24 najlepsze aplikacje dla podróżników

by Karol Lewandowski

Mało kto rusza się dzisiaj w podróż bez telefonu. Niektórzy będą Was karcić za podróżowanie ze smartfonem czy tabletem, mówiąc, że jesteście więźniami technologii itd. Ale prawda jest taka, że technologia bardzo ułatwia życie. Rozumiem, że można raz na jakiś czas pojechać w dzicz i zamknąć się w domu bez telefonu, prądu i toalety. Ale oburzanie się na zabieranie telefonu w normalną podróż to tak jakby oburzać się, że ktoś jedzie gdzieś samochodem a nie konno albo chodzi w butach zamiast na boso.

Poniżej lista aplikacji które często się przydają i ułatwiają życie w podróży:

[divider]

screen322x572XE Currency

Aplikacja do szybkiego przeliczania walut. Na bieżąco aktualizuje przeliczniki walut, można dodać sobie ich dowolną liczbę, a nawet na wykresie sprawdzić jak zmienia się cena danej waluty.

DARMOWA

[divider]

promo-1sOsmAnd – Mapy i Nawigacja

Jedna z najlepszych offline-owych aplikacji z mapami i nawigacją. Przed wyjazdem pobieramy mapę danego państwa i potem możemy z niej korzystać bez dostępu do internetu.

DARMOWA (w wersji darmowej można mieć pobrane do 10 map)

[divider]

screen568x568Google Translator

Najlepszy dostępny translator, z opcją czytania przez syntezator mowy w niektórych językach. Wszystko co sobie wcześniej przetłumaczymy zostaje w pamięci i można potem to przeglądać bez dostępu do internetu.

DARMOWA

[divider]

screen322x572 (1)Google Maps

Mapy z nawigacją, widokiem satelitarnym i informacjami o korkach. Od jakiegoś czasu wybrane obszary mapy można też zapisywać offline.

DARMOWA

[divider]

screen322x572 (2)TripAdvisor

Aplikacja z wyszukiwarką i recenzjami atrakcji turystycznych, hoteli, restauracji i wydarzeń. Bardzo przydatna aplikacja z olbrzymia bazą!

DARMOWA

[divider]

screen322x572 (3)Triposo

Bardzo rozbudowana aplikacja z bazą atrakcji turystycznych, restauracji itp. Bardzo fajny moduł z propozycjami, wyskakujące powiadomienia o atrakcjach w pobliżu i super opcja tworzenia własnych citywalków z wybranych punktów w okolicy. I mapy działające offline!

DARMOWA

[divider]

screen568x568 (1)Jak dojadę

Super przydatne do wyszukiwania w miastach autobusów i tramwai z punktu A do B, informacja o przesiadkach, odliczanie do odjazdu, informacja na którym przystanku wysiąść itd. Bardzo przydatne w obcym mieście.

DARMOWA

[divider]

screen568x568 (2)Booking.com

Aplikacja do wyszukiwania i rezerwowania najtańszych i najlepszych hoteli na całym świecie. Ceny bardzo często dużo tańsze niż na oficjalnej stronie hotelu.

[button color=”blue” size=”medium” link=”http://www.booking.com/index.html?aid=810665″ target=”blank” ]Zobacz stronę Booking.com >>[/button]

DARMOWA

[divider]

screen322x572 (4)Airbnb

Aplikacja do wynajmowania mieszkań i pokoi od miejscowych bo bardzo preferencyjnych cenach.

Wchodząc przez ten link dostaniesz 93 zł zniżki na pierwszą rezerwację :).

[button color=”blue” size=”medium” link=”https://www.airbnb.pl/c/klewandowski31?s=8″ target=”blank” ]93 zł na pierwszy nocleg z airbnb >>[/button]

DARMOWA

[divider]

screen568x568 (3)Couchsurfing

Wersja mobilna popularnego serwisu Couchsurfing – wyszukiwarka darmowych noclegów na kanapie u miejscowych.

DARMOWA

[divider]

screen322x572 (5)Skype

Popularna aplikacja do darmowych rozmów i wideorozmów ze znajomymi na całym świecie. Wystarczy np. dostęp do wifi w restauracji i już możemy zadzwonić za darmo do rodziny na dr

DARMOWA

[divider]

screen568x568 (4)Skyscanner

Mobilna wyszukiwarka tanich lotów. Fajną opcją jest wykres cen lotów w najbliższych miesiącach i wyszukiwanie najtańszego lotu na danej trasie w dowolnej dacie, z dowolnymi liniami i z dowolnego lotniska w Polsce.

DARMOWA

[divider]

screen568x568 (5)Pizza Portal

Zawsze miałem problem będąc na jedną noc w obcym mieście ze znalezieniem knajpy która dowiezie jedzenie w miejsce w którym dokładnie jestem. Teraz wystarczy że odpalam Pizza Portal i mam od razu wyświetlone wszystkie restauracje w pobliżu które dowiozą do mnie jedzenie, mogę sprawdzić ich menu, zamówić i zapłacić przez internet – nie trzeba mieć nawet gotówki. Super wygodne i ma swoje odpowiedniki w innych państwach.

DARMOWA

[divider]

screen568x568 (6)Ustream

Fajna aplikacja do zrobienia ze swojej komórki kamery online i wrzucenia tego np. na swojego bloga.

DARMOWA

[divider]

10801549_10205258754049807_823823220305004120_nSunrise -GPS Sunrise Sunset Calculator

Fajna apka wyliczająca wschody i zachody słońca w miejscu w którym aktualnie jesteśmy.

DARMOWA

[divider]

screen322x572 (6)Instagram

Popularny program będący jednocześnie serwisem społecznościowym, kojarzony z robieniem zdjęć jedzenia. Mi przydaje się z powodu swojej integracji z facebookiem – wygodniej jest robić zdjęcia w instagramie, dodawać tam opis a potem kiedy będzie dostęp do neta załadować takie gotowe fotki. Lecą na instagram oraz automatycznie na naszego fanpage na facebooku. Do tego ma ciekawe filtry.

DARMOWA

[divider]

screen320x480iPolak

W jednym miejscu mamy informacje o wszystkich ambasadach Polski na świecie – kto jest ambasadorem, adres, telefon. Do tego przy każdym państwie informacje o wizach, przepisach celnych itd. Przydatne szczególnie jeśli ktoś dużo podróżuje albo jedzie dookoła świata i nie ma czasu wcześniej sprawdzać gdzie są potrzebne jakie wizy, co można wwieźć a co wywieźć itd.

DARMOWA

[divider]

screen480x480Map Plus

Apka dzięki której możemy w trybie offline używać mapy stworzone wcześniej w Google Maps (np. zaplanowaną trasę podróży).

DARMOWA

[divider]

Vine_ScreenshotVine

Serwis z 6-sekundowymi filmami.

Nasz Vine BusemPrzezSwiat

DARMOWA

[divider]

watchPeriscope

Aplikacja do tworzenia wideorelacji na żywo (prosto z kamery naszego telefonu). Wcześniej używaliśmy do tego Ustream ale wreszcie ktoś stworzył coś dedykowanego 😉

Nasz Periscope @BusemPrzezSwiat

DARMOWA

[divider]

unnamedWikicamps

 Świetne aplikacje z darmowymi noclegami w Australii, Nowej Zelandii, USA i Wielkiej Brytanii.

DARMOWA

[divider]

viber-android-call-screenViber

Do darmowego dzwonienia.

DARMOWA

[divider]

Night-Sky-2-iPhone-screenshot-001Night Sky

Po nakierowaniu na gwiazdy rysuje nam gwiazdozbiory. Super zabawka

DARMOWA

[divider]

12170772_10207680703757036_1927527464_nSnapchat

Aplikacja do wysyłania zdjęć i krótkich filmików które znikają po 24h.

Zapraszamy na naszego snapa: „busemprzezswiat”

DARMOWA

[divider]

screenshot2012-12-19-16-15-15GoPro App

Świetna aplikacja do sterowania kamerą GoPro i do podglądu wykonanych zdjęć i filmów.

DARMOWA

[divider]

Są jeszcze jakieś aplikacje, które używacie w podróży i polecacie je innym?

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat