20 powodów dlaczego warto podróżować w grupie

by Karol Lewandowski

Wiele osób podróżuje samotnie bo wydaje im się, że podróżowanie w grupie to same problemy i brak swobody.

Podczas ostatnich 5 lat wziąłem udział w kilkunastu wyprawach. Były wyjazdy samotne, w parze, w 5 osób a nawet w 15. I zdecydowanie wolę podróżować z kimś, bo jednak takie podróże dużo bardziej mnie cieszą i dają dużo więcej satysfakcji.

Oto 20 powodów, które mam nadzieje przekonają Was do tego, że warto podróżować w grupie:

[divider]

Podział zadań – łatwiejsze przygotowania

Jeśli podróżujesz bez biura podróży to o wszystko musisz zadbać sam. Wizy, formalności, loty, transport, noclegi, plan, budżet itd. Dużo łatwiej jest jeśli podzieli się wszystkie te zadania na kilkuosobową grupę. Razem możecie w kilka miesięcy zorganizować wyprawę jaką sam organizowałbyś kilka lat.

[divider]

Co 5 głów to nie jedna

Zarówno w przygotowaniach jak i podczas samej wyprawy często trafiają się momenty kiedy trzeba podjąć jakąś trudną decyzję. Dzięki burzy mózgów w kilka osób dużo łatwiej jest wybrać dobre rozwiązanie – każdy ma inne podejście do problemu, inne pomysły, inne znajomości itd.

[divider]

Niższe koszty

Podróżując w grupie możesz bardzo dużo zaoszczędzić – jeżeli jedziecie autem paliwo wyjdzie dużo taniej. Także przy rezerwacji biletów lotniczych czy kupowaniu wejściówek bardzo często możecie dostać zniżkę dla grup. Będąc w grupie można też bardzo łatwo negocjować cenę czy to noclegów czy atrakcji czy nawet jedzenie w knajpie – sprzedawcy słysząc, że chcecie kupić czegoś 10 sztuk bardzo chętnie schodzą z ceny.

[divider]

Współdzielenie chwil

Nawet najpiękniejsze miejsce czy przygoda może nas nie cieszyć jeżeli nie mamy z kim się podzielić tą radością. Podróżując nawet we 2 osoby wszystkie emocje są większe.

[divider]

Lepsze gorsze dni

Jeżeli podróżujecie sami i macie gorszy dzień to musicie z tym sobie sami poradzić. W grupie zawsze znajdzie się ktoś kto ma akurat lepszy dzień i poprawi Wam humor albo przejmie Wasze obowiązki.

[divider]

SONY DSC

[divider]

Więcej pomysłów

Jeżeli podróżujecie większą grupą to pomysłów na spędzanie wolnego czasu czy cieszenie się małymi rzeczami jest zawsze więcej.

[divider]

Więcej przygód i znajomości

Im więcej osób tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś z waszej grupy pozna kogoś nowego z kim przeżyjecie jakąś niesamowitą przygodę albo zobaczycie miejsca o których nie przeczytalibyście w żadnym przewodniku.

[divider]

Bezpieczniej

Psychopatyczny morderca prędzej zaatakuje samotną osobę niż 5-osobową grupę. To samo tyczy się wieczornych wyjść na miasto czy przebywania w mniej bezpiecznych dzielnicach. W kupie siła.

[divider]

W razie choroby ktoś Ci pomoże

Jeżeli podróżujesz sam i na środku pustyni ukąsi Cię wąż to jesteś zdany tylko na siebie. W grupie zawsze znajdzie się ktoś kto na plecach zaniesie Cię do szpitala albo wyssie jad z pośladka.

[divider]

Jest wygodniej i masz mniej obowiązków

Jeżeli podróżujecie autem to w grupie możecie zrobić dyżury i nie będziesz musiał codziennie prowadzić samochodu. To samo tyczy się mycia naczyń, nawigowania, szukania drewna na opał itd.

[divider]

IMG_8730

[divider]

Ćwiczysz cierpliwość

Podróżowanie w grupie bardzo często oznacza spędzanie razem 24h na dobę. W takich warunkach nawet małe wady takie jak to, że ktoś chrapie czy nie myje po sobie naczyń potrafią urosnąć do takiego poziomu, że będziemy chcieli drugiej osobie wydrapać oczy. Takie podróże uczą cierpliwości oraz dogadywania się z innymi ludźmi.

[divider]

Zawsze ktoś Ci zrobi zdjęcie

Czasem nawet nie będziesz musiał o to prosić bo jeśli 5 osób w grupie ma aparat to chcąc nie chcąc będziesz na połowie zdjęć i na emeryturze nie trzeba będzie wnukom pokazywać samych selfie.

[divider]

Możesz odnaleźć miłość

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. Ale prawda jest taka, że najlepiej dogadują się pary, które mają podobne zainteresowania – jeśli więc kochasz podróże to idealną drugą połówką będzie dla Ciebie właśnie podróżnik/podróżniczka. A gdzie łatwiej poznać podróżnika jak nie w podróży? (w sumie najłatwiej to chyba na jakimś zlocie podróżników)

W dodatku jeśli pojedziesz z jakąś dziewczyną na kilkumiesięczną podróż, nie pozabijacie się i będziecie dalej chcieli być razem to możesz się w ciemno żenić.

[divider]

Dużo nauczysz się od innych

Podróżując z innymi ludźmi, którzy bardzo często mają inne podejście do życia możesz się bardzo wiele nauczyć.

[divider]

Łatwiej pchać auto

W razie awarii samochodu na autostradzie w środku nocy duża ekipa naprawdę dużo ułatwia. Dlatego nawet kiedy jeżdżę sam zawsze zabieram autostopowiczów… 😉

[divider]

DCIM119GOPRO

Znajdziesz nowych przyjaciół na całe życie

Jeśli spędzisz z kimś na wyprawie wiele tygodni i widzicie się praktycznie 24h na dobę to albo się znienawidzicie albo zostaniecie przyjaciółmi.

[divider]

Jesteś odważniejszy

I jesteś w stanie zagadać z obcymi ludźmi, których normalnie byś się bał albo wstydził oraz zrobić rzeczy na które bez wsparcia ekipy byś się nie odważył (dużo łatwiej skacze się z 20-metrowego klifu, jeśli wiesz, że w razie czego ktoś Cię wyłowi z wody).

[divider]

Łatwiej jest się zdyscyplinować i zmotywować

Samemu może Ci się nie chcieć wstawać wcześnie czy wspinać na wielką górę albo wychodzić wieczorem na miasto a w ekipie zawsze znajdzie się ktoś kto Cię zmotywuje.

[divider]

Wspólne gotowanie

Dużo prościej i dużo taniej jest zrobić wspólnie jeden duży posiłek.
[divider]

Wieczory przy ogniskach

Podróżując większą grupą zawsze macie tematy do rozmów i pomysły na głupie zabawy, nawet w dziczy jest z kim wypić piwo i posiedzieć przy ognisku do białego rana.

[divider]

Poznasz nowe podejścia po podróżowania

Bardzo często mogą trafić się ludzie, którzy podróżują zupełnie inaczej – niektórzy lubią naturę, inni duże miasta, jeszcze inni podróże kulinarne a ktoś może chcieć w każdym mieście wypić lokalne piwo. Podróżując w grupie musisz znaleźć złoty środek i trochę dostosować się do innych ale jednocześnie masz okazję spróbować czegoś czego sam pewnie byś nie zrobił.

[divider]

Może wydawać się, że podróżowanie w grupie jest trudniejsze niż samotne. No bo musicie brać pod uwagę innych ludzi, możecie się pokłócić, albo ktoś może zawieść i wtedy sypie się cała wyprawa.

Ale korzyści jest dużo więcej i jeśli tylko dobrze się wszystko zorganizuje to wyprawa większą ekipą to same plusy i dużo łatwiejsze przedsięwzięcie. 🙂

A Wy wolicie podróżować sami czy w grupie?

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]Pojedź z nami![/tab_title][/tabs_head][tab]Jeśli lubisz podróżować z innymi ludźmi to zapraszamy Cię do pojechania razem z nami na jedną z naszych kolejnych wypraw. 🙂  Szczegóły tutaj >>[/tab][/tabs]

DCIM117GOPRO

[box type=”note” ]Spodobał Ci się ten tekst? Dodaj swój email do newslettera aby nie przegapić kolejnego tekstu na blogu: [newsletter][/box]

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat