15 faktów o Australii, o których nie miałeś pojęcia

by Karol Lewandowski

Australia to dla Polaków mała wyspa na końcu świata, pełna kangurów i misi koala. Mało kto wie jakie miasto jest stolicą, kto odkrył najwyższy szczyt Australii, albo którą stroną ulicy się tu jeździ. Nawet jeśli wydaje się Wam, że o Australii wiecie wszystko to lepiej przeczytajcie parę poniższych faktów bo możecie się zdziwić 😉

1. Kangurów jest 2 razy więcej niż ludzi

Ludzi w Australii jest ponad 20 milionów, a kangurów ponad 40 milionów. Dlatego często są traktowane jak szkodniki, nikt nie płacze jeśli jakiegoś potrąci na drodze, a w marketach można kupić mięso z kangura które jest najtańszym mięsem w Australii.

australia kangur lucky bay

2. Najwyższy szczyt kontynentu to Góra Kościuszki

Najwyższy szczyt Australii został odkryty przez Polaka, Edmunda Strzeleckiego, który nadał mu nazwę “Góra Kościuszki”. Większość Australijczyków o tym nie wie, bo znają tę górę pod uproszczoną nazwą brzmiącą “Kozijosko Mt”.

góra Kościuszki

3. Sydney nie jest stolicą

Ani Sydney ani Melbourne nie są stolicą Australii. Stolicą jest mało znana Canberra, która powstała mniej więcej w połowie drogi między tymi dwoma miastami bo Australijczycy nie mogli zdecydować gdzie zrobić stolicę.

canberra

4. Biegają tu dzikie wielbłądy

Większość Australii to pustynny outback więc pierwsi odkrywcy sprowadzili tu z Afganistanu wielbłądy bo konie nie dawały rady. A kiedy wszystko zostało już odkryte, wielbłądy wypuszczono, a one świetnie dały sobie radę. Dziś jest ich ponoć 750 tysięcy.

wielbłady australia

5. W grudniu jest tu środek lata

Wprawdzie powinno być to logiczne, że skoro to druga półkula to pory roku są na odwrót ale niejeden Europejczyk nie ma o tym pojęcia i wybiera się na wakacje do Australii o złej porze roku.

australia lato

6. Jest tu najdłuższy płot na świecie

…który jest dłuższy nawet niż Wielki Mur Chiński! Płot na dingo ma ponad 5000 km i został zbudowany, żeby chronić hodowle owiec przed tymi dzikimi psami. Jest codziennie odnawiany i ciągnie się przez pół Australii.

Dog Fence Dingo Fence płot

7. Jest tu miasto podziemnych domów

Na środku australijskiej pustyni odnaleziono najdroższe kamienie świata, opale, ale było tu zbyt gorąco, żeby normalnie żyć. Ludzie zaczęli więc budować domy pod ziemią, gdzie jest dużo chłodniej. Dziś robią to dalej, bo jest to tańsze niż klimatyzacja. Nawet motele i kościoły są tu pod ziemią, a w golfa gra się w nocy piłeczkami świecącymi w ciemnościach.

Krokodyl Harry

8. Złoto w Australii odkrył Polak

Ten sam, który odkrył najwyższy szczyt Australii, czyli Edmund Strzelecki.

złoto australia

 

[box type=”shadow” ]

Busem Przez Świat. Australia za 8 dolarów

busem-przez-swiat-australia-za-8-dolarow-b-iext46027489
Jeżeli interesuje Cię Australia to na pewno zainteresuje Cię nasza najnowsza książka.

Opowiada ona historię naszej 4-miesięcznej wyprawy 25-letnim busikiem na polskich tablicach przez krainę kangurów.

50-stopniowe upały, jadowite węże i pająki, krokodyle, psy dingo, kangury i awarie na spalonych słońcem pustyniach.

Książka jest także poradnikiem dla każdego, kto marzy o własnej podróży do Australii – opisuje w niej krok po kroku jak zorganizować własną podróż i jak zrobić to tanio (nawet za 8 dolarów dziennie). Jest też kopalnią wiedzy na temat kontynentu australijskiego.

 

[button color=”orange” size=”medium” link=”https://www.sklep.busemprzezswiat.pl/ksiazki-busem-przez-swiat/?affiliates=9″ target=”blank” ]ZAMÓW KSIĄŻKĘ Z AUTOGRAFEM [/button]

[/box]

 

9. Australia jest 26 razy większa od Polski

Na mapie wydaje się nieduża z powodu zniekształceń wynikających z przeniesienia mapy z kuli na powierzchnie płaską.

mapa wielkość australii i polski

 

10. Aborygeni do lat 60’ byli uznawani za faunę

Strzelano do nich jak do kangurów, a z oficjalnego rejestru fauny i flory Australii wypisano ich dopiero w połowie lat 60-tych.

aborygeni australia

11. Jeździ się tu lewą stroną

Podobnie jak w Nowej Zelandii, Indiach, Japonii, RPA i paru innych państwach. A kto wie, skąd się wziął ruch lewostronny? Bo to też ciekawa historia 😉

australi aruch lewostronny

12. Największa hodowla krów jest większa od Belgii

Anna Creek Station to największe ranczo świata, na którym krowy zagania się helikopterami i quadami.

australia farma

13. 17 na 26 najbardziej jadowitych węży świata występuje w Australii

Co wcale nie oznacza, że jadowite węże czają się na każdym kroku. Ale oznacza to, że jak już się spotka węża to prawie na 100% jest jadowity, a bardzo możliwe że śmiertelnie.

węże australia

14. Dziobak ma kolec jadowy

Tak, ten uroczy wybryk natury też jest jadowity..

dziobak

 

15. Najdłuższe pole golfowe świata znajduje się w Australii

Ma 1365 km, zaczyna się w Cedunie, kończy w Kalgoorlie i prowadzi przez pustynną nizinę Nullabor. Jego pokonanie zajmuje co najmniej 4 dni.

nullarbor

 

Przyznać się, o ilu rzeczach nie mieliście pojęcia? 😉

Te wpisy też mogą Cię zainteresować

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat