10 sposobów na bezpieczne pieniądze w podróży

by Karol Lewandowski

Bardzo często słyszy się, że ktoś podczas podróży stracił pieniądze, portfel, lub bagaż. Nam też się coś takiego kilka razy zdarzyło i potrafi to bardzo zepsuć wyjazd. A takich sytuacji łatwo uniknąć. Dlatego poniżej przedstawiamy Wam 10 sposobów na bezpieczne pieniądze w podróży:

 

1. Nie rozstawaj się ze swoim portfelem i bagażem i nie zostawiaj go na widoku

Nawet na chwilę nie rozstawaj się ze swoim bagażem, w którym trzymasz cenne rzeczy. Złodzieje potrzebują tylko kilku sekund – tak było z moim plecakiem w Atenach. Nie zostawiaj też niczego cennego na widoku – np. w samochodzie. Pieniądze i inne cenne rzeczy zabieraj zawsze ze sobą.

 

2. Uważaj w tłoku. Nie trzymaj pieniędzy w zewnętrznych kieszeniach

Uważaj szczególnie w tłocznych miejscach, np. pod atrakcjami turystycznymi, lub na bazarach. Kieszonkowcy najpierw sprawdzają zewnętrzne kieszenie plecaków i kurtek, oraz tylne kieszenie spodni, więc unikaj wkładania tam pieniędzy i innych cennych rzeczy. W restauracji wieszając kurtkę lub bluzę na wieszaku lub krześle, wyjmij z niej cenne rzeczy.

 

3. Zabierz zapasową kartę bankomatową

Na wszelki wypadek zabierz ze sobą zapasową kartę. Jeżeli masz kartę Mastercard lub Maestro to jesteś objęty specjalną promocją. Jeżeli we wrześniu podczas zagranicznej podróży wypłacisz z bankomatu pieniądze i zostaną one skradzione to jesteś objęty specjalnym darmowym ubezpieczeniem, dzięki któremu będziesz mógł je odzyskać (do 24h od kradzieży lub do 4h od rabunku. Zwrotowi podlega kwota do 150 Euro).
Szczegóły tej akcji znajdziecie tutaj >>

 

4. Nie loguj się do konta z publicznego WiFi

Nie loguj się do swojego konta czy aplikacji korzystając z publicznych WiFi bo są one dużo bardziej narażone na ataki i kradzież danych.

 

5. Ustal limity na koncie

Na wypadek kradzieży przed wyjazdem koniecznie ustal limity na swoim koncie – nie tylko dzienne limity wypłat z bankmatów czy dzienne limity płatności ale także limity płatności internetowych.

 

6. Zaktualizuj dane

Jeżeli się przeprowadzałeś lub zmieniałeś dowód albo inne dane to koniecznie je zaktualizuj i powiadom bank o wyjeżdzie. Zaktualizuj też swój numer w banku – bank monitoruje transakcje i może do Ciebie zadzwonić, żeby potwierdzić czy to na pewno ty płacisz karta. Odbieraj koniecznie połączenia z banku

 

7. Uważaj na skimming

Uważaj na skimming, czyli nielegalne kopiowanie kart. Będąc przy bankomacie zawsze zwracaj uwagę czy na klawiaturze albo czytniku kart nie ma żadnych dodatkowych nakładek i  czy nic nie wygląda podejrzanie.

 

8. Nie rozstawaj się z kartą

Nigdy nie rozstawaj się z kartą (nawet podczas oddania jej na minute kelnerowi może zostać skopiowana podczas wyniesienia na zaplecze). Nie zostawiaj też dowodu osobistego w zastaw wypożyczanego sprzętu bo grozi to kradzieżą tożsamości.

 

9. Ustaw powiadomienia sms

Ustaw powiadomienia sms z konta i kontroluj dzięki temu wszystkie wydatki i sprawdzaj czy zgadza się ich ilość i wartość.

 

10. W przypadku kradzieży lub zgubienia zablokuj kartę

Przed wyjazdem koniecznie zapisz sobie dane kontaktowe do banku. W przypadku zgubienia karty koniecznie ją zablokuj – możesz zrobić to za pomocą serwisu transakcyjnego lub dzwoniąc na specjalny numer

Jeżeli nie jesteś pewny czy gdzieś przypadkiem nie zapodziałeś karty w bagażu, albo nie możesz jej znaleźć, możesz tymczasowo zablokować kartę np. przez aplikacje lub infolinie.

Wpis powstał we współpracy z marką Mastercard

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat