Z sukcesem zakończyła się druga edycja podróżniczego Festiwalu MotoTravel w Świdnicy. Duża frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów czyli ekipę świdnickich podróżników, Busem Przez Świat.

Do Świdnicy z całej Polski przyjechało kilkudziesięciu podróżników, którzy zaprezentowali kilkanaście wypraw i pojazdów podróżniczych. Zjawiło się też wiele niezapowiedzianych ekip, które dopiero planują przyszłe wyprawy i chciały się spotkać i pochwalić swoimi podróżniczymi maszynami.  Poza ekipami zmotoryzowanymi, podróżującymi starymi autami, motocyklami, motorowerami, skuterami i drezynami pojawiły się także ekipy autostopowiczów.

Dzięki wsparciu Prezydenta miasta i OSiR-u, którzy udostępnili obiekt, oraz warsztatowi mechanicznemu Terwer Serwis z ulicy Towarowej w Świdnicy, która była głównym sponsorem imprezy, organizatorzy mogli zapewnić wszystkim uczestnikom i przybyłym gościom ciepłe posiłki, noclegi i 2-dniowe spotkanie na sali kominkowej OSiR.

Już w piątek po południu zaczęły zjeżdżać się ekipy podróżników z całej Polski, a do białego rana trwała integracja, opowieści o podróżach i snucie planów kolejnych wypraw przy kominku.

Od samego rana w sobotę na terenie campingu przy ulicy Śląskiej trwała wystawa podróżniczych pojazdów. Można było podziwiać auta i motocykle, które przejechały 4 kontynenty, wśród pojazdów znalazła się także drezyna, którą ekipa SBK chce zorganizować wyprawę dookoła świata. Każdy mógł zobaczyć zwykłe auta przerobione niskim kosztem w podróżnicze wehikuły które służą nie tylko za środek transportu ale także za dom podczas wielomiesięcznych wypraw.

Od godziny 14:00 na sali kominkowej rozpoczęły się prezentacje wypraw.  Najpierw, jako organizatorzy imprezy ekipa Busem Przez Świat przedstawiła swoją tegoroczną wyprawę przez Amerykę – Legalo.pl America Trip. Przez kolejne kilkanaście godzin podróżnicy zaprezentowali 12 wypraw: Wyprawy Busem na zachód Europy, Warczącą Wandą do Szkocji, BUSiMY do Skandynawii i na Bałkany, Autostopem do Gruzji i na górę Kazbek, Fundacja Ludzki Świat z wolontariatem do Mongolii i Laosu, samotna podróż przez Meksyk i Gwatemalę, motocyklem do Mongolii, 4 tysiące km motorowerem, drezyną przez świat, Z indexem w podróży do Aten i defenderem przez Afrykę.

Wszystkie prezentacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a ostatnia zakończyła się dopiero o 3:00 nad ranem. W ramach festiwalu odbył się także konkurs na najlepsze wyprawy roku. Poprzez głosowanie wszystkich gości wyłoniono 3 zwycięskie wyprawy: Mototravelera za wyprawę roku otrzymała ekipa z Lublina czyli projekt „BUSiMY” za wyprawę starym Fordem „Północ-Południe” do Skandynawii i na Bałkany. Za debiut podróżniczy roku została  nagrodzona ekipa Warczącej Wandy, która starym Warburgiem pojechała do Szkocji przy okazji zbierając pieniądze na cele charytatywne. Wyróżnienie otrzymali Hania Januszewska i Paweł Bartnik, którzy autostopem dotarli do Gruzji i wspięli się na górę Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.

Festiwal odwiedził także Piotr z projektu Wyprawy Skuterem, który był gościem poprzedniej edycji. Pomimo, że nie prezentował żadnej wyprawy, to jak sam powiedział, przyjechał ze względu na świetną atmosferę panującą na festiwalu. Zdradził również, że jest w trakcie przygotowań do pobicia światowego rekordu Guinessa w najdłuższej podróży skuterem, chce w ciągu jednej wyprawy przejechać aż 25 tysięcy kilometrów.

Podczas festiwalu miała miejsce zbiórka pieniędzy dla chorego Krzysia w której udało się zebrać pół tysiąca złotych. Podróżnicy przekazali także kilkanaście cennych i unikalnych pamiątek zza granicy, które zostaną wystawione na charytatywne licytacje i także wesprą leczenie Krzysia.

Festiwal cieszył się także dużą popularnością w internecie – dzięki kamerze zamontowanej na sali, kilka tysięcy osób z całego świata obserwowało na żywo wszystkie prezentacje.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za bardzo inspirujące spotkanie, cieszymy się, że festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i mamy nadzieję, że za rok znów przybędzie Was dwa razy więcej niż na poprzednią edycję. Dziękujemy Sponsorom i patronom, którzy wsparli festiwal i umożliwili jego realizację.

Film zamki pałace polski busem przez świat google maps krzyżtopór

Nasze książki

Cześć! Witaj na naszym blogu

Nazywamy się Karol, Ola i Gaja Lewandowscy, pochodzimy ze Świdnicy oraz Kielc i jesteśmy blogerami, podróżnikami i autorami 8 książek. Od kilkunastu lat podróżujemy po świecie starym kolorowym busikiem. W sumie przejechaliśmy ponad 500.000 km i odwiedziliśmy już ponad 60 państw na 5 kontynentach. Na tym blogu znajdziesz relacje z naszych podróży i porady jak organizować własne wyjazdy.

@2022 – Supertramp Karol Lewandowski, Busem Przez Świat