nie tylko miejsce na 2-godzinne szkolne wycieczki. Gniezno to idealna atrakcja na cały weekend w Wielkopolsce.

Dlaczego warto odwiedzić Gniezno? Poniżej znajdziecie 5 powodów.

Gniezno

[divider]

Bestseller 2021

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.


[divider]

Polecane przez nas miejsca:

Koniecznie obejrzyj też nasz film z Gniezna:

1. Trakt Królewski

Żeby ułatwić turystom zwiedzanie Gniezna, władze utworzyły niedawno nowy szlak – Trakt Królewski. Szlak jest idealną trasą spacerową, wzdłuż której umiejscowione są główne atrakcje w centrum oraz nowo powstałe rzeźby. Spotkamy 15 rzeźb królików, 5 rzeźb polskich władców, którzy byli koronowani w Gnieźnie, 4 makiety miasta i 2 legendy nawiązujące do legend.

Trasę najlepiej rozpocząć od dworca kolejowego, gdzie znajduje się pierwsza rzeźba – Król Przemysł II.

Jak odnaleźć się na Trakcie?

 • Korzystać z infokiosków z mapą (pierwszy na dworcu)
 • Korzystać z aplikacji Królika GOń
 • Zdobyć darmowy przewodnik w Informacji Turystycznej na rynku

Jeśli wybieracie się na Trakt większą grupą, albo np. z wycieczką szkolną, warto skontaktować się z tutejszym Wydziałem Promocji i Kultury. Jego pracownicy mogą np. pomóc z rezerwacją niektórych atrakcji czy umówieniem dobrego przewodnika. Kontaktować można się mailowo (traktkrolewski@gniezno.eu) lub telefonicznie (61 426 04 35).

Ofertę świetnego przewodnika znajdziecie też na stronie http://przewodnik-gniezno.pl

Rzeźby królów robią olbrzymie wrażenie. Nie są to nudne pomniki, obok których przechodzi się obojętnie. To dzieła sztuki, które przyciągają uwagę i budzą emocje.
Rzeźby królów robią olbrzymie wrażenie. Nie są to nudne pomniki, obok których przechodzi się obojętnie. To dzieła sztuki, które przyciągają uwagę i budzą emocje.
Gniezno trakt królewski
Gniezno trakt królewski
Gniezno trakt królewski

Poza rzeźbami 5 królów, na trasie spotkamy też rzeźb 15 uroczych królików. Rzeźby są bardzo dopracowane i mają unikalny, baśniowy wręcz styl, który na pewno przypadnie do gustu dzieciakom (i nie tylko dzieciakom), odwiedzającym miasto.

Z myślą o najmłodszych została też stworzona aplikacja Królika GOń (czyżby inspiracją było Pokemon GO? 😉 ), która ułatwia odnajdywanie królików (i innych rzeźb). Kiedy zbliżymy się do jednego z nich, aplikacja naliczy nam punkty i wyświetli dodatkowe informacje, dotyczące miejsca, przy którym właśnie się znajdujemy.

Tym sposobem, dzięki Królikowi Hokeiście dowiemy się, że Gniezno ma bogatą tradycję w hokeju na trawie. Królik szofer przypomni nam o gnieźnieńskiej fabryce wozów, powozów i bryczek, a Królik Medyk o wielkiej zarazie, która nawiedziła miasto w 1708 roku. Każdy z uszatych przewodników ma swoją historię do opowiedzenia.

Pobierz aplikację Królika GOń:

AndroidiPhone / iPad

Gniezno trakt królewski rzeźby królików
Gniezno trakt królewski rzeźby królików
Gniezno trakt królewski rzeźby królików
Gniezno trakt królewski rzeźby królików
Króliki Gniezno
Króliki Gniezno
Króliki Gniezno
Króliki Gniezno
Króliki Gniezno
Króliki Gniezno
Rzeźby są bardzo dopracowane i mają unikalny, wręcz baśniowy styl
Rzeźby są bardzo dopracowane i mają unikalny, wręcz baśniowy styl

2. Katedra i Drzwi Gnieźnieńskie

Na historycznym wzgórzu Lecha, znajduje się najcenniejszy zabytek Gniezna – gotycka Katedra Gnieźnieńska. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, a w 1000 roku spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. Największą atrakcją katedry są zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie. To dzieło bezimiennych średniowiecznych mistrzów przedstawia sceny z życia świętego Wojciecha, który stał się pierwszym patronem Polski.

Zwiedzanie katedry jest darmowe, płatne są tylko niektóre miejsca:

 • Drzwi Gnieźnieńskie (przewodnik w cenie) 6 PLN
 • Podziemia katedry (przewodnik w cenie) 5 PLN
 • Taras widokowy (wieża katedry) 4 PLN
 • Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej (przewodnik płatny 40 PLN) 10 PLN
 • KARNET NA WSZYSTKO (drzwi, podziemia, wieża, muzeum, wnętrze katedry + audioguide w cenie) 21 PLN

Więcej szczegółów: http://wzgorzelecha.pl/

Katedra Gnieźnieńska
Katedra gnieźnieńska
katedra gniezno
Drzwi Gnieźnieńskie (po prawej) - zdjęcie rekonstrukcji z Muzeum (przy oryginalnych drzwiach jest zakaz robienia zdjęć)
Drzwi Gnieźnieńskie (po prawej) - zdjęcie rekonstrukcji z Muzeum (przy oryginalnych drzwiach jest zakaz robienia zdjęć)

3. Parowozownia

Niedaleko centrum znajduje się też zabytkowa Parowozownia, którą próbują przywrócić do życia członkowie Gnieźnieńskiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Podczas zwiedzania parowozowni (tylko z przewodnikiem), możemy dowiedzieć się sporo o pracy na kolei, o sprzęcie, o tym jak parowozy były tankowane czy remontowane, a także na własne oczy zobaczyć działanie obrotnicy dzięki której można było obrócić olbrzymi wagon o 180 stopni. Zwiedzanie pełne jest zabawnych anegdot, a przewodnik to prawdziwy pasjonat (my zwiedzaliśmy z Krzysztofem Modrzejewskim).

Parowozownia sprawia wrażenie opuszczonej, przez co panuje tu trochę postapokaliptyczny klimat, ale członkowie stowarzyszenia mają sporo planów na renowację obiektu. Oby znalazły się środki i nie zabrakło zapału, bo potencjał jest olbrzymi!

Ceny biletów wstępu:

 • 9 zł – osoby powyżej 18 roku życia
 • 6 zł – osoby poniżej 18 roku życia

Start zwiedzania o pełnych godzinach.

Szczegóły: http://www.parowozowniagniezno.pl/

Parowozownia Gniezno
Parowozownia Gniezno
Parowozownia Gniezno
Parowozownia Gniezno
Nasz przewodnik - Krzysztof Modrzejewski. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Przewodników z taką pasją nie spotyka się zbyt często
Nasz przewodnik - Krzysztof Modrzejewski. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Przewodników z taką pasją nie spotyka się zbyt często
Parowozownia Gniezno
Parowozownia Gniezno

4. Dobry Browar

Na koniec naszej wizyty w Gnieźnie trafiliśmy do lokalnego browaru prowadzonego przez niesamowitych pasjonatów., Można tu nie tylko wypić bardzo dobre piwo, ale też na własne oczy zobaczyć proces warzenia, który od początku do końca odbywa się na miejscu. Schodząc do łazienki, po drodze mijamy szklaną ścianę, za którą widać działającą fermentownia. Co ciekawe, krany przy barze są podłączone bezpośrednio do tanków znajdujących się w fermentowni – dostajemy więc piwo prosto „ze źródła” :).

Podczas wizyty w browarze można też wykupić sobie zwiedzanie (jest nawet w menu).

A samo piwo – bardzo dobre, polecamy! 🙂

Ciekawostką tego browaru jest owsiane piwo bezglutenowe.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/dobrybrowar/

Dobry Browar Gniezno
Dobry Browar Gniezno
Dobry Browar Gniezno

5. Muzeum Początków Państwa Polskiego

W Muzeum czekają na Was wystawy stałe:

 • Początki państwa polskiego
 • Piastów malowane dzieje
 • Sztuka romańska w Polsce
 • Ceramika gnieźnieńska
 • Gniezno. Stąd do przeszłości

oraz kilka wystaw czasowych.

Dyrektorem miejsca jest pasjonat z krwi i kości (możecie posłuchać pana w naszym filmie z Gniezna). I tak też prowadzone jest to miejsce – z pasją, energią i pomysłem.

Ceny biletów:

 • NORMALNY 14 zł
 • ULGOWY 10 zł

Więcej informacji:

http://muzeumgniezno.pl

Gniezno Muzeum Początków Państwa Polskiego
DN0B5721
Gniezno muzeum

Gdzie zjeść w Gnieźnie?

Przetestowaliśmy kilka miejsc w centrum i polecamy:

 1. Misz-masz Cafe&Bistro – bardzo dobre jedzenie
 2. Hanoi – bardzo tania i dobra kuchnia wietnamska
Gniezno restauracje jedzenie
Ahimsa
DN0B5603

Oczywiście nie zobaczyliśmy w Gnieźnie wszystkiego. Spędziliśmy tam 2 dni i nie starczyło nam czasu, żeby zobaczyć wszystko co mieliśmy w planie. Dlatego już teraz wiemy, że do Gniezna jeszcze wrócimy (chociażby, żeby zobaczyć Muzeum Zabytków Kultury Technicznej). Wam również polecamy wizytę w tym mieście!

Wpis powstał we współpracy z Miastem Gniezno

Gniezno logo

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat