Finanse w podróży. Co zabrać na wakacje – kartę czy gotówkę?

by Karol Lewandowski

Ten problem mają chyba wszyscy, którzy wybierają się w podróż. Co się bardziej opłaca? Czy zabierać tylko kartę czy może gotówkę? Jeśli gotówkę to w jakiej walucie i gdzie ją wymienić?

[divider]

Gotówka czy karta?

Wszystko zależy od tego gdzie jedziemy. Jeżeli są to państwa, w których będziemy mogli posłużyć się jedną z najbardziej popularnych walut takich jak dolar, euro czy funt to możemy zabrać ze sobą gotówkę, którą wcześniej wymienimy w kantorze bo kurs będzie porównywalny do płatności kartą. Dużym minusem jest jednak to, że mając przy sobie gotówkę, i to w dużej ilości, jesteśmy narażeni na kradzież i na to, że stracimy cały budżet. Czasami nawet przy płatności popularnymi walutami płatność kartą wychodzi taniej niż wymiana w kantorze – jeśli mamy kartę w euro i płacimy w euro to nie tracimy nic na przewalutowaniu.

W przypadku państw z nietypowymi walutami nie opłaca się zabierać gotówki bo po pierwsze będzie ciężko znaleźć kantor, w którym wymienimy walutę a po drugie kurs będzie bardzo niekorzystny. A już na pewno nie opłaca się zabierać ze sobą złotówek i wymieniać ich za granicą na lokalną walutę bo bardzo dużo stracimy na przewalutowaniu. Jeśli już koniecznie chcemy zabierać gotówkę to dolary albo euro bo je wymienimy na miejscu w każdym kantorze (ale stracimy sporo na podwójnym przewalutowaniu).

W większości przypadków dużo lepiej jest mieć ze sobą kartę debetową albo kredytową i po prostu płacić kartą wszędzie gdzie tylko się da a w dzisiejszych czasach da się praktycznie wszędzie. Płacenie kartą jest dużo bardziej opłacalne niż wypłacanie gotówki z bankomatu.

Dodatkowo płacąc kartą kredytową mamy za darmo ubezpieczenie na wypadek kradzieży karty, zgubienia karty czy nieautoryzowanych płatności.

My od kilku lat większość pieniędzy trzymamy na karcie i wszędzie gdzie tylko jest to możliwe płacimy kartą. Do tego mamy ze sobą niewielką ilość gotówki na nieprzewidziane sytuacje i takie, w których jest ona niezbędna.

Dobrym rozwiązaniem jest karta World Banku BZ WBK, która nie ma dodatkowych kosztów przewalutowania. Dodatkowo karta posiada ubezpieczenie podróżne, więc nie trzeba się dodatkowo ubezpieczać.

[divider]

Karty walutowe i kantory internetowe

Sporo zaoszczędzić na wymianie waluty możemy korzystając z kantorów internetowych – kurs jest zawsze lepszy niż w tradycyjnym kantorze ale potrzebujemy do tego albo konta w obcej walucie albo karty walutowej. Coraz więcej banków oferuje karty walutowe – dzięki nim nie ponosimy żadnych kosztów związanych z przewalutowaniem (płacąc w tej samej walucie w której mamy kartę).

[divider]

Kiedy przydaje się gotówka?

Jeżeli zabierzemy ze sobą dużą ilość gotówki to jesteśmy narażeni na kradzież – ta świadomość potrafi być bardzo stresująca. Dlatego najlepiej większość wakacyjnego budżetu mieć na koncie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bez gotówki będzie ciężko. Przede wszystkim gotówka przydaje się na lokalnych bazarach, na których możemy kupić pamiątki czy produkty spożywcze. To samo tyczy się ulicznego jedzenia. Poza tym dobrze jest mieć ze sobą trochę gotówki na napiwki. No i oczywiście w wielu mniejszych miejscowościach, z dala od cywilizacji, może być problem z trafieniem na bankomat czy terminal.

Idealnym przykładem państwa w którym niepotrzebna jest gotówka jest Islandia – byliśmy w szoku, że przez prawie miesiąc nie potrzebowaliśmy tam gotówki ani razu a kartą można było płacić nawet w miejscach na totalnym odludziu.

[divider]

Kiedy jest konieczna karta kredytowa?

Kilkukrotnie mieliśmy sytuację kiedy karta kredytowa była wręcz niezbędna. Przede wszystkim przy wypożyczaniu samochodów za granicą – większość wypożyczalni wymaga karty kredytowej i bez niej po prostu nie chcą wypożyczyć samochodu.

Mając ze sobą kartę możemy też korzystać z płatności internetowych co bardzo przydaje się na przykład przy rezerwacji biletów lotniczych czy noclegów (na przykład przez portal booking.com – noclegi są tam dużo tańsze niż w innych miejscach ale konieczna jest karta).

[divider]

Co zrobić, żeby nie dać się okraść?

Przede wszystkim nigdy nie trzymaj całej gotówki w jednym miejscu. Większość pieniędzy najlepiej mieć na karcie a gotówkę wypłacać tylko na najbliższe 2-3 dni i wypłacone pieniądze trzymać w kilku miejscach – np. część w portfelu, część na dnie plecaka a część w skrytce w pasku. Są też tacy, którzy trzymają pieniądze w bucie – złodzieje rzadko tam zaglądają, ale zdejmowanie buta za każdym razem podczas płacenia w sklepie jest trochę niewygodne 😉

Na wypadek zgubienia lub kradzieży dobrze jest mieć kilka kart płatniczych pochowanych w różnych miejscach. Dobrze też zapisać sobie gdzieś numer do swojego banku, żeby w razie kryzysowej sytuacji szybko ją zastrzec – w przypadku kradzieży karty nasza odpowiedzialność za nie nasze transakcje jest maksymalnie do 150 euro do momentu zastrzeżenia karty, po zastrzeżeniu wszystkie transakcje nieautoryzowane już nas nie obciążają.

Na kartach obowiązkowo trzeba ustalić niskie limity wypłat dziennych i miesięcznych – tak, żeby złodziej nie mógł na raz opróżnić naszego konta.

Więcej porad dotyczących tego jak nie dać się okraść znajdziecie na naszym blogu we wpisie „25 porad jak nie dać się okraść w podróży >>„.

[divider]

Nie ma rozwiązania idealnego i wszystko zależy od tego gdzie jedziemy i w jaki sposób podróżujemy. Najbezpieczniej jest nie mieć ze sobą gotówki, ale jednak czasem się przydaje. Dlatego najlepiej większość funduszy mieć na karcie a gotówkę mieć tylko w niewielkiej ilość na czarną godzinę.

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat