Ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne zarówno na terenie Polski, jak i podczas podróży zagranicznej. Ci, którzy chcą skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej, mogą złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na podstawie tego dokumentu, w przypadku nagłej choroby, można skorzystać z porady lekarskiej w kraju członkowskim na tej samej zasadzie, na jakiej korzystają z opieki zdrowotnej obywatele danego państwa. Uzyskanie takiej karty wcale nie jest trudne. Wystarczy dopełnić kilku formalności, by bezpiecznie udać się wizytę do rodziny za granicą lub w podróż o charakterze turystycznym czy służbowym.

Kto i kiedy może skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
O wydanie EKUZ może ubiegać się każda osoba, która posiada ubezpieczenie medyczne w ramach NFZ oraz członkowie jej rodziny objęte takim ubezpieczeniem. Warto pamiętać, że karta ta jest ważna tylko na terenie krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz o tym, że można z niej korzystać tylko w pewnych sytuacjach. Kartę można otrzymać zarówno w przypadku wyjazdu turystycznego, jak i odwiedzin u krewnych. EKUZ obowiązuje również podczas krótkich podróży służbowych oraz w przypadku tych pracowników, którzy zostali oddelegowani za granicę przez swego pracodawcę. Karta taka jest również wydawana młodym Polakom, którzy zaczynają studia w innych krajach członkowskich. Należy pamiętać o tym, że podjęcie pracy na terenie innego kraju automatycznie pozbawia prawa korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na podstawie EKUZ.

Jakie formalności są potrzebne, by uzyskać taką kartę?
Aby uzyskać kartę należy złożyć w oddziale NFZ wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym swe prawo do korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej w Polsce. W przypadku tych, którzy korzystają z ubezpieczenia współmałżonków lub rodziców obowiązującym staje się dokument ubezpieczonego oraz dodatkowa dokumentacja, np. zaświadczenie o kontynuowaniu nauki w przypadku dzieci pełnoletnich.

Jak długo karta utrzymuje swą ważność?
Karta wydawana jest na określony czas. Najdłużej mogą z niej korzystać emeryci i renciści, którzy otrzymują ją na 5 lat. Najkrócej, bo na 2 miesiące, EKUZ jest przyznawana osobom bezrobotnym. Pozostałe osoby ubezpieczone w NFZ (pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, uczniowie i studenci) mogą korzystać z karty przez pół roku.

Z jakich usług medycznych można skorzystać na terenie Unii dzięki EKUZ?
Polacy posiadający taką kartę mogą w danym kraju korzystać z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Zasady te nie są jednak takie same na terenie całej Unii. Zdarza się, że do niektórych usług medycznych trzeba dopłacać, gdyż tak stanowi miejscowe prawo. Można korzystać tylko z tych zakładów opieki medycznej, które działają w ramach powszechnego systemu służby zdrowia. Za wizytę u lekarza prywatnego każdy musi już zapłacić z własnej kieszeni.

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat