Wyprawa zakończona - Legalo.pl America Trip | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Wyprawa zakończona – Legalo.pl America Trip

tak przebiegała 3-miesięczna trasa wyprawy Legalo.pl America Trip 2012

EkipaBusem Przez Świat” po raz kolejny udowodniła, że warto i można spełniać swoje marzenia – zdobyliśmy Amerykę Północną!

Ponad 3-miesięczna wyprawa Legalo.pl America Trip 2012 przez kontynent amerykański kilka dni temu dobiegła końca. W sobotę wieczorem, 6. października ekipa Busem Przez Świat po ponad 40 godzinach podróży z Nowego Jorku wylądowała na lotnisku w Warszawie. Choć wiele osób wątpiło w powodzenie wyprawy, udało się, aczkolwiek nie było łatwo. 23-letni kolorowy bus na polskich tablicach razem z 6-osobową ekipą studentów z całej Polski przejechał ponad 25.000 km i odwiedził 3 państwa: USA, Kanadę i Meksyk, co daje mu dumny dorobek odwiedzenia już 31 państw na 3 kontynentach w 4 wyprawach. Mając jedynie 8$ dziennie studenci objechali kontynent dookoła przeżywając po drodze dziesiątki przygód i poznając setki ludzi.

Wszystko zaczęło się na początku lipca w Nowym Jorku skąd po tygodniowych problemach udało się odebrać busa z portu i przejechać triumfalnie wśród żółtych taksówek przez Time Square budząc nie lada sensację. Ekipa odwiedziła Kanadę i podpłynęła pod sam wodospad Niagara. Wśród tysięcy bizonów, niedźwiedzi grizzly i setek innych zwierząt podróżowaliśmy po Yellowstone. Przejechaliśmy tysiące mil amerykańskimi bezkresnymi drogami pokonując niejedną pustynię i góry i dotarli aż na Dziki Zachód i do Oceanu Spokojnego przecinając tym samym Amerykę w poprzek.  Zwiedziliśmy cała słoneczną Kalifornię, spotkaliśmy gwiazdy kina w Hollywood, zobaczyliśmy na własne oczy Wielki Kanion Kolorado, olbrzymie sekwoje, przeżyli Dolinę Śmierci jako jedyne auto bez klimatyzacji od kilkudziesięciu lat i razem z amerykańskimi marines wdaliśmy się w porachunki z wietnamskim gangiem. Próbowaliśmy pobić rekord prędkości na Jeziorze Słonym i o mało nie rozbiliśmy banku w Casino Royale w Las Vegas.

Wspólnie z Indianami Navajo zwiedzaliśmy konno Dolinę Monumentów w Arizonie, spotkaliśmy UFO w Roswell i przejechaliśmy słynną Matkę Dróg, Route 66. Choć wszyscy nam to odradzali wjechaliśmy do Meksyku przez jedno z najbardziej niebezpiecznych miast, Tihuanę, choć w tym samym dniu media amerykańskie podały informację o nasilającej się fali porwań i morderstw w Północnym Meksyku. Zachwyceni meksykańskim jedzeniem, pogodą i życzliwością przejechaliśmy meksykańskie pustynie i bezdroża quadami i cali i zdrowi wróciliśmy do Stanów. Siedzieliśmy w promie kosmicznym w Houston i razem z łowcą aligatorów polowaliśmy na te gady na Florydzie. Z tropikalnej wyspy Key West zobaczyliśmyKubę i ścigaliśmy się na skuterach wodnych na Oceanie Atlantydzkim.

Przeżyliśmy dziesiątki przygód i poznaliśmysetki wspaniałych ludzi. Wielokrotnie zdarzały się awarie busa, ale dzięki pomysłowości, ludzkiej życzliwości i dużym ilością szarej taśmy i drutu udało się z sukcesem ukończyć całą trasę.

Całość była relacjonowana codziennie na żywo na blogu www.busemprzezswiat.pl. Codziennie pojawiały się nowe relacje ze zdjęciami a co kilka dni filmy. Wyprawę na blogu i facebooku śledziło codziennie od 20 tys do 40 tys osób. Wyprawę relacjonowało też ponad 70 patronów medialnych, a dzięki pozycjonerowi GPS każdy mógł na żywo zobaczyć na mapie gdzie znajduje się ekipa. Podczas tej wyprawy do naszych fanów dołączyło ponad 5.000 nowych osób.

Dziękujemy wszystkim fanom, którzy codziennie odwiedzali naszą stronę i wyczekiwali nowych relacji z naszej wyprawy. Wasze komentarze i miłe słowa dodawały nam otuchy w trudnych chwilach i motywowały do kontynuowania wyprawy pomimo przeciwności losu. Dziękujemy, że przez cały czas byliście z nami i mamy nadzieje, że będziecie z nami podczas naszych kolejnych wypraw i przygotować, w końcu projekt zakłada objechanie całego świata więc jeszcze sporo przed nami.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy podczas drogi przyjęli nas u siebie w domach, nakarmili, przenocowali i pomogli w kłopotach. Zaczynając od początku dziękujemy Tomkowi i Tommiemu z Chicago, Pastorowi Markowi i Kasi z Palisades Park NJ, redakcji Nowego Dziennika, Michałowi z Brooklynu, Jackowi z Frenchtown i jego całej rodzinie, ojcu Bartłomiejowi z amerykańskiej Częstochowy, polskiemu bokserowi Tomaszowi Adamkowi, grupom rowerowym i motocyklowym, Anthonemu z Frenchtown, panu Szymonowi z Bostonu, Maćkowi i Gieni z Montrealu, panu Starskiemu z Kanady i całej Polonii z okolic Niagary, Bobowi i Julie Johnson, Jesiemu i Jindze Rawskim, Pawłowi Paluchowi z Interameryki, Marines z La Crosse, ks. Tadeuszowi z SF, Polonii z San Francisco, Ewie i Kaziowi Sobczak, Andiemu i Grześkowi z SF,  Edmundowi z PoloniaSF, Kordianowi z San Jose, Jerremiemu, Lennemu i Pawłowi z Las Vegas, Robertowi Burnejce “Hardkorowemu Koksowi”, Stevenowi z drogi 66, ks. Rafałowi z LA, Polonii24 z LA, Nemo z Meksyku, ks. Waldemarowi i całej Polonii z Houston, Tashy z Florydy, Wali i Tedowi z Florydy, Jimmiemu z Georgii, Piotrowi “Hiobowi” i jego rodzinie z Charlotte, Piegusowi z Kitty Hawk, rodzinie Michalak z Baltimore i wszystkim innym, których spotkaliśmy na swojej drodze. Dzięki Wam ta podróż była możliwa i szczęśliwie dotarliśmy do domu.

Dziękujemy też tym, którzy przez cały rok pomagali nam w przygotowaniach do wyprawy, przy szykowaniu auta, sprzętu, formalności i innych spraw. Dzięki Wam mogliśmy spokojnie wyruszyć w podróż.

Ekipa na Bonneville Salt Flats. To tu bite są rekordy prędkości.

Dziękujemy wszystkim firmom i patronom medialnym, którzy nas wsparli. Wielu Sponsorów zaufało nam już po raz kolejny doceniając nasz profesjonalizm i pokazując, że można nam zaufać. Sprzęt, który otrzymaliśmy sprawdzał się świetnie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach jakich dane nam było doświadczyć i niesamowicie ułatwił nam podróż. Mamy nadzieje, że nasza współpraca będzie równie owocnie kontynuowana w kolejnych etapach naszego projektu.

Co teraz?

Oczywiście nie jest to koniec naszych podróży bo projekt zakłada objechanie całego świata. Dopiero wróciliśmy do kraju ale już pojawiają się pomysły na kolejną wyprawę. Prawdopodobnie będziemy wybierać z 4 opcji:

 1. Wyprawa przez 3 kontynenty dookoła Morza Śródziemnego –  3 Continents Trip
 2. Wyprawa do Tybetu przez Chiny i Rosję – Tibet Trip
 3. Wyprawa do Australii – Australia Trip
 4. Wyprawa na Północ Europy i na Islandię – North Trip

Za kilka tygodni zdecydujemy, którą opcje wybierzemy, każda wiąże się z innymi formalnościami, problemami i funduszami więc jest nad czym myśleć.

Pamiętajcie, że nasz projekt jest projektem otwartym i już teraz każdy z Was może zgłosić się na naszą kolejna wyprawę – wystarczy wypełnić formularz >>.

P.S. A już wkrótce na naszej stronie premiera 3 brakujących wideorelacji z wyprawy ;).

Wjazd do Doliny Śmierci


About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Pingback: Wyprawa zakończona, bus już w Polsce, nabór na wyprawę w 2013 rozpoczęty! | Skauting.pl()

 • Pe_ka

  Gratulacje! Najważniejsze, że zdobyliście mnóstwo doświadczenia, przeżyliście wspaniałą przygodę i macie chęć na więcej 🙂
  Dziękuję za kartkę – mała rzecz a cieszy! 🙂

  Pozdrawiam i czekam na kolejną wyprawę.

 • rafal

  co z bagazu i wyposazenia busa przydalo sie np.rower?przetwornice i diodowe oswietlenie? itp,co bylo zbedne,czy napiecie 110 v nie utrudnialo ladowania baterii,czy napotkaliscie ludzi o zlych zamiarach?

 • SeDay

  Chetnie bym się zabrał na wyprawę do Tybetu i do Australii tylko problem byłby z załatwieniem 3000 zł.

  No ale w każdym wypadku życzę wam powodzeniu w realizacji.

  • problem zarobić 3000zł w prawie rok? 3000zł za kilka miesiecy takich wakacji to nie tak dużo. Nawet licealista w naszej ekipie dał radę pracując dorywczo tyle odłożyć więc dasz radę 😉