Wakacje dookoła Europy – czy jedno ubezpieczenie turystyczne wystarczy?

by Karol Lewandowski

Podróż dookoła Europy staje się coraz bardziej popularnym pomysłem na spędzenie wakacji. Organizując taki wyjazd przez kilka czy nawet kilkanaście państw wiele osób zastanawia się czy wystarczające jest jedno ubezpieczenie turystyczne. W poniższym poradniku odpowiadamy na to pytanie i podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie.

Dlaczego warto wyruszyć w podróż dookoła Europy?

Odbyliśmy 9 podróży samochodowych dookoła Europy i jest to coś co zdecydowanie polecamy każdemu. Dlaczego?

  • W krótkim czasie można zwiedzić kilkanaście europejskich państw i zobaczyć kilkadziesiąt miejsc
  • Jadąc swoim samochodem bardzo dużo zwiedzamy po drodze i bardzo często to właśnie małe przypadkowe miejscowości najbardziej oddają ducha państwa, w którym jesteśmy
  • Podróż dookoła Europy to przygoda życia, którą pamięta się bardzo długo
  • To świetna okazja do sprawdzenia w praktyce i podszkolenia języka
  • Podczas takiej podróży poznasz wielu niesamowitych ludzi, a często nawet przyjaciół na całe życie
  • Sprawdzisz się w wielu nietypowych sytuacjach i zobaczysz jakie są Twoje możliwości
  • Na własne oczy zobaczysz miejsca z filmów i szkolnych podręczników
  • Jest to świetna okazja do tego, żeby z innej perspektywy spojrzeć na swoje życie i przemyśleć sobie wiele spraw

Ale taka szalona podróż niesie ze sobą także spore ryzyko związane z naszym zdrowiem i życiem. Szalone imprezy, różne warunki atmosferyczne, skoki z klifów do wody czy sporty ekstremalne czasem kończą się uszczerbkiem na zdrowiu, dlatego bardzo ważne jest, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie podróżne.

[divider]

IMG_5459aa_busem_przez_swiat_iceland_trip_2015

Wiele krajów w krótkim czasie – jedno ubezpieczenie?

Podczas podróży dookoła Europy w bardzo krótkim czasie odwiedzamy wiele różnych państw. W każdym z tych państw obowiązują różne przepisy, różne koszty leczenia dlatego wiele osób zastanawia się jakie ubezpieczenie jest potrzebne, żeby w razie potrzeby otrzymać pomoc w każdym z odwiedzanych państw.

W praktyce wystarczy, że zakupimy jedno ubezpieczenie, które będzie działać na wiele krajów europejskich (a niektóre nawet na cały świat).

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie? Wiele osób zwraca uwagę głównie na cenę, ale to nie ona jest tutaj najważniejsza. Przede wszystkim wyruszając w podróż warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest darmowa. Jest to jednak tylko ubezpieczenie podstawowe, które nie zapewnia wielu rzeczy i koniecznie trzeba do niego dokupić ubezpieczenie dodatkowe.

Wybierając ubezpieczenie po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na skrót KL – są to Koszty Leczenia – to z nich jest opłacana nasza wizyta u lekarza, w szpitalu czy transport medyczny do Polski. Koszty leczenia potrafią być bardzo wysokie – podstawowa wizyta u dentysty to koszt kilkuset euro ale już na przykład tygodniowa intensywna terapia w szpitalu to nawet kilkanaście tysięcy euro. Dobrze więc żeby KL wynosiło minimum 30-40 tysięcy euro.

Kolejną rzeczą jest NWW czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – z tej puli otrzymamy odszkodowanie, zwrot kosztów rehabilitacji czy leków. Dobrze, żeby ta kwota także była jak najwyższa – zazwyczaj wynosi od 20.000 zł do nawet stu tysięcy złotych.

Wybierając ubezpieczenie koniecznie trzeba się zastanowić czy będziemy uprawiać jakieś sporty ekstremalne i wybrać opcję ubezpieczenia która pokrywa wypadki związane z takimi sportami. Warto też zwrócić uwagę czy w ramach ubezpieczenia mamy BG czyli ubezpieczenie bagażu ( nie wszystkie ubezpieczenia to obejmują a przydaje się na wypadek kradzieży czy zaginięcia na lotnisku) oraz CHP czyli choroby przewlekłe.

[divider]

Jakie są koszty takiego ubezpieczenia?

Poniżej przedstawiamy tabelkę z przykładowymi kosztami ubezpieczenia na wyjazd 4, 7 i 14-dniowy. Najlepiej przed wybraniem ubezpieczenia skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, na przykład wakacyjnapolisa.pl i wybrać najlepszą dla nas opcję.

unnamed

[divider]

Na zdrowiu nie warto oszczędzać dlatego wyruszając w podróż nie powinniśmy zastanawiać się nad tym czy powinniśmy wykupić ubezpieczenie podróżne tylko jakie powinniśmy wykupić. Koszty ubezpieczenia są niewielkie, a mając porządne ubezpieczenie odchodzi nam spore zmartwienie i możemy w pełni cieszyć się z naszego wyjazdu.

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat