Sezon narciarski | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Sezon narciarski

Jednym z wielu sportów zimowych, a na pewno najbardziej popularnym jest jazda na nartach. Co więcej, z roku na rok ich popularność stale rośnie, o czym można się przekonać chociażby odwiedzając najbliższy stok. Za sprawą młodych narciarzy stawiających swoje pierwszy kroki na stokach, coraz bardziej poszerza się także zakres wiekowy narciarzy. Z drugiej strony także starsze osoby postanawiają zadbać o swoje zdrowie uprawiając sport. O tym czy początki jazdy będą trudne czy tez nie decydują już jednak indywidualne predyspozycje przyszłego narciarza.

Jak w przypadku większości dziedzin sportowych, również narciarstwo wymaga pewnego przygotowania przed wyjściem na stok. Wyjazdy narciarskie nierozerwalnie łączą się z dość sporą dawką wysiłki, do którego jednak nie każdy organizm jest przyzwyczajony. Dlatego też idealnym pomysłem będzie oswojenie mięśni, a w szczególności dolnych partii, ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Nierozciągnięte ścięgna i zasiedziane stawy to jedne z głównych przyczyn wystąpienia poważnych urazów ciała podczas jazdy.

Sposobów, w jakie można wyćwiczyć ciało jest całe mnóstwo, dzięki czemu można dobrać jeden najlepszy dopasowany do indywidualnego trybu życia. Podczas jazdy najważniejsza jest praca nóg, dlatego też właśnie na nich warto się skupić podczas treningu, chociażby uprawiając biegi. Aby uniknąć zadyszki po 15 minutach jazdy, istotne jest również wyrobienie sobie kondycji. Świetnym pomysłem na wzmocnienie całego ciała jest regularne odwiedzanie basenu, gdyż podczas pływania pracują wszystkie partie mięśni.

Następnym w kolejności elementem przygotowań jest odpowiednie wyposażenie wymagane do jazdy. Nie ma wątpliwości, że początkującym narciarzom w zupełności wystarczy wypożyczony na stoku sprzęt. Podstawą są oczywiście narty, których prawidłowy dobór warto powierzyć specjalistom na stoku, gdyż trzeba przy nim wziąć pod uwagę kilka czynników jak wzrost czy masę ciała. Pozostały ekwipunek tworzą kolejno kijki, buty, kask i oczywiście specjalne ubranie. W ich przypadku również niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie, dzięki czemu narty będą pewnie i wygodnie trzymały się nóg.

Po takim przygotowaniu można zacząć się rozglądać w poszukiwaniu odpowiedniego dla amatorów stoku. Praktycznie wszystkie popularne kurorty narciarskie jak Kronplatz, oferują zróżnicowane trasy od łatwych po trudne. Kryteria, jakie warto wziąć pod uwagę to duża ilość miejsca i umiarkowana ilość turystów, tak, aby nie przeszkadzać sobie podczas nauki. Poza tym zaleca się korzystać z pomocy instruktora, dlatego dobrze będzie sprawdzić czy w skład danego ośrodka wchodzi szkółka narciarska.
Pośród porad dla początkujących przede wszystkim znajdzie się cierpliwość i sumienne dążenie do celu. Minie sporo czasu i upadków zanim opanuje się do perfekcji technikę jazdy, jednakże późniejsza radość z szusowania warta jest tego zachodu.

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl