Wybieramy się w podróż. Jednak przed zaplanowaniem takiej eskapady, bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie stanu technicznego naszego samochodu. W końcu chcemy dotrzeć na miejsce bez zbędnych przygód. Warto wybrać się więc na stację diagnostyczną oraz upewnić się, że nasze autko bez problemu poradzi sobie na dłuższej trasie. Zróbmy to mniej więcej miesiąc przed planowanym wypadem. To optymalny czas, dzięki któremu pozbędziemy się wszelkich usterek i problemów.

Jeśli wybieramy się w podróż za granicę, w miejsce, które klimatem jest dużo cieplejsze niż Polska, należy również ustalić ze specjalistą rodzaj płynu chłodniczego, który skutecznie zapobiegnie zamrażaniu wody. Jest to o tyle istotne, gdyż w przypadku jakichkolwiek wycieków może ucierpieć silnik, a jak wiadomo jego wymiana lub reperacja, do najtańszych nie należy. Sprawdźmy również ciśnienie w oponach oraz stan techniczny koła zapasowego. Bardzo istotne jest również posiadanie przy sobie wszystkich potrzebnych dokumentów, szczególnie w przypadku przekraczania granicy bądź kontroli drogowej. Trudno przecież przewidzieć, co czeka nas w podróży.

Jeśli istnieje taka konieczność, wymieńmy również olej. Zabierzmy tylko te najpotrzebniejsze rzeczy, gdyż nadmiernie obciążony samochód, spala dużo więcej paliwa. Bardzo przydatna może okazać się również mapa oraz GPS. Przed wyjazdem w dłuższą trasę nie zapomnijmy również o ubezpieczeniu. Jest ono niezbędne w przypadku jakiejkolwiek naprawy, holowania, a w niektórych przypadkach nawet noclegu, że o wypadku nie wspomnę. Walizki w bagażniku należy rozkładać równomiernie, tak aby ciężar nie skupiał się w tylko jednym miejscu. Oczywiście nie należy przesadzać z ich ilością. Jeśli spełnimy powyższe warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wreszcie udać się na zasłużony wypoczynek.

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat