Dzień 17 – Rocky i Filadelfia – Legalo.pl America Trip

Dzień 17

Filadelfia

Dla Amerykanów Filadelfia ma szczególne, symboliczne znaczenie, gdyż to właśnie tutaj podpisano Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, uchwalono Konstytucję i utworzono Unię. Przez 10 lat mieściła się tu nawet stolica państwa. Duży wkład w rozwój miasta miała działalność Benjamina Franklina. Powstało tu wiele idei związanych z rewolucją i niepodległością Stanów Zjednoczonych. Było to również największe miasto USA i jego pierwsza stolica, aż do utworzenia Waszyngtonu. Przed przybyciem Europejczyków na te tereny w regionie tym żyli Delawarowie, którzy utworzyli tu małą wioskę Shackamaxon.

Ponieważ nasz bus jest dalej naprawiany  u Anthony’ego więc nie mamy jak podróżować – znajomy Jacka, Artur, pożycza nam swój samochód żebyśmy mogli w międzyczasie zwiedzać okolicę i jego autem jedziemy do Filadelfii. WIELKIE DZIĘKI ARTUR za chęć pomocy zupełnie obcym ludziom! 🙂

Na początek idziemy na schody pod Museum of Art – to tu Rocky wbiegał po schodach pod koniec swojego treningu w słynnej scenie z filmu „Rocky” :). My także przebiegamy całą drogę i wbiegamy po schodach na górę. Robimy sobie zdjęcie „na Rockiego” i podziwiamy panoramę miasta.

Kadr z filmu "Rocky"

Następnie odwiedzamy Love Park i Italian Market (tu też biegał Rocky) – olbrzymi włoski uliczny bazar – na małych stoiskach wśród krzyków i stert śmieci sprzedają tu świeże owoce, warzywa, ryby, dużo chińskiego badziewia, a nawet żywe zwierzęta.
Przypadkiem trafiamy na na plan filmu „Paranoia” z H.Fordem, G.Oldmanem i C.Farellem – w 2013 będziemy mogli zobaczyć go w kinach.

Strzelanina na premierze Batmana

Pewnie część z Was słyszała o tym, a u nas praktycznie wszyscy tym ostatnio żyją – a mianowicie tragedią jaka miała miejsce na premierze najnowszego filmu o Batmanie.

„Do strzelaniny doszło na nocnej premierze filmu „Mroczny Rycerz powstaje” w kinie Century Aurora 16 Movie. Do ataku doszło około godz. 0.30 czasu miejscowego (8.30 czasu polskiego) po 30 minutach od rozpoczęcia seansu. Napastnik najpierw rozpylił gaz, a następnie otworzył ogień do widzów. Niektórzy świadkowie mówili także o kilku eksplozjach. Mężczyzna miał mieć na głowie maskę gazową, która być może imitowała postać z filmu Bane’a, głównego wroga Batmana.”

„12 osób zginęło w strzelaninie w kinie na przedmieściach Denver w USA. Wcześniej media informowały o 14 ofiarach, jednak policja skorygowała tę liczbę. Według najnowszych doniesień rannych jest 38 osób. Jak twierdzi policja ta zbrodnia, to nie był zamach terrorystyczny, ale atak szaleńca. Według jednej z lokalnych telewizji najmłodsza ofiara zamachu miała zaledwie trzy miesiące. Liczba zabitych wciąż może wzrosnąć, bo wielu rannych jest w ciężkim stanie.”

A planowaliśmy pójść na premierę Batmana – teraz wszyscy w USA boją się iść na ten film do jakiegokolwiek kina.

P.S.

Wiemy już że do wymiany w busie jest uszczelka i pasek rozrządu. Anthony załatwił części i powiedział że lada dzień uda się uruchomić silnik, dodał jeszcze, że nie musimy nic płacić, naprawy dokona za darmo, bo jest to dla niego wyzwanie – pomóc wyprawie takim starociem z Polski.

About Karol Lewandowski

Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl