Najlepsze blogi podróżnicze - TOP 15 (aktualizacja 2020) | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Najlepsze blogi podróżnicze – TOP 15 (aktualizacja 2020)

W polskim internecie prawie 2000 blogów podróżniczych, ale tylko część z nich jest aktualizowana na bieżąco. Spośród nich wybraliśmy te blogi podróżnicze, które czytamy najczęściej, które uważamy za najlepsze jakościowo, lub które są dopiero początkujące ale mają duży potencjał. Niektóre czytamy z powodu bardzo przydatnych porad, a inne z powodu pięknych zdjęć, filmów czy świetnego stylu pisania. Poniżej przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie.

Nasz ranking najlepszych blogów podróżniczych publikujemy od 5 lat i co roku przechodzi on duże odświeżenie. Zależało nam, żeby pojawiło się w nim sporo nowych blogów, szczególnie takich które według nas są niedoceniane a mają duży potencjał, świetną jakość i często bardzo zaangażowaną społeczność.

Ale zanim przejdziemy do naszego zestawiania, to najpierw parę słów o naszym blogu:

Busem Przez Świat

autorzy tego bloga i poniższego zestawienia

https://www.busemprzezswiat.pl

Liczba śledzących na facebooku: 150.000

Podróżniczy Blog Roku 2014. Vlog Roku 2015 w kategorii Poradnikowe. Na blogu znajdziecie przewodniki (m.in. serię 16 internetowych przewodników po 16 polskich województwach), poradniki, felietony podróżnicze i testy sprzętu.  3 książki podróżnicze na karku. Aktywnie działamy na blogu, facebooku, youtube, instagramie, twiterze i snapchacie. Blog istnieje od 2009 roku, odwiedziliśmy ponad 60 państw na 5 kontynentach i współpracowaliśmy z kilkudziesięcioma firmami z Polski i z zagranicy. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy, firmy zainteresowane współpracą zapraszamy do zakładki Współpraca. 

A poniżej zestawienie, naszym zdaniem, najlepszych polskich blogów podróżniczych:

1. Wojażer – wesolowski.co

https://wesolowski.co

Liczba śledzących na facebooku: 10.000

Jak to się mówi, tego Pana to moglibyśmy jeść łyżkami. A raczej czytać łyżkami. Ale pod warunkiem, że będzie wraz z żoną. No i koniecznie wino do popicia. Marcin to człowiek-gawędziarz, który pisze świetne reportaże, zwraca uwagę na ciekawe szczegóły ze świata i opisuje w sposób wyczerpujący (bo ma chłop wiedzę!). Do tego robi świetne, klimatyczne zdjęcia, których nawet z daleka i z przymrużonymi oczyma nie da się pomylić z czyimiś innymi.

2. Where is Juli + Sam

http://whereisjuli.com/

Liczba śledzących na facebooku: 12.000

Przeurocza Julka, która pisze wraz z przeuroczym Samem. Super się ich czyta, a przede wszystkim ogląda na Instastories <3 Aaaa, mieszkają w Australii, więc jeśli macie braki w witaminie D, to koniecznie wbijajcie do nich po uzupełnienie!


3. Ice Story

http://icestory.pl

Liczba śledzących na facebooku: 35.000

Nasza nowa ulubiona wieczorna lektura. Piotrek i Berenika mieszkają na Islandii i w bardzo fajnym i swoistym dla siebie stylu opowiadają o krainie lodu, ognia i opuszczonych domów. Oboje cechuje piękna wrażliwość na świat, drugiego człowieka, na przyrodę i zjawiska, które wokół nich się dzieją.

4. Znaj Kraj

http://www.znajkraj.pl

Liczba śledzących na facebooku: 12.000 

Szymon jeździ na rowerze gdzie się da. W sumie gdzie się “nie da” też jeździ. Jeśli lubicie rowerowe podróże to wbijajcie do Szymona!

Darmowy wykład o zarabianiu na podróżach i profesjonalnym blogowaniu

Jeśli interesuję Cię blogowanie i zarabianie na podróżach, to zapraszamy na darmowy wykład na temat zarabiania na blogu podróżniczym, youtube i biznesach okołoblogowych. Dowiesz się ile na czym można zarobić i jak to wszystko wygląda w praktyce.

Link do wykładu:

Darmowy wykład

5. Intoamericas

http://intoamericas.com/pl/

Liczba śledzących na facebooku: 2.400 

Maja i Szymon to reporterzy z prawdziwego zdarzenia. Ich konikiem jest Ameryka Południowa, która jest dla nich jak drugi dom. Piszą świetnie i na świetne tematy. To jak piszą i o czym piszą sprawia, że chcielibyśmy ich adoptować.


6. Geeki Podróżniki

https://www.geekipodrozniki.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 4.700

Małżeństwo programistów, którzy w podróży szukają konkretów – a konkretnie to najbardziej lubią kultowe miejsca z filmów, seriali i szeroko pojętej pop-kultury. Wszystko to opisują na swoim blogu ze szwajcarską precyzją. U nich nie ma miejsca na lanie wody i wciskanie bajeru.

7. Zależna w podróży

https://zaleznawpodrozy.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 14.000 

Agnieszka jest specjalistą od Włoch (i nie tylko). Kocha Włochy i mamy wrażenie, że była tam wszędzie i w każdym hotelu/hostelu. Dlatego szczerze i od serca poleca sprawdzone miejsca gdzie spała, gdzie jadła i jak się przemieszczała. U niej na blogu znajdziecie wszystko co potrzebujecie do samodzielnego zorganizowania wyjazdu do krainy pizzy i glutenu.


8. Gdzie Wyjechać – blog Wędrownych Motyli

http://gdziewyjechac.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 69.000

Podróżują samolotem, samochodem, pociągiem i PKS-em. Piszą, rysują, filmują. Geografię mają w jednym palcu, góra w dwóch. Małżeństwo podróżnicza orkiestra.

gdzie wyjechać wędrowne motyle blog

9. B*Anita

http://www.banita.travel.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 19.000

Anita to kobieta-rakieta polskiej blogosfery podróżniczej. Anita nie boi się pojechać samej na koniec świata, nie boi się napisania książki, nie boi się zorganizować festiwalu… ona się chyba niczego nie boi. Mamy nadzieję, że chociaż Boga się boi 😉

10. The Adamant Wanderer

http://www.adamantwanderer.com/

Liczba śledzących na facebooku: 16.000

Ula to poczciwa i szczera dziewczyna, która jak ją najdzie to napisze o podróży, innym razem pochwali balsam do ciała, a jak zgłodnieje to upiecze śliczne ciastka, zrobi im sesje w plenerze a na koniec zaserwuje nam na blogu ich przepis.

adamant wanderer

11. Before We Get Old

http://beforewegetold.pl

Liczba śledzących na facebooku: 3.000

Nasze najnowsze odkrycie – bardzo świeży blog, bo mający dopiero rok, ale niezwykle dopracowany i prężnie się rozwijający. Jak sama nazwa wskazuje, Agata i Krzysiek postanowili nie czekać z realizacją marzeń i zobaczyć jak najwięcej świata zanim się zestarzeją. Choć przy takich charakterach i energii, która bije z ich wpisów, raczej nigdy im to nie grozi 😉

Na blogu znajdziecie masę wskazówek, szczególnie dla osób lubiących podróżować niskobudżetowo.

 

12. The Ollie

http://the-ollie.com/pl/

Liczba śledzących na facebooku: 4.000

Podróże ze zmysłową dziewczyną w tle 😉 Piękne zdjęcia, które można oglądać i oglądać!

 

13. Obrazki Blondynki

http://obrazkiblondynki.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 5.500

Autorka bloga, Paulina Wierzgacz, urodziła się w zimie i tę zimę czuje całą sobą. Mało kto potrafi lepiej oddać na zdjęciach i w opowieściach chłodne destynacje podróżnicze, niż ona. Paulina prowadzi jeden z najładniejszych, według nas, blogów podróżniczych.

14. Tym Razem

http://tymrazem.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 4.000

Kuba pisze przede wszystkim lokalnie o Kielcach, ale pisze też o swoich dalszych i bliższych podróżach. Urządza też genialne spacery po Kielcach! Przyłączyć się może każdy, a spacery odbywają się w wybrane niedziele. Jeśli w którąś z niedziel będziecie w świętokrzyskim, to zerknijcie koniecznie do Kuby na bloga czy przypadkiem nie urządza jakiegoś spaceru, bo to super okazja, żeby zwiedzić Kielce w nietypowy sposób.

15. Czas na wywczas

https://czasnawywczas.pl/

Liczba śledzących na facebooku: 3.000

Prężnie rozwijający się blog o efektywnym podróżowaniu. Czym jest tytułowy „wywczas”? Jaki piszą sami autorzy „Według słownika języka polskiego to odpoczynek wakacyjny, urlopowy, który jak często życie niemiłosiernie pokazuje, jest zdecydowanie za krótki.” 

Dlatego na ich blogu opisują jak optymalnie zaplanować swoje podróże, żeby wycisnąć z nich najwięcej jak się da – ich wyjazdy są napchane atrakcjami na maxa. Na blogu znajdziecie dużo praktycznych informacji, które pozwolą Wam się przygotować do podróży zarówno po bliższych regionach, jak i po dalekiej Azji.

16. …

W najbliższych tygodniach chcemy rozszerzyć ten ranking i dodać do niego kolejne blogi – jeżeli macie swoich faworytów to koniecznie ich polećcie w komentarzu poniżej.

Swoje blogi też jak najbardziej można polecać 😉

Prowadzisz bloga podróżniczego i chciałbyś wejść z nim na wyższy poziom?

Być może zainteresuje Cię nasz nowy kurs dla blogerów podróżniczych „Zawodowy Podróżnik„. Kurs odbywa się 2 razy w roku – na wiosnę i jesień.

Zobacz szczegóły

W kursie dowiesz się bardzo dużo na temat promowania fanpage i tworzenia angażujących treści w portalach społecznościowych. Ale to nie wszystko. Dowiesz się też m.in.:

 • Jak stworzyć popularnego instagrama?
 • Jak wydać własną książkę podróżniczą?
 • Jak założyć profesjonalnego bloga krok po kroku?
 • Jak współpracować z markami?
 • Jak znaleźć sponsorów na własną podróż?
 • Jak wybić się na tle setek innych blogów?
 • Jak zarabiać na własnych produktach?
 • Jak zarabiać na wystąpieniach podróżniczych?
 • Jak tworzyć treści wirusowe?
 • i wielu wielu innych rzeczy.

Najlepiej sprawdź cały plan lekcji tego kursu >>

W polskim internecie prawie 2000 blogów podróżniczych, ale tylko część z nich jest aktualizowana na bieżąco. Spośród nich wybraliśmy te blogi podróżnicze, które czytamy najczęściej, które uważamy za najlepsze jakościowo, lub które są dopiero początkujące ale mają duży potencjał. Niektóre czytamy z powodu bardzo przydatnych porad, a inne z powodu pięknych zdjęć, filmów czy świetnego stylu pisania. Poniżej przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie. Nasz ranking najlepszych blogów podróżniczych publikujemy od 5 lat i co roku przechodzi on duże odświeżenie. Zależało nam, żeby pojawiło się w nim sporo nowych blogów, szczególnie takich które według nas są niedoceniane a mają duży potencjał, świetną jakość i&hellip;

Review Overview

Nasza ocena powyższych blogów

User Rating: 3.37 ( 9 votes)
100

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Ja tylko zostawię tutaj swój skromny blog podróżniczy, bardzo wolno zaczynamy 🙂 wspominamypodroze.pl/

 • My działamy od roku, ale idzie lepiej niż zakładaliśmy – nasz blog to: http://enjoythetravel.pl/
  Zapraszamy 🙂

 • A ja czekam na ranking nowych blogów podróżniczych w sieci 🙂

 • https://hasajacezajace.com/

  bardziej górsko, ale wciąż podróżniczo –
  https://hasajacezajace.com/
  mamy nadzieję, że się spodoba 😉

 • dagmarawpodrozy

  To zapraszam też do mnie 🙂 Samotne podróże to dla mnie codzienność i próbuję udowodnić że to nic strasznego! 🙂
  https://dagmarawpodrozy.health.blog

 • A gdyby ktoś z was wybierał się do Barcelony, to warto rzucić okiem tutaj 🙂 – https://odkrywcymiasta.pl/

 • koszmarnewakacje.pl

  Skoro wszyscy zapraszają, to ja też: http://koszmarnewakacje.pl

 • Jak Tanio Zwiedzać Świat

  Ranking świetnych blogów <3
  My dopiero zaczynamy naszą przygodę z blogowaniem o podróżach, zapraszamy w wolnej chwili http://www.jaktaniozwiedzacswiat.pl
  Miłego dnia <3

 • Dawid Mitoraj
 • wayamaya

  Od miesiąca prowadzę z mężem bloga podróżniczego https://www.wayamaya.com . Narazie zaczęliśmy od Włoch, ale niebawem pojawią sie posty dotyczące Hiszpanii, Niemiec, Malty, Holandii, Czech, Rosji, a przede wszystkim o naszej pięknej Polsce! Zapraszamy! Keep calm and wayamaya!

 • Trochę inspiracji dla nas. Przy okazji zapraszam na nasz nowy blog: Na Południe od Słońca

 • Olga

  Cześć!
  Bardzo fajne zestawienie. Paru blogów nie znałam wcześniej – będę miała dobrą lekture na zimowe wieczory 🙂 Gdybyście myśleli o rozszerzeniu tej listy lub edycji, polecam jeszcze taki blog http://www.wsandalach.pl/. Autorka prezentuje praktyczne poradniki ze swoich licznych podrózy. Najbardziej mi się spodobały te z Japonii oraz Malezji. Do rozwazenia 😉 Pozdrawiam!

 • W.

  Wszystkim zainteresowanym USA polecam gorąco: http://www.szlakiusa.pl/ 😀

 • Gratulacje dla „Before We Get Old” 😀
  Ja w wolnej chwili polecam do lektury https://antekwpodrozy.pl 🙂

 • Dorota

  To ja chciałabym polecić mojego bloga, poświęcony jest w całości podróżom po USA. Będzie mi miło jeśli tu zajrzycie 🙂 http://www.szlakiusa.pl/

 • odprawieni.pl

  Bardzo fajne zestawienie no I niektore zdjecia… boskie! Zapraszamy do siebie …moze sie ktos zainspiruje rowniez 🙂

  http://www.odprawieni.pl

 • Staramy się cały czas przeglądać świetne blogi o podróżach, jesteśmy dumni z tego iż BPŚ zaczęło swoją historię w naszym mieście, Świdnicy. Sami zaczeliśmy pisać bloga, gdyż troszke zwiedzamy, blog miałbyć naszym archiwum wyjazdów, z opisami miejsc gdzie się znajdujemy. Na tę chwilę jest to maleńki blog który ciągle przyciągą nowych czytelników, pozdrawiamy serdecznie, Emilia i Piotr – HappyTravelers – Blog podróżniczy

 • Kozęba Krzysztof

  O masakra, ale jesteście wyrachowani i cyniczni. Powywalaliście wszystkie choć trochę ‚konkurencyjne’ zasięgowo i jakościowo blogi zostawiając w 90% tylko takie, które Wam nie zagrażają w znajdowaniu współprac. I jeszcze ten pierwszy akapit… my najlepsi (nie prawda), najbardziej zasięgowi (nie prawda), autorzy książek, a tutaj możesz z nami wspólpracować. A dalej 15 blogów, które musimy umieścić bo niby po to mial być ten wpis, a tak naprawdę tylko po to, żeby agencje wyszukujące ‚blogi podróżnicze’ wpadły na niego i dały Wam robotę. WYRACHOWANIE i CYNIZM. A teraz możecie usunąć ten komentarz jak to lubicie. cześc!

 • Mark Wachsberger

  To wprawdzie początkujący blog, ale polecam ze względu na fotografie https://hooltayewpodrozy.blogspot.com Sądzę, że nie zawiedziecie się na zdjęciach

 • Świetne zestawienie, ja niedawno rozpoczęłam podcast, też w tematyce podróżniczej ??
  http://www.dzielniewpodrozy.pl/

 • Drogowskaz.Info

  Ja także pozwolę sobie na odrobinę autopromocji.Dopiero zaczynamy, ale … Już dziś zapraszamy do nas: https://drogowskaz.info

 • Ciekawe zestawienie inspirujących blogów podrózniczych! Wiele z nich znałem, a niektóre bardzo pozytywnie zaskoczyły. Blogi podróznicze mają różne oblicza 🙂 U mnie oprócz porad i informacji praktycznych – wpisy o charakterze reportażu! A wszystko nasączone interesującym tłem kulturowym!!! Spłukani w podróży, Pozdrawiam, http://www.brokeontheroad.pl

 • Edyta Choińska

  Super zestawienie. Czerpanie motywacji i inspiracji od innych jest świetną sprawą. No ale Wy swoimi podróżami bijecie na głowy 🙂

 • Uwielbiam czytać relacje z podróży innych ludzi! Zestawienie przydatne mimo, że większość z nich już znałem wcześniej. Jeżeli kogoś interesują podróże po Stanach Zjednoczonych, Azji czy Europie to zapraszam na mój blog podróżniczy: https://jakpoleciec.pl 😉

 • Only Tenerife

  Hola. Jak to się stało, że do tej pory o Was nie słyszałam. Trafiłam tu przez przypadek i pozostanę tu na dłużej. Bardzo ciekawe zestawienie blogów podrózniczych, wiele z nich jest mi obca. Dziś nadrabiam zaległości i wejdę na każdy blog, który polecacie. Ja też jestem blogerką. Piszę głównie o Teneryfie, a że jestem kobietą, która lubi pichcić więc przepisy kulinarne też tam znajdziecie. Zapraszam do siebie onlytenerife.com Buenos dias 🙂

 • Tomasz Wróblewski

  Lubię takie zestawienia, bo zawsze odkrywam na nich coś nowego i ciekawego 😉 Zerknijcie też i na naszą stronę, może kiedyś i ona znajdzie się na takie liście: http://www.gorskaprzygoda.pl 🙂

 • Elżbieta Wróblewska

  Większość znam, ale kilka nowości dla mnie też się pojawiło 🙂
  Świetne zestawienie!
  Gdyby ktoś szukał bloga górskiego to zapraszam na http://www.gorskaprzygoda.pl 😉

 • Fajne zestawienie – znam, lubię i czytam. 🙂 A na zakończenie polecę swojego bloga 😉 a co mi tam 🙂 https://okiemmaleny.pl

 • Fajna lista i różnorodna. Fajnie że znalazł się tu czas na wywczas! Wpadnijcie kiedyś też do mnie i dajcie znać co myslicie! http://Www.PopstrykanePodroze.pl pozdrawiam!

 • Sprawdzę te blogi. Dzięki!

 • Polecamy się na przyszłość 😉 – https://www.places2visit.pl/

 • Co najmniej dwie nowości widzę – przynajmniej jak dla mnie. A skoro można robić prywatę, to i ja się dopisuję 😉 https://4kilo.pl

 • Anna Powąska

  Hej. No ja swoj polecam, o ile mozna. https://annapowaska.com/

  • Paweł Kulinski

   blog przygodowy,piękne widoki i ciekawe historie .
   Link-https://doradcy.blogspot.com/

 • Świetna lista i inspiracja dla początkujących bloggerów 🙂 Kto wie, może za jakiś czas i nasz zagości na powyższej liście, ale tymczasem łopaty w dłoń i musimy jeszcze ostro wziąć się do roboty 😀 pozdrawiamy!

 • Mam nadzieję, że kiedyś też trafię do tej listy 🙂 Staram się bardziej skupić na momencie, chwili, którą przedstawia dana fotografia, ale póki co uczę się 🙂 http://totylkomomenty.pl

 • Dokładam jeszcze jeden mały puzzelek w tej blogowej mozaice: http://www.lifeisajourney.pl
  o bliższych i dalszych podróżach z dziećmi i wypadach w gronie dorosłych (coraz już rzadziej ;).

 • Kaja Świerczyńska

  Cześć! 🙂 Zapraszam serdenie do miejsca dla mnie bardzo ważnego, mianowicie na moją stronę o podróżowaniu i nie tylko. W projekcie pod względem techniczyn i wizualnym wspiera mnie mój chłopak Michał. Jeśli chciecie (lub już życjecie) według własnego scenariusza starając się kosekfentnie spełniać swoje marzenia odsyłam Was na http://www.kaifornia.pl

  Pozdrawiam ciepło!
  Kaja.

  https://uploads.disquscdn.com/images/bf4d0677125e7e8b4ba21b1331ead3eb58fd7cbbbbb1a19b66522cb6f58bf6c4.jpg

 • Monika Frydrych

  Zapraszam do siebie 🙂 http://www.wandergirl.pl

 • Magdalena Pinkwart

  Zapraszamy na blog o rodzinnym podróżowaniu dzieckowdrodze.com. Piszemy szczerze o ciemnych i jasnych stronach wypraw z małym łobuzem. Staramy się żeby było dużo pięknych zdjęć i praktycznych informacji, które ułatwią Wam życie podczas podróży. https://uploads.disquscdn.com/images/0054477030a11000038bbe061712d98cdef355b3ce1019b63409b0385b3ad958.jpg

 • Maria Alice

  Witajcie 🙂 dopiero zaczynam więc proszę o radę jak zwiększyć popularność i ulepszyć mój mały blog zaplanujmywakacje.blogspot.com Może gdzieś go dodać ? Proszę o porady pls.

 • Najlepszy blog o podróżowaniu po USA właśnie powstaje … Mam nadzieję, że mnie dodacie w 2019 roku 😀 https://szlajanko.com

 • Kochani, zapraszam do siebie 🙂 Mam nadzieję, że znajdziecie coś ciekawego 🙂 http://www.zPodrozy.pl

 • podrozezdalaodzgielku Blog

  Podróże z dala od zgiełku – czyli blog o ciekawych miejscach na Dolnym Śląsku.
  https://podrozezdalaodzgielku.blogspot.com

 • A ja uwielbiam opowiadać historie i okraszać je ładnymi obrazkami. Zapraszam!

  http://www.montravels.pl/

 • Warto też rozważyć stronę https://fshoq.com – głównie o podróżach, ale też trochę o fotografii 🙂

 • Kamila Walijewska

  Bloga zaczęłam pisać niedawno i zupełnie mnie pochłonął 😀 lubię pisać, kręcić i montować. A najbardziej motywowac innych do podróżowania! Chcę udowodnić, że nie trzeba mieć góry pieniędzy, żeby podróżować. Dużo osób uważa, że jak ktoś podróżuje w młodym wieku to na pewno ma bogatych rodziców..a to bzdura! Jeśli komuś naprawdę zależy na podróżach to może osiągnąć swój cel ciężką pracą 🙂
  Podaję mojego bloga
  http://www.facebook.com/beforeisettle lub http://www.beforeisettle.com
  I mam nadzieję, że zainspiruje innych moimi niskobudżetowymi I pełnymi szalonych przygód podróżami 🙂

 • Kaadaaa

  Świetne zestawienie!
  Dopiero zaczynam swoją przygodę z blogowaniem, więc zapraszam również do siebie! 🙂
  kaadaaa.wordpress.com

 • W takim razie i my sie polecimy – czyli mama z córką, które nieustannie od 2014 r podróżuja przez swiat. Myslalam, ze skrzyzuja sie nam drogi w Ameryce, ale nic z tego nie wyjdzie – my od pół roku w Azji juz. Wiec pewnie spotkamy sie w innym miejscu, w innym czasie..

  Powodzenia we wszystkim!

  http://somosdos.fotowyprawy.com/

 • Dzięki takim subiektywnym zestawieniom, zawsze można poznać kolejne blogi z interesującymi podróżami i pięknymi relacjami. Dodaję kilka z nich do ulubionych 🙂 Przy okazji zapraszamy na nasz blog. Ostatnio nadrabiamy zaległości i udaje nam się dodatkowo wrzucać zaległe filmiki z roadtripów busem i nie tylko. // http://www.podrozemaleduze.com

 • Daria Kluczewska
 • Podróże oczami przewodnika i pilota wycieczek http://www.PrimoCappuccino.pl 🙂

 • Och, to w takim razie koniecznie polecam swojego bloga – http://www.skomplikowane.pl 🙂 Blog o najciekawszych miejscach w Polsce!

 • Świetne zestawienie 🙂 Znalazłam 5 blogów, których jeszcze nie znam i zaraz na nie zajrzę. Pozdrawiam

 • Zapraszam na swojego bloga i Instagram 🙂 Znajdziecie tam relacje z dość nietypowych miejsc, do których nie dociera zbyt wiele osób jak Sudan, Etiopia, Korea Północna. Pozdrawiam serdecznie.

 • Po pierwsze, bardzo, ale to bardzo mi miło… Dopiero dochodzę do siebie po świąteczno-noworocznym okresie gawędzenia z dziesiątkami osób i powiem Wam, że fajne jest opowiadanie o świecie, ale czasami równie fajne, jest o nim słuchanie. Dlatego zawsze miło przebywać w towarzystwie ludzi, którzy odkrywają świat, i zatopić się w rozmowach przy… butelce wina, a jakże! Kiedyś, gdy założę swoją winnicę, będzie łatwiej, bo i języki będzie prościej rozwiązywać! Tak czy inaczej.. bardzo mi miło! 🙂

 • Ula

  Dzięki wielkie kochani, raz jeszcze! :*

  Polewam tylko z tego balsamu do ciała 😀

 • Większość część znam i śledzę, ale znalazłam też kilka nowych, do których będę zaglądać.
  Polecam oczywiście siebie http://www.okiemalexa.pl ale też świetny blog o podróżach z dziećmi: http://ourlittleadventures.pl/ i http://podrozujacarodzina.pl/

 • Niektóre blogi znałam, inne dołączą do moich ulubionych <3 i będę uczyć się od najlepszych! Ja dopiero zaczynam, i dlatego tym bardziej podziwiam osoby, które już do czegoś ważnego doszły. Piszę o Apulii – regionie na południu Włoch, na włoskim obcasie. Jeśli ktoś się tam wybiera, polecam się http://apulianaobcasie.pl/

 • Oczywiście, że zgłaszam swojego bloga. Kto jeszcze pisze o sztuce i samolotach jednocześnie. Sztuka latania?? http://www.dookolakuli.pl

 • Polecam bloga ethnopassion.pl
  Piękne zdjęcia i dobry styl. Czyta się super!

 • Super, większość blogów znamy i czytamy, ale kilka z nich to dla nas „nowości”, więc inspirujemy się i mamy lekturę na blue monday :).
  ps. A Was zapraszamy do nas, na https://zbierajsie.pl/, gdzie opisujemy nasze bliższe i dalsze podróżowanie z niespełna dwulatką na pokładzie. Ostatnio podsumowaliśmy ubiegły rok i naszą realizację wyzwania #52oddechynatury, czyli wycieczki na łono przyrody w każdym tygodniu roku.

 • Zgadzam się z Waszym wyborem, bo prawie wszystkie powyższe śledzę i lubię! I skoro można, to polecam się też na przyszłość – http://bornglobals.com 😉

 • <3 dziękujemy za polecenie!

 • Niemal każdy polecam sam siebie, więc i my 😉
  http://idziemydalej.pl/

 • Hej! 🙂 Dzieki za uwzględnienie, bardzo miło. Choć nie wiem czy akurat mój blog jest taki w 100% rowerowy, a już na pewno nie lubię „prowokować”. Chyba, że do myślenia. 🙂

 • Mam nadzieję, że mój blog, także się w takim zestawieniu kiedyś znajdzie 🙂 Pozdrawiam z Ameryki Południowej
  http://www.panipodroznik.pl/

 • J_J_

  Ja polecam hitchhaning.com – (niemal) cały czas w podróży autostopem 😀

 • Agnieszka Trolese

  Z całego serca polecam blog Tasteanstravel.pl 🙂 Autorka wkłada całe swoje serce w tworzenie tej strony, publikuje przynajmniej trzy razy w tygodniu, wciąż uczy się fotografii, walczy o pozycję na instagramie, stara się poruszać interesujące tematy i regularnie przysyła wieści z Azerbejdżanu. Pozdrawiam, Agnieszka Trolese, tasteandtravel.pl

 • Polecam nas górsko ? http://www.zycie.me

 • Kochani, zapraszam również do siebie! Mam nadzieję, że zagościcie na dłużej 🙂

  http://www.zPodrozy.pl

 • Super mi miło się znaleźć w tak zacnym gronie. Dziękuję.

 • skoro siebie można polecać to polecam 🙂 może next time się załapię http://www.myownphotostory.pl

 • Ola

  Ja z chęcią się polecę tej ocenie 🙂
  http://www.travelandkeepfit.com

  Pozdrawiam serdecznie,

  Ola

 • ❤❤❤

 • Szkoda tylko, że Paczki już od dość dawna nic nie piszą 🙁 Ale i tak blog jest kompendium wiedzy chociażby jeśli chodzi o podróże po Ameryce Centralnej. Ja lubię jeszcze jakieś 50 innych blogów – za dużo by wymieniać, ale z vlogerów polecam Globstory i Gdzie bądź, z resztą pewnie znacie 🙂

  • hej, poszła aktualizacja i jest sporo nowych, małych blogów, a poznikały te mniej aktywne 😉

   • Dzięki za wiadomość! Większość blogów znam i bardzo lubię, ale kilku nie znałam, chętnie do nich zajrzę 🙂 Szkoda, że Pojechana i Życie jest piękne już nie są w rankingu. Od siebie polecam: Zapiski ze świata, Ethno Passion, Nadię vs. the world, Nieśmigielską, Floating my boat, Makulskich, TraveLover, Kami everywhere, Głodnego świata, Tropimy Przygody i Podróże Karoliny Ponzo. Czasem wpadam też na swojego bloga – Gadulec 😀 Pozdrawiam serdecznie z Gwatemali i wracam do pracy – może kiedyś uda mi się znaleźć w Waszym rankingu 🙂

 • Piotrek Ciaho

  Kurde, pamiętam jak śledziłem wasz pierwszy projekt… później poszedłem do pracy a w międzyczasie z jednej przygody wyrósł sposób na życie. Gratuluję serdecznie i dzięki za inspirację. Pozdro ciaho.blogspot.com

  • Różnie, bo byliśmy kilka razy. Raz pod namiotami za miastem. Raz pod namiotami w mieście (u Garrego na darmowym kempingu). A raz w podziemnym motelu

 • Szym

  Świetne zestawienie, ale brakuje jednego świeżutkiego bloga!
  Może w następnej edycji blog o podróżach studentów też się znajdzie ?
  jeździmy tanio i wszędzie gdzie się da wyskoczyć w trakcie studiów,
  studenciaki zapraszają na http://www.beeverywhere.pl/

 • Wielkie dzięki za to zestawienie, jest od kogo się uczyć 🙂 Ze swojej strony polecam nieskromnie siebie tyle, że skupiam się głównie na Norwegii, w której mieszkam:
  http://www.mojcodziennik.pl

 • Bardzo ciekawe zestawienie blogów podróżniczych, mój ulubiony blog to oczywiście Wędrowne Motyle oraz brakujący w zestawieniu Duże Podróże. Fajnie, że tyle blogów istnieje, jednak moim zdaniem dobrze by było aby również polska blogosfera osób niepełnosprawnych, które podróżują także istniała. Na polskich blogach związanych z podróżowaniem dowiemy się naprawdę ciekawych rzeczy, jednak jeśli jesteśmy osobą poruszającą się na wózku nie znajdziemy praktycznych informacji co i jak zwiedzać. Nie dowiemy się, które zabytki są dostosowane, a także jakie atrakcje oferuje dane miasto dla osób niepełnosprawnych. Z racji tego, że poruszam się na wózku i bardzo lubię podróże postanowiłem stworzyć bloga, gdzie nie tylko będę zamieszczać informacje i relacje z podróży, ale poszerzę go również o cenne wskazówki dla osób niepełnosprawnych, które będą chciały zwiedzić jak najwięcej. Zapraszam https://zwiedzajzemna.pl/

 • Karolina Kenio

  https://www.facebook.com/jelonekwpodrozy/ Fajny studencki blog 🙂 przyjemnie się czyta .polecam

 • Ja tez mam nadzieje kiedyś zaistnieć na tej złotej liście. Czeka mnie jeszcze duuzo roboty ale nie tracę nadziei 😉
  … zapraszam na http://paryskiespacery.pl

 • Iwona (magnes podróży)

  Wiele z tych blogów stanowi duże źródło inspiracji.

 • Monika Figat

  super zestawienie!

  ciężko się tułam żeby jedego dnia w nim zaistnieć 😀 Azja, Europa zapraszam
  owlthetraveller.wordpress.com

 • Ja również zapraszam na nasz blog https://naszewojaze.com/

 • stacjabalkany.pl

  Zapraszam także do swojego bloga: http://www.stacjabalkany.pl/

 • jeszcze z http://zplecakiem.pl/
  🙂

 • borowiknasurowo.blogspot.com

  Czekaj, czekaj… czegoś mi tu brakuje…
  A gdzie https://borowiknasurowo.blogspot.com ? 😉
  A tak na poważnie to takie zestawienia to bardzo przydatna rzecz!

 • A siebie można polecić? 😉
  > http://www.readyforboarding.pl/

 • Bardzo fajny wpis, blogi bardzo ciekawe 🙂

  KamilG | http://www.dreamcabkrakow.com/pl/

 • Polecamy się na przyszłość: http://explore-world.you2.pl 🙂

 • Helen

  Jedna z bardziej interesujących stron to http://www.turystyka-centrum.pl Bardzo ciekawe informacje turystyczne i oferty wycieczek 🙂

 • admiring-diversity.pl

  Ach, też kiedyś chciałabym dołączyć do tak znamienitego grona 🙂 Widzę też po komentarzach, że niektórzy chcieliby powiewu świeżości. Trzeba przyznać, że wiele z nich ma „fory”, ponieważ w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób włożyło w tworzenie treści swoich stron wiele ciężkiej pracy. Sama wiem, jak czasami ciężko jest ugryźć jakiś temat, jak czasem rozczarowują zdjęcia, które na ekranie aparatu wyglądały przyzwoicie. Tworzenie dobrego bloga wymaga czasu i poświęcenia, czasem środków pieniężnych na doskonalenie swojego warsztatu (np. zakup aparatu) czy nową podróż. Jest to jednak praca, która zwraca się mocą pozytywnych emocji z każdym komentarzem na blogu i lajkiem fanpage’a 🙂

 • Maja Jusiak

  A my dopiero zaczynamy naszą blogową przygodę z podróżami i mamy nadzieję, ze kiedyś się znajdziemy w chociaż 50tce najlepszych blogów 🙂
  http://jusiaczkiontour.blogspot.com/

 • My Guide to The World

  Pierwsze cztery sa swietne 🙂
  http://myguidetoworld.blogspot.be/

 • Ah te wielkie podróże, ale i małe mogą być przyjemne, piękne i niezapomniane. Wystarczy wyjść z domu, lub tak jak my, wziąć smycz w dłoń i w drogę 🙂

 • Marta

  Polecam również nasz blog http://www.micedownunder.com. Trochę o Australii, trochę o Nepalu, Birmie, co kto woli 🙂

 • Karolina

  Polecam nowopowstały blog livelovetravel.pl – świeże spojrzenie na podróże

 • pablito

  polecam nowo powstały ambitny blog takiej fajnej pary:) jest co poczytać:) warto rzucic okiem:) ale to zestawienie – rewelka dzieki busesm przez swiat

  http://www.travelsaddicts.blogspot.com

 • cozarok

  Polecam również nasz blog. Troszkę relacji z życia na wolontariacie w Armenii:) http://www.cozarok.pl

 • Podróżnik

  Fajne zestawienie. Brakuje mi tylko Republiki Podróży http://republikapodrozy.pl/ Trochę szerzej o podróżach, sporo ciekawostek i inspiracji. Szkoda, że autorzy nie piszą o swoich podróżach ale tak się sprofilowali więc ich wola.

 • Allen

  Blogi podróżnicze wymiatają! Dlatego, ja też zapraszam na swój: allenonearth.wordpress.com możesz się zdziwić jak tu u mnie ciekawie 😉

 • Większość blogów już znałem, ale pojawiły się nowe, świeżutkie niam. Dzięki wielkie, z chęcią odwiedzę

 • likefeniks

  Gratuluje sposobu na życie! tak trzymać! Przy okazji zapraszam do mnie! Mieszkałam na sycylii, w Indiach, Hiszpanii i UAE… https://likefeniks.wordpress.com/

 • Lisy w drodze

  Zatem i ja zapraszam do siebie: http://www.lisywdrodze.pl. Blog powstał podczas podróży do Azji z dzieckiem, ale wcześniej Lisy działały w pojedynkę (dłużej w Ameryce Południowej) i to również pojawia się w obecnym blogu. Tak więc doświadczenie mamy duże i w różnych warunkach:)

 • Ula

  Ale miło znaleźć się w tym gronie! Dzięęęęęki! 🙂

 • Większość znałem, ale zawsze znajdzie się coś nowego! Dzięki! A przy okazji zapraszam do siebie: http://choosetravel.pl/

 • Jacek

  Blogi znane i nagradzane. Ja polecam jeszcze smakifantazji.pl

 • Czemu nie polecić samej siebie? 🙂 Zapraszam do odwiedzenia i mojego bloga podróżniczego: http://www.globeexplorer.pl/ Natomiast u mnie wygrywają: tradycyjnie Wy, daleko niedaleko, Gapie na mapę, oraz B’Anita. Pozdrawiam! :))

 • Nasze Ślady

  Niektóre z tych blogów kojarzę i czytam regularnie i nie dziwię się, że pojawiły się w tym zestawieniu 😉 A te, których nie znam – wpisuję na listę „do obejrzenia” 😉 Będzie co robić w Nowym Roku 😉

 • Hm, większość z tych blogów wymienionych tu czytam regularnie, ale przyznam, że lista lekko pachnie rokiem 2012. Są tu blogi dobre, nawet świetne – owszem, przyznaję. Ale czy naprawdę przez najbliższą dekadę jesteśmy skazani na wałkowane tego samego? Przydałby się jakiś powiew świeżości.
  To oczywiście tylko moja prywatna opinia. 🙂

  • Milena

   Dokładnie podzielam zdanie Hani. We wszystkich rankingach pojawiaja sie od kilku lat te same blogi a takich perelek jest znacznie wiecej. Ja poza dobra trescia cenie soebie tez dobre zdjecia, a tego czesto na blogach podrozniczych brakuje. U mnie nr jeden w tej kwestii sa dwa blogi:

   http://wazji.pl/

   http://www.addicted-to-passion.blogspot.nl/

  • Wieczna Tułaczka

   To może w ramach bryzy polecę swojego bloga. Bardziej górskiego, ale góry to też podróże. 😀 http://www.wiecznatulaczka.pl
   Pozdrawiam! 🙂

 • Przez Kontynenty i Golacki nie znam – reszta to stara gwardia 🙂

 • Podróże Dziewczyny Spłukanej

  Czytam może ze cztery, ale te cztery są faktycznie z najwyższej półki. 🙂

 • Dzięki Karol 🙂 Jest nam super miło się znaleźć w tej 17! Machamy z Australii!

 • Dziękujemy za „dzięciątko” czy też „gwiazdkę” czyli wyróżnienie 🙂 Tak, to był dobry rok w naszej blogosferze

 • Im bardziej wnikam w polską blogosferę podróżniczą, tym pod większym jestem wrażeniem. Ostatnimi czasy odkryłam sporo świetnych blogów, których nie ma w spisie. Definitywnie, jako Polacy mamy czym się chwalić! / K

 • Alex Madeincockney

  Cześć, z tej strony Alex z BPŚ. Ja tylko pozwolę sobie dodać, że jednych blog podróżniczy inspiruje do podróży, a mnie np. blog Rodziny Bez Granic inspiruje do posiadania kiedyś dzieci. Jeśli ktoś myśli, że dzieci oznaczają „stabilizację” (cokolwiek to oznacza) – ta rodzina pokazuje, że dzieci to początek niezwykłej, niepowtarzalnej, nieporównywalnej z niczym przygody życia. Dziękuje Rodzino Bez Granic! 🙂

 • Rozumiem, że skromność nie pozwala, więc dodam jeszcze jeden – Busem Przez Świat! 😉 Pozdrawiam i dzięki! 😉