Co robić po maturze? 10 powód dlaczego po maturze warto wyruszyć w podróż

Gratulacje Maturzysto, za kilka tygodni dowiesz się, że udało Ci się dokonać niemożliwego i zdać maturę. Przed Tobą czas na bardzo trudną decyzję dotyczącą tego co zrobisz ze swoim życiem i na jakie studia pójdziesz. Ale zanim dołączysz do grona bezrobotnych magistrów socjologii i speców od zarządzania zarządzających frytkami w maku, czekają Cię najdłuższe wakacje życia – wykorzystaj je odpowiednio i wyrusz w podróż!

Nie tłumacz, że nie masz kasy, nie wiesz gdzie, z kim, jak, i po co. Przeczytaj poniższy tekst i podeślij go znajomym a na pewno zbierzesz ekipę, z którą ruszycie w podróż życia!

A na początek obejrzyj krótki film z naszą historią:

Podobał Ci się ten film? Zasubskrybuj nasz kanał na youtube! 

10 powodów dlaczego po maturze warto wyruszyć w podróż po Europie.

Dlaczego warto w te wakacje wyruszyć w podróż po Europie?

1. Odpoczniesz od codzienności i nabierzesz energii

Taka podróż to świetna odskocznia od codzienności i doskonały czas na naładowanie wewnętrznych akumulatorów przed rozpoczęciem morderczej walki o przetrwanie na studiach.

2. Nowe znajomości

Jadąc na taką wyprawę po Europie poznasz dziesiątki przypadkowych ludzi o zupełnie innych poglądach niż ludzie w Twoim codziennym otoczeniu. Wiele z tych kontaktów zamienia się potem w przyjaźnie ciągnące się latami. My tym sposobem poznaliśmy Tomasza Adamka, członka norweskiej mafii, milionera z Kalifornii, Hardkorowego Koksa czy ludzi, którzy śpią w łóżku z kangurami.

3. Podszkolisz angielski

Będziesz miał bardzo dużo okazji, żeby w praktyce sprawdzić swoje umiejętności językowe i przekonać się, że po 12 latach nauki angielskiego umiesz bezbłędnie odmienić wszystkie czasowniki nieregularne ale nie potrafisz wytłumaczyć aptekarzowi, że potrzebujesz leku na biegunkę.

4. Podróże kształcą

Podczas miesięcznej podróży możesz nauczyć się więcej o europejskiej geografii i historii niż przez 3 lata liceum. No chyba, że jesteś gamoniem, który nie zdał matury to wtedy nawet podróż na księżyc Ci nie pomoże.

5. Poznasz siebie

Znajdziesz się w bardzo wielu sytuacjach w których nigdy wcześniej nie byłeś i dzięki temu bardzo dużo dowiesz się o sobie, swoich możliwościach i słabościach. Dowiesz się jak długo możesz wytrzymać bez prysznica, czy jesteś wystarczająco szybki, żeby uciec przed rozwścieczonym bykiem i czy najlepsi kumple nie zostawią Cię kiedy aresztuje Was policja.

Busem Przez ŚwiatWyprawa Pierwsza

busem przez swiat wyprawa pierwsza ksiazka europaautor: Karol Lewandowski

więcej o tej książce: Wyprawa Pierwsza >>

BESTSELLER EMPIKU 2011

Książka opowiada o początkach naszego projektu i o podróży dookoła Europy Zachodniej (12 państw, miesiąc czasu i prawie 10 tys. km). Książka jest doskonałym motywatorem i poradnikiem dla kogoś kto chce wyruszyć w swoją pierwszą podróż bez biura podróży i przeżyć niezapomnianą przygodę życia.

Wpisując w zamówieniu kod „supertramp” otrzymasz zniżkę -20% !

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT 

ZAMÓW KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM

6. Podróż pomaga zmienić swoje życie

Będziesz miał czas na przemyślenia i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy – to bardzo ułatwia podjęcie trudnych życiowych decyzji takich jak rzucenie studiów,  zgolenie wąsów czy całkowita zmiana swojego życia.

A dzięki ludziom, których chcąc niechcąc i tak spotkasz po drodze, otworzą Ci się oczy na nowe rzeczy. Nie zdziw się jeśli wyruszysz w podróż z prawniczymi planami na przyszłość, a po powrocie stwierdzisz, że najbardziej na świecie kochasz hodowanie marchewek i założysz szklarnie.

7. Podróż Cię zmieni

Nowe znajomości, nowe sytuacje, nowe doświadczenia – to wszystko wpłynie na to, że po powrocie będziesz miał zupełnie inne spojrzenie na wiele rzeczy i będziesz chciał zmienić swoje studia, pracę, dziewczynę albo płeć.

8. Przeżyjesz przygody, które będziesz pamiętał do końca życia

Żyje się tylko raz i fajnie jest móc na emeryturze powiedzieć wnukom, że przeżyło się życie na maksa i miało przygody rodem z filmów z Indianą Jones’em a nie, że całe życie chodziłeś do pracy na 8h i układałeś pasjansa.

9. Zaliczysz imprezy na jakich nigdy w życiu nie byłeś

Podróż po Europie to także okazja do imprez, jakich długo się nie zapomni. I takich, których nawet na drugi dzień nie będziesz pamiętał.

10. Wcale nie jest to drogie

To nie prawda, że podróże są tylko dla ludzi, którzy mają miliony na koncie, złote sygnety na wszystkich palcach u stóp a na zakupy do miasta latają prywatnym odrzutowcem.
My na miesięczną podróż 5-osobową ekipą przez kilkanaście państw wydaliśmy niecałe 2500 zł na osobę – łącznie z kupnem auta. A nasza najtańsza wyprawa do Włoch na 2 tygodnie kosztowała 400 zł na osobę. Można więc podróżować bardzo tanio – a jadąc np. autostopem da się to zrobić jeszcze taniej.

Poniżej możecie zobaczyć ile dokładnie kosztowała nasza wyprawa i na co wydaliśmy pieniądze oraz pobrać sobie dokument w którym możecie oszacować koszty takiej podróży podając liczbę osób, dni i kilometrów:

liczba osób 5
liczba km 7000
liczba dni 30
kupno auta i przygotowanie 5 000,00 zł
paliwo 3 500,00 zł
zupki, makaron, ryż 375,00 zł
woda – 2l na osobę 399,90 zł
dodatkowe jedzenie 1 200,00 zł
atrakcje 1 050,00 zł
noclegi 0,00 zł
inne 0,00 zł
RAZEM 11 524,90 zł
na osobę 2 304,98 zł

 

Dokument do przeliczania budżetu wyprawyDOKUMENT – BUDŻET WYPRAWY EUROTRIP >>

5 pomysłów na tanie wakacje w Europie

Skoro już przekonałeś się do tego, że warto wyruszyć w taką podróż to teraz obejrzyj filmik na którym dowiesz się jakie są sposoby na tanie przemieszczanie się po Europie.


Jak zorganizować własnego Eurotripa?

Jeśli chcesz wyruszyć w podróż busem lub innym autem to koniecznie obejrzyj ten filmik, na którym opowiadamy o tym jak to zrobić:


Noclegi na dziko

Bardzo dużo pieniędzy możesz zaoszczędzić śpiąc na dziko. Jak to zrobić i czy to jest legalne?


Nie zastanawiaj się więcej, zbieraj kumpli i ruszajcie w podróż życia!

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące takiej podróży to zadaj je w komentarzu pod tym tekstem. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka poradnikowych tekstów z naszego bloga, które mogą Ci się przydać:

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl