Work and Travel czyli jak zwiedzić Amerykę i jeszcze na tym zarobić

by Karol Lewandowski

Podczas naszej 3-miesięcznej podróży przez USA mieliśmy okazję spotkać sporo osób uczestniczących w programie „Work and Travel” i trzeba przyznać, że jest to świetny pomysł na wakacje.

O co chodzi?

Work and Travel to program dla młodych ludzi, którzy zamiast spędzać wakacje nad polskim morzem wolą spędzić je np. nad Morzem Karaibskim ale nie mają na to pieniędzy. W skrócie polega to na tym, że najpierw z pomocą specjalnej organizacji znajdujecie pracę w USA i załatwiacie wszystkie formalności, w tym wizę pracowniczą J-1.

Praca jest bardzo często związana z turystyką – spotkaliśmy studentów pracujących na wesołych miasteczkach, w hotelach, restauracjach, w kasynach czy na przykład jako ratownicy.

Podczas pracy w USA (która jest całkowicie legalna) macie okazję nie tylko zarobienia pieniędzy ale także nawiązania zagranicznych znajomyści, poznania kultury USA czy doskonałego nauczenia się języka angielskiego.

Po kilku miesiącach pracy macie odłożone pieniądze i przychodzi czas na drugą część programu czyli „Travel”, bowiem wiza pozwala Wam na kilka tygodni podróżowania po Ameryce. Świetnym przykładem może być jeden z członków naszej ekipy, Piotrek, który od czerwca do sierpnia pracował w Connecticut a potem dołączył do nas na 3 tygodnie i wspólnie odwiedziliśmy Kalifornię, Las Vegas, Wielki Kanion, Monument Valley i wiele innych miejsc. Na dodatek Piotrkowi udało się przywieźć jeszcze do Polski sporo zaoszczędzonych pieniędzy. (o jego pracy i podróżach po USA możecie przeczytać na jego blogu http://kestraveler.pl).

Innymi przykładami są Piegus z Północnej Karoliny, który pracował przy obsłudze skuterów wodnych a następnie zwiedził nie tylko Stany ale także odbył rejs po Morzu Karaibskim, albo studentki które spotkaliśmy w Miami – najpierw pracowały na olbrzymim wesołym miasteczku a potem w kilka tygodni objechały sporą część stanów kończąc właśnie na Florydzie.  Dzięki programowi W&T można zobaczyć kawał Stanów, spełnić swoje marzenie o „amerykańskim śnie” i odwiedzić mnóstwo miejsc znanych z filmów czy książek (w końcu najbardziej znane filmy w historii powstawały właśnie w USA!). A w Ameryce jest co zwiedzać, bo jest to państwo wyjątkowe, które właściwie ma wszystko (sami Amerykanie nie raz powtarzali nam, że „w Ameryce jest wszystko”). Są 2 oceany, są olbrzymie dzikie przestrzenie, wielkie miasta, wspaniałe Parki Narodowe, pustynie, góry, olbrzymie jeziora a nawet tropikalna Floryda. Poza tym podróż po USA to także setki poznanych ludzi i przygody, które będzie pamiętać się do końca życia.

Żadna ze spotkanych przez nas osób nie zawiodła się na Work and Travel, mało tego, polecali nam taki sposób spędzenia wakacji i już zapowiadali, że wracają za rok i planują zabrać ze sobą znajomych.

Każdemu kto chciałby zwiedzić Stany serdecznie polecamy zapoznanie się ze szczegółami Work and Travel na stronie http://stany.pl/.

Spotkanie z Piotrkiem, który pracował na campie w ramach W&T w Connecticut

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

Najnowszy na blogu

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat