Lenovo East Trip - dzien 41 - wyprawa zakończona. Podsumowanie. | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Lenovo East Trip – dzien 41 – wyprawa zakończona. Podsumowanie.

Przejechane kilometry: 11746,80km (odczyt z pozycjonera GPS firmy CMA)

dzien 41, 10.09.2011r, sobota

——

Po 41 dniach i przejechaniu prawie 12 tysięcy kilometrów ekipa Busem Przez Świat powróciła znów do Polski. W sobotę 10.09.2011 na świdnickim rynku odbyła się meta wyprawy gdzie zostaliśmy hucznie przywitani. Nie zabrakło szampana, zjawili się dziennikarze, rodzina, przyjaciele i fani. Z kilkoma przeciwnościami i wieloma przygodami udało nam się odwiedzić w 6 tygodni 16 państw i dotrzeć aż do Azji.

Na Ukrainie spalił nam się akumulator i auto odmówiło posłuszeństwa, ale dzięki pomocy Saszy udało nam się ruszyć dalej. Na Krymie zakopaliśmy się po uszy w plażowym piachu ale znów z pomocą przyszli Ukraińcy. Z trudem udało nam się dostać przez granicę do Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawii a potem z niej wyjechać. W Rumunii straszył nas Drakula, a w delcie Dunaju pękła nam miska olejowa i bagażnik dachowy. Po 3 tygodniach dotarliśmy do Azji i celu wyprawy – Istambułu.

W Atenach wyprawa stanęła pod znakiem zapytania kiedy skradziono nam plecak a w nim dowód rejestracyjny samochodu, bez którego nie mogliśmy przekroczyć granicy i kontynuować podróży. W Albanii strzelano nad naszym obozowiskiem a w Chorwacji wylądowaliśmy na polu minowym.

Nurkowaliśmy z delfinami, na Ukrainie odnaleźliśmy dom prapradziadków, przejechaliśmy wysokogórską Szosę Transfogaraską, byliśmy w tureckiej łaźni, a także znaleźliśmy dziesiątki pięknych dzikich plaż. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym nasza wyprawa zakończyła się sukcesem.

Podczas tej wyprawy odwiedziliśmy 16 państw, co sprawia że nasz stary bus odwiedził już 28 państw. W tym roku byliśmy w:

 1. Ukraina,
 2. Mołdawia,
 3. Rumunia,
 4. Bułgaria,
 5. Turcja,
 6. Grecja,
 7. Albania,
 8. Macedonia,
 9. Kosowo
 10. Czarnogóra,
 11. Serbia,
 12. Bośnia i Hercegowina,
 13. Chorwacja,
 14. Słowenia,
 15. Węgry,
 16. Słowacja.

W tegorocznej wyprawie wzięła udział piątka studentów: Karol Lewandowski (Świdnica), Michał Gątko (Świdnica), Wojciech Lewandowski (Świdnica), Mariusz Wojciechowski (Poznań, Wronki) i Michał Głód (Stanowice).

Dziękujemy firmie Lenovo Polska, naszemu sponsorowi tytularnemu, dzięki któremu wyprawa mogła się odbyć. Dzięki firmie Terwer Logistic , która przez kilka miesięcy szykowała auto do podróży udało nam się pokonać całą trasę bez poważnej awarii.  Firma CMA Monitoring dostarczyła nam Pozycjoner GPS dzięki któremu zarówno nasze rodziny jak i fani mogli na bieżąco śledzić naszą pozycję. Przez całą trasę otrzymywaliśmy dzięki temu smsy z gratulacjami przekroczenia granic i z podpowiedziami co do aktualnie odwiedzanych miejsc. Dziękujemy bardzo także firmie Inteleko.pl, która wsparła zarówno tę jak i poprzednią wyprawę i pomogła nam organizacyjnie przygotować oba przedsięwzięcia. Firma Koszulka.tv wykonała odzież z logotypami wyprawy i naszego projektu która świetnie sprawdziła się w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Dziękujemy wszystkim sponsorom i patronom medialnym, a także wszystkim ludziom dobrej woli którzy pomogli nam zarówno w trasie (pozdrowienia dla Ady z Aten ;)) jak i przed wyprawą. Ta wyprawa udała się dzięki wam. Dziękujemy za okazane zaufanie i wsparcie.

Dopiero zakończyła się tegoroczna wyprawa a już rozpoczęły się przygotowania do kolejnej, czwartej już,  wyprawy w ramach projektu Busem Przez Świat. W ciągu miesiąca zdecydujemy dokąd odbędzie się wyprawa w 2012 roku. Pomysłów jest kilka, a wybór jest uzależniony od tego czy uda znaleźć się sponsora, od przygotowania auta, od wielkości ekipy i kilku innych czynników. Na chwilę obecną pomysłów jest kilka:

 1. America Trip. Przetransportować busa przez ocean do Kanady i przejechać Stany z wschodniego wybrzeża na zachodnie. Odwiedzić Meksyk i Kanadę.
 2. North Trip. Przez Litwę, Łotwę i Estonię dostać się do Skandynawii, następnie Islandia i Wyspy Owcze, Wielka Brytania i Benelux. W sumie 17 europejskich państw.
 3. Tybet Trip. Przez Kazachstan, Rosję i Chiny do Tybetu, powrót przez Indie. Konieczny bus 4×4.
 4. Mediterranean Sea Trip. Przez 3 kontynenty – Europę, Azję i Afrykę dookoła Morza Śródziemnego. Konieczny bus 4×4.

Jak na razie skłaniamy się ku dwóm pierwszym pomysłom czyli America Trip i North Trip.

Planujemy aby w kolejną podróż wyruszyły 2 busy, jednak wszystko jest uzależnione od tego czy uda się znaleźć sponsora (2 busy to prawie 2 razy większe koszta) i zebrać 2 razy większą ekipę (10 osób), która będzie zdesperowana i gotowa na taką wyprawę.

W podróży jak zwykle towarzyszyła nam kamera i aparat. Na naszym blogu www.busemprzezswiat.pl codziennie pojawiały się relacje i zdjęcia a raz w tygodniu krótki film. Od poprzedniej wyprawy nasza strona zanotowała ponad 570 tysięcy wyświetleń. Już niedługo powinien zostać opublikowany film z całej wyprawy, a poniżej prezentujemy wszystkie wideorelacje oraz kilka zdjęć.

Lenovo East Trip – wideorelacja nr 6 – tydzien 6 – zostanie opublikowana lada dzień.foto z Rynku w Świdnicy: Swidnica24.pl

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Czarna

  Super Panowie! Robicie coś naprawdę pozytywnego i trzymam kciuki za dalsze powodzenie 🙂 I być może do zobaczenia gdzieś ,kiedyś w drodze… 🙂

 • Edyta

  No chłopaki! GRATULUJĘ! Jesteście szaleni! Nie siedzicie w domu! Nie narzekacie! Tylko zdobywacie doświadczenie!
  Jestem z Was taka dumna!
  Myślę, że powinniście zrealizować wszystkie wyprawy po kolei :)) Poważnie!
  Złapaliście bakcyla i już tak łatwo w domu nie usiedzicie 🙂
  Chyba, że w pewnym momencie zostaniecie uziemieni przez żoneczkę :))
  Korzystajcie więc ile tylko się da, oczywiście z rozsądkiem. Serdecznie pozdrawiam Brata, Kuzynów i ich Kolegów, których już poznałam. Dobrana z Was Ekipa!
  ps. Teraz odpoczywajcie, bo przed Wami niedługo ciężka nauka…

 • piotrek

  brawo brawo chlopaki. zabralbym sie chetnie z wami! przejchalem juz stany zjednoczone dwa razy!

 • obi one

  Super 😀
  podróż za jeden uśmiech !
  proponuje wyprawę na Skandynawię 😉

 • Łukasz

  witam. Gratuluje Wam chłopaki osiągnięcia celu i ukończenia tak świetnej wyprawy. Miło było czytać bloga codziennie i emocjonować sie waszą wyprawą. Po raz kolejny pokazujecie jak spełniać marzenia (a nie tylko wy o tym marzyliście hehe). Dzieki i gratuluje.
  P.S. proponuje North Trip ;p

 • Ada

  dzięki Chłopaki cala przyjemność po mojej stronie – milo było Was gościć – aż łezka mi się zakręciła w oku – mimo tylu przeciwności losu dotrwaliście i dojechaliście – BRAWO!!
  Juz Trzymam kciuki za następną wyprawę 🙂 – Stawiam na Indie 😛

  • Edyta

   Droga Pani Ado! Ogromne podziękowania za opiekę nad chłopakami. Pani z Rodziną, byliście tam jak ANIOŁ, który roztoczył swoją opiekę nad nimi w tak trudnych chwilach. Jestem wzruszona. Bardzo dziękujemy! Siostra i Kuzynka chłopaków.

 • Magda

  Oj będzie na pewno mnóstwo chętnych na następny rok ( włącznie ze mną)
  Zainspirowaliście mnie i pokazaliście, że jednak można. Pozdrawiam z Hajnówki 😉