Dzień 105 – Melbourne, wywiad w radiu SBS i Uniwersytet Monash – Mennica Wrocławska Australia Trip 2013-2014

poniedziałek, 10.03.2014

IMG_4057[1]

Rano spotykamy się z Darkiem z australijskiego radia SBS i w ramach wywiadu opowiadamy o ostatnich 3 miesiącach naszej wyprawy. Wywiadu można posłuchać tutaj: http://www.sbs.com.au/yourlanguage/polish/highlight/page/id/323752/t/Bus-around-the-World/.

Po wywiadzie jedziemy na uniwersytet Monash, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez Basię, siostrę naszego znajomego Andrzeja z Darwin. Basia pracuje na uniwersytecie i zorganizowała nam wycieczkę do najnowocześniejszego laboratorium 3D na świecie, które znajduje się właśnie tutaj. CAVE2 to superkomputer podłączony do 80 telewizorów, kamer i głośników które służą do wizualizacji olbrzymich zbiorów danych. Do tego okulary 3d i kamery które śledzą nasze ruchy i możemy przenieść się do ludzkiego mózgu czy na przykład na powierzchnię Marsa. Możliwości tego sprzętu są przeolbrzymie i pomimo tego że laboratorium powstało niedawno to jest już bardzo dużo pomysłów na jego zastosowanie.

mars

Po zwiedzaniu uniwersytetu Basia i jej syn Romek zapraszają nas na pizze. Wyglądamy chyba na wygłodniałych (i tak zresztą jest) bo Basia kupuje tyle pizzy że ledwo mieścimy się z nią w busie ;).

IMG_4072[1] 

Spędzamy wieczór przy pizzy i rozmowach a potem ruszamy w kierunku złotego miasta, Ballarat, gdzie jutro będziemy mogli dosłownie przenieść sie do czasów gorączki złota.

P.S. Od Romka dowiadujemy się o ciekawej australijskiej odmianie koali – Drop Bear. Są to koale które wiszą na drzewach i zeskakują na przechodzących turystów żeby ich zaatakować. Słyszeliście może o nich? 😉

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl