Jedzenie w Australii

by Karol Lewandowski

Australia jako kraj imigrantów nie ma jako takiej narodowej kuchni. Dodatkowo dosyć szybki tryb życia, szczególnie w dużych miastach, sprawia że niewiele osób gotuje w domu, większość woli jeść na mieście lub za mówić coś z dowozem – jest to dla nich dużo wygodniejsze. Można tu więc spotkać tłumy ludzi w restauracjach, kawiarniach i fastfoodach. Najbardziej popularna jest kuchnia azjatycka i takich właśnie restauracji spotka się tu najwięcej.

Jeśli chodzi o jedzenie to Australijczycy mają tu coś co można by nazwać sportem narodowym a już na pewno narodowym hobby – grillowanie. Praktycznie każdy musi mieć w domu grilla. I to nie takiego grilla jak w Polsce, czyli na węgiel albo na drewno. Tu królują olbrzymie grille gazowe, a w supermarketach zawsze jest cały dział poświęcony grillom i akcesoriom do grillowania. U nas na grillu zazwyczaj lądują kiełbaski, karczek albo żeberka, tutaj natomiast wszyscy miłują się w stekach. I nie ma co im się dziwić bo mieliśmy kilka razy okazję uczestniczyć w takim “barbecue’” i musimy przyznać, że australijskie steki to najsmaczniejsza rzecz jaką jedliśmy z grilla.

IMG_0228

Grillowanie jest popularne do tego stopnia, że bardzo dużo tu publicznych, darmowych grilli gazowych albo elektrycznych. Są porozstawiane w parkach, przy plażach i na darmowych campingach. Wystarczy przyjechać z własnym mięsem, nacisnąć przycisk i można rozpocząć grillowanie. I co ciekawe nikt tych grilli nie niszczy, a wszystkie są zawsze idealnie czyste. Bo panuje tu zasada żeby zostawiać je w “stanie co najmniej tak  dobrym w jakim je zastaliśmy”. To samo tyczy się zresztą darmowych campingów.

α Australijczycy uwielbiają również zamawiać jedzenie online z dowozem. W szczególności gdy w telewizji odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia sportowe – procent zamówień jedzenia do domu wzrasta diametralnie. Wśród potraw, które są najczęściej zamawiane przeważa kuchnia tajska i indyjska. Silną pozycję mają także włoska pizza oraz chińskie przysmaki. W Sydney na Newtown skoncentrowana jest największa liczba restauracji tajskich na całym kontynencie australijskim! Lecz gdy przesuniemy się bardziej na północ do Melbourne, usłyszymy, że najlepszym daniem na wynos jest pizza i wyśmienite włoskie makarony.α

pizza

———–

W Polsce też możecie zamawiać jedzenie online, np. na tym portalu.

Post przy współpracy z Fly.pl

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat