Dzien 60

W nocy, wracajac z Monument Valley do Las Vegas (tak, znow Las Vegas) zajezdzamy na zapore Hoovera. Poniewaz jest to strategicznie wazny punkt przed wjazdem auto zostaje przeszukane czy przypadkiem nie mamy ladunkow wybuchowych. Poniewaz jest srodek nocy to jestesmy jedynymi odwiedzajacymi na tamie. Zapora jest jedna z najwiekszych na swiecie a w srodku znajduje sie olbrzymia elektrownia.

Chociaz jest srodek nocy to nawet w swietle ksiezyca zapora wyglada imponujaco. Przez nia poziom rzeki Kolorado w Wielkim Kanionie jest kilka razy mniejszy niz pierwotnie.

Rano zawozimy szóstego członka naszej ekipy, Piotrka na przystanek autobusowy w Las Vegas. Był z nami przez 3 tygodnie, niestety z niewiadomych powodow dostal krotsza wize i musial juz wrocic do Polski. Z Las Vegas Piotrek leci do Los Angeles, potem do San Diego, do Nowego Yorku, do Paryza i do Polski. Dzieki Piotrek za wspolnie spedzone przygody, tesknimy za Toba!

Po wylaniu kilku lez i odstawieniu Piotrka ruszamy na slynna droge 66.

Route 66 lub też U.S. Route 66, popularnie Mother Road (Droga Matka, Matka Dróg) – otwarta 11 listopada 1926 roku trasa drogowa w USA o długości 2448 mil (3939 km) łącząca Chicago z Los Angeles, a od 1936 przedłużona do Santa Monica. Przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by zakończyć swój bieg w Los Angeles.

Swoją największą świetność przeżywała w okresie wielkiego kryzysu lat 30. ubiegłego stulecia. Była wtedy główną magistralą wiodącą fale migrantów ku zachodowi, głównie do Kalifornii, szczególnie w okresie słynnych burz pyłowych na obszarze Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych (ang. Dust Bowl), gdzie w latach 30., podczas długotrwałej suszy, gwałtowne wiatry wywiewały zerodowaną, górną warstwę ziem uprawnych, zostawiając nieurodzajną pustynię.
Trasa przez swe powstanie stała się nitką komunikacyjną rozwijającą gospodarkę miejscowości znajdujących się przy niej. Mieszkańcy miejscowości, które żyły z usług (stacje benzynowe, motele i hotele, punkty zbiorowego żywienia, warsztaty naprawcze, handel), starali się bronić Route 66, gdy jej istnienie zostało zagrożone powstaniem międzystanowej sieci autostrad (ang. Interstate Highway System) w latach 50.
Route 66 została oficjalnie skreślona z listy autostrad krajowych 27 czerwca 1985, kiedy została zastąpiona przez autostradę Interstate 40. Uznano wtedy, że istniejące jeszcze jej odcinki nie odpowiadają wymogom nowoczesnych dróg międzystanowych.”

66ka nie jest zbyt uczesczana i nie ma za wielu miejscowosci wiec wiekszosc trasy jedzie sie po pustkowiach. Trafiamy do miejscowosci Kingman, zwanej Sercem Route 66. Miasto jakby zatrzymalo sie w czasie – dalej sa tu stare samochody, knajpy rodem z lat 30’tych i stare motele.

Powoli przestaja nas dziwic awarie naszego auta. W Kingman peka nam jedna sruba od tylnego prawego koła i zostają tylko cztery. Dodatkowo coś zaczyna nam obcierać w tylnym lewym kole i przestaje dzialac reczny. Prawdopodobnie cos stalo sie ze szczekami hamulcowymi. Utknelismy wiec na drodze 66 w malym opustoszalym miasteczku Kingman i musimy czekac do rana az otworzy sie jakis warsztat.

Przynajmniej utknelismy w niezwyklym miejscu – w Sercu Drogi 66!

trasa slynnej 66 wiedzie od Chicago do Los Angeles

Droga 66 pojawiala sie w wielu filmach, między innymi w "Urodzonych Mordercach" Tarantino

Akcja filmu animowanego "Auta" rozgrywa sie na drodze 66

zwierzeta australia pajaki kangury weze

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat